Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham

OTAKI - Wednesday, March 4

Race 1 - Nzb Ins. Pearl Series Race Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:39.02
Prizemoney: $10,000
1
3/1
T: Ms S Rainford
R: H R Andrew (57.5)
3/1
4m reliable man (GB) x barbette (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Turret,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: S Thompson-Brown & M Brown
R: C W Johnson (57.5)
12/1
5m playmaker (NZ) x chewing gum kate (NZ) (don tristram (NZ))
3
1
1/2F
T: C D Gibson
R: L J Allpress (57.5)
1/2F
5m remind (USA) x barbarelle (NZ) (o'reilly (NZ))
2017 NZB Festival Yearling Sale
$10,000
Vendor: Long Acres Stud
Buyer: Mr PB Payne
4
6.8
30/1
T: A J Dravitzki
R: B M Ansell (54.5)
30/1
4m dalghar (FR) x joypoloy (NZ) (viking ruler (AUS))
5
11.8
15/1
T: R M Connors
R: C L O'Beirne (55.5)
15/1
4m o'reilly (NZ) x royal princess (NZ) (seasoned star (AUS))
6
15.1
Cusack (6)
9/1
T: K Gray
R: J Parkes (57)
9/1
3f redwood (GB) x pharmacusa (AUS) (red ransom (USA))
Race 2 - 0taki Mail Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 2:20.68
Prizemoney: $10,000
1
5/1
T: Ms J Millar
R: H R Andrew (58.5)
5/1
7g monolith (AUS) x trimai best (NZ) (hadaad (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
25/1
T: T K Corric
R: D L Turner (58.5)
25/1
3
0.6
6/4F
T: F J Auret
R: J Parkes (58.5)
6/4F
4g road to rock (AUS) x penaphyta (NZ) (pentire (GB))
4
0.9
25/1
T: J R Wheeler
R: S J Macnab (54.5)
25/1
4m reliable man (GB) x ortem fire (NZ) (gallant guru (AUS))
5
1.7
12/1
T: B C McDermott
R: C W Johnson (58.5)
12/1
6g fully fledged (NZ) x sampier (NZ) (senor pete (USA))
6
4
40/1
T: G R Vile
R: R J Hannam (58.5)
40/1
4g darci brahma (NZ) x double image (NZ) (stravinsky (USA))
7
4.5
9/2
T: K Gray
R: L J Allpress (56.5)
9/2
4m haradasun (AUS) x brilliant kiwi (NZ) (brilliance (USA))
8
7
16/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (58.5)
16/1
4g savabeel (AUS) x everyday (NZ) (o'reilly (NZ))
9
12
Clonmel (14)
50/1
T: J R Wheeler
R: D G Bradley (56)
50/1
3f shocking (AUS) x castlebar (NZ) (volksraad (GB))
10
12.8
Ammons (2)
7/1
T: G J Haigh
R: C L O'Beirne (56.5)
7/1
5g alamosa (NZ) x anam cara (NZ) (straight strike (USA))
11
12.9
80/1
T: A J Dravitzki
R: L T Hemi (58.5)
80/1
4g towkay (AUS) x opal desire (NZ) (the commander (NZ))
12
29.9
16/1
T: J R Wheeler
R: T L Taiaroa (53.5)
16/1
5m azamour (IRE) x blue veil (NZ) (justice prevails (AUS))
Race 3 - El Cheapo Cars Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:26.17
Prizemoney: $10,000
1
13/4
T: M K Oulaghan
R: L J Allpress (55.5)
13/4
3f atlante (AUS) x little bit irish (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2
T: Nicola Marshall
R: J Parkes (57.5)
5/2
3g nadeem (AUS) x woodbury belle (NZ) (woodbury lad (USA))
3
0.3
Kokomo (7)
14/1
T: S G Lennox
R: R J Myers (55.5)
14/1
3f shamexpress (NZ) x accompli (AUS) (anabaa (USA))
4
1.1
9/10F
T: S A Sharrock
R: C W Johnson (55.5)
9/10F
3f jakkalberry (IRE) x makesmewonder (AUS) (grass wonder (USA))
5
2.4
11/1
T: G R Vile
R: C L O'Beirne (53.5)
11/1
3f reliable man (GB) x claudia jessie (NZ) (indian danehill (IRE))
Race 4 - Vets On Riverbank Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:26.01
Prizemoney: $10,000
1
5/1
T: K Gray
R: R J Bishop (58.5)
5/1
4g jakkalberry (IRE) x katie lou (NZ) (generous (IRE))
Winning siblings: Kit Kat, Tavira,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/4F
T: S A Sharrock
R: L J Allpress (56.5)
11/4F
4m swiss ace (AUS) x avenue montaigne (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
0.2
8/1
T: S A Sharrock
R: D L Turner (58)
8/1
3g shocking (AUS) x midnight aliyana (NZ) (carnegie (IRE))
4
1
11/4
T: R M Connors
R: D G Bradley (58.5)
11/4
5
1.2
20/1
T: R J Bergerson
R: R J Myers (56)
20/1
3f zed (NZ) x sanuk (NZ) (deputy governor (USA))
6
2.5
11/2
T: M K Oulaghan
R: H R Andrew (58.5)
11/2
4g thewayyouare (USA) x eva kelly (NZ) (o'reilly (NZ))
7
3
10/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (56.5)
10/1
5m per incanto (USA) x authentic cross (NZ) (cape cross (IRE))
8
7.8
10/1
T: S J McKee
R: J Parkes (56)
10/1
3f exceed and excel (AUS) x berimbau (AUS) (shamardal (USA))
Race 5 - Cavallo Farm & C Rutten (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:26.83
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: K W Marshment
R: L T Hemi (58.5)
9/2
6g nadeem (AUS) x spend a penny (NZ) (pentire (GB))
Winning siblings: Brassy Boy,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/4
T: Ms S Gordon
R: J K Riddell (59)
11/4
5g buffalo man (CAN) x pentango (NZ) (pentire (GB))
3
0.6
5/4F
T: J Benner & H Wynyard
R: L J Allpress (57.5)
5/4F
3f hallowed crown (AUS) x lets have some fun (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
3.9
25/1
T: C J Bothwell
R: B M Ansell (55.5)
25/1
5
4.1
10/1
T: S Thompson-Brown & M Brown
R: C W Johnson (55)
10/1
6m playmaker (NZ) x la cat (AUS) (catrail (NZ))
6
4.2
5/1
T: P M Goodwin
R: R J Myers (59)
5/1
6g lope de vega (IRE) x molson (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 6 - Riverstone Cafe (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:37.27
Prizemoney: $10,000
1
13/4F
T: F J Auret
R: L J Allpress (57)
13/4F
This nick: 145 runners; 105 winners; 18 SW. Details145 runners; 105 winners; 18 SW. Details
2
2
11/1
T: S K Gordon
R: S J Macnab (53)
11/1
6m pentire (GB) x kruger valley (NZ) (kaapstad (NZ))
3
4.5
Bingwa (9)
20/1
T: G B Swann
R: M K Hudson (53.5)
20/1
4m redwood (GB) x princess reims (NZ) (st reims (NZ))
4
5.5
Rukita (8)
5/1
T: R J Bergerson
R: R J Hannam (56.5)
5/1
5
5.8
Remarx (5)
16/1
T: J R Wheeler
R: D L Turner (57.5)
16/1
6
6.1
9/1
T: B C McDermott
R: C W Johnson (58.5)
9/1
5g captain rio (GB) x jean genie (NZ) (faltaat (USA))
7
6.3
25/1
T: Ms H Weller
R: D G Bradley (54)
25/1
5m pentire (GB) x high vibes (NZ) (asti bay (NZ))
8
7.1
20/1
T: A M Wallace
R: C L O'Beirne (55)
20/1
6g nadeem (AUS) x pay roll (NZ) (jahafil (GB))
9
7.9
6/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (59)
6/1
4g all too hard (AUS) x may rain (AUS) (written tycoon (AUS))
10
8.7
Vermont (13)
20/1
T: H W Mathews
R: T K Allan (54)
20/1
5m mastercraftsman (IRE) x tekeela (NZ) (thorn park (AUS))
11
9.5
15/1
T: M K Oulaghan
R: H R Andrew (58.5)
15/1
5g tavistock (NZ) x eva kelly (NZ) (o'reilly (NZ))
12
10.3
9/1
T: K Gray
R: J Parkes (57.5)
9/1
3g showcasing (GB) x miraflores (NZ) (johar (USA))
13
10.7
66/1
T: Ms T Keegan
R: B M Ansell (53.5)
66/1
5m roc de cambes (NZ) x delta rose (NZ) (bachelor duke (USA))
14
13.5
20/1
T: Kim Reid
R: T L Taiaroa (54.5)
20/1
* Nick figures are for Australasia.