Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, June 19
Awapuni
Ruakaka
Friday, June 18
Oamaru
Thursday, June 17
Wanganui
Wednesday, June 16
Cambridge
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera
Saturday, May 22
Awapuni
Te Rapa

MATAMATA - Wednesday, December 14

Race 1 - Fashion In The Fields 25/2 Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:06.07
Prizemoney: $7,000
1
4/4
T: S Autridge and J Richards
R: C E Lammas (57)
4/4
3g shocking (AUS) x shamardal luck (AUS) (shamardal (USA))
Winning siblings: Analytica, Lucky Shark, Zilong,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2.5
6/6
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
6/6
4g savabeel (AUS) x pin oak (SAF) (fort wood (USA))
3
3
1/1F
T: G N Richardson
R: K A McCulloch (58.5)
1/1F
2018 NZB Karaka - Book 1
$185,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Big Red Farm
4
3.2
3/2
T: S D Cole
R: A B Collett (57)
3/2
3g captain sonador (AUS) x tessie rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
5
7.2
2/3
T: N W Tiley
R: O P Bosson (58.5)
2/3
6
7.3
Baymax (1)
10/10
T: M D Wallace
R: D Prastiyou (57.5)
10/10
5g rios (NZ) x shinead (NZ) (danasinga (AUS))
7
11.1
14/14
T: E and D Browne
R: D S Johnson (57)
14/14
3g pour moi (IRE) x all night party (NZ) (just a dancer (NZ))
8
11.7
13/13
T: B W Hawtin
R: M Cameron (58.5)
13/13
4g sebring (AUS) x our miss vitality (NZ) (grosvenor (NZ))
9
12.2
5/5
T: G Sanders and D Sweeney
R: M R Du Plessis (56.5)
5/5
4m bachelor duke (USA) x palmy (AUS) (danehill (USA))
10
12.5
Shonali (15)
7/7
T: B W Hawtin
R: S C Spratt (56.5)
7/7
11
12.7
8/8
T: R S Manning
R: T D Thornton (56.5)
8/8
5m keeper (AUS) x bettieboop (NZ) (express duke (AUS))
12
12.8
Ziffel (19)
12/12
T: L R Noble
R: L G Innes (56.5)
12/12
4m zabeel (NZ) x shalt not (AUS) (st. covet (AUS))
13
13.2
11/11
T: Ms K Fursdon
R: C J Grylls (56.5)
11/11
4m postponed (USA) x erlicheer (NZ) (volksraad (GB))
14
16.4
15/15
T: Ms T Shepherd
R: L H Satherley (58.5)
15/15
5g el hermano (NZ) x santanegie (NZ) (carnegie (IRE))
15
16.5
16/16
T: G Sanders and D Sweeney
R: M J McNab (55)
16/16
16
99.9
9/9
T: Ms L M Laing
R: B R Jones (56.5)
9/9
Race 2 - Breeders' Stakes Day 25/2 Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:38.79
Prizemoney: $7,000
1
10/10
T: R H Gregory
R: T D Thornton (58.5)
10/10
4g don eduardo (NZ) x ensoleille (NZ) (van nistelrooy (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
12/12
T: Ms L Brennan
R: M T Coleman (58.5)
12/12
3
0.7
Kane (10)
9/6
T: M Moroney and P Gerard
R: C J Grylls (56.5)
9/6
4m darci brahma (NZ) x dream lass (NZ) (dream well (FR))
4
1.4
13/13
T: S L Cameron
R: D S Johnson (57)
13/13
5
1.8
1/2F
T: Ms S Logan
R: K A McCulloch (57)
1/2F
3g cape blanco (IRE) x burscay (AUS) (marscay (AUS))
6
4.3
Kuia (15)
6/9
T: S Autridge and J Richards
R: M Cameron (55)
6/9
3f guillotine (NZ) x triage (NZ) (volksraad (GB))
7
4.7
Tyrion (7)
5/5
T: P N McKay
R: M R Du Plessis (57)
5/5
3g postponed (USA) x miss ivanovic (AUS) (reenact (AUS))
8
5.3
14/15
T: G J Old
R: D J Danis (52.5)
14/15
4m sufficient (NZ) x kept lass (NZ) (keeper (AUS))
9
5.6
Rocanic (11)
2/1
T: C B Stevenson
R: A F Jones (55.5)
2/1
4m roc de cambes (NZ) x zeeanic (NZ) (anziyan (USA))
10
6.3
4/4
T: B J Dyke
R: D Prastiyou (57.5)
4/4
4g royal gem (USA) x jaspa zen (NZ) (stark south (USA))
11
6.6
16/16
T: C W Thornton
R: A B Collett (57)
16/16
3g thano (ARG) x isabella soraya (NZ) (al akbar (AUS))
12
6.9
15/14
T: M Lupton
R: B R Jones (58.5)
15/14
4g raise the flag (GB) x renee maree (NZ) (danzighill (AUS))
13
7.5
Boydy (12)
3/3
T: S Wright
R: Z Nor Azman (53.5)
3/3
5m thano (ARG) x torrance (AUS) (geiger counter (USA))
14
8.6
7/7
T: C J Wood
R: M D Hills (57)
7/7
3g redwood (GB) x chockaholic (NZ) (kaapstad (NZ))
15
10.4
8/8
T: J C Collett
R: S T Collett (55)
8/8
3f cape blanco (IRE) x zaflame (NZ) (zabeel (NZ))
16
10.7
11/11
T: G N Richardson
R: M J McNab (58.5)
11/11
4g cecconi (AUS) x sheka (NZ) (sandtrap (USA))
Race 3 - Matamata Veterinary Servs Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.66
Prizemoney: $7,000
1
3/3
T: S F Ritchie
R: D S Johnson (56.5)
3/3
4m shocking (AUS) x switch hitter (NZ) (pentire (GB))
This nick: 13 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/7
T: I B Kennedy
R: C E Lammas (56.5)
5/7
4m per incanto (USA) x viking angel (NZ) (viking ruler (AUS))
3
1.4
1/1F
T: T and M Cruz
R: M T Coleman (58.5)
1/1F
4
5.2
6/4
T: Ms D Guy
R: O P Bosson (56.5)
6/4
5m patapan (USA) x times remembered (NZ) (viking ruler (AUS))
5
5.3
2/2
T: D G Greene
R: L G Innes (56.5)
2/2
4m postponed (USA) x regally (AUS) (general nediym (AUS))
6
7.8
12/12
T: K Q McDonald
R: M J McNab (56.5)
12/12
4m perfectly ready (AUS) x reckless spirit (NZ) (straight strike (USA))
7
8.2
10/10
T: Ms A Crisp
R: S T Collett (58.5)
10/10
6g russian hero (NZ) x marchessa (NZ) (crested wave (USA))
8
9.9
4/5
T: C P McNab
R: K A McCulloch (56.5)
4/5
4m savabeel (AUS) x frivolous (NZ) (black minnaloushe (USA))
9
11.1
7/6
T: J C Collett
R: B R Jones (58.5)
7/6
10
11.9
9/9
T: M Moroney and P Gerard
R: T D Thornton (56.5)
9/9
4m thorn park (AUS) x times remembered (NZ) (viking ruler (AUS))
11
12.3
11/11
T: B W Hawtin
R: L H Satherley (56.5)
11/11
12
14.2
Forged (6)
8/8
T: Jacob McKay
R: M R Du Plessis (57)
8/8
3c road to rock (AUS) x cajun two step (IRE) (danehill dancer (IRE))
Race 4 - Stihl Shop Matamata Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.38
Prizemoney: $7,000
1
3/2
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C E Lammas (55.5)
3/2
3f savabeel (AUS) x eudora (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Master Hero, Savvy Coup,
This nick: 112 runners; 83 winners; 15 SW. Details
2
0.8
2/3
T: K and B Kelso
R: C J Grylls (55.5)
2/3
3f per incanto (USA) x ellington (NZ) (express duke (AUS))
3
0.9
1/1F
T: S F Ritchie
R: S R Weatherley (53.5)
1/1F
3f showcasing (GB) x the flying cat (AUS) (carnegie (IRE))
4
1
11/11
T: P P Mirabelli
R: B R Hutton (54.5)
11/11
5
1.8
6/6
T: G N Richardson
R: L G Innes (57.5)
6/6
3g darci brahma (NZ) x state circus (GB) (dr fong (USA))
6
2
5/5
T: R S Manning
R: T D Thornton (55.5)
5/5
3f keeper (AUS) x bettieboop (NZ) (express duke (AUS))
7
3.6
4/4
T: J P McKay
R: S M McKay (57.5)
4/4
3g saperavi (NZ) x fast fame (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
8
3.7
Zip Zap (15)
7/7
T: S Autridge and J Richards
R: M Cameron (55.5)
7/7
3f stravinsky (USA) x miss zapper (AUS) (red ransom (USA))
9
6.2
10/10
T: Ms J Dalley
R: V E Gatu (54.5)
10/10
3f sufficient (NZ) x emlajay (NZ) (johar (USA))
10
6.3
9/9
T: S Autridge and J Richards
R: M J McNab (57.5)
9/9
3g showcasing (GB) x wind of savannah (NZ) (savabeel (AUS))
11
7.1
8/8
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (53.5)
8/8
3f pins (AUS) x rose red (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 5 - Comag Limited Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.57
Prizemoney: $7,000
1
9/9
T: K and B Kelso
R: M R Du Plessis (55.5)
9/9
3f pins (AUS) x fleur d'amour (NZ) (thorn park (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.8
1/1F
T: Ms L Brennan
R: M T Coleman (57.5)
1/1F
3g commands (AUS) x loch maryanne (AUS) (general nediym (AUS))
3
2
Yearn (9)
4/4
T: M Lupton
R: K A McCulloch (55.5)
4/4
3f savabeel (AUS) x princess uno (AUS) (danehill (USA))
4
2.5
8/8
T: P N McKay
R: S M McKay (57.5)
8/8
3g o'reilly (NZ) x belle fleur (NZ) (danzero (AUS))
5
2.6
3/3
T: S Autridge and J Richards
R: C E Lammas (55.5)
3/3
3f redwood (GB) x volks princess (NZ) (volksraad (GB))
6
3.9
5/5
T: D Logan and C Gibbs
R: S T Collett (57.5)
5/5
3c o'reilly (NZ) x winsome kash (NZ) (kashani (USA))
7
4
7/6
T: R R Manning
R: A B Collett (55.5)
7/6
3f darci brahma (NZ) x merengue (NZ) (senor pete (USA))
8
4.3
2/2
T: S J McKee
R: D S Johnson (55.5)
2/2
9
4.8
6/7
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C J Grylls (55.5)
6/7
3f guillotine (NZ) x ebony babe (NZ) (ebony grosve (NZ))
10
4.9
11/11
T: Ms D Guy
R: S R Weatherley (53.5)
11/11
3f dream ahead (USA) x paris perfume (AUS) (kurofune (USA))
11
5.4
12/12
T: Ms K Fursdon
R: A F Jones (54.5)
12/12
3f jimmy choux (NZ) x prodigious (NZ) (golan (IRE))
12
5.8
10/10
T: W P Hillis
R: S C Spratt (57.5)
10/10
3g red giant (USA) x prized dream (NZ) (prized (USA))
13
27.5
13/13
T: M N Thompson
R: V A Colgan (55.5)
13/13
3f postponed (USA) x ringside (AUS) (marauding (NZ))
Race 6 - Nzb Insur. Pearl Series (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:23.92
Prizemoney: $12,000
1
4/3
T: B J McKeagg
R: M J McNab (57.5)
4/3
3f align (AUS) x miss reset (NZ) (reset (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
2/2
T: S F Ritchie
R: O P Bosson (58.5)
2/2
4m tavistock (NZ) x almaviva (NZ) (catbird (AUS))
3
0.8
12/12
T: N W Tiley
R: A B Collett (57)
12/12
5m nom du jeu (NZ) x la pucelle (NZ) (tale of the cat (USA))
4
1.6
3/5
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S R Weatherley (55.5)
3/5
4m savabeel (AUS) x ten guitars (NZ) (danasinga (AUS))
5
1.8
5/4
T: K and B Kelso
R: M Cameron (59)
5/4
4m iffraaj (GB) x only alone (USA) (rahy (USA))
6
2.8
9/10
T: Ms K Fursdon
R: A F Jones (57)
9/10
5m patapan (USA) x posporre (NZ) (postponed (USA))
7
4.2
6/6
T: W P Hillis
R: K A McCulloch (58.5)
6/6
4m shocking (AUS) x it's my sin (AUS) (success express (USA))
8
4.9
Novelty (13)
11/11
T: S J McKee
R: A C Schwerin (56)
11/11
4m o'reilly (NZ) x promenade (NZ) (piccolino (USA))
9
5.4
Vitesse (14)
1/1F
T: S F Ritchie
R: S C Spratt (58)
1/1F
4m makfi (GB) x keepa cheval (NZ) (keeper (AUS))
10
6.3
8/8
T: S N Rees
R: T D Thornton (60)
8/8
11
8.5
13/13
T: M H Brooks
R: S T Collett (57.5)
13/13
12
9.6
7/7
T: E and D Browne
R: L H Satherley (58.5)
7/7
13
12.1
10/9
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C J Grylls (59)
10/9
5m keeper (AUS) x peace of mind (NZ) (wild rampage (AUS))
14
26.1
14/14
T: K Q McDonald
R: D Prastiyou (56.5)
14/14
Race 7 - Carrfields Livestock Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.25
Prizemoney: $7,000
1
2/2
T: K and B Kelso
R: D S Johnson (56.5)
2/2
4m makfi (GB) x our echezeaux (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 22 runners; 10 winners; 3 SW. Details
2
0.5
4/4
T: T G Autridge
R: S M McKay (58.5)
4/4
4g castledale (IRE) x elianto (NZ) (desert sun (GB))
3
2.8
3/3
T: C J Wood
R: V E Gatu (55.5)
3/3
4m swiss ace (AUS) x enthralling (NZ) (volksraad (GB))
4
3.2
1/1F
T: C K Phelan
R: O P Bosson (58.5)
1/1F
4g don eduardo (NZ) x landvetter (NZ) (felix the cat (USA))
5
3.6
Akamon (4)
5/5
T: A W Pike
R: V A Colgan (58.5)
5/5
4g castledale (IRE) x might be (NZ) (zabeel (NZ))
6
6.1
14/14
T: R S Manning
R: L H Satherley (56.5)
14/14
4m keeper (AUS) x brief moment (AUS) (brief truce (USA))
7
6.8
9/9
T: Ms K Fursdon
R: A F Jones (55.5)
9/9
6m patapan (USA) x bayau belle (NZ) (stark south (USA))
8
9.1
10/10
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
10/10
4m pins (AUS) x rockelle (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
9.5
13/12
T: L W Somervell
R: T D Thornton (58.5)
13/12
4g ustinov (AUS) x blue for you (NZ) (blues traveller (IRE))
10
10.3
8/8
T: K Hinton
R: K A McCulloch (56.5)
8/8
11
13.8
7/7
T: R C Lang
R: M T Coleman (56.5)
7/7
4m o'reilly (NZ) x danvers (AUS) (danzero (AUS))
12
15.3
11/13
T: S Autridge and J Richards
R: C E Lammas (55)
11/13
3f savabeel (AUS) x modern lady (NZ) (stravinsky (USA))
13
20.6
12/11
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S R Weatherley (53)
12/11
3f stravinsky (USA) x bermuda (NZ) (straight strike (USA))
14
20.7
16/16
T: G R Smith
R: A B Collett (56.5)
16/16
4m thorn park (AUS) x squall (NZ) (black minnaloushe (USA))
15
23
6/6
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C J Grylls (56.5)
6/6
16
24.1
15/15
T: P A Stevens
R: S T Collett (58.5)
15/15
4g authorized (IRE) x teresa (GB) (darshaan (GB))
Race 8 - Noble/Lee Chartered Accnts Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:25.48
Prizemoney: $7,000
1
2/2
T: K and B Kelso
R: M T Coleman (56.5)
2/2
4m savabeel (AUS) x lasting luck (AUS) (iglesia (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
1/1F
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C J Grylls (57)
1/1F
3g myboycharlie (IRE) x giant mystique (AUS) (giant's causeway (USA))
3
3
4/4
T: Ms D Guy
R: O P Bosson (57)
4/4
3g pins (AUS) x la belle epoque (NZ) (montjeu (IRE))
4
4
10/9
T: S F Ritchie
R: B R Hutton (55.5)
10/9
5
5
3/3
T: C W Cole
R: S T Collett (56.5)
3/3
6
5.8
8/8
T: S J McKee
R: K A McCulloch (56.5)
8/8
4m shocking (AUS) x goody two shoes (NZ) (danasinga (AUS))
7
5.9
Taazman (16)
9/10
T: T R Gillies
R: B R Jones (57)
9/10
3g faltaat (USA) x trikkala girl (NZ) (northerly native (USA))
8
6.2
5/5
T: M Moroney and P Gerard
R: M R Du Plessis (55)
5/5
3f pins (AUS) x really reputable (NZ) (o'reilly (NZ))
9
8
6/6
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S R Weatherley (56.5)
6/6
4g sir percy (GB) x catchherifyoucan (NZ) (don tristram (NZ))
10
8.9
7/7
T: I B Kennedy
R: A B Collett (56.5)
7/7
5m sakhee's secret (GB) x unite (AUS) (danehill (USA))
11
9
11/11
T: Ms K Fursdon
R: L G Innes (55)
11/11
3f thewayyouare (USA) x shylo (NZ) (volksraad (GB))
12
10.5
13/13
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (54.5)
13/13
4m duelled (AUS) x forgive (NZ) (no excuse needed (GB))
13
11.1
12/12
T: S T Wenn
R: A F Jones (57.5)
12/12
Race 9 - Bell And Graham Lawyers (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:38.60
Prizemoney: $8,000
1
5/5
T: D Logan and C Gibbs
R: M Cameron (56.5)
5/5
4g iffraaj (GB) x pins valour (NZ) (pins (AUS))
This nick: 8 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/7
T: W P Hillis
R: A B Collett (55.5)
7/7
7m iffraaj (GB) x multi tasker (NZ) (kaapstad (NZ))
3
0.4
3/4
T: A W Pike
R: L G Innes (57)
3/4
6g ekraar (USA) x sahayb (NZ) (zabeel (NZ))
4
1.8
4/3
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (59)
4/3
5g keeper (AUS) x pearla (NZ) (blues traveller (IRE))
5
2
6/6
T: G I Alton
R: B R Hutton (56)
6/6
6g alamosa (NZ) x cannsea (AUS) (canny lad (AUS))
6
2.4
8/8
T: G I Alton
R: T D Thornton (56.5)
8/8
5g zabeel (NZ) x gifted lass (AUS) (more than ready (USA))
7
2.6
Neala (7)
1/1F
T: Ms L M Laing
R: M D Hills (54.5)
1/1F
8
11.7
2/2
T: A W Pike
R: M R Du Plessis (54.5)
2/2
4m o'reilly (NZ) x striptease (NZ) (danasinga (AUS))
Race 10 - Matamata Tyre Services (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:37.71
Prizemoney: $7,000
1
4/4
T: S Autridge and J Richards
R: M Cameron (55.5)
4/4
Winning siblings: Ana, Jigalong, Respin, Saone, Tavistock Dancer,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
5/5
T: P A Stevens
R: C E Lammas (55.5)
5/5
4m high chaparral (IRE) x fairygem (NZ) (viscount (AUS))
3
1.6
6/6
T: T and M Cruz
R: R T Elliot (56.5)
6/6
5g alamosa (NZ) x shezagoodcatch (NZ) (catcher in the rye (IRE))
2017 NZB Festival Yearling Sale
$21,000
Vendor: Lone Oak Stud
Buyer: Mr GK & Mrs MS Thomas
2016 NZB National Weanling Broodmare and Mixed Sale - Weanlings
$9,000
Vendor: Wellfield Lodge
Buyer: NZB as agent
4
2.1
2/2
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S R Weatherley (57.5)
2/2
4g bachelor duke (USA) x ave maree (NZ) (cape cross (IRE))
5
2.5
Volts (8)
3/3
T: D G Greene
R: K A McCulloch (57)
3/3
6
3.8
8/8
T: Ms D Guy
R: O P Bosson (57.5)
8/8
4g rios (NZ) x aiglette (NZ) (krona (NZ))
7
5.8
7/7
T: A W Pike
R: V A Colgan (57.5)
7/7
4g savabeel (AUS) x indian empress (AUS) (red ransom (USA))
8
5.9
Piazza (4)
1/1F
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C J Grylls (58)
1/1F
4m sir percy (GB) x biennale (AUS) (danewin (AUS))
9
7.2
11/10
T: M H Brosnan
R: B R Jones (57.5)
11/10
4g mastercraftsman (IRE) x rhyme (NZ) (spinning world (USA))
10
9.4
13/13
T: R Simpson
R: M J McNab (55.5)
13/13
11
12.4
14/14
T: G and D Rogerson
R: T D Thornton (54)
14/14
5m duelled (AUS) x take a bow (NZ) (just a dancer (NZ))
12
12.9
9/9
T: B Wallace and A Peard
R: G L Cooksley (56.5)
9/9
4m no excuse needed (GB) x de palio (AUS) (king of kings (IRE))
13
15.4
12/12
T: T Devcich
R: Jason Jago (59.5)
12/12
8g darci brahma (NZ) x as promised (AUS) (carnegie (IRE))
14
16
Rodmar (9)
10/11
T: P N McKay
R: S M McKay (57)
10/11
4g shocking (AUS) x speechless (AUS) (redoute's choice (AUS))
* Nick figures are for Australasia.