Breednet Results

Other Meetings ▶
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata
Sunday, March 14
Gore
Saturday, March 13
Ellerslie
Trentham

AWAPUNI - Thursday, May 30

Race 1 - Reilly Joinery/Spray Ltd Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 2:15.76
Prizemoney: $10,000
1
14/1
T: C A Bambry
R: J Parkes (58.5)
14/1
4g any suggestion (AUS) x game call (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Game Percy,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
Rigel (3)
16/1
T: B R Lammas
R: C W Johnson (58.5)
16/1
4g nom du jeu (NZ) x betels (NZ) (his royal highness (NZ))
3
3.1
5/1
T: G R Vile
R: R J Hannam (56.5)
5/1
4m castledale (IRE) x forest bronze (AUS) (forest glow (USA))
4
6.4
15/8F
T: S K Gordon
R: C L O'Beirne (54.5)
15/8F
5m pentire (GB) x kruger valley (NZ) (kaapstad (NZ))
5
6.7
6/1
T: Ms A Herbert
R: S T Collett (58.5)
6/1
3g jimmy choux (NZ) x courte noire (NZ) (pentire (GB))
6
8
8/1
T: Ms L Latta
R: Timothy Johnson (58.5)
8/1
4g rock 'n' pop (AUS) x celtic crown (USA) (doneraile court (USA))
7
9
30/1
T: N J Auret
R: D L Turner (58.5)
30/1
4g mastercraftsman (IRE) x floaisha (NZ) (one cool cat (USA))
8
9.4
25/1
T: B R Lammas
R: M Singh (54.5)
25/1
4m alamosa (NZ) x tintintinette (NZ) (montjeu (IRE))
9
21.4
50/1
T: M P Breslin
R: S J Macnab (54.5)
50/1
5m road to rock (AUS) x tradleia (NZ) (traditionally (USA))
10
25.2
10/1
T: A J Meadows
R: R T Elliot (56.5)
10/1
5m shocking (AUS) x katie's dream (NZ) (senor pete (USA))
11
30.8
66/1
T: Glenn Hacche
R: H R Andrew (56.5)
66/1
4g onemorenomore (AUS) x douraya (FR) (sendawar (IRE))
12
31.6
Maipe (11)
20/1
T: T A Preston
R: S M McKay (56.5)
20/1
3f guillotine (NZ) x tangoette (NZ) (thorn park (AUS))
13
42.9
25/1
T: B E Newman
R: A F Jones (58.5)
25/1
4g zed (NZ) x grace and eva (NZ) (stravinsky (USA))
100
40/1
T: K T Myers
R: D A Hirini (55.5)
40/1
8m zed (NZ) x batavian gold (NZ) (batavian (NZ))
Race 2 - Noels Building/Benchtop Mdn (1550m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:37.99
Prizemoney: $10,000
1
20/1
T: Ms L Latta
R: R T Elliot (58.5)
20/1
5g pentire (GB) x zambezi (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Betty Blooms, Nyami, Zambezi Warrior,
This nick: 31 runners; 22 winners; 3 SW. Details
2
0.2
12/1
T: J M Simons
R: J Parkes (58.5)
12/1
5g benfica (AUS) x rubimill (AUS) (rubiton (AUS))
3
1.7
9/4F
T: B C McDermott
R: L J Allpress (58.5)
9/4F
4g captain rio (GB) x jean genie (NZ) (faltaat (USA))
4
2.2
5/2
T: D and E Haworth
R: C L O'Beirne (53.5)
5/2
4m tartan bearer (IRE) x mossvana (AUS) (mossman (AUS))
5
3.2
12/1
T: G R Vile
R: S M McKay (56.5)
12/1
3f shamexpress (NZ) x argante (NZ) (star way (GB))
6
4
8/1
T: G R Vile
R: C W Johnson (58.5)
8/1
3g darci brahma (NZ) x double image (NZ) (stravinsky (USA))
7
4.8
12/1
T: M N Eales
R: D L Turner (58.5)
12/1
3g sizzling (AUS) x seattle storm (AUS) (consolidator (USA))
8
12.8
12/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (56.5)
12/1
9
13.1
20/1
T: Ms J Millar
R: R J Myers (56.5)
20/1
3f fully fledged (NZ) x ruff diamond (NZ) (woodborough (USA))
10
14.1
30/1
T: G Lowry and G Cullen
R: M Singh (56.5)
30/1
4g postponed (USA) x marendez (AUS) (marquetry (USA))
11
15.4
20/1
T: T A Preston
R: Timothy Johnson (56.5)
20/1
Race 3 - Martin Beveridge Ltd Mdn (1550m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:37.41
Prizemoney: $10,000
1
14/1
T: Ms L Latta
R: R T Elliot (56.5)
14/1
3f ocean park (NZ) x girls on top (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Gold Velvet,
This nick: 42 runners; 22 winners; 0 SW. Details
2
0.4
20/1
T: Joshua Shaw
R: C L O'Beirne (53.5)
20/1
4m darci brahma (NZ) x harinui (NZ) (generous (IRE))
3
0.9
9/1
T: K Gray
R: H R Andrew (55.5)
9/1
3f haradasun (AUS) x brilliant kiwi (NZ) (brilliance (USA))
4
3.2
5/1
T: G N Nicholson
R: L J Allpress (56.5)
5/1
5
5
10/1
T: G R Vile
R: R J Hannam (58.5)
10/1
3g alamosa (NZ) x hell yeah (NZ) (pyrus (USA))
6
6.3
5/1
T: L W Somervell
R: M Singh (54.5)
5/1
5m civics (AUS) x azurebelle (NZ) (bluebird (USA))
7
6.5
11/8F
T: G R Vile
R: J Parkes (58.5)
11/8F
3g the factor (USA) x sicilia (AUS) (flying spur (AUS))
8
6.6
Band (11)
40/1
T: G Lowry and G Cullen
R: Timothy Johnson (56.5)
40/1
4m o'reilly (NZ) x music (NZ) (pins (AUS))
9
9.6
25/1
T: Ms L Latta
R: C W Johnson (58.5)
25/1
4g reliable man (GB) x whiting (AUS) (singspiel (IRE))
10
12.6
30/1
T: Ms J L Rathbone
R: S J Macnab (56.5)
30/1
5g no excuse needed (GB) x auorica (NZ) (vice regal (NZ))
11
19.6
30/1
T: Ms H Weller
R: D A Hirini (57.5)
30/1
Race 4 - Hedley Electrical Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:15.10
Prizemoney: $10,000
1
Akerra (9)
11/4
T: S A Sharrock
R: L J Allpress (55.5)
11/4
3f ekraar (USA) x kabuki (NZ) (shinko king (IRE))
This nick: 13 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
1.8
30/1
T: A M Clement
R: D L Turner (57.5)
30/1
3g tavistock (NZ) x keep her free (NZ) (keeper (AUS))
3
2
50/1
T: Ms L Tanner
R: Timothy Johnson (57.5)
50/1
3g per incanto (USA) x dido (NZ) (danasinga (AUS))
4
4.3
20/1
T: Ms L Pickford
R: C W Johnson (57.5)
20/1
3g thewayyouare (USA) x sola gratia (AUS) (black minnaloushe (USA))
5
6.1
Jenever (12)
14/1
T: Ms L Latta
R: R T Elliot (55.5)
14/1
3f rip van winkle (IRE) x island time (NZ) (al akbar (AUS))
6
6.6
50/1
T: Ms L Latta
R: M Singh (53.5)
50/1
3f per incanto (USA) x diamond lindauer (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
7
6.7
4/5F
T: J W Bridge
R: J Parkes (57.5)
4/5F
3g jimmy choux (NZ) x keffiya (AUS) (cape cross (IRE))
8
7.7
20/1
T: H Renall
R: S M McKay (57.5)
20/1
3g tavistock (NZ) x canso (NZ) (don eduardo (NZ))
9
7.9
14/1
T: Nicola Marshall
R: S T Collett (57.5)
14/1
3g bachelor duke (USA) x paracetamol (NZ) (captain rio (GB))
10
10.4
Pharah (13)
66/1
T: Ms J Moynihan
R: C L O'Beirne (53)
66/1
3f ferlax (NZ) x figurina (NZ) (deputy governor (USA))
11
10.5
20/1
T: Chris Rauhihi
R: H R Andrew (55.5)
20/1
3g burgundy (NZ) x javaloushe (NZ) (black minnaloushe (USA))
Race 5 - Pryda Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:17.08
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: S L Brown
R: R T Elliot (56.5)
9/2
4m super easy (NZ) x la celestina (NZ) (don eduardo (NZ))
Winning siblings: No Frontiers,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 3
$20,000
Vendor: Archer Park
Buyer: Mr FG Finnegan
2
0.8
10/9F
T: M P Breslin
R: J Parkes (58.5)
10/9F
3g per incanto (USA) x out on bail (NZ) (justice prevails (AUS))
3
1.6
11/1
T: G R Vile
R: S M McKay (58.5)
11/1
3g per incanto (USA) x american cash (USA) (american chance (USA))
4
2.1
Sanctum (12)
30/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (56.5)
30/1
4m red giant (USA) x sacrista (AUS) (general nediym (AUS))
5
3.6
25/1
T: G J Haigh
R: R J Myers (56.5)
25/1
6
5.6
15/1
T: F J Auret
R: M Singh (54.5)
15/1
4m road to rock (AUS) x ferran (NZ) (pentire (GB))
7
11.1
25/1
T: A M Clement
R: A F Jones (56.5)
25/1
3f jimmy choux (NZ) x shaheen (NZ) (zabeel (NZ))
8
11.9
15/4
T: N J Auret
R: L J Allpress (56.5)
15/4
9
12
50/1
T: A R Fieldes
R: M K Hudson (53.5)
50/1
3f dial a prayer (NZ) x o'ceirins magic (NZ) (handsome ransom (AUS))
10
24.3
20/1
T: P P Mirabelli
R: S T Collett (56.5)
20/1
3f tavistock (NZ) x war bride (NZ) (jahafil (GB))
Race 6 - Placemakers (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:15.82
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: S K Gordon
R: J Parkes (57)
9/2
Winning siblings: Pearl Champion,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
13/2
T: Ms L Pickford
R: R J Hannam (55.5)
13/2
6m road to rock (AUS) x tickles (NZ) (montjeu (IRE))
3
3.3
20/1
T: Ms L Latta
R: R T Elliot (56)
20/1
4
3.4
10/1
T: K Gray
R: H R Andrew (56.5)
10/1
4m power (GB) x lazaan (NZ) (zabeel (NZ))
5
4.2
10/1
T: Ms H Weller
R: M Singh (55)
10/1
4m pentire (GB) x high vibes (NZ) (asti bay (NZ))
6
5.2
7/2F
T: P and T Ebbett
R: J J Fawcett (56)
7/2F
5m per incanto (USA) x snippins (NZ) (pins (AUS))
7
5.6
30/1
T: G R Vile
R: S J Macnab (54)
30/1
8
6
40/1
T: G S Andrew
R: S M McKay (57.5)
40/1
7g tavistock (NZ) x crack a dawn (NZ) (diamond express (NZ))
9
8.8
25/1
T: A M Clement
R: A F Jones (56)
25/1
4m zed (NZ) x fair padoza (NZ) (kenfair (NZ))
10
9
11/1
T: J Benner and H Wynyard
R: L J Allpress (55.5)
11/1
4m dalghar (FR) x angel by me (NZ) (captain rio (GB))
11
10.5
25/1
T: S Thompson-Brown and M Brown
R: C W Johnson (57)
25/1
5m playmaker (NZ) x la cat (AUS) (catrail (NZ))
12
14.8
9/2
T: Ms L Latta
R: S T Collett (57.5)
9/2
4m i am invincible (AUS) x i'm jester gal (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 7 - Laminex Nz Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:31.66
Prizemoney: $10,000
1
Manolo (1)
13/4F
T: A R Fieldes
R: D L Turner (58.5)
13/4F
3g jimmy choux (NZ) x jungle queen (NZ) (jungle pocket (JPN))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Veloce (14)
20/1
T: Ms T M Yeates
R: C L O'Beirne (53.5)
20/1
6m shocking (AUS) x bounce de ball (NZ) (jetball (AUS))
3
3.1
30/1
T: G R Vile
R: C W Johnson (58.5)
30/1
3g nadeem (AUS) x little singa (NZ) (danasinga (AUS))
4
3.4
15/4
T: Ms L Latta
R: R T Elliot (58.5)
15/4
5
3.5
9/1
T: K Gray
R: H R Andrew (55.5)
9/1
4m showcasing (GB) x savannah rain (AUS) (thunder gulch (USA))
6
4.5
9/1
T: Ms J Millar
R: J Parkes (56.5)
9/1
3f jakkalberry (IRE) x agavero (NZ) (daggers drawn (USA))
7
7.3
6/1
T: F J Auret
R: L J Allpress (56.5)
6/1
3f ocean park (NZ) x la collina (NZ) (van nistelrooy (USA))
8
7.4
40/1
T: J G Bary
R: M Singh (56.5)
40/1
3g jimmy choux (NZ) x platinum polly (NZ) (sandtrap (USA))
9
14.2
5/1
T: M P Breslin
R: R J Myers (56.5)
5/1
3f niagara (AUS) x surf patrol (NZ) (towkay (AUS))
10
24
40/1
T: Peter Didham
R: R J Hannam (56.5)
40/1
4m alamosa (NZ) x dawn ghost (NZ) (pyrus (USA))
11
26.3
20/1
T: G R Vile
R: S M McKay (58.5)
20/1
4g nom du jeu (NZ) x glass half full (NZ) (van nistelrooy (USA))
12
30.6
40/1
T: J Benner and H Wynyard
R: S T Collett (58.5)
40/1
3g zed (NZ) x carib (NZ) (montjeu (IRE))
13
31.9
66/1
T: Ms E Rennie
R: D A Hirini (55.5)
66/1
Race 8 - Carters (Bm65) (1550m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:41.70
Prizemoney: $10,000
1
9/2F
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (59)
9/2F
6g savabeel (AUS) x samantha jane (NZ) (danasinga (AUS))
This nick: 42 runners; 28 winners; 1 SW. Details
2
0.5
Tiro (3)
7/1
T: R J Bergerson
R: C W Johnson (58)
7/1
4g o'reilly (NZ) x mayon (NZ) (don eduardo (NZ))
3
0.6
Wafer (6)
15/2
T: M P Breslin
R: L J Allpress (57)
15/2
6m alamosa (NZ) x salada (NZ) (sandtrap (USA))
4
1.4
Allure (13)
15/2
T: C A Bambry
R: E A Wright (50)
15/2
4m lonhro (AUS) x captivate (NZ) (stravinsky (USA))
5
1.5
15/1
T: G S Andrew
R: D L Turner (57)
15/1
6g sufficient (NZ) x crack a dawn (NZ) (diamond express (NZ))
6
1.8
12/1
T: J Benner and H Wynyard
R: S T Collett (56)
12/1
4m azamour (IRE) x svita (AUS) (success express (USA))
7
3.8
15/1
T: Ms L Latta
R: R T Elliot (55)
15/1
5m onemorenomore (AUS) x la paiva (AUS) (flying spur (AUS))
8
6.6
12/1
T: M P Breslin
R: J Parkes (57)
12/1
4g alamosa (NZ) x cindylotz (NZ) (howbaddouwantit (USA))
9
7.4
25/1
T: G R Vile
R: H R Andrew (55.5)
25/1
5g alamosa (NZ) x sharp chance (NZ) (thorn park (AUS))
10
9.7
12/1
T: G Lowry and G Cullen
R: D A Hirini (57.5)
12/1
11
10.5
20/1
T: Ms L Latta
R: C L O'Beirne (53)
20/1
4g he's remarkable (NZ) x chasing shadows (NZ) (any suggestion (AUS))
12
12.3
25/1
T: G Lowry and G Cullen
R: S M McKay (57.5)
25/1
4g zed (NZ) x boomchuckalucka (NZ) (catbird (AUS))
13
21.8
13/2
T: S L Brown
R: R J Myers (55)
13/2
4m alamosa (NZ) x don't dilly dally (NZ) (howbaddouwantit (USA))
14
22
66/1
T: G R Vile
R: M Singh (53)
66/1
9g remind (USA) x ashley star (NZ) (balmerino (NZ))
* Nick figures are for Australasia.