Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, May 8
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton

AWAPUNI - Saturday, July 8

Race 1 - Rayner Building 2yo (1200m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:17.44
Prizemoney: $20,000
1
2/2
T: G and D Rogerson
R: J Parkes (55)
2/2
2f power (GB) x solitary (NZ) (prince echo (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
Beltoy (5)
5/5
T: S L Brown
R: S T Collett (55)
5/5
2f per incanto (USA) x gee baby (NZ) (exploding prospect (USA))
3
4.8
3/3
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (55)
3/3
2f burgundy (NZ) x bead of courage (NZ) (captain rio (GB))
4
5
1/1F
T: R R Manning
R: L J Allpress (56.5)
1/1F
2f iffraaj (GB) x chaparella (NZ) (high chaparral (IRE))
5
8.3
4/4
T: K Gray
R: H R Andrew (55)
4/4
2g sakhee's secret (GB) x fortelo (AUS) (armidale (AUS))
6
8.4
6/6
T: A I Bambry
R: L T Hemi (55)
6/6
2f perfectly ready (AUS) x blueberry hill (NZ) (city on a hill (USA))
Race 2 - Manawatu Products Depot 3yo (1200m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:15.88
Prizemoney: $20,000
1
5/6
T: A I Bambry
R: L T Hemi (54)
5/6
3f align (AUS) x handsome blondie (NZ) (handsome ransom (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
1/1F
T: K Gray
R: H R Andrew (55.5)
1/1F
3
3.6
8/8
T: Ms L Latta
R: J Parkes (57.5)
8/8
3g pour moi (IRE) x monte makemyday (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
5.4
3/3
T: G R Vile
R: Timothy Johnson (53.5)
3/3
3f nom du jeu (NZ) x cape rose (NZ) (cape cross (IRE))
5
6.2
2/2
T: R R Manning
R: L J Allpress (56.5)
2/2
3f makfi (GB) x blue skies (NZ) (spectatorial (AUS))
6
7.1
4/4
T: G and D Rogerson
R: J K Riddell (58.5)
4/4
3g savabeel (AUS) x chai latte (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
8.5
6/5
T: J V Wallace
R: M Tanaka (57.5)
6/5
3g jimmy choux (NZ) x pesky (NZ) (paris opera (AUS))
8
8.7
7/7
T: R R Manning
R: M Singh (54.5)
7/7
3g roc de cambes (NZ) x playacting (AUS) (royal academy (USA))
Race 3 - New World Marton (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:16.57
Prizemoney: $20,000
1
2/2
T: Ms L Pickford
R: L J Allpress (57.5)
2/2
4m road to rock (AUS) x tickles (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Funny,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/4
T: Ms S Dougan
R: J Parkes (56)
5/4
4m tavistock (NZ) x byzantium (CAN) (silver bluff (USA))
3
1.2
1/1F
T: G C McKay
R: Timothy Johnson (57)
1/1F
5g zed (NZ) x pentavale (NZ) (pentire (GB))
4
2.5
8/7
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (59)
8/7
5
3.3
3/3
T: Ms L Latta
R: L T Hemi (58)
3/3
6
3.9
4/5
T: R R Manning
R: S J Macnab (57)
4/5
4g cecconi (AUS) x arduous (NZ) (mohamed abdu (IRE))
7
4
6/6
T: K J Rohloff
R: H R Andrew (58)
6/6
8
5.2
11/11
T: Ms K A Little
R: M Singh (53)
11/11
6g towkay (AUS) x smoke and fire (AUS) (hula chief (NZ))
9
6.8
7/9
T: Ms T Keegan
R: S L Wynne (56.5)
7/9
7m mossman (AUS) x just platonic (AUS) (danehill dancer (IRE))
10
7.1
10/10
T: Ms D J Parry
R: D G Bradley (55.5)
10/10
7g align (AUS) x very english (NZ) (grosvenor (NZ))
11
7.5
Kermit (7)
9/8
T: M K Oulaghan
R: A M Sharpe (53.5)
9/8
6g mr. nancho (ARG) x hula bar (NZ) (al akbar (AUS))
Race 4 - Marton Business Houses Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:30.82
Prizemoney: $10,000
1
4/4
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (58.5)
4/4
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.8
1/2F
T: Ms R Frost
R: S J Macnab (53.5)
1/2F
4m lucky unicorn (AUS) x rose and thorn (NZ) (thorn park (AUS))
3
2.6
2/1
T: A M Clement
R: J Parkes (58.5)
2/1
4
3.4
3/3
T: R J Bergerson
R: L J Allpress (56.5)
3/3
4m sir percy (GB) x finesse (NZ) (star way (GB))
5
5.2
5/5
T: M P Breslin
R: D A Hirini (54.5)
5/5
6
5.3
12/10
T: K Gray
R: C Waddell (54.5)
12/10
4g pins (AUS) x xtra belt (NZ) (o'reilly (NZ))
7
6.4
8/8
T: E Carson
R: S L Wynne (58.5)
8/8
3g patapan (USA) x raglan road (NZ) (postponed (USA))
8
7.7
7/7
T: J V Wallace
R: J K Riddell (58.5)
7/7
3g nadeem (AUS) x rites of spring (NZ) (stravinsky (USA))
9
7.9
10/12
T: A J Meadows
R: H S Tinsley (58.5)
10/12
3g pour moi (IRE) x black bijou (NZ) (black minnaloushe (USA))
10
9.9
13/13
T: K Gray
R: H R Andrew (56.5)
13/13
4g tobique (AUS) x it's only me (NZ) (deputy governor (USA))
11
10.7
11/11
T: Ms S Gordon
R: M Singh (53.5)
11/11
4m eighth wonder (NZ) x on the bar (NZ) (al akbar (AUS))
12
12.5
14/14
T: Ms T M Yeates
R: D L Turner (56.5)
14/14
13
15.5
9/9
T: A M Clement
R: S T Collett (56.5)
9/9
5m mettre en jeu (NZ) x dancing silver (NZ) (straight strike (USA))
Race 5 - Henderson Woodbridge (Bm75) (1500m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(10) Time: 1:36.92
Prizemoney: $22,500
1
2/2
T: Ms L Latta
R: L J Allpress (54.5)
2/2
7m falkirk (NZ) x marcasite (NZ) (centaine (AUS))
Winning siblings: Pentire Lad,
This nick: 16 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
2
4/4
T: Ms L Latta
R: H S Tinsley (57.5)
4/4
6g thorn park (AUS) x en passant (NZ) (defensive play (USA))
3
3.8
Finn (6)
1/1F
T: A R Macgregor
R: J Parkes (56)
1/1F
5g le bec fin (NZ) x rosetta stone (NZ) (pat's victory (USA))
4
4.8
8/8
T: A M Clement
R: S T Collett (54)
8/8
5
10.1
6/6
T: K Gray
R: H R Andrew (54.5)
6/6
6
10.3
5/5
T: Ms M Loveday
R: D G Bradley (54.5)
5/5
7g electronic zone (USA) x cee cee's gold (NZ) (high stepper (AUS))
7
10.8
Hutch (5)
3/3
T: C Connors
R: D A Hirini (55)
3/3
5g st reims (NZ) x verna (NZ) (al akbar (AUS))
8
11.6
7/7
T: Ms T Keegan
R: M Singh (54)
7/7
9
21.6
9/9
T: Ms T Collis
R: R C Harris (53)
9/9
Race 6 - Norwood Farm Machinery Hcp (1400m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:28.98
Prizemoney: $30,000
1
1/1F
T: Ms S Kay
R: S T Collett (54)
1/1F
4g per incanto (USA) x our shiraz (NZ) (nediym (IRE))
Winning siblings: Amarone, Antonio, Fiano, Mataro,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
3/3
T: A R Campbell
R: J Parkes (59.5)
3/3
3
4.1
Taurus (1)
5/5
T: E and J Rayner
R: J K Riddell (60)
5/5
4
4.9
Heni (5)
4/4
T: M P Breslin
R: D G Bradley (58.5)
4/4
6m towkay (AUS) x bahhzaar (NZ) (bahhare (USA))
5
6.7
2/2
T: S A Sharrock
R: L J Allpress (59)
2/2
6m falkirk (NZ) x gypsy moth (NZ) (zabeel (NZ))
6
9.1
6/6
T: K Gray
R: H R Andrew (54)
6/6
5m handsome ransom (AUS) x silver fox (NZ) (desert fox (GB))
7
17.7
7/7
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (54.5)
7/7
6g falkirk (NZ) x stadsmadad (NZ) (kaapstad (NZ))
Race 7 - Bonny Glen Landfill (Bm85) (2100m)
Class: Benchmark 85 Track: Heavy(10) Time: 2:21.57
Prizemoney: $25,000
1
1/1F
T: R M Connors
R: K J Cowan (51.5)
1/1F
5m alamosa (NZ) x cassandra (NZ) (centro (NZ))
Winning siblings: Deputy, Earl's Court, Forseeable, Ridley, Skybird,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
2/2
T: Ms S Kay
R: S T Collett (54)
2/2
4g road to rock (AUS) x pensive (NZ) (pentire (GB))
3
3.1
7/7
T: G R Vile
R: J Parkes (55)
7/7
8g handsome ransom (AUS) x st divot (NZ) (sandtrap (USA))
4
6.1
5/5
T: K Gray
R: H R Andrew (57)
5/5
7g handsome ransom (AUS) x itsa belt (NZ) (istidaad (USA))
5
6.9
8/8
T: Ms J Wood
R: T K Allan (55.5)
8/8
8g zed (NZ) x steal a fortune (NZ) (pompeii court (USA))
6
10
3/3
T: R B Priscott
R: M Tanaka (54)
3/3
4m sufficient (NZ) x five sails (NZ) (yachtie (AUS))
7
10.1
10/11
T: J P Phillips
R: M Singh (51.5)
10/11
8g zed (NZ) x cheeko beeko (NZ) (straussbrook (AUS))
8
12
Sakura (11)
6/6
T: G B McBeth
R: D A Hirini (52)
6/6
5m mr. nancho (ARG) x black sugar (NZ) (sound reason (CAN))
9
12.1
4/4
T: G R Vile
R: L J Allpress (57.5)
4/4
6m gold centre (AUS) x robinson girl (NZ) (paris house (GB))
10
12.5
9/9
T: G R Vile
R: Timothy Johnson (53)
9/9
7m keeninsky (NZ) x cape rose (NZ) (cape cross (IRE))
11
23.4
11/10
T: M K Oulaghan
R: A M Sharpe (52)
11/10
10g yamanin vital (NZ) x volucidate (NZ) (volksraad (GB))
Race 8 - J & J Walters (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 2:22.56
Prizemoney: $20,000
1
3/2
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (56)
3/2
7g align (AUS) x millie munroe (NZ) (grosvenor (NZ))
Winning siblings: Blonde Bombshell,
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.5
1/1F
T: Ms J Millar
R: M Tanaka (57.5)
1/1F
5m roc de cambes (NZ) x almuta wawho (NZ) (almutawakel (GB))
3
1.8
11/11
T: Kim Clapperton
R: S T Collett (57.5)
11/11
6g keeper (AUS) x american cash (USA) (american chance (USA))
4
2.6
7/6
T: Ms L Latta
R: L T Hemi (59)
7/6
7g gallant guru (AUS) x greyling (NZ) (sandtrap (USA))
5
2.7
Dignify (12)
8/8
T: C G Humphries
R: M Singh (51)
8/8
5m handsome ransom (AUS) x petite fleur (NZ) (cape cross (IRE))
6
4.7
9/9
T: T A Preston
R: T K Allan (54)
9/9
7m any suggestion (AUS) x acuity (NZ) (grosvenor (NZ))
7
6.7
2/3
T: T R Gillies
R: S L Wynne (56.5)
2/3
5m el hermano (NZ) x exposed (NZ) (exploding prospect (USA))
8
8
10/10
T: Ms T Keegan
R: H R Andrew (55)
10/10
5m roc de cambes (NZ) x majolica (NZ) (prized (USA))
9
9.3
4/4
T: A I Bambry
R: J Parkes (58.5)
4/4
4g danroad (AUS) x very english (NZ) (grosvenor (NZ))
10
12.3
6/7
T: M P Breslin
R: D A Hirini (55.5)
6/7
11
17.3
5/5
T: R R Manning
R: L J Allpress (54.5)
5/5
6m elvstroem (AUS) x rasiowa (NZ) (zabeel (NZ))
12
52.8
12/12
T: Ms D Beck
R: M J McNelis (54)
12/12
7m bachelor duke (USA) x sudden smile (AUS) (night shift (USA))
13
99.9
13/13
T: Ms G Temperton
R: D L Turner (56)
13/13
9g no excuse needed (GB) x quiescent (NZ) (gleam machine (USA))
Race 9 - Kelly & Associates (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 2:23.37
Prizemoney: $20,000
1
1/1F
T: H W Mathews
R: L J Allpress (56.5)
1/1F
4m ekraar (USA) x milly molly (NZ) (montjeu (IRE))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/6
T: R J Mudgway
R: D L Turner (56.5)
5/6
5m road to rock (AUS) x zeta black (AUS) (black hawk (GB))
3
3.1
Max (8)
3/3
T: R M Connors
R: K J Cowan (53)
3/3
7g gallant guru (AUS) x vitique (NZ) (yamanin vital (NZ))
4
4.9
2/2
T: K W Marshment
R: M Singh (56.5)
2/2
7g zed (NZ) x baha men (NZ) (casual lies (USA))
5
5.7
10/9
T: A M Clement
R: H R Andrew (56.5)
10/9
5g keeper (AUS) x freezem (NZ) (stark south (USA))
6
8.5
9/7
T: M P Breslin
R: D A Hirini (52)
9/7
5m handsome ransom (AUS) x dancing diva (NZ) (dance floor (USA))
7
10
7/8
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (56.5)
7/8
5g ekraar (USA) x hula lei (NZ) (sir tristram (IRE))
8
10.2
11/12
T: R Baker
R: L T Hemi (55)
11/12
5m mr. nancho (ARG) x half irish (NZ) (half iced (USA))
9
10.3
14/14
T: S R Mercer
R: S J Macnab (51)
14/14
7m st reims (NZ) x delectica (AUS) (dehere (USA))
10
17.8
8/10
T: D F Cunningham
R: J K Riddell (57.5)
8/10
6g mettre en jeu (NZ) x lucius (NZ) (classic fame (USA))
11
18.1
6/5
T: B D Revell
R: J Parkes (56.5)
6/5
12
18.2
12/11
T: Ms T Collis
R: T K Allan (54)
12/11
5m howbaddouwantit (USA) x hot moss (NZ) (entrepreneur (GB))
13
22
4/4
T: Ms S Kay
R: S T Collett (55.5)
4/4
5m cecconi (AUS) x our shiraz (NZ) (nediym (IRE))
14
28
13/13
T: P G Keegan
R: M Tanaka (55.5)
13/13
8g zed (NZ) x flit (NZ) (lord ballina (AUS))
* Nick figures are for Australasia.