Breednet Results

Other Meetings ▶
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha

NEW PLYMOUTH RACEWAY - Saturday, May 11

Race 1 - Nzb Insurance Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:12.99
Prizemoney: $10,000
1
5/2
T: C M Chipperfield
R: M J McNab (57.5)
5/2
2g darci brahma (NZ) x evana (NZ) (entrepreneur (GB))
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
5.5
5/2F
T: K and G Opie
R: J J Fawcett (54.5)
5/2F
2f jimmy choux (NZ) x bluegrass (AUS) (fasliyev (USA))
3
6
15/2
T: S B Marsh
R: S O'Malley (56)
15/2
2c charm spirit (IRE) x positive dream (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
9
25/1
T: J R Wheeler
R: Z W Moki (53.5)
25/1
5
11.3
11/1
T: A W Pike
R: A C Goindasamy (52.5)
11/1
2f power (GB) x dover beach (NZ) (thewayyouare (USA))
6
13.3
6/1
T: M H Brooks
R: R J Myers (55.5)
6/1
2f rock 'n' pop (AUS) x pokuru boxer (NZ) (stravinsky (USA))
7
15.6
40/1
T: Ms D M Harris
R: R J Hannam (57.5)
40/1
2g tobique (AUS) x antonia bella (NZ) (thorn park (AUS))
8
20.6
30/1
T: S J McKee
R: D G Bradley (55.5)
30/1
2f all too hard (AUS) x sweepstaking (AUS) (not a single doubt (AUS))
9
21.4
7/1
T: M Baker and A Forsman
R: J Parkes (57.5)
7/1
2g pluck (USA) x grand lady (AUS) (grandera (IRE))
10
27.9
50/1
T: A M Clement
R: Timothy Johnson (57.5)
50/1
2g keano (NZ) x lucy's habit (NZ) (citi habit (NZ))
11
31.7
50/1
T: G Thomas and M Gillies
R: D A Hirini (56.5)
50/1
Race 2 - Hirepool Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:14.14
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: S A Sharrock
R: R H Schofer (54.5)
9/2
3c tavistock (NZ) x bellaroof (NZ) (maroof (USA))
Winning siblings: Darci La Bella, Darci Mac, Sharmack,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.4
11/1
T: I J Adams
R: D G Bradley (56.5)
11/1
3f bullbars (AUS) x valicious (NZ) (don eduardo (NZ))
3
1.9
10/9F
T: J W Richards
R: R J Myers (56.5)
10/9F
3f rip van winkle (IRE) x galway (NZ) (savabeel (AUS))
4
3.9
12/1
T: R R Manning
R: A C Goindasamy (55.5)
12/1
4g redwood (GB) x maakel (USA) (swain (IRE))
5
4.7
6/1
T: C W Cole
R: J Parkes (56.5)
6/1
4m reliable man (GB) x edie (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
7.7
25/1
T: Ms J Millar
R: L T Hemi (56.5)
25/1
3f jakkalberry (IRE) x agavero (NZ) (daggers drawn (USA))
7
8.7
66/1
T: Ms T Bliss
R: M J McNab (58.5)
66/1
5g eighth wonder (NZ) x weird oh (NZ) (zenno rob roy (JPN))
8
8.9
12/1
T: H G Marsh
R: J J Fawcett (55.5)
12/1
4m shocking (AUS) x fleur d'amour (NZ) (thorn park (AUS))
9
9.1
Sidebar (11)
25/1
T: Ms S Rainford
R: M Singh (54.5)
25/1
3f reliable man (GB) x barbette (AUS) (flying spur (AUS))
10
10.4
40/1
T: P and J Brosnan
R: Z W Moki (54.5)
40/1
4m tavistock (NZ) x zendaya (NZ) (keeper (AUS))
11
12.2
60/1
T: Rosie Buchanan
R: R J Hannam (58.5)
60/1
4g ekraar (USA) x missred inthebed (NZ) (spartacus (IRE))
12
12.4
150/1
T: Rosie Buchanan
R: Timothy Johnson (56.5)
150/1
3f gorky park (NZ) x terressa (NZ) (deputy governor (USA))
13
12.6
50/1
T: A R Fieldes
R: M K Hudson (53.5)
50/1
3f dial a prayer (NZ) x o'ceirins magic (NZ) (handsome ransom (AUS))
Race 3 - The Kiwi Butcher (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:13.92
Prizemoney: $22,500
1
11/2
T: B D Revell
R: M J McNab (59.5)
11/2
5g showcasing (GB) x nadia jean (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Alakazam,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Beltoy (8)
8/1
T: Ms K A Little
R: M Singh (55)
8/1
4m per incanto (USA) x gee baby (NZ) (exploding prospect (USA))
3
1.8
10/1
T: A M Clement
R: C L O'Beirne (54)
10/1
7m thano (ARG) x danceonthemoon (NZ) (victory dance (IRE))
4
3.1
25/1
T: P W Lock
R: M Kareem (53)
25/1
4m sun ruler (AUS) x rococoa (NZ) (sirocco (ARG))
5
3.3
25/1
T: Team Rogerson
R: R J Hannam (58)
25/1
6
3.4
11/1
T: Ms K D Nicholson
R: A C Goindasamy (57)
11/1
5g keeper (AUS) x gina may (NZ) (pentire (GB))
7
3.8
20/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: D G Bradley (57)
20/1
3f savabeel (AUS) x quest for quality (AUS) (elusive quality (USA))
8
4.2
40/1
T: B W Hawtin
R: H R Andrew (58)
40/1
4g azamour (IRE) x sonet (NZ) (gold brose (AUS))
9
4.8
8/1
T: R J Patterson
R: Z W Moki (58)
8/1
4g burgundy (NZ) x precious (NZ) (stravinsky (USA))
10
5
20/1
T: J R Wheeler
R: S O'Malley (56)
20/1
4g zed (NZ) x winkum (NZ) (waikiki star (USA))
11
5.3
15/4F
T: S A Sharrock
R: R H Schofer (55)
15/4F
3f per incanto (USA) x cantsaymydadsname (NZ) (almutawakel (GB))
12
9.1
30/1
T: Ms M Paewai
R: R J Myers (56.5)
30/1
3f redwood (GB) x redwood forest (AUS) (timber country (USA))
13
10.3
5/1
T: M Baker and A Forsman
R: J Parkes (58.5)
5/1
4g falkirk (NZ) x satin gold (NZ) (woodborough (USA))
14
13.1
60/1
T: R R Manning
R: L T Hemi (56.5)
60/1
4m iffraaj (GB) x chaparella (NZ) (high chaparral (IRE))
Race 4 - Landmark Homes Hcp (1200m)
Class: Open Track: Slow(9) Time: 1:13.49
Prizemoney: $35,000
1
13/8F
T: Team Rogerson
R: J Parkes (56.5)
13/8F
4g makfi (GB) x intelligentsia (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: Lady Andress, The Chaser,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/2
T: S A Sharrock
R: R H Schofer (55)
5/2
3
1.9
7/1
T: S L Brown
R: R J Hannam (54.5)
7/1
6g per incanto (USA) x puan silk (NZ) (towkay (AUS))
4
2
16/1
T: Ms K A Little
R: D G Bradley (54)
16/1
7m captain rio (GB) x forever tango (NZ) (sound reason (CAN))
5
2.1
16/1
T: M P Breslin
R: D A Hirini (56)
16/1
8g alamosa (NZ) x anca (NZ) (howbaddouwantit (USA))
6
3.6
20/1
T: S Ralph
R: E A McCall (51)
20/1
7g align (AUS) x pirate queen (NZ) (smuggler (GB))
7
3.8
Taurus (1)
11/1
T: Ms J Rayner
R: M Singh (58)
11/1
8
3.9
6/1
T: Ms M Paewai
R: R J Myers (59.5)
6/1
5m redwood (GB) x glad eye (GB) (giant's causeway (USA))
9
6.2
Gobuyit (10)
60/1
T: J M Bliss
R: C L O'Beirne (53)
60/1
5g fully fledged (NZ) x ziggyinthemiddle (NZ) (fantastic light (USA))
Race 5 - Events Taranaki Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:40.33
Prizemoney: $10,000
1
6/1
T: G B McBeth
R: H R Andrew (55.5)
6/1
3f he's remarkable (NZ) x party tricks (AUS) (stromberg carlson (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
Aratoka (13)
30/1
T: I J Adams
R: D G Bradley (56.5)
30/1
3f road to rock (AUS) x mangatete miss (NZ) (stark south (USA))
3
5.3
8/1
T: J Lupton
R: J Parkes (58.5)
8/1
3g bullbars (AUS) x strategic i am (AUS) (quest for fame (GB))
4
5.7
7/1
T: A W Pike
R: M J McNab (58.5)
7/1
3g dalghar (FR) x like me wild (NZ) (cape cross (IRE))
5
6.7
9/4F
T: S B Marsh
R: Timothy Johnson (56.5)
9/4F
6
9.7
60/1
T: Ms J Millar
R: L T Hemi (58.5)
60/1
6g monolith (AUS) x trimai best (NZ) (hadaad (USA))
7
9.9
11/4
T: G J Old
R: J J Fawcett (57.5)
11/4
4g cape blanco (IRE) x trust (NZ) (dehere (USA))
8
11.4
80/1
T: Ms N Kelly
R: M Kareem (54.5)
80/1
3g fabulous (NZ) x iamthewind (NZ) (chief bearhart (CAN))
9
22.4
100/1
T: A J Dravitzki
R: R J Hannam (58.5)
100/1
5g pins (AUS) x zoe spice (NZ) (o'reilly (NZ))
10
25.2
14/1
T: J R Wheeler
R: Z W Moki (54.5)
14/1
3f nadeem (AUS) x ima lady (NZ) (howbaddouwantit (USA))
11
25.4
20/1
T: Ms J Millar
R: R J Myers (58.5)
20/1
3g pins (AUS) x heartache (NZ) (casual lies (USA))
12
25.7
30/1
T: Jade Zuppicich
R: D A Hirini (57.5)
30/1
6g alamosa (NZ) x pinnat (NZ) (pins (AUS))
13
29.2
100/1
T: P J Rodewald
R: S O'Malley (56)
100/1
8g chianti (IRE) x twenapina (NZ) (twenty four karat (USA))
Race 6 - Denis Wheeler Earthmoving-Bm72 (1600m)
Class: Benchmark 72 Track: Slow(9) Time: 1:40.27
Prizemoney: $25,000
1
11/4
T: A W Pike
R: A C Goindasamy (55)
11/4
5g bullbars (AUS) x sunday whisper (AUS) (sunday silence (USA))
Winning siblings: Chuchoter, Social Assassin,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
11/1
T: I J Adams
R: D G Bradley (57.5)
11/1
3
1.9
14/1
T: R J Patterson
R: Z W Moki (54)
14/1
4
2.1
40/1
T: Ms G Hayward
R: H R Andrew (57)
40/1
7g duelled (AUS) x oriental miss (NZ) (spectrum (IRE))
5
3.4
2/1F
T: M Baker and A Forsman
R: J Parkes (55.5)
2/1F
6
4.2
25/1
T: Ms J Millar
R: L T Hemi (57)
25/1
7m roc de cambes (NZ) x almuta wawho (NZ) (almutawakel (GB))
7
4.6
15/2
T: S A Sharrock
R: R J Hannam (55)
15/2
8
5.9
8/1
T: Ms J Rayner
R: M Singh (56.5)
8/1
7g any suggestion (AUS) x gemima (NZ) (casual lies (USA))
9
6.4
25/1
T: J R Wheeler
R: J J Fawcett (54.5)
25/1
5m ekraar (USA) x darkness (NZ) (colombia (NZ))
10
6.7
40/1
T: Ms S Logan
R: D A Hirini (56.5)
40/1
5g cape blanco (IRE) x burscay (AUS) (marscay (AUS))
11
6.9
16/1
T: J R Wheeler
R: S O'Malley (56)
16/1
12
12.4
25/1
T: C J Bothwell
R: R J Myers (56.5)
25/1
Race 7 - Energy City Ford Hcp (1800m)
Class: Open Track: Slow(9) Time: 1:57.02
Prizemoney: $35,000
1
8/1
T: K T Myers
R: Z W Moki (59.5)
8/1
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
1.8
15/2
T: G J Lord
R: R J Myers (54)
15/2
7g tavistock (NZ) x steal (AUS) (red ransom (USA))
3
1.9
15/4
T: K T Myers
R: S O'Malley (56.5)
15/4
9g bachelor duke (USA) x kadesa (NZ) (zabeel (NZ))
4
2.3
3/1
T: A W Pike
R: J Parkes (55.5)
3/1
6g stryker (AUS) x holloway (NZ) (zabeel (NZ))
5
3.8
5/1
T: F P Campbell
R: D A Hirini (54)
5/1
6
4.6
5/2F
T: R R Manning
R: A C Goindasamy (51)
5/2F
6g per incanto (USA) x lutine belle (NZ) (o'reilly (NZ))
7
10.9
25/1
T: Team Rogerson
R: C L O'Beirne (53)
25/1
8g montjeu (IRE) x belesta (GB) (xaar (GB))
Race 8 - Seaton Park (Bm65) (1800m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:58.42
Prizemoney: $22,500
1
5/4F
T: S A Sharrock
R: R H Schofer (55.5)
5/4F
4g bachelor duke (USA) x black grace (NZ) (postponed (USA))
Winning siblings: Amalfi, Diamond Grace, Intuitive,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2
40/1
T: A M Clement
R: Timothy Johnson (57.5)
40/1
4g zed (NZ) x belinus (NZ) (istidaad (USA))
3
2.2
80/1
T: A W Soffe
R: H R Andrew (55.5)
80/1
9g brilliance (USA) x haeata (NZ) (morcon (GB))
4
2.7
100/1
T: C R Isdale
R: C L O'Beirne (56)
100/1
9g istidaad (USA) x las chicas buenas (NZ) (classic fame (USA))
5
4
11/1
T: J R Wheeler
R: Z W Moki (56.5)
11/1
6h iffraaj (GB) x all smiles (NZ) (zabeel (NZ))
6
4.1
40/1
T: Team Rogerson
R: R J Hannam (57)
40/1
7g swiss ace (AUS) x eclaircissement (AUS) (hussonet (USA))
7
4.3
Tuigirl (12)
15/4
T: G Lowry and G Cullen
R: R J Myers (57)
15/4
3f niagara (AUS) x miss tui (AUS) (kaaptive edition (NZ))
8
10.1
5/1
T: S B Marsh
R: M J McNab (58.5)
5/1
3g dawn approach (IRE) x teresa (GB) (darshaan (GB))
9
12.1
Replica (14)
12/1
T: J Lupton
R: S O'Malley (56)
12/1
4m darci brahma (NZ) x zaabi (NZ) (zabeel (NZ))
10
12.3
McHale (6)
8/1
T: J R Wheeler
R: J Parkes (58.5)
8/1
3g o'reilly (NZ) x ransom success (AUS) (red ransom (USA))
11
12.6
30/1
T: W R Sherwin
R: D A Hirini (57.5)
30/1
8g gold centre (AUS) x memphis blues (NZ) (blues traveller (IRE))
12
16.1
60/1
T: Ms J Chell
R: J J Fawcett (53)
60/1
4m eighth wonder (NZ) x pete's choice (NZ) (istidaad (USA))
* Nick figures are for Australasia.