Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera
Saturday, May 22
Awapuni
Te Rapa
Thursday, May 20
Phar Lap Raceway
Wednesday, May 19
Cambridge
Sunday, May 16
Ascot Park
Saturday, May 15
Arawa Park
New Plymouth Raceway
Friday, May 14
Matamata
Thursday, May 13
Wanganui
Wednesday, May 12
Ashburton

MATAMATA - Saturday, March 24

Race 1 - K Cashmore Bayleys R/E-Bm75 (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(6) Time: 1:36.68 (37.16)
Prizemoney: $25,000
1
7/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56)
7/1
5g alamosa (NZ) x fellowship (AUS) (success express (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
3/1F
T: B Wallace and A Peard
R: M R Du Plessis (59.5)
3/1F
3
2.6
7/2
T: Ms T Bliss
R: J Parkes (57)
7/2
5g per incanto (USA) x latino lady (NZ) (spartacus (IRE))
4
3.4
15/2
T: Ms C Cameron
R: S M McKay (55)
15/2
5
3.5
16/1
T: G H Sharrock
R: M D Hills (54)
16/1
5m ekraar (USA) x katie's girl (NZ) (entrepreneur (GB))
6
3.7
9/2
T: T W Mitchell
R: J K Riddell (58)
9/2
5g o'reilly (NZ) x la cent (NZ) (centaine (AUS))
7
5.4
12/1
T: L W Somervell
R: M Vance (56.5)
12/1
8
7.8
11/1
T: S and E Clotworthy
R: K J Cowan (56.5)
11/1
5m alamosa (NZ) x miranda miss (NZ) (reset (AUS))
9
13
16/1
T: Ms R Whiteside
R: T D Thornton (58)
16/1
8g darci brahma (NZ) x paolino (NZ) (housebuster (USA))
Race 2 - Mills Reef (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(6) Time: 1:38.46 (36.68)
Prizemoney: $22,500
1
13/2
T: I B Kennedy
R: C E Lammas (57)
13/2
Winning siblings: No Rock No Pop,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
5/4F
T: T Busuttin and N Young
R: D S Johnson (56)
5/4F
3f pierro (AUS) x dane ripper (AUS) (danehill (USA))
3
1.4
12/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S R Weatherley (58.5)
12/1
5g bachelor duke (USA) x ave maree (NZ) (cape cross (IRE))
2017 NZB Festival Yearling Sale
Vendor: Leanach Lodge Ltd
Buyer: Psd, Res $30,000
2017 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
$55,000
Vendor: Ohukia Lodge Ltd
Buyer: Gai Waterhouse Racing / Bluesky Bloodstock
4
1.5
8/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (58)
8/1
4m pour moi (IRE) x fuji belle (AUS) (fuji kiseki (JPN))
5
1.6
11/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (55.5)
11/1
4m falkirk (NZ) x fairy fingers (NZ) (king's chapel (AUS))
6
3.4
11/1
T: T W Mitchell
R: M R Du Plessis (59.5)
11/1
5g darci brahma (NZ) x bartolomeo (NZ) (strategic (AUS))
7
4.5
30/1
T: Ms S Logan
R: T N Harris (58)
30/1
4g cape blanco (IRE) x burscay (AUS) (marscay (AUS))
8
4.8
8/1
T: Tarissa Mitchell
R: S T Collett (58.5)
8/1
5g tiger prawn (SAF) x volcanello (AUS) (royal academy (USA))
9
6.5
50/1
T: L and R Didham
R: J Parkes (56)
50/1
4m uncle mo (USA) x astounded (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
10.5
14/1
T: P and D Williams
R: V A Colgan (56)
14/1
11
14
30/1
T: G Sanders and D Sweeney
R: L H Satherley (60)
30/1
6g el hermano (NZ) x citi fille (NZ) (citidancer (IRE))
Race 3 - Bayleys Mount Maunganui (Bm65) (2000m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(6) Time: 2:07.95 (35.57)
Prizemoney: $22,500
1
15/4
T: Ms D Guy
R: C E Lammas (55.5)
15/4
3f mastercraftsman (IRE) x spray (NZ) (entrepreneur (GB))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
15/1
T: E and D Browne
R: J K Riddell (60)
15/1
6g shinko king (IRE) x chiming in (GB) (niniski (USA))
3
2
9/2F
T: B Wallace and A Peard
R: G L Cooksley (58.5)
9/2F
5g o'reilly (NZ) x vickezzchardonnay (NZ) (don eduardo (NZ))
4
2.2
11/1
T: J C Pender
R: J W Nason (57.5)
11/1
5
3.5
15/2
T: M, M L and M F Rogers
R: M R Du Plessis (57.5)
15/2
4g guillotine (NZ) x flower girl (NZ) (bachelor duke (USA))
6
3.6
13/4
T: A J Morley
R: S C Spratt (58.5)
13/4
4g bullbars (AUS) x peony rose (NZ) (st reims (NZ))
7
3.7
15/1
T: G J Lord
R: S M McKay (59.5)
15/1
6g tavistock (NZ) x steal (AUS) (red ransom (USA))
8
4.5
14/1
T: R R Manning
R: D S Johnson (56.5)
14/1
6m shinko king (IRE) x yendarra (NZ) (kendara (NZ))
9
4.7
20/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
20/1
4g red giant (USA) x o'erin (NZ) (o'reilly (NZ))
10
7.4
14/1
T: A A Meikle
R: R M Norvall (55.5)
14/1
7m istidaad (USA) x my prize bird (NZ) (prized (USA))
11
10.8
30/1
T: C K Phelan
R: Jordan Grob (57)
30/1
8g istidaad (USA) x waitui pearl (NZ) (royal academy (USA))
Race 4 - Nzb Ins. Pearl Series (Bm85) (1300m)
Class: Benchmark 85 Track: Dead(6) Time: 1:18.19 (35.72)
Prizemoney: $30,000
1
7/2
T: P W Lock
R: S C Spratt (55)
7/2
4m falkirk (NZ) x laurel (AUS) (woodman (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Yearn (1)
15/2
T: Ms K Fursdon
R: S R Weatherley (60)
15/2
4m savabeel (AUS) x princess uno (AUS) (danehill (USA))
3
1.5
13/2
T: A W Pike
R: D S Johnson (54)
13/2
4m per incanto (USA) x yeah nah (NZ) (kinjite (NZ))
4
1.6
12/1
T: M Baker and A Forsman
R: C E Lammas (54)
12/1
4m showcasing (GB) x quizzical (NZ) (carnegie (IRE))
5
1.9
9/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (54)
9/1
5m not a single doubt (AUS) x abu zayan (GB) (mark of esteem (IRE))
6
2
6/1F
T: C Gibbs and M Bradley
R: S T Collett (58)
6/1F
4m tavistock (NZ) x macinally (NZ) (volksraad (GB))
7
2.8
9/2
T: L R Noble
R: L G Innes (54)
9/2
4m savabeel (AUS) x more to love (NZ) (danasinga (AUS))
8
5.3
20/1
T: S T Wenn
R: M R Du Plessis (57.5)
20/1
5m high chaparral (IRE) x mrs kipling (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
6.1
8/1
T: E and D Browne
R: J K Riddell (57.5)
8/1
5m falkirk (NZ) x twisting (AUS) (spinning world (USA))
10
11.8
20/1
T: D G Greene
R: J Parkes (59)
20/1
5m red giant (USA) x derrydane (NZ) (danehill (USA))
Race 5 - Drymix Bay Of Plenty Cup-Bm75 (2000m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(6) Time: 2:07.53 (35.68)
Prizemoney: $25,000
1
8/1
T: A W Pike
R: L G Innes (57)
8/1
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/4
T: C Gibbs and M Bradley
R: T D Thornton (58.5)
13/4
5g redoute's choice (AUS) x boundless (NZ) (van nistelrooy (USA))
3
0.3
9/2
T: P and D Williams
R: M R Du Plessis (56)
9/2
5m zabeel (NZ) x jungle rocket (NZ) (jungle pocket (JPN))
4
3.8
15/1
T: M Baker and A Forsman
R: J Parkes (60)
15/1
6g nom du jeu (NZ) x valda's dream (NZ) (sakura seeking (USA))
5
3.9
7/1F
T: Ms C Cameron
R: S M McKay (54)
7/1F
5m darci brahma (NZ) x can't commander (NZ) (the commander (NZ))
6
4
16/1
T: T G Autridge
R: D J Danis (57)
16/1
6g raise the flag (GB) x hippo priscilla (NZ) (blues traveller (IRE))
7
5
10/1
T: V A Prendergast
R: J J Fawcett (56.5)
10/1
5g alamosa (NZ) x market leader (GB) (marju (IRE))
8
6.7
Kachhi (8)
7/2F
T: C Gibbs and M Bradley
R: D S Johnson (54.5)
7/2F
4m showcasing (GB) x barija (USA) (phone trick (USA))
9
8
14/1
T: B J McKeagg
R: K H Marzuki (52)
14/1
7m keeper (AUS) x jennibegood (NZ) (jahafil (GB))
Race 6 - Windsor Park Stud Japan Trophy (1600m) Gr2
Class: Open Track: Dead(6) Time: 1:36.57 (36.35)
Prizemoney: $100,000
1
25/1
T: G T Hennessy
R: S M McKay (57)
25/1
6h zabeel (NZ) x tootsie (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Easy Go Easy Win, Movie,
This nick: 2 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
0.5
14/1
T: G Richardson and G Parker
R: Jake Bayliss (55)
14/1
4g o'reilly (NZ) x tiptoes (NZ) (pins (AUS))
3
0.8
15/2
T: Ms R Frost
R: C E Lammas (55)
15/2
5g tavistock (NZ) x pineau (NZ) (carnegie (IRE))
4
1
30/1
T: G J Old
R: B R Jones (56)
30/1
7g shinko king (IRE) x yendarra (NZ) (kendara (NZ))
5
2.3
5/1F
T: Ms S Hale
R: G L Cooksley (57)
5/1F
7g shinko king (IRE) x regelle (NZ) (exploding prospect (USA))
6
2.5
10/1
T: M Baker and A Forsman
R: S T Collett (53.5)
10/1
4m savabeel (AUS) x celtic crown (USA) (doneraile court (USA))
7
2.8
5/1F
T: C J Waller
R: J Parkes (56)
5/1F
5m savabeel (AUS) x forty two below (NZ) (o'reilly (NZ))
8
4.5
20/1
T: M Baker and A Forsman
R: S C Spratt (55)
20/1
9
4.6
40/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (53)
40/1
7m zed (NZ) x tudor moon (NZ) (shinko king (IRE))
10
5.8
10/1
T: W P Hillis
R: S R Weatherley (55)
10/1
11
6.8
13/2
T: S B Marsh
R: L G Innes (56)
13/2
6m mastercraftsman (IRE) x thee auld hussie (NZ) (spinning world (USA))
12
7.5
11/1
T: P and D Williams
R: M R Du Plessis (55)
11/1
7g guillotine (NZ) x brilliant kiwi (NZ) (brilliance (USA))
13
8.6
8/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (55)
8/1
Race 7 - Triton Pacific Owens (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(6) Time: 1:11.60 (35.91)
Prizemoney: $25,000
1
Mihaul (7)
5/1F
T: M and K Murdoch
R: L G Innes (56)
5/1F
4g iffraaj (GB) x lol (NZ) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Celtic Spell,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/1
T: C R McCarroll
R: S C Spratt (56)
7/1
3
1.6
14/1
T: Ms R Frost
R: J Parkes (58)
14/1
4g captain rio (GB) x miss defy (NZ) (grosvenor (NZ))
4
1.7
8/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (54.5)
8/1
4m redwood (GB) x c'mon cuba (NZ) (thorn park (AUS))
5
1.8
7/1
T: G A Ryan
R: S R Weatherley (59.5)
7/1
6g jet spur (AUS) x repercussions (AUS) (quest for fame (GB))
6
2
11/1
T: S J McKee
R: A C Schwerin (57.5)
11/1
5g per incanto (USA) x sunstrike (NZ) (rock of gibraltar (IRE))
7
4.4
15/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (54.5)
15/2
4m duelled (AUS) x rosa marada (NZ) (yamanin vital (NZ))
8
5.2
15/1
T: Ms D Guy
R: D J Danis (56)
15/1
8g lawman (FR) x dookus (IRE) (linamix (FR))
9
5.6
7/1
T: C K Phelan
R: J K Riddell (57.5)
7/1
5g don eduardo (NZ) x landvetter (NZ) (felix the cat (USA))
10
6.4
8/1
T: I B Kennedy
R: S T Collett (54.5)
8/1
11
8.8
25/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (54)
25/1
12
10.1
Iffitel (14)
50/1
T: G F Brick
R: L H Satherley (54)
50/1
6m iffraaj (GB) x pastel (NZ) (grosvenor (NZ))
* Nick figures are for Australasia.