Breednet Results

Other Meetings ▶
Friday, May 14
Matamata
Thursday, May 13
Wanganui
Wednesday, May 12
Ashburton
Sunday, May 9
Woodville
Saturday, May 8
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka

ELLERSLIE - Monday, June 5

Race 1 - Simply Squeezed Mdn Hrdl (2760m)
Class: Maiden Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:31.27
Prizemoney: $10,000
1
Max (1)
1/1F
T: R M Connors
R: I A Lupton (68)
1/1F
7g gallant guru (AUS) x vitique (NZ) (yamanin vital (NZ))
This nick: 25 runners; 11 winners; 1 SW. Details
2
1.3
4/4
T: J R Wheeler
R: S Phelan (68)
4/4
4g nadeem (AUS) x celestial trump (NZ) (star way (GB))
3
9.8
3/3
T: Ms K McQuade
R: R S Cole (66)
3/3
6g bachelor duke (USA) x saadiyat (NZ) (spartacus (IRE))
4
12.3
5/5
T: Ms S Logan
R: R Cully (68)
5/5
5g sakhee's secret (GB) x our rosalee (NZ) (conquistarose (USA))
5
15.8
13/13
T: P and J Brosnan
R: J Seivwright (65)
13/13
6g lucky unicorn (AUS) x showgirl (NZ) (volksraad (GB))
6
16.3
7/7
T: G F Brick
R: C M Studd (68)
7/7
5g nom du jeu (NZ) x royal remedy (AUS) (royal academy (USA))
7
20.8
11/11
T: Ms A Browne
R: G J Walsh (68)
11/11
5g sakhee's secret (GB) x mintelle (NZ) (traditionally (USA))
8
28
6/6
T: P M Kelly
R: C C Kennedy (65)
6/6
8g deputy governor (USA) x beach girl (NZ) (lord waverley (NZ))
9
40.2
10/10
T: M H Brooks
R: W Gordon (66.5)
10/10
4g raise the flag (GB) x cherry creek (AUS) (monashee mountain (USA))
100
12/12
T: L Knight
R: H A McNeill (65)
12/12
5g thano (ARG) x zakharova (NZ) (daggers drawn (USA))
100
2/2
T: R P Liefting
R: E J Farr (68)
2/2
7g starjo (NZ) x mi martina and i (NZ) (mi preferido (USA))
100
9/9
T: K M Duncan
R: M R Cropp (68)
9/9
100
8/8
T: K M Duncan
R: S Karnicnik (68)
8/8
6g zed (NZ) x back to business (NZ) (haayil (AUS))
Race 2 - Fasttrack Insurance Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:20.26
Prizemoney: $10,000
1
4/4
T: G Sanders and D Sweeney
R: T D Thornton (55.5)
4/4
2f showcasing (GB) x centenaire (NZ) (centaine (AUS))
Winning siblings: Entirly Noble, Powerful Tree,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/5
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (53.5)
5/5
2f power (GB) x solitary (NZ) (prince echo (IRE))
3
1.6
1/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57.5)
1/1F
2c street cry (IRE) x seeking attention (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
2.4
8/8
T: B R Cook
R: S T Collett (57.5)
8/8
2g buffalo man (CAN) x lady express (NZ) (al akbar (AUS))
5
3.7
2/2
T: G and D Rogerson
R: C J Grylls (55.5)
2/2
2f duelled (AUS) x dancing song (NZ) (senor pete (USA))
6
4.4
3/3
T: N W Tiley
R: M J McNab (57.5)
3/3
2g iffraaj (GB) x ticklish (NZ) (maroof (USA))
7
8.9
7/7
T: S J McKee
R: D S Johnson (55.5)
7/7
2f o'reilly (NZ) x cong'er (NZ) (zenno rob roy (JPN))
8
42.3
9/9
T: N P Bishara
R: R E Scott (51.5)
9/9
2f makfi (GB) x high ground (IRE) (danehill (USA))
9
44.7
6/6
T: S J McKee
R: S C Spratt (55.5)
6/6
2f power (GB) x phar lass (NZ) (lucky unicorn (AUS))
Race 3 - Low Fees Real Estate Mdn Stpl (4150m)
Class: Maiden Steeple Track: Heavy(11) Time: 5:26.80
Prizemoney: $10,000
1
3/5
T: S C Beatson
R: W Gordon (66.5)
3/5
7g king's chapel (AUS) x squawk (NZ) (pentire (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.5
1/1F
T: J R Wheeler
R: S Phelan (68)
1/1F
7g towkay (AUS) x dusky sound (NZ) (van nistelrooy (USA))
3
7.5
4/4
T: Ms N Kelly
R: G J Walsh (68)
4/4
10g istidaad (USA) x leona (NZ) (sir wonder (NZ))
4
22.5
7/6
T: G F Brick
R: R S Cole (65.5)
7/6
5m iffraaj (GB) x pensada (NZ) (pentire (GB))
5
35.5
2/2
T: S P Hapeta
R: C M Studd (68)
2/2
9g faltaat (USA) x mount albert lions (NZ) (almutawakel (GB))
6
83.3
9/9
T: N H O'Dowd
R: E K Goodinson (65)
9/9
8g captain rio (GB) x asharani (NZ) (entrepreneur (GB))
100
5/3
T: G E Falconer
R: R Cully (68)
5/3
9g traditionally (USA) x lady barrister (NZ) (pompeii court (USA))
100
6/7
T: K T Myers
R: S H Fannin (66)
6/7
5m don eduardo (NZ) x arica (NZ) (anziyan (USA))
100
8/8
T: K M Duncan
R: S Karnicnik (68)
8/8
5g alamosa (NZ) x veyrier (NZ) (van nistelrooy (USA))
Race 4 - K S Browne Hrdl (3350m)
Class: Hurdle Track: Heavy(11) Time: 4:22.17
Prizemoney: $50,000
1
5/6
T: L Knight
R: H A McNeill (66.5)
5/6
8g yamanin vital (NZ) x tawnce (NZ) (personal escort (USA))
This nick: 42 runners; 24 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/5
T: J R Wheeler
R: S Phelan (65)
6/5
9m a p ruler (USA) x blazing vital (NZ) (yamanin vital (NZ))
3
2.3
4/3
T: D K Weir
R: S H Fannin (65)
4/3
7g king's chapel (AUS) x shilling (NZ) (rainbow myth (NZ))
4
35.3
1/1F
T: S Ralph
R: W Gordon (69)
1/1F
8g china cat (USA) x melbourne storm (NZ) (el moxie (USA))
100
2/4
T: Ms S Logan
R: R Cully (65.5)
2/4
6g gold centre (AUS) x desdemona (NZ) (truly vain (AUS))
800
3/2
T: Ms A Browne
R: E J Farr (66.5)
3/2
9g johar (USA) x bedelia (AUS) (peintre celebre (USA))
Race 5 - Social Racing (Bm75) (2200m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(11) Time: 2:37.89
Prizemoney: $22,500
1
4/5
T: S F Ritchie
R: D S Johnson (59.5)
4/5
5g nom du jeu (NZ) x that's my char (NZ) (peintre celebre (USA))
Winning siblings: Princess El Jay,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
1/2F
T: E and D Browne
R: T D Thornton (55)
1/2F
5g shinko king (IRE) x chiming in (GB) (niniski (USA))
3
4.7
Neala (6)
2/1
T: Ms L M Laing
R: R M Norvall (54.5)
2/1
4
6
6/6
T: G E Falconer
R: Z Nor Azman (53.5)
6/6
7g istidaad (USA) x las chicas buenas (NZ) (classic fame (USA))
5
6.2
3/3
T: N F Ridley
R: M R Du Plessis (56)
3/3
6
11.6
7/7
T: S and E Clotworthy
R: M T Coleman (54)
7/7
7g coats choice (AUS) x truly tops (NZ) (truly vain (AUS))
7
11.7
5/4
T: M Brooks and M Browne
R: S T Collett (54)
5/4
5m faltaat (USA) x alexa (NZ) (danroad (AUS))
Race 6 - Madison Qualitex (Mdn&Jmp) (2400m)
Class: Maiden & Jumpers Track: Heavy(11) Time: 2:58.96
Prizemoney: $10,000
1
Kiddo (2)
3/3
T: K T Myers
R: C E Myers (71)
3/3
5g istidaad (USA) x kitty o'reilly (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/8
T: C W Thornton
R: S T Wenn (70)
8/8
5g postponed (USA) x lacustrine (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
10.2
2/2
T: K T Myers
R: S K Macnab (68.5)
2/2
5g librettist (USA) x opal desire (NZ) (the commander (NZ))
4
19.2
6/7
T: E and D Browne
R: S J Barlow (66.5)
6/7
5m pentire (GB) x posing zero (AUS) (danzero (AUS))
5
20.7
1/1F
T: M Roustoby and J McIlroy
R: J R McIlroy (67)
1/1F
8g royal gem (USA) x quality lodge (AUS) (grand lodge (USA))
6
22.5
9/9
T: G and D Rogerson
R: M K Northcott (72.5)
9/9
9g zenno rob roy (JPN) x desert cent (NZ) (desert sun (GB))
7
26.2
4/4
T: G and D Rogerson
R: B D Rogerson (66.5)
4/4
5m duelled (AUS) x palace bound (NZ) (palace music (USA))
8
27.1
5/5
T: B J Pollock
R: B R Kennedy (66.5)
5/5
8g civics (AUS) x trimere (NZ) (king delamere (NZ))
9
28.2
10/10
T: C B Stevenson
R: L Calitz (66.5)
10/10
7g le bec fin (NZ) x tui akarana (NZ) (our jimmy (USA))
10
39.1
11/11
T: K M Duncan
R: G K Duncan (66.5)
11/11
5g captain rio (GB) x swift encounter (NZ) (spectacular love (USA))
11
80.8
7/6
T: J R Wheeler
R: L M Wheeler (66.5)
7/6
Race 7 - McGregor Grant Stpl (4150m)
Class: Steeple Track: Heavy(11) Time: 5:17.43
Prizemoney: $50,000
1
2/2
T: R M Connors
R: I A Lupton (66.5)
2/2
7g yamanin vital (NZ) x vaguely famous (NZ) (famous star (GB))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
1/1F
T: K T Myers
R: S H Fannin (67)
1/1F
8g casual lies (USA) x minion (NZ) (generous (IRE))
3
4.8
8/8
T: N H O'Dowd
R: E K Goodinson (65)
8/8
8m istidaad (USA) x kiloran belle (NZ) (the son (NZ))
4
8.8
3/3
T: R P Liefting
R: E J Farr (65)
3/3
9g storming home (GB) x justa tad (NZ) (istidaad (USA))
5
10.1
7/7
T: Ms A Browne
R: G J Walsh (65)
7/7
13g heroicity (AUS) x following sea (NZ) (veloso (NZ))
6
14.3
4/6
T: M Brooks and M Browne
R: R Cully (70)
4/6
8g ustinov (AUS) x colmerino (NZ) (balmerino (NZ))
7
41
Joking (4)
6/5
T: M Brooks and M Browne
R: W Gordon (65)
6/5
7g lucky unicorn (AUS) x te akau jo (NZ) (sir tristram (IRE))
100
5/4
T: J R Wheeler
R: S Phelan (65)
5/4
Race 8 - Gaze Commercial (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(11) Time: 1:49.49
Prizemoney: $22,500
1
1/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56)
1/1F
4g sufficient (NZ) x divine rio (NZ) (captain rio (GB))
Winning siblings: Coruba Jak,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
2/2
T: Ms J K Mahoney
R: A B Collett (54)
2/2
4m shocking (AUS) x mill duckie (NZ) (magic ring (IRE))
3
1.7
3/3
T: R P Liefting
R: R M Norvall (55)
3/3
6g woodbury lad (USA) x douce (NZ) (jahafil (GB))
4
7.5
5/5
T: S Ralph
R: Z Nor Azman (51)
5/5
7g coats choice (AUS) x donna jazz (AUS) (dieu d'or (AUS))
5
13.5
4/4
T: E and D Browne
R: A F Jones (54)
4/4
4m thewayyouare (USA) x tell tale (USA) (capote (USA))
6
26.3
6/6
T: D R Wiles
R: T Wenn (51)
6/6
5g thano (ARG) x rosemont (NZ) (mellifont (USA))
Race 9 - Farewell To The Boss (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:20.04
Prizemoney: $20,000
1
7/7
T: K M Dell
R: A C Schwerin (54)
7/7
4g buffalo man (CAN) x critique (NZ) (drama critic (USA))
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/5
T: P P Mirabelli
R: S M McKay (57)
5/5
5m swiss ace (AUS) x boogie nights (AUS) (galileo (IRE))
3
3.5
6/6
T: A W Wright
R: J J Fawcett (53)
6/6
6g brilliance (USA) x all in magic (NZ) (cache of gold (USA))
4
3.8
4/4
T: R R Manning
R: A B Collett (55.5)
4/4
5
3.9
1/2F
T: M Moroney and P Gerard
R: M T Coleman (57)
1/2F
4m not a single doubt (AUS) x abu zayan (GB) (mark of esteem (IRE))
6
4.5
3/3
T: N P Bishara
R: T Wenn (52.5)
3/3
5m tavistock (NZ) x light mozart (GB) (mozart (IRE))
7
4.7
Fierte (7)
8/8
T: D R Wiles
R: R E Scott (52)
8/8
8
4.9
2/1
T: R P Liefting
R: L H Satherley (57)
2/1
5m istidaad (USA) x battle the blues (NZ) (blues traveller (IRE))
* Nick figures are for Australasia.