Breednet Results

Other Meetings ▶
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata

ELLERSLIE - Wednesday, December 7

Race 1 - Barfoot & Thompson Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:20.72
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: T and M Carter
R: L H Satherley (58.5)
1/1F
4g roc de cambes (NZ) x autumn sky (NZ) (spartacus (IRE))
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/8
T: J W Bell
R: V A Colgan (58.5)
7/8
5g red giant (USA) x haylin (AUS) (viscount (AUS))
3
0.3
5/5
T: S and E Clotworthy
R: A B Collett (58.5)
5/5
5g raise the flag (GB) x pernote (NZ) (personal escort (USA))
4
1.1
Medini (10)
4/4
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (54.5)
4/4
4m duelled (AUS) x maya (NZ) (giant's causeway (USA))
5
1.7
9/9
T: N J Allen
R: S T Collett (58.5)
9/9
5g any suggestion (AUS) x marina (NZ) (wharf (USA))
6
3.4
10/10
T: W R Sherwin
R: K A McCulloch (58.5)
10/10
6g el hermano (NZ) x juno (NZ) (jugah (USA))
7
3.6
11/11
T: A A Meikle
R: A F Jones (55.5)
11/11
6m istidaad (USA) x my prize bird (NZ) (prized (USA))
8
4.3
8/7
T: Ms M Falconer
R: D Prastiyou (55.5)
8/7
9
4.8
3/3
T: N P Bishara
R: M J McNab (56.5)
3/3
5m edenwold (CAN) x illusive hope (NZ) (spectrum (IRE))
10
7.6
6/6
T: S Autridge and J Richards
R: M Cameron (56.5)
6/6
4m rip van winkle (IRE) x fairy tipsy (NZ) (casual lies (USA))
11
11.6
12/12
T: R Gavin
R: T D Thornton (58.5)
12/12
6g perfectly ready (AUS) x rock the kasbar (NZ) (straight strike (USA))
12
29.5
2/2
T: S T Wenn
R: M R Du Plessis (58.5)
2/2
5g pentire (GB) x insistant (NZ) (mr. mcginty (NZ))
Race 2 - First Global Logistics Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.14
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: G and D Rogerson
R: C E Lammas (56.5)
1/1F
3f savabeel (AUS) x dating (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Lincoln Sky, Lincoln Star,
This nick: 144 runners; 105 winners; 18 SW. Details144 runners; 105 winners; 18 SW. Details
2
2.3
8/8
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
8/8
3f darci brahma (NZ) x queen to be (AUS) (king's theatre (IRE))
3
2.5
9/9
T: G I Alton
R: K A McCulloch (56.5)
9/9
3f denman (AUS) x top spot (NZ) (high chaparral (IRE))
4
3.8
2/2
T: M Moroney and P Gerard
R: M R Du Plessis (56.5)
2/2
3f mastercraftsman (IRE) x dream lass (NZ) (dream well (FR))
6
6.3
5/5
T: M Baker and A Forsman
R: C J Grylls (56.5)
5/5
3f tavistock (NZ) x zanetta (NZ) (centaine (AUS))
7
7.5
10/10
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (56.5)
10/10
3f keeper (AUS) x estermate (AUS) (octagonal (NZ))
8
14
6/7
T: N P Bishara
R: T D Thornton (56.5)
6/7
3f showcasing (GB) x cheetie (NZ) (felix the cat (USA))
9
15
11/11
T: M R Blackie
R: S M McKay (56.5)
11/11
3f iffraaj (GB) x our aoife (AUS) (giant's causeway (USA))
10
15.4
7/6
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
7/6
11
20.5
3/4
T: S F Ritchie
R: O P Bosson (56.5)
3/4
3f per incanto (USA) x platinum belle (NZ) (generous (IRE))
Race 3 - Dunstan Rising Star Qualf-Bm65 (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:10.68
Prizemoney: $20,000
1
1/2F
T: A W Pike
R: V A Colgan (58)
1/2F
4g savabeel (AUS) x scenic lil (AUS) (scenic (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/7
T: M Moroney and P Gerard
R: C E Lammas (56.5)
7/7
4m iffraaj (GB) x colourfast (NZ) (pentire (GB))
3
1.4
6/6
T: R B Priscott
R: A B Collett (56)
6/6
6m sakhee's secret (GB) x arduous (NZ) (mohamed abdu (IRE))
4
1.7
5/4
T: B W Foote
R: L H Satherley (57)
5/4
4m man of power (AUS) x miss strategy (NZ) (strategic image (AUS))
5
3.2
2/1
T: G and D Rogerson
R: O P Bosson (59)
2/1
4g makfi (GB) x lichen moss (AUS) (mossman (AUS))
6
4
Elfee (5)
3/3
T: P, D Williams and P Richards
R: D Prastiyou (57)
3/3
5m iffraaj (GB) x elf queene (IRE) (fairy king (USA))
7
4.3
8/8
T: Cindy Mortimer
R: S T Collett (55)
8/8
6m classic de lago (AUS) x simple fibre (AUS) (carbonfibre (NZ))
8
9.5
4/5
T: N W Tiley
R: K A McCulloch (60)
4/5
9
19.6
9/9
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (54)
9/9
4m fastnet rock (AUS) x flying object (AUS) (peintre celebre (USA))
Race 4 - Ezgo Golf Cart Rentals Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:36.42
Prizemoney: $10,000
1
2/2
T: M Baker and A Forsman
R: C J Grylls (57)
2/2
3g shocking (AUS) x our centasea (AUS) (centaine (AUS))
Winning siblings: Cocenta, El Duque, Littorio, Westbrook Lad,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2.3
Marshal (10)
7/6
T: G Sanders and D Sweeney
R: S R Weatherley (54.5)
7/6
4m darci brahma (NZ) x gabana (NZ) (jungle pocket (JPN))
3
2.6
1/1F
T: M, M F and M L Rogers
R: O P Bosson (58.5)
1/1F
4g remind (USA) x barbarelle (NZ) (o'reilly (NZ))
4
3.4
8/8
T: N W Tiley
R: K A McCulloch (58.5)
8/8
5
3.7
6/7
T: G and D Rogerson
R: C E Lammas (58.5)
6/7
4g savabeel (AUS) x pin oak (SAF) (fort wood (USA))
6
5
Forreel (11)
5/4
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (56.5)
5/4
4m nom du jeu (NZ) x stareel (NZ) (zabeel (NZ))
7
5.6
Uabasso (14)
9/9
T: Ms C Evans
R: S M McKay (56.5)
9/9
5m don eduardo (NZ) x albasso (NZ) (deputy governor (USA))
8
6.1
4/5
T: T and M Carter
R: M D Hills (58.5)
4/5
9
6.5
11/10
T: S and E Clotworthy
R: M R Du Plessis (58.5)
11/10
4g shocking (AUS) x wheresmum (NZ) (d'cash (AUS))
10
6.6
Yamagee (15)
10/12
T: N W Tiley
R: M J McNab (57)
10/12
3g savabeel (AUS) x bremer bay (AUS) (scenic (IRE))
11
12
13/13
T: G and D Rogerson
R: B R Hutton (57.5)
13/13
12
13.3
3/3
T: D Logan and C Gibbs
R: M Cameron (56.5)
3/3
5m fast 'n' famous (AUS) x el ardiente (NZ) (desert sun (GB))
13
17
Argyll (9)
12/11
T: B W Foote
R: R T Elliot (55)
12/11
3g gallant guru (AUS) x politic (NZ) (corrupt (USA))
Race 5 - Barfoot & Thompson Cup (Bm75) (1500m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:29.11
Prizemoney: $22,500
1
3/2
T: P, D Williams and P Richards
R: M R Du Plessis (55)
3/2
4m alamosa (NZ) x castellina (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Alamak, Recriminate, Sunday's Choice,
This nick: 25 runners; 15 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/10
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (58.5)
9/10
5g swiss ace (AUS) x eclaircissement (AUS) (hussonet (USA))
3
1
7/6
T: A W Pike
R: V A Colgan (54.5)
7/6
4
2.5
1/1F
T: P, D Williams and P Richards
R: K A McCulloch (56.5)
1/1F
5m fastnet rock (AUS) x secret silence (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
3.6
Alamer (9)
2/3
T: R C Lang
R: M T Coleman (57)
2/3
4m alamosa (NZ) x clerio (GB) (soviet star (USA))
6
4.2
6/7
T: S Autridge and J Richards
R: M Cameron (56)
6/7
4m iffraaj (GB) x nikey davone (NZ) (bertolini (USA))
7
6.2
14/14
T: W P Hillis
R: A B Collett (55.5)
14/14
7m iffraaj (GB) x multi tasker (NZ) (kaapstad (NZ))
8
6.4
8/8
T: G Sanders and D Sweeney
R: C J Grylls (58)
8/8
5g el hermano (NZ) x citi fille (NZ) (citidancer (IRE))
9
7.2
13/13
T: S L Cameron
R: D Prastiyou (54.5)
13/13
4m sebring (AUS) x mandeville (AUS) (hussonet (USA))
10
7.3
10/12
T: G N Richardson
R: S C Spratt (56.5)
10/12
4m swiss ace (AUS) x nevaeh (NZ) (thorn park (AUS))
11
7.5
12/9
T: D Logan and C Gibbs
R: S R Weatherley (55.5)
12/9
5g o'reilly (NZ) x starbelly (NZ) (stravinsky (USA))
12
7.9
Ryker (17)
11/11
T: G I Alton
R: T D Thornton (57)
11/11
5g tavistock (NZ) x chelse (NZ) (zabeel (NZ))
13
10.2
5/4
T: L W Somervell
R: V E Gatu (56.5)
5/4
14
17
4/5
T: P N McKay
R: S M McKay (57.5)
4/5
4g o'reilly (NZ) x shikoba (NZ) (chief bearhart (CAN))
Race 6 - Cardinal Logistics (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:35.13
Prizemoney: $20,000
1
1/2F
T: D A Walker
R: O P Bosson (59.5)
1/2F
4g bachelor duke (USA) x tithe (NZ) (maroof (USA))
Winning siblings: Cool Genie, Mr Cool Man, Pamina, Pincinna,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Zacada (3)
2/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (59.5)
2/1
4g zabeel (NZ) x lacada (AUS) (giant's causeway (USA))
3
1.5
3/3
T: A W Pike
R: C J Grylls (59)
3/3
4g choisir (AUS) x rose darmore (AUS) (more than ready (USA))
4
2
12/12
T: S T Wenn
R: A B Collett (57)
12/12
7g patapan (USA) x sketch (NZ) (danske (NZ))
5
2.5
7/6
T: Ms J K Mahoney
R: B R Hutton (55.5)
7/6
4m shocking (AUS) x mill duckie (NZ) (magic ring (IRE))
6
2.7
9/10
T: Ms C Pomare
R: Ms M Vance (57)
9/10
8g st. petersburg (AUS) x astoria (NZ) (desert sun (GB))
7
5.3
4/4
T: G N Richardson
R: S R Weatherley (57)
4/4
4g paco boy (IRE) x romancing (NZ) (o'reilly (NZ))
8
5.7
6/7
T: Ms A Herbert
R: M R Du Plessis (56.5)
6/7
4m postponed (USA) x trojan lass (AUS) (helissio (FR))
9
6
5/5
T: G N Richardson
R: K A McCulloch (59.5)
5/5
5g flying spur (AUS) x morgalicious (NZ) (stravinsky (USA))
10
6.4
11/11
T: G and D Rogerson
R: A F Jones (53.5)
11/11
5m duelled (AUS) x take a bow (NZ) (just a dancer (NZ))
11
11.1
10/9
T: S J McKee
R: S C Spratt (55.5)
10/9
4m thewayyouare (USA) x city affair (NZ) (city on a hill (USA))
12
11.5
8/8
T: D B Hollinshead
R: T D Thornton (56)
8/8
* Nick figures are for Australasia.