Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata

OAMARU - Wednesday, June 19

Race 1 - $60k Oamaru Cup Bonus (Bm82) (1400m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(3) Time: 1:24.94
Prizemoney: $11,000
1
5/2F
T: T and L Prendergast
R: J R Lowry (57.5)
5/2F
5g pins (AUS) x paris carver (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
Winning siblings: Severine, The Lost Boys,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2017 NZB Select Yearling Sale
$30,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Go Racing
2
0.8
Selfie (4)
16/1
T: Aaron Taylor
R: J D Laking (58)
16/1
6g thewayyouare (USA) x miss brownie (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.3
7/2
T: S D Blair-Edie
R: R J Hannam (57.5)
7/2
6g showcasing (GB) x warren's sister (NZ) (savabeel (AUS))
4
2.6
5/1
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (59)
5/1
5
2.7
5/1
T: B and R Wilson
R: T R Moseley (56.5)
5/1
5m zacinto (GB) x sound decision (NZ) (volksraad (GB))
6
4.2
10/1
T: Patrick Collins
R: D Prastiyou (54)
10/1
7m alamosa (NZ) x double elle (NZ) (generous (IRE))
7
6
Zawhip (3)
4/1
T: B and R Wilson
R: Bb Hong (54.5)
4/1
5m zacinto (GB) x the persuader (NZ) (personal escort (USA))
Race 2 - Nth Star Bar, Rest./Accom. Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.94
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: C L Trembath
R: C W Johnson (58.5)
8/1
4g patapan (USA) x let's go shopping (NZ) (no excuse needed (GB))
Winning siblings: Standrews Masonic,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
1/2F
T: G Lowry and G Cullen
R: R J Hannam (58.5)
1/2F
3g per incanto (USA) x tick tock time (NZ) (savabeel (AUS))
3
3.3
16/1
T: Andrew Carston
R: D Prastiyou (56.5)
16/1
4
3.6
9/2
T: Ms S Clark
R: C A Campbell (54.5)
9/2
5
5.4
Arnage (6)
11/1
T: Ms J Burrows
R: T Jonker (54.5)
11/1
3f per incanto (USA) x madly bentley (AUS) (flying spur (AUS))
6
8.9
20/1
T: Kennedy Moore
R: T R Moseley (56.5)
20/1
3f ocean park (NZ) x mystify (NZ) (montjeu (IRE))
7
12.4
16/1
T: S D Blair-Edie
R: C K Kwo (55.5)
16/1
6g tavistock (NZ) x imbudo (AUS) (danehill (USA))
Race 3 - Fred Muir Memorial (Bm82) (2200m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(3) Time: 2:16.52
Prizemoney: $11,000
1
13/8F
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (54)
13/8F
7g raise the flag (GB) x rubiette (AUS) (rubiton (AUS))
Winning siblings: High Forty, Quetzal,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/4
T: Steven Woodsford
R: B M Murray (52)
13/4
6m iffraaj (GB) x tafelberg (NZ) (kaapstad (NZ))
3
0.8
8/1
T: Andrew Carston
R: C W Johnson (54)
8/1
5m rip van winkle (IRE) x that's my char (NZ) (peintre celebre (USA))
4
2.6
7/2
T: S D Blair-Edie
R: C K Kwo (58)
7/2
8m st reims (NZ) x fly the coop (NZ) (flying pegasus (IRE))
5
2.9
15/2
T: Barbara Verlinden
R: T R Moseley (57.5)
15/2
7g tavistock (NZ) x beauty queen (NZ) (keeper (AUS))
6
11.7
16/1
T: B A Inglis
R: R J Hannam (54)
16/1
8m sir percy (GB) x embargo (NZ) (o'reilly (NZ))
7
12.7
Squizzy (10)
60/1
T: Craig Graham
R: Bb Hong (54)
60/1
5g saperavi (NZ) x greta's way (NZ) (wallenda (USA))
8
12.9
25/1
T: M E Forde
R: S Toolooa (50)
25/1
7m nom du jeu (NZ) x quick time (NZ) (zabeel (NZ))
9
19.4
60/1
T: Kennedy Moore
R: R D Beeharry (51)
60/1
6m roc de cambes (NZ) x arena pride (NZ) (nassipour (USA))
Race 4 - White Acres Fishing Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:17.40
Prizemoney: $10,000
1
5/4F
T: D Champion and K Murphy
R: J R Lowry (57)
5/4F
3f sweet orange (USA) x amanpulo (NZ) (duelled (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
11/1
T: J C Blackadder
R: T R Moseley (56.5)
11/1
4m alamosa (NZ) x zabex (AUS) (zabeel (NZ))
3
4.5
10/1
T: Danny Crozier
R: J D Laking (58.5)
10/1
4g zed (NZ) x maranta star (AUS) (marquetry (USA))
4
4.9
50/1
T: N White and L Callaway
R: D Prastiyou (58.5)
50/1
6g keeper (AUS) x stellar genes (NZ) (centaine (AUS))
5
7.2
16/1
T: D Champion and K Murphy
R: B C Morgenrood (59)
16/1
5g bahhare (USA) x sailing high (NZ) (yachtie (AUS))
6
8.7
Nifty (9)
8/1
T: Steven Woodsford
R: T Jonker (54.5)
8/1
4m zacinto (GB) x trilogy (NZ) (generous (IRE))
7
10.5
Jandles (13)
20/1
T: Terry Kennedy
R: R J Hannam (56.5)
20/1
5m jimmy choux (NZ) x habitual (NZ) (pentire (GB))
8
11
25/1
T: M P McCann
R: K Mudhoo (56.5)
25/1
9
11.3
15/2
T: S Kennedy and A Furlong
R: B M Murray (56.5)
15/2
3g zed (NZ) x castellani (NZ) (pins (AUS))
10
11.8
30/1
T: L M Robinson
R: C W Johnson (56.5)
30/1
4m zed (NZ) x lavander pink (NZ) (howbaddouwantit (USA))
11
13.6
40/1
T: Craig Graham
R: Bb Hong (54)
40/1
4m coats choice (AUS) x greta's way (NZ) (wallenda (USA))
12
15.1
50/1
T: Barbara Verlinden
R: R D Beeharry (55.5)
50/1
13
15.4
Macpac (8)
20/1
T: M E Forde
R: S Toolooa (52.5)
20/1
6m don eduardo (NZ) x alluring (NZ) (volksraad (GB))
14
99.9
15/1
T: N F Ridley
R: K Asano (52.5)
15/1
4m mastercraftsman (IRE) x drom (NZ) (johar (USA))
Race 5 - Nzb Insur. Pearl Series (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:10.84
Prizemoney: $10,000
1
5/4F
T: L M Robinson
R: T R Moseley (58.5)
5/4F
4m showcasing (GB) x stonecrest (NZ) (soviet star (USA))
Winning siblings: La Vie En Rose, Langdon,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/1
T: Kennedy Moore
R: R D Beeharry (53)
11/1
3f swiss ace (AUS) x havana miss (AUS) (red ransom (USA))
3
1.8
7/2
T: Steven Woodsford
R: T Jonker (55.5)
7/2
4m bernardini (USA) x beauty leap (NZ) (flying spur (AUS))
4
3.6
8/1
T: L and R Didham
R: J D Laking (58.5)
8/1
4m no excuse needed (GB) x flirting (NZ) (o'reilly (NZ))
5
3.8
30/1
T: Ms N Lloyd
R: K Mudhoo (56)
30/1
4m he's remarkable (NZ) x lady stella (NZ) (st. petersburg (AUS))
6
4.1
Mimimac (13)
30/1
T: Shane Laming
R: S Toolooa (51)
30/1
6m coats choice (AUS) x danamac (NZ) (danasinga (AUS))
7
4.9
Iffida (9)
16/1
T: T Charles and P Corbett
R: R J Hannam (57)
16/1
4m iffraaj (GB) x miranda miss (NZ) (reset (AUS))
8
6.2
Zayzay (10)
16/1
T: Murray Tapper
R: C K Kwo (54)
16/1
5m fast 'n' famous (AUS) x cielo (NZ) (stravinsky (USA))
9
6.4
14/1
T: Steven Woodsford
R: C W Johnson (58)
14/1
3f alamosa (NZ) x nun better (NZ) (danske (NZ))
10
6.7
11/1
T: S Kennedy and A Furlong
R: B M Murray (56.5)
11/1
3f tavistock (NZ) x my kinda girl (NZ) (mi preferido (USA))
Race 6 - Sports Central Brew House Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:37.33
Prizemoney: $10,000
1
4/1
T: Ms N Lloyd
R: K Mudhoo (56.5)
4/1
4m pins (AUS) x dandee topwin (AUS) (danewin (AUS))
Winning siblings: Block Of Land, Quaintrelle,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/1
T: Danny Crozier
R: B M Murray (56.5)
4/1
3g battle paint (USA) x pastel (NZ) (grosvenor (NZ))
3
1.1
16/1
T: Ms B Blackie
R: T R Moseley (58.5)
16/1
4g alamosa (NZ) x diplomacy (NZ) (no excuse needed (GB))
4
1.2
5/2F
T: B D Court
R: C W Johnson (58.5)
5/2F
3g shamexpress (NZ) x grandissima (NZ) (savabeel (AUS))
5
3
5/1
T: Terry Kennedy
R: R J Hannam (56.5)
5/1
4m reliable man (GB) x consumer (AUS) (zabeel (NZ))
6
4
20/1
T: Steven Woodsford
R: R D Beeharry (53.5)
20/1
4m falkirk (NZ) x sojourn (NZ) (keeper (AUS))
7
8.3
11/2
T: D Champion and K Murphy
R: J R Lowry (58.5)
11/2
4g iffraaj (GB) x olivia ann (NZ) (pins (AUS))
8
9.1
60/1
T: Shane Laming
R: B C Morgenrood (59)
60/1
7g edenwold (CAN) x daisy bridge (NZ) (waikiki star (USA))
9
9.6
80/1
T: Kennedy Moore
R: T Jonker (54.5)
80/1
3f zed (NZ) x rules the storm (NZ) (storm creek (USA))
10
10.6
40/1
T: M L Price
R: J D Laking (58.5)
40/1
6g tavistock (NZ) x precious (NZ) (stravinsky (USA))
11
13.1
50/1
T: Terry Kennedy
R: C R Barnes (56.5)
50/1
4m zed (NZ) x not my ruby (NZ) (generous (IRE))
Race 7 - Brewco Branding (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:36.68
Prizemoney: $10,000
1
13/8F
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (57.5)
13/8F
5m captain rio (GB) x drom (NZ) (johar (USA))
Winning siblings: Blue Eyed Susie,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
12/1
T: M E Forde
R: T Jonker (54)
12/1
5m per incanto (USA) x eighty twenty (NZ) (mellifont (USA))
3
2
20/1
T: Steven Woodsford
R: C W Johnson (55.5)
20/1
5m iffraaj (GB) x mistrale (NZ) (volksraad (GB))
4
4.5
25/1
T: Ms N Lloyd
R: K Asano (51.5)
25/1
5g stratum (AUS) x jungle juice (NZ) (jungle pocket (JPN))
5
4.8
Raff (2)
7/2
T: N F Ridley
R: Bb Hong (56)
7/2
4g raise the flag (GB) x stage flash (AUS) (lake coniston (IRE))
5
4.8
11/2
T: Danny Crozier
R: B M Murray (53)
11/2
5m jimmy choux (NZ) x caley marie (NZ) (keeper (AUS))
7
8.3
25/1
T: Terry Kennedy
R: R J Hannam (57.5)
25/1
5g redwood (GB) x betchacan (AUS) (king cugat (USA))
8
8.6
40/1
T: D R McKenzie
R: C A Campbell (52)
40/1
5m zacinto (GB) x dream gift (NZ) (generous (IRE))
9
10.9
20/1
T: Ms T J Foley
R: C R Barnes (54.5)
20/1
7m d'cash (AUS) x golden satchel (NZ) (gold and ivory (USA))
10
11.2
Dermot (1)
12/1
T: M and M Pitman
R: T R Moseley (59)
12/1
4g o'reilly (NZ) x baheeya (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
12.7
11/1
T: S D Blair-Edie
R: C K Kwo (55.5)
11/1
4g niagara (AUS) x whistling jazz (NZ) (hey baba riba (NZ))
* Nick figures are for Australasia.