Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton

HASTINGS - Saturday, June 29

Race 1 - Hawke's Bay Hunt Mdn Hrdl (2500m)
Class: Maiden Hurdle Track: Slow(7) Time: 2:50.90
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: B W Hawtin
R: E J Farr (68)
9/2
6g encosta de lago (AUS) x hidden strings (AUS) (weasel clause (AUS))
Winning siblings: Pelirrojo, Rhamdani, Sopressa, Tamariz,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/4F
T: M H Brooks
R: S Phelan (68)
7/4F
6g el hermano (NZ) x feathertop (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.9
9/2
T: P Nelson and C McDougal
R: A N Kuru (68)
9/2
8g guillotine (NZ) x kettle hill (NZ) (gold brose (AUS))
4
5.2
Abacus (3)
11/2
T: J R Wheeler
R: M R Cropp (68)
11/2
5
18.2
25/1
T: K T Myers
R: S H Fannin (66)
25/1
6m showcasing (GB) x sometimes (NZ) (montjeu (IRE))
6
19.5
Zartan (2)
7/1
T: S Nickalls
R: H A McNeill (67)
7/1
9g zed (NZ) x royal pixie (NZ) (westminster (NZ))
7
27.8
25/1
T: J G Bary
R: I A Lupton (68)
25/1
8g bachelor duke (USA) x jolie femme (FR) (mark of esteem (IRE))
8
31.6
12/1
T: S and E Clotworthy
R: T L Moki (63.5)
12/1
6m nom du jeu (NZ) x vermillion (NZ) (danasinga (AUS))
9
38.6
Mr Ink (8)
50/1
T: Aaron Bidlake
R: N H Downs (66)
50/1
9g istidaad (USA) x sharpin (NZ) (pins (AUS))
10
41.1
Medini (11)
66/1
T: Team Rogerson
R: M B Gillies (66)
66/1
6m duelled (AUS) x maya (NZ) (giant's causeway (USA))
100
40/1
T: R Autridge
R: J Seivwright (66)
40/1
7g indy king (USA) x foxy boss (NZ) (oregon (USA))
Race 2 - Bay Ford Nz Punter Mdn Hrdl (2500m)
Class: Maiden Hurdle Track: Slow(7) Time: 2:53.92
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: Craig and Shaun Phelan
R: S Phelan (68)
11/2
6g savabeel (AUS) x indian empress (AUS) (red ransom (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/1
T: J G Bary
R: A N Kuru (68)
9/1
3
1.6
16/1
T: T K Corric
R: B R Lammas (67)
16/1
4
1.7
9/2
T: M Moroney and P Gerard
R: M B Gillies (68)
9/2
6g savabeel (AUS) x dreamworks (NZ) (maroof (USA))
5
13.7
8/1
T: S Thompson-Brown and M Brown
R: G J Walsh (68)
8/1
9g zed (NZ) x valtaine (NZ) (centaine (AUS))
6
14.7
50/1
T: P and J Brosnan
R: J Seivwright (66)
50/1
7
19.7
20/1
T: Team Rogerson
R: N H Downs (66)
20/1
7g tavistock (NZ) x biosphere (AUS) (encosta de lago (AUS))
100
30/1
T: K T Myers
R: S H Fannin (68)
30/1
8g keeper (AUS) x laezeel (NZ) (zabeel (NZ))
100
60/1
T: S Nickalls
R: H A McNeill (67)
60/1
6g tiger prawn (SAF) x nancy hope (NZ) (lord ballina (AUS))
300
11/4F
T: T C Wenn
R: E J Farr (68)
11/4F
400
Quaff (2)
15/4
T: J R Wheeler
R: M R Cropp (68)
15/4
4g darci brahma (NZ) x open stage (IRE) (sadler's wells (USA))
Race 3 - Te Whangai Romneys H B Hrdl (3100m)
Class: Hurdle Track: Slow(7) Time: 3:36.32
Prizemoney: $50,000
1
6/1
T: P Nelson and C McDougal
R: A N Kuru (65)
6/1
10g shinko king (IRE) x grosveness (NZ) (grosvenor (NZ))
Winning siblings: Ho Down, No Cash, No Credit, No Governance, No Tip,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2
15/4F
T: T R Gillies
R: M J Roustoby (65)
15/4F
7g mastercraftsman (IRE) x silkwood (NZ) (grosvenor (NZ))
3
5.5
8/1
T: S N Rees
R: E J Farr (68)
8/1
7g keeper (AUS) x laezeel (NZ) (zabeel (NZ))
4
10.8
Ooee (5)
9/1
T: P Nelson and C McDougal
R: B R Lammas (65)
9/1
9g ruff nipper (NZ) x astro girl (NZ) (rhythm (USA))
5
12.8
60/1
T: Ms S Houston
R: N H Downs (65)
60/1
6
13.3
5/1
T: T G Autridge
R: S Phelan (67.5)
5/1
7g raise the flag (GB) x hippo priscilla (NZ) (blues traveller (IRE))
7
13.4
40/1
T: Ms L Latta
R: G J Walsh (65)
40/1
9g gallant guru (AUS) x greyling (NZ) (sandtrap (USA))
8
14.7
14/1
T: M H Brooks
R: I A Lupton (65)
14/1
9
15.7
7/1
T: S and E Clotworthy
R: Stuart Higgins (65)
7/1
6g raise the flag (GB) x river bear (NZ) (chief bearhart (CAN))
10
16.7
20/1
T: G Richardson and G Parker
R: J Seivwright (65)
20/1
11g don eduardo (NZ) x gatestopper (NZ) (carnegie (IRE))
11
18.2
Guy Fox (11)
12/1
T: K T Myers
R: S H Fannin (65)
12/1
6g zed (NZ) x dont kick my float (NZ) (paris opera (AUS))
100
20/1
T: Team Rogerson
R: M B Gillies (65)
20/1
5g red giant (USA) x o'erin (NZ) (o'reilly (NZ))
400
20/1
T: S Ralph
R: T L Moki (65)
20/1
9g coats choice (AUS) x donna jazz (AUS) (dieu d'or (AUS))
500
Raaj (15)
50/1
T: Ms L Munro
R: H A McNeill (65)
50/1
7g iffraaj (GB) x lilly pilly (NZ) (jahafil (GB))
Race 4 - Tremains Starting Gates Hcp (2100m)
Class: Open Track: Slow(7) Time: 2:13.41
Prizemoney: $35,000
1
3/1
T: Ms S Kay
R: C W Johnson (56)
3/1
6g road to rock (AUS) x pensive (NZ) (pentire (GB))
Winning siblings: Pondering, Veneto,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.3
4/1
T: G D Innes
R: M Singh (52)
4/1
6m darci brahma (NZ) x bella rosalia (GB) (singspiel (IRE))
3
3.6
11/4F
T: M Baker and A Forsman
R: L J Allpress (54)
11/4F
4m redwood (GB) x paris hilton (NZ) (pins (AUS))
4
5.6
12/1
T: Ms K A Little
R: S T Collett (54)
12/1
7m zed (NZ) x miss akebono (NZ) (gold and ivory (USA))
5
6.4
6/1
T: K Rae and K Williams-Tuhoro
R: H R Andrew (58)
6/1
7g ad valorem (USA) x mon jolie (NZ) (montjeu (IRE))
6
8.4
9/2
T: Ms S Kay
R: R J Hannam (59.5)
9/2
7g handsome ransom (AUS) x dame ngaio (NZ) (deputy governor (USA))
7
15.9
Chic (7)
10/1
T: K T Myers
R: R T Elliot (54)
10/1
Race 5 - Birchleigh Polo Club (Bm65) (2200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 2:20.57
Prizemoney: $22,500
1
9/2F
T: H E Wilson
R: J Parkes (59)
9/2F
4g el hermano (NZ) x suva (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: Pacific Belle, Pacific Choice, Vila,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
3
2.4
11/1
T: Ms L Latta
R: S T Collett (56.5)
11/1
4m mastercraftsman (IRE) x akela (NZ) (al akbar (AUS))
4
3.7
15/1
T: K T Myers
R: B R Jones (57)
15/1
5m bachelor duke (USA) x ave maree (NZ) (cape cross (IRE))
5
4.5
Mamba (9)
9/2F
T: M Baker and A Forsman
R: H R Andrew (55)
9/2F
4m pour moi (IRE) x arabian nights (NZ) (almutawakel (GB))
6
7.3
Donardo (10)
50/1
T: Ms L De Lautour
R: D A Hirini (56)
50/1
6g don eduardo (NZ) x devil in red (AUS) (red ransom (USA))
7
7.8
11/1
T: Ms L Latta
R: D G Bradley (57.5)
11/1
4g mastercraftsman (IRE) x chapchick (NZ) (high chaparral (IRE))
8
8.6
20/1
T: Ms L Latta
R: M Singh (57.5)
20/1
8g bahhare (USA) x bawl (NZ) (generous (IRE))
9
9.9
No Tip (4)
16/1
T: P Nelson and C McDougal
R: C W Johnson (59)
16/1
7g mettre en jeu (NZ) x grosveness (NZ) (grosvenor (NZ))
10
11.2
11/2
T: G R Vile
R: R J Hannam (59)
11/2
5g darci brahma (NZ) x screen siren (NZ) (montjeu (IRE))
11
12.2
30/1
T: P P Mirabelli
R: C M Burdan (51.5)
30/1
12
13
60/1
T: G Lowry and G Cullen
R: L J Allpress (54)
60/1
4g postponed (USA) x marendez (AUS) (marquetry (USA))
13
15
25/1
T: J R Wheeler
R: R H Schofer (54)
25/1
5g encosta de lago (AUS) x bellerama (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
14
16
40/1
T: D F Cunningham
R: C L O'Beirne (54.5)
40/1
8g zed (NZ) x sounds good to me (NZ) (jahafil (GB))
Race 6 - Just A Swagger Hunt Mdn Stpl (4000m)
Class: Maiden Steeple Track: Slow(7) Time: 4:54.28
Prizemoney: $10,000
1
15/8F
T: H E Wilson
R: S Phelan (68)
15/8F
8g istidaad (USA) x princess julie (NZ) (prince ferdinand (GB))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
12.5
Zedman (9)
12/1
T: Ms D C Kennedy
R: A N Kuru (68)
12/1
6g zed (NZ) x sazerac (NZ) (bertolini (USA))
2015 NZB National Weanling Broodmare and Mixed Sale - Weanlings
$1,500
Vendor: Haunui Farm
Buyer: NZB as agent
3
16.3
Zedace (1)
5/2
T: S L Brown
R: B R Lammas (67)
5/2
8g zed (NZ) x stellace (NZ) (towkay (AUS))
4
17.1
20/1
T: K T Myers
R: T L Moki (65)
20/1
7g brilliance (USA) x raadee (NZ) (volksraad (GB))
5
17.9
20/1
T: P A Stevens
R: J Seivwright (66)
20/1
7g lucky unicorn (AUS) x misaki (NZ) (cape cross (IRE))
6
18.9
4/1
T: K T Myers
R: S H Fannin (68)
4/1
7g keeper (AUS) x impulsive (AUS) (pillaster (USA))
7
22.4
15/2
T: J R Wheeler
R: M B Gillies (68)
15/2
8
53.2
20/1
T: R M Connors
R: I A Lupton (68)
20/1
7g raise the flag (GB) x tiger rose (NZ) (danzighill (AUS))
400
30/1
T: K M Duncan
R: N H Downs (66)
30/1
6g istidaad (USA) x angeca (NZ) (volksraad (GB))
Race 7 - Ahd Hawke's Bay Stpl (4800m)
Class: Steeple Track: Slow(7) Time: 6:11.79
Prizemoney: $50,000
1
11/4
T: P Nelson and C McDougal
R: A N Kuru (65)
11/4
9g zed (NZ) x dame ngaio (NZ) (deputy governor (USA))
Winning siblings: Dr Watson, Ngario,
This nick: 9 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
2
7/2
T: S L Brown
R: S Phelan (67.5)
7/2
9g colombia (NZ) x saveur (GB) (ardross (IRE))
3
6
15/2
T: P Nelson and C McDougal
R: M B Gillies (65)
15/2
2011 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$850,000
Vendor: Cressfield, Scone
Buyer: James Bester Bloodstock / D O'Byrne
4
8.5
Shamal (2)
2/1F
T: K M Duncan
R: B R Lammas (69)
2/1F
8g zabeel (NZ) x mistrale (NZ) (volksraad (GB))
5
11.3
9/1
T: Ms L De Lautour
R: S H Fannin (65)
9/1
11g sunray (NZ) x awesome annie (NZ) (gold brose (AUS))
6
41.3
11/2
T: R M Connors
R: I A Lupton (70)
11/2
9g yamanin vital (NZ) x vaguely famous (NZ) (famous star (GB))
100
40/1
T: S Nickalls
R: H A McNeill (65.5)
40/1
11g yamanin vital (NZ) x clear as a bell (NZ) (personal escort (USA))
Race 8 - Bostock Nz Spring Carnival Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:26.18
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: T G Autridge
R: C M Burdan (54.5)
9/2
3g castledale (IRE) x army girl (NZ) (captain rio (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (58.5)
12/1
3g tavistock (NZ) x who says (NZ) (shinko king (IRE))
3
2.1
25/1
T: L W Somervell
R: H R Andrew (55.5)
25/1
4
3.9
3/1F
T: A W Pike
R: R T Elliot (58.5)
3/1F
5g northern meteor (AUS) x fairytale dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
4.1
15/1
T: F J Auret
R: C W Johnson (56.5)
15/1
3f ocean park (NZ) x la collina (NZ) (van nistelrooy (USA))
6
4.3
25/1
T: J V Wallace
R: R H Schofer (54.5)
25/1
7
4.4
13/2
T: R James and R Wellwood
R: B R Jones (56.5)
13/2
3f pins (AUS) x zonza (NZ) (zabeel (NZ))
8
4.7
Mariota (10)
60/1
T: G T Hennessy
R: D A Hirini (55.5)
60/1
4m o'reilly (NZ) x miss swiss (AUS) (flying spur (AUS))
9
5.2
8/1
T: S B Marsh
R: Timothy Johnson (56.5)
8/1
3f cape blanco (IRE) x voliera (AUS) (keeper (AUS))
10
6.7
13/2
T: F J Auret
R: L J Allpress (58.5)
13/2
3g per incanto (USA) x mooretaine (NZ) (towkay (AUS))
11
7.2
Valhexa (12)
60/1
T: S Ralph
R: C L O'Beirne (53.5)
60/1
5m man of power (AUS) x shutricia (NZ) (grosvenor (NZ))
12
8.2
40/1
T: F J Auret
R: M Singh (56.5)
40/1
4g sufficient (NZ) x mountain magic (NZ) (thorn park (AUS))
13
8.4
25/1
T: B W Hawtin
R: D G Bradley (56.5)
25/1
3f pins (AUS) x jelly (AUS) (reset (AUS))
14
9.4
16/1
T: H G Marsh
R: S T Collett (56.5)
16/1
4m shocking (AUS) x fleur d'amour (NZ) (thorn park (AUS))
Race 9 - Stella Artois (Bm72) (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Slow(7) Time: 1:25.40
Prizemoney: $25,000
1
5/2F
T: C D Cromarty
R: J Parkes (57.5)
5/2F
4g per incanto (USA) x cachette (NZ) (kashani (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
20/1
T: G Richardson and G Parker
R: R T Elliot (58)
20/1
6g paco boy (IRE) x romancing (NZ) (o'reilly (NZ))
3
0.6
9/1
T: G J Old
R: B R Jones (59.5)
9/1
6g tiger prawn (SAF) x verry fast (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
4
1.6
20/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (58)
20/1
4g rock 'n' pop (AUS) x island time (NZ) (al akbar (AUS))
5
3.4
5/1
T: Ms L Latta
R: C W Johnson (60.5)
5/1
4g all too hard (AUS) x hickory hills (AUS) (more than ready (USA))
6
3.5
15/4
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (58.5)
15/4
4m bullbars (AUS) x flame of atlanta (NZ) (clay hero (AUS))
7
4.5
20/1
T: N J Auret
R: M Singh (59)
20/1
8
4.7
16/1
T: Ms T Keegan
R: Timothy Johnson (58)
16/1
5m dylan thomas (IRE) x midnight van damme (NZ) (van nistelrooy (USA))
9
4.8
10/1
T: S A Sharrock
R: R H Schofer (54.5)
10/1
5g dalghar (FR) x tudor park (NZ) (parkdale (GB))
10
5.6
Parvina (13)
30/1
T: G J Old
R: H R Andrew (54.5)
30/1
4m iffraaj (GB) x ebony pearl (NZ) (ebony grosve (NZ))
11
6.6
25/1
T: A R Fieldes
R: M K Hudson (54)
25/1
5g falkirk (NZ) x miss tuff (NZ) (montjeu (IRE))
12
8.9
15/1
T: Ms L Latta
R: L J Allpress (60.5)
15/1
13
12.7
40/1
T: R James and R Wellwood
R: D G Bradley (57)
40/1
Race 10 - Stockies Day July 18 (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:26.33
Prizemoney: $22,500
1
4/1F
T: A W Pike
R: J Parkes (57)
4/1F
Winning siblings: Alibi, Ocean Miss, She's A Diplomat, Yellen,
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.5
12/1
T: P and T Ebbett
R: C M Burdan (52)
12/1
5m per incanto (USA) x snippins (NZ) (pins (AUS))
3
1.8
8/1
T: J G Bary
R: C W Johnson (59.5)
8/1
4
1.9
25/1
T: S A Sharrock
R: R H Schofer (54)
25/1
5m o'reilly (NZ) x belles a gem (AUS) (general nediym (AUS))
5
2.3
15/1
T: S R Autridge
R: H R Andrew (57.5)
15/1
7g castledale (IRE) x geeilani (NZ) (faltaat (USA))
6
2.7
9/2
T: A W Pike
R: R T Elliot (57)
9/2
3f darci brahma (NZ) x spring fever (NZ) (traditionally (USA))
7
2.8
11/1
T: S B Marsh
R: R J Hannam (55)
11/1
5m beneteau (AUS) x zanngana (IRE) (priolo (USA))
8
2.9
25/1
T: J V Wallace
R: D G Bradley (54)
25/1
5m darci brahma (NZ) x slievenamon marie (AUS) (king of kings (IRE))
9
3.4
20/1
T: Ms L Latta
R: M Singh (58)
20/1
4g savabeel (AUS) x dating (NZ) (o'reilly (NZ))
10
3.9
5/1
T: H N Auret
R: L J Allpress (59)
5/1
3g ekraar (USA) x trudy tee (NZ) (chief bearhart (CAN))
11
4.7
20/1
T: Ms L Latta
R: C L O'Beirne (57)
20/1
5g alamosa (NZ) x jessie street (NZ) (zabeel (NZ))
12
7.2
40/1
T: S and E Clotworthy
R: Timothy Johnson (58)
40/1
4g zed (NZ) x magnesium (AUS) (with class (CAN))
13
8
10/1
T: S B Marsh
R: S T Collett (57)
10/1
3f darci brahma (NZ) x southern sunset (GB) (polish precedent (USA))
14
10.3
100/1
T: S Thompson-Brown and M Brown
R: D A Hirini (55)
100/1
5m playmaker (NZ) x la cat (AUS) (catrail (NZ))
* Nick figures are for Australasia.