Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, June 19
Awapuni
Ruakaka
Friday, June 18
Oamaru
Thursday, June 17
Wanganui
Wednesday, June 16
Cambridge
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera
Saturday, May 22
Awapuni
Te Rapa
Thursday, May 20
Phar Lap Raceway
Wednesday, May 19
Cambridge

MAKARAKA - Sunday, February 18

Race 1 - Betavet/East Outdoor Work Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:36.80
Prizemoney: $10,000
1
Nabiac (2)
9/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (57.5)
9/2
5g tavistock (NZ) x game duchess (AUS) (montjeu (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
30/1
T: Team Rogerson
R: M Tanaka (58.5)
30/1
4g duelled (AUS) x forgive (NZ) (no excuse needed (GB))
3
0.4
5/2F
T: S Autridge and J Richards
R: S R Weatherley (56.5)
5/2F
4m pins (AUS) x lillet (NZ) (zabeel (NZ))
4
1.2
16/1
T: Ms K Fursdon
R: S T Collett (56.5)
16/1
5
2
5/2F
T: A W Pike
R: M T Coleman (56)
5/2F
3f iffraaj (GB) x skaapa (NZ) (kaapstad (NZ))
6
2.5
25/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (54.5)
25/1
5m fully fledged (NZ) x such fun (NZ) (elusive city (USA))
7
4
30/1
T: Patrick Payne
R: D A Hirini (57.5)
30/1
6g st reims (NZ) x linlin (NZ) (elnadim (USA))
8
4.1
15/4
T: A W Pike
R: A B Collett (58.5)
15/4
4g tavistock (NZ) x hidden passion (AUS) (desert prince (IRE))
9
4.6
30/1
T: J C Pender
R: J W Nason (56.5)
30/1
10
5.4
Aperol (8)
25/1
T: G Lowry and G Cullen
R: T K Allan (56.5)
25/1
5m sir percy (GB) x spritza (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 2 - Pak'nsave Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.55
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (56)
8/1
3f postponed (USA) x requiem moss (AUS) (mossman (AUS))
Winning siblings: Shadow Tower,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.5
6/4
T: A W Pike
R: M T Coleman (56)
6/4
3f ocean park (NZ) x escada (NZ) (centaine (AUS))
3
1.3
4/5F
T: R R Manning
R: A B Collett (58)
4/5F
3c darci brahma (NZ) x heureka (NZ) (yamanin vital (NZ))
4
5.1
25/1
T: Team Rogerson
R: S T Collett (56)
25/1
3f reliable man (GB) x romantic glow (AUS) (orientate (USA))
5
6.9
50/1
T: Team Rogerson
R: Jordan Grob (56)
50/1
3g align (AUS) x hanamichi (NZ) (duelled (AUS))
6
9.1
30/1
T: W R Sherwin
R: M Tanaka (56.5)
30/1
7
12.4
25/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55)
25/1
3f duelled (AUS) x nailbiter (AUS) (giant's causeway (USA))
8
15.7
60/1
T: F Stammers
R: A F Jones (56.5)
60/1
5m makfi (GB) x victim of love (NZ) (pentire (GB))
Race 3 - The Gisborne Herald Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.03
Prizemoney: $10,000
1
4/5F
T: A W Pike
R: M T Coleman (56)
4/5F
3f denman (AUS) x saw her walkin by (AUS) (danehill dancer (IRE))
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/2
T: S Autridge and J Richards
R: S R Weatherley (58)
9/2
3g darci brahma (NZ) x kudamm (AUS) (cape cross (IRE))
3
2.3
15/4
T: R R Manning
R: S T Collett (56)
15/4
3f street boss (USA) x club med sands (NZ) (grosvenor (NZ))
4
3.3
50/1
T: G and T Shaw
R: J W Nason (54.5)
50/1
4m cecconi (AUS) x glowing wave (USA) (sea hero (USA))
5
4.8
7/1
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (56)
7/1
3f swiss ace (AUS) x forgive (NZ) (no excuse needed (GB))
6
5.8
Tintero (10)
20/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55)
20/1
3f savabeel (AUS) x lilies (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
9.3
20/1
T: G and D Rogerson
R: M Tanaka (56)
20/1
3f duelled (AUS) x gee oh (NZ) (postponed (USA))
Race 4 - Donaldson's Plumbing (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:09.95
Prizemoney: $12,000
1
11/4
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (56.5)
11/4
4m duelled (AUS) x rosa marada (NZ) (yamanin vital (NZ))
Winning siblings: Cavestani, Marada, Maya, Square Off,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
7/1
T: Team Rogerson
R: S T Collett (59)
7/1
4g duke of marmalade (IRE) x prisage (AUS) (snippets (AUS))
3
1.2
4/1F
T: Team Rogerson
R: R J Myers (58.5)
4/1F
4g swiss ace (AUS) x eclaircissement (AUS) (hussonet (USA))
4
3
15/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
15/2
4m patapan (USA) x centinize (NZ) (centaine (AUS))
5
3.5
11/1
T: S L Crawford
R: A B Collett (58)
11/1
8g dylan thomas (IRE) x chetwynd south (AUS) (high yield (USA))
6
3.9
40/1
T: Team Rogerson
R: Jordan Grob (54)
40/1
5g red giant (USA) x amarantha (NZ) (van nistelrooy (USA))
7
4.3
Deb (8)
10/1
T: G Lowry and G Cullen
R: M Tanaka (56)
10/1
8
6.1
50/1
T: S L Cameron
R: J W Nason (54)
50/1
6g ad valorem (USA) x sprites delight (AUS) (kenny's best pal (AUS))
9
7.5
12/1
T: R S Manning
R: S R Weatherley (54)
12/1
4m keeper (AUS) x bettieboop (NZ) (express duke (AUS))
10
9.5
25/1
T: S L Cameron
R: K H Marzuki (55.5)
25/1
3g super easy (NZ) x gilfinali (NZ) (blues traveller (IRE))
11
9.8
15/1
T: S Autridge and J Richards
R: T L Newman (52.5)
15/1
4m keeper (AUS) x abbey tralae (NZ) (traditionally (USA))
12
14.3
15/1
T: Ms K Fursdon
R: M T Coleman (57.5)
15/1
5g patapan (USA) x posporre (NZ) (postponed (USA))
Race 5 - Matawhero Wines Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:04.03
Prizemoney: $10,000
1
2/1F
T: S L Crawford
R: A B Collett (58)
2/1F
3g helmet (AUS) x skidoodle (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Emphatically, Skidman, Tudor, Velonski,
This nick: 18 runners; 13 winners; 0 SW. Details
2
1
66/1
T: J C Pender
R: J W Nason (56.5)
66/1
5g battle paint (USA) x loranay (NZ) (prince of praise (NZ))
3
1.8
4/1
T: E and D Browne
R: R T Elliot (55)
4/1
3f stratum (AUS) x al bayan (NZ) (zabeel (NZ))
4
1.9
11/1
T: R S Manning
R: C W Johnson (58.5)
11/1
5g don eduardo (NZ) x dana zeel (NZ) (danasinga (AUS))
5
2.1
13/4
T: A W Pike
R: M T Coleman (58)
13/4
3g pour moi (IRE) x fairy tipsy (NZ) (casual lies (USA))
6
3
30/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (54.5)
30/1
4m guillotine (NZ) x demolition babe (NZ) (housebuster (USA))
7
3.6
15/2
T: S Autridge and J Richards
R: R J Myers (56)
15/2
3f makfi (GB) x bislieri (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6
50/1
T: R R Manning
R: T K Allan (58.5)
50/1
9
6.4
30/1
T: Team Rogerson
R: M Tanaka (58.5)
30/1
10
8
50/1
T: R S Manning
R: D A Hirini (55.5)
50/1
5m keeper (AUS) x brief moment (AUS) (brief truce (USA))
11
17.5
9/1
T: R R Manning
R: S T Collett (58)
9/1
3g zed (NZ) x pistol packin mama (NZ) (duelled (AUS))
Race 6 - Gisborne Refrigeration (Bm65) (2000m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:04.26
Prizemoney: $12,000
1
60/1
T: R R Manning
R: A B Collett (55)
60/1
6m shinko king (IRE) x yendarra (NZ) (kendara (NZ))
Winning siblings: Our King Sway,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.5
9/10
T: A W Pike
R: M T Coleman (58.5)
9/10
3g azamour (IRE) x top of the day (AUS) (o'reilly (NZ))
3
1.8
30/1
T: K T Myers
R: D A Hirini (57.5)
30/1
5g excellent art (GB) x kudamm (AUS) (cape cross (IRE))
4
2.3
30/1
T: G Lowry and G Cullen
R: M Tanaka (56.5)
30/1
4m nadeem (AUS) x mayfair (NZ) (grosvenor (NZ))
5
2.7
25/1
T: M H Brooks
R: S T Collett (58)
25/1
4g tavistock (NZ) x wizard princess (AUS) (rory's jester (AUS))
6
3.1
20/1
T: Team Rogerson
R: T K Allan (57)
20/1
4g red giant (USA) x o'erin (NZ) (o'reilly (NZ))
7
3.5
Iago (15)
11/4
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (59)
11/4
3g savabeel (AUS) x passchendaele (NZ) (montjeu (IRE))
8
4.3
40/1
T: F Stammers
R: A F Jones (58.5)
40/1
7g citi habit (NZ) x kelly browne (NZ) (star of luskin (AUS))
9
5.6
100/1
T: R S Manning
R: S R Weatherley (56.5)
100/1
6m keeper (AUS) x bettieboop (NZ) (express duke (AUS))
10
5.7
66/1
T: R R Manning
R: S J Macnab (56)
66/1
5g raise the flag (GB) x ardent fire (NZ) (danzighill (AUS))
11
5.8
40/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (54.5)
40/1
4m ekraar (USA) x flinders (USA) (royal academy (USA))
12
6.6
7/1F
T: K T Myers
R: R J Myers (56.5)
7/1F
5m shocking (AUS) x pentrose (NZ) (pentire (GB))
13
9.9
50/1
T: Ms K Fursdon
R: T L Newman (51)
50/1
5m patapan (USA) x starkella (NZ) (stark south (USA))
14
14.4
66/1
T: Team Rogerson
R: Jordan Grob (56.5)
66/1
5g sufficient (NZ) x beaver (NZ) (kashani (USA))
Race 7 - Vintech Pacific Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.44
Prizemoney: $10,000
1
7/4F
T: K T Myers
R: S J Macnab (56.5)
7/4F
5g savabeel (AUS) x conquisteraad (NZ) (volksraad (GB))
Winning siblings: Dozintmateranyway, Goodonyamate,
This nick: 26 runners; 20 winners; 2 SW. Details
2
1.5
50/1
T: Team Rogerson
R: M Tanaka (56.5)
50/1
4m bullbars (AUS) x flying babe (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.6
9/4
T: A W Pike
R: M T Coleman (56)
9/4
3f fastnet rock (AUS) x bohemian blues (NZ) (blues traveller (IRE))
4
1.7
8/1
T: C J Wood
R: R J Myers (56)
8/1
5
1.9
8/1
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (58)
8/1
3g any suggestion (AUS) x miss tui (AUS) (kaaptive edition (NZ))
6
2.2
14/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
14/1
4m bullbars (AUS) x deautche express (NZ) (volksraad (GB))
7
2.7
9/1
T: S Autridge and J Richards
R: S R Weatherley (56)
9/1
3f makfi (GB) x zatiger (NZ) (zabeel (NZ))
8
4
40/1
T: J C Pender
R: J W Nason (56.5)
40/1
4g thewayyouare (USA) x nimue (NZ) (star way (GB))
9
4.9
50/1
T: S L Cameron
R: K H Marzuki (55.5)
50/1
6g civics (AUS) x al be nif te (NZ) (alibhai (NZ))
10
7.8
40/1
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (56)
40/1
3f iffraaj (GB) x athenri (NZ) (zabeel (NZ))
11
7.9
Lavish (9)
20/1
T: Team Rogerson
R: A B Collett (56)
20/1
3f duelled (AUS) x lavoca (NZ) (johar (USA))
Race 8 - Jon Snow Poverty Bay Cup-Bm85 (1600m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 1:35.89
Prizemoney: $30,000
1
8/1
T: F P Campbell
R: S R Weatherley (54)
8/1
4m falkirk (NZ) x grace park (NZ) (danske (NZ))
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/1F
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (54)
3/1F
5g tavistock (NZ) x esprit d'garde (NZ) (keeper (AUS))
3
1.2
15/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (53)
15/1
5m shocking (AUS) x tinkerbabu (AUS) (giant's causeway (USA))
4
2
7/1
T: K T Myers
R: R J Myers (58.5)
7/1
4g zacinto (GB) x mystique (NZ) (montjeu (IRE))
5
2.5
40/1
T: G Lowry and G Cullen
R: T K Allan (60.5)
40/1
8g keeper (AUS) x southern cry (NZ) (kaapstad (NZ))
6
4.1
30/1
T: G and T Shaw
R: S T Collett (57.5)
30/1
6g iffraaj (GB) x geordie girl (NZ) (towkay (AUS))
7
4.2
20/1
T: S L Cameron
R: A B Collett (54)
20/1
6g sakhee's secret (GB) x so you (NZ) (grosvenor (NZ))
8
4.3
Zed Em (13)
20/1
T: Patrick Payne
R: S J Macnab (52)
20/1
7g zed (NZ) x dont kick my float (NZ) (paris opera (AUS))
9
5.1
13/4
T: A W Pike
R: M T Coleman (55)
13/4
6m pentire (GB) x blue hope (NZ) (bigstone (IRE))
10
5.2
12/1
T: K T Myers
R: D A Hirini (65.5)
12/1
11
6.7
40/1
T: Team Rogerson
R: A F Jones (54)
40/1
4g postponed (USA) x miscellanea (AUS) (vettori (IRE))
12
6.8
15/1
T: Team Rogerson
R: M Tanaka (54.5)
15/1
6g swiss ace (AUS) x eclaircissement (AUS) (hussonet (USA))
13
8.5
12/1
T: A W Pike
R: J W Nason (54)
12/1
5g more than ready (USA) x danalaga (AUS) (danehill (USA))
Race 9 - Gisborne Fisheries Mile (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:35.92
Prizemoney: $12,000
1
40/1
T: R R Manning
R: D A Hirini (55.5)
40/1
5g per incanto (USA) x lutine belle (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Carillion, Wood On Fire,
This nick: 33 runners; 20 winners; 3 SW. Details
2017 NZB Select Yearling Sale
$75,000
Vendor: Little Avondale Stud
Buyer: Mr P Ho
2
4.5
11/1
T: S Autridge and J Richards
R: T L Newman (55)
11/1
6m tavistock (NZ) x megapins (NZ) (pins (AUS))
3
4.7
20/1
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (57.5)
20/1
5g duelled (AUS) x maybe yes (AUS) (last tycoon (IRE))
4
5.5
6/1F
T: A W Pike
R: S T Collett (56.5)
6/1F
3f pierro (AUS) x galshaan (AUS) (galileo (IRE))
5
7
15/1
T: K T Myers
R: R J Myers (57.5)
15/1
5g danroad (AUS) x very english (NZ) (grosvenor (NZ))
6
7.1
8/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (57)
8/1
4g pins (AUS) x tesoro (NZ) (prized (USA))
7
7.2
60/1
T: F Stammers
R: A F Jones (54)
60/1
6m nom du jeu (NZ) x bubble act (AUS) (snowland (AUS))
8
7.4
25/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (57)
25/1
3g swiss ace (AUS) x claudy eire (AUS) (promontory gold (USA))
9
7.6
15/8
T: A W Pike
R: M T Coleman (56.5)
15/8
3f savabeel (AUS) x tsukioka (AUS) (flying spur (AUS))
10
8.9
Voxer (7)
16/1
T: G Lowry and G Cullen
R: M Tanaka (57)
16/1
7g savabeel (AUS) x lady ista (NZ) (istidaad (USA))
11
17.7
60/1
T: Team Rogerson
R: Jordan Grob (53)
60/1
5g makfi (GB) x spectralia (JPN) (dream well (FR))
12
19.5
13/2
T: S Autridge and J Richards
R: S R Weatherley (56.5)
13/2
4m redwood (GB) x volks princess (NZ) (volksraad (GB))
13
24
11/1
T: R R Manning
R: A B Collett (56.5)
11/1
4m uncle mo (USA) x astounded (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.