Breednet Results

Other Meetings ▶
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga

MATAMATA - Wednesday, September 18

Race 1 - Gcm Feeds Ltd Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:37.62 (37.02)
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: J W Richards
R: O P Bosson (57)
1/1F
4m so you think (NZ) x headsup (NZ) (thorn park (AUS))
Winning siblings: Melbourne Born,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.5
11/1
T: G N Richardson
R: M J Mc Nab (56.5)
11/1
4m per incanto (USA) x real angel (NZ) (o'reilly (NZ))
2018 NZB Karaka - Book 1
$120,000
Vendor: Little Avondale Stud
Buyer: Randwick Bloodstock / Mystery Downs
3
1.8
Geri (6)
20/1
T: H D Wilson
R: D J Danis (54.5)
20/1
4
2.2
Verbier (10)
16/1
T: S Ramsay & J Ritchie
R: S R Weatherley (56.5)
16/1
4m burgundy (NZ) x veyrier (NZ) (van nistelrooy (USA))
5
3
12/1
T: M Moroney & P Gerard
R: C E Lammas (58.5)
12/1
4g rip van winkle (IRE) x egeria (IRE) (daylami (IRE))
6
3.2
25/1
T: S & E Clotworthy
R: D S Johnson (58.5)
25/1
5g thewayyouare (USA) x lago rider (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
3.3
7/1
T: B J Dyke
R: V A Colgan (56.5)
7/1
4m cape blanco (IRE) x sheza gem (NZ) (danehill (USA))
8
3.9
5/1
T: R Autridge
R: C M Burdan (55.5)
5/1
4g fiorente (IRE) x clearly foxy (USA) (volponi (USA))
9
4.7
50/1
T: Ms L M Laing
R: A C Goindasamy (55.5)
50/1
5g guillotine (NZ) x ambaarun (NZ) (istidaad (USA))
10
6.2
40/1
T: G N Richardson
R: R T Elliot (56.5)
40/1
4m lonhro (AUS) x barbadine (USA) (giant's causeway (USA))
11
6.9
20/1
T: P W Lock
R: A J Calder (56.5)
20/1
12
42.4
60/1
T: L J Greer
R: T D Thornton (56.5)
60/1
7m sakhee's secret (GB) x celtic swing (NZ) (victory dance (IRE))
Race 2 - Rbc Racing (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:38.09 (36.43)
Prizemoney: $10,000
1
15/2
T: P & J Brosnan
R: T Yanagida (55.5)
15/2
8m tiger prawn (SAF) x dahling (NZ) (generous (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
Taree (5)
11/1
T: Tarissa Mitchell
R: A C Goindasamy (53.5)
11/1
4m pins (AUS) x blush (NZ) (o'reilly (NZ))
3
0.8
1/2F
T: M Baker & A Forsman
R: M Cameron (58)
1/2F
5m makfi (GB) x comic song (IRE) (sadler's wells (USA))
4
1
8/1
T: Ms K A Whiting
R: R L Smyth (56.5)
8/1
5g el hermano (NZ) x broker's dream (NZ) (elusive city (USA))
5
4.3
12/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56)
12/1
6
4.5
8/1
T: J W Richards
R: M J Mc Nab (55)
8/1
4m snitzel (AUS) x enduja (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
9.7
60/1
T: K M Dell
R: C Dell (55)
60/1
7g buffalo man (CAN) x critique (NZ) (drama critic (USA))
8
9.8
50/1
T: G B Swann
R: M Hashizume (56.5)
50/1
7g perfectly ready (AUS) x vega belle (NZ) (thorn park (AUS))
9
11.2
50/1
T: P A Coutts
R: J J Fawcett (54)
50/1
Race 3 - The Clothier Farms Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:26.14 (36.78)
Prizemoney: $10,000
1
3/1
T: J W Richards
R: O P Bosson (57)
3/1
4m sebring (AUS) x run away ruby (AUS) (ferocity (AUS))
Winning siblings: Allmamoney,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Malik (5)
20/1
T: M Baker & A Forsman
R: J K Riddell (58.5)
20/1
4g makfi (GB) x millenium star (NZ) (octagonal (NZ))
3
0.2
9/1
T: L O'Sullivan & A Scott
R: T Yanagida (56.5)
9/1
4g snitzel (AUS) x nobody gets (AUS) (forestry (USA))
4
1.7
25/1
T: G N Richardson
R: T D Thornton (56.5)
25/1
6m iffraaj (GB) x cross my heart (NZ) (cape cross (IRE))
5
1.8
2/1F
T: M Baker & A Forsman
R: M Cameron (56.5)
2/1F
4m savabeel (AUS) x patrimonium (IRE) (green desert (USA))
6
4.6
9/2
T: S B Marsh
R: M J Mc Nab (58.5)
9/2
7
5.1
40/1
T: R James & R Wellwood
R: V A Colgan (56.5)
40/1
4m camelot (GB) x buymore (NZ) (zabeel (NZ))
8
5.4
20/1
T: D R Weatherley
R: S R Weatherley (56.5)
20/1
9
5.9
Zareeba (13)
50/1
T: J W Richards
R: D S Johnson (56.5)
50/1
4m rip van winkle (IRE) x surooh (USA) (pivotal (GB))
10
6.6
12/1
T: N W Tiley
R: L G Innes (58.5)
12/1
4g thewayyouare (USA) x sacsayhuaman (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
8.8
30/1
T: S R Autridge
R: C J Grylls (56)
30/1
3g reliable man (GB) x abbey tralae (NZ) (traditionally (USA))
12
8.9
100/1
T: Ms K Fursdon
R: J J Fawcett (55.5)
100/1
5m rios (NZ) x bayau belle (NZ) (stark south (USA))
13
11
30/1
T: Jacob McKay
R: S M Mc Kay (58.5)
30/1
4g ambidexter (AUS) x greek envelope (AUS) (real jester (AUS))
14
18.6
Hopeful (11)
80/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
80/1
4m ego (NZ) x luminoso (NZ) (bianconi (USA))
Race 4 - T'port Mechanical Waharoa-Bm65 (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:25.76 (36.73)
Prizemoney: $10,000
1
Soda (7)
12/1
T: D R Weatherley
R: S R Weatherley (56.5)
12/1
5m dalghar (FR) x sogno (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Fantastic Dream, Format, Gentry, Giocchino,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
8/1
T: S Ramsay & J Ritchie
R: A C Goindasamy (52)
8/1
5m pierro (AUS) x papilio (NZ) (redoute's choice (AUS))
3
1.8
15/2
T: J W Richards
R: O P Bosson (58.5)
15/2
4g power (GB) x cool diamond (NZ) (one cool cat (USA))
4
2.6
25/1
T: L O'Sullivan & A Scott
R: T Yanagida (56.5)
25/1
4g bachelor duke (USA) x oodles (NZ) (howbaddouwantit (USA))
5
2.7
7/2
T: M Baker & A Forsman
R: M Cameron (56.5)
7/2
3g showcasing (GB) x danasia (AUS) (danehill (USA))
6
3.7
11/2
T: S B Marsh
R: D S Johnson (59.5)
11/2
5g redwood (GB) x fantasy rose (NZ) (marceau (AUS))
7
3.8
11/1
T: D B Hollinshead
R: T N Harris (58)
11/1
8
5.1
15/8F
T: M Moroney & P Gerard
R: C E Lammas (59)
15/8F
Race 5 - Waharoa Transport Co. Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:11.53
Prizemoney: $10,000
1
13/4
T: M Moroney & P Gerard
R: C E Lammas (57.5)
13/4
3c darci brahma (NZ) x obsession (NZ) (bachelor duke (USA))
Winning siblings: Compulsive, Fixation, Obsessive, Prince Darci,
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
1.5
10/1
T: R James & R Wellwood
R: R T Elliot (55.5)
10/1
3f ghibellines (AUS) x minnaloushka (NZ) (black minnaloushe (USA))
3
2.8
30/1
T: J C Collett
R: S T Collett (55.5)
30/1
3f pins (AUS) x midnight dip (NZ) (o'reilly (NZ))
2019 NZB Karaka Book 1
$100,000
Vendor: Kilgravin Lodge
Buyer: Teng Long Thoroughbreds
4
2.9
13/4
T: S B Marsh
R: D S Johnson (55.5)
13/4
5
3.1
Scorpz (18)
12/1
T: S B Marsh
R: J K Riddell (57.5)
12/1
6
4.9
60/1
T: C & K Ormsby
R: M T Coleman (55.5)
60/1
3f sacred falls (NZ) x mayon (NZ) (don eduardo (NZ))
7
5.3
Arabia (10)
20/1
T: M Baker & A Forsman
R: M Cameron (55.5)
20/1
3f charm spirit (IRE) x arabian nights (NZ) (almutawakel (GB))
8
5.7
9/4F
T: J W Richards
R: O P Bosson (57.5)
9/4F
3g rip van winkle (IRE) x half bak (NZ) (churchill downs (AUS))
9
7.2
25/1
T: J W Richards
R: M J Mc Nab (57.5)
25/1
3g darci brahma (NZ) x shamardal luck (AUS) (shamardal (USA))
10
7.3
50/1
T: Ms D Guy
R: T N Harris (57.5)
50/1
3g glass harmonium (IRE) x sorenstam (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
8.2
40/1
T: Ms L M Laing
R: A C Goindasamy (52.5)
40/1
3f dalghar (FR) x my happiness (NZ) (kaapstad (NZ))
12
8.4
16/1
T: M Baker & A Forsman
R: C J Grylls (55.5)
16/1
3f charm spirit (IRE) x fast love (NZ) (fastnet rock (AUS))
13
20.1
66/1
T: Debbie Sweeney
R: A J Calder (55.5)
66/1
3f battle paint (USA) x lady of oakview (NZ) (diamond express (NZ))
Race 6 - R Bruce Clothier Mem. (Bm72) (1600m)
Class: Benchmark 72 Track: Slow(7) Time: 1:37.88 (36.97)
Prizemoney: $11,000
1
2/1
T: G J Old
R: T N Harris (60)
2/1
7g tiger prawn (SAF) x verry fast (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/4
T: J C Collett
R: S T Collett (56.5)
15/4
5m rock 'n' pop (AUS) x french lion (AUS) (lion heart (USA))
3
1.5
11/8F
T: R R Manning
R: A C Goindasamy (58)
11/8F
5g darci brahma (NZ) x heureka (NZ) (yamanin vital (NZ))
4
6.5
20/1
T: Craig & Shaun Phelan
R: J K Riddell (58)
20/1
5g zed (NZ) x sazerac (NZ) (bertolini (USA))
5
6.7
9/1
T: S R Autridge
R: M T Coleman (56.5)
9/1
4m tavistock (NZ) x sara ann (NZ) (stravinsky (USA))
6
9.7
20/1
T: M, M L & M F Rogers
R: S C Spratt (55)
20/1
5m rios (NZ) x legs and lips (NZ) (bachelor duke (USA))
7
10
20/1
T: R R Manning
R: C M Burdan (56.5)
20/1
5g alamosa (NZ) x priorite (NZ) (zabeel (NZ))
Race 7 - Waharoa Industrial Park Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 2:08.49 (36.62)
Prizemoney: $10,000
1
Barbara (12)
8/1
T: Kylie Grass
R: S C Spratt (56.5)
8/1
4m he's remarkable (NZ) x shades of silk (AUS) (thunder gulch (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
11/1
T: Ms D Waddell
R: V A Colgan (58.5)
11/1
5g guillotine (NZ) x courting (NZ) (green perfume (USA))
3
2.1
9/1
T: M Moroney & P Gerard
R: C E Lammas (58.5)
9/1
4
3.4
5/2
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
5/2
4m redwood (GB) x amirar (NZ) (ekraar (USA))
5
3.7
11/1
T: J K Mason
R: A C Goindasamy (55.5)
11/1
6
3.9
2/1F
T: S & E Clotworthy
R: T N Harris (58.5)
2/1F
5g pour moi (IRE) x fifty fifty (NZ) (justice prevails (AUS))
7
7.1
16/1
T: Logan Hall
R: S R Weatherley (58.5)
16/1
6g iffraaj (GB) x ain't no illusion (NZ) (colombia (NZ))
8
7.9
14/1
T: M H Brosnan
R: C J Grylls (58.5)
14/1
5g zed (NZ) x heather's magic (NZ) (magic of sydney (AUS))
9
8.1
40/1
T: Ms A J Parker
R: T Yanagida (56.5)
40/1
5g rip van winkle (IRE) x speedos (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
8.6
40/1
T: N H O'Dowd
R: E A Mc Call (55.5)
40/1
6g chinese dragon (USA) x rosezip (NZ) (vyner's orb (AUS))
11
19.2
50/1
T: M Moroney & P Gerard
R: M J Mc Nab (58.5)
50/1
* Nick figures are for Australasia.