Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham

PUKEKURA RACEWAY - Sunday, July 23

Race 1 - Coastal Agri Services Spec Mdn (1800m)
Class: Special Condition Track: Heavy(11) Time: 2:02.53
Prizemoney: $20,000
1
5/4
T: C L Dravitzki
R: R M Goldsbury (53)
5/4
4m per incanto (USA) x stadsmadad (NZ) (kaapstad (NZ))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
1/1F
T: Ms O Duffy
R: J Parkes (59)
1/1F
4g handsome ransom (AUS) x excerpts (NZ) (stravinsky (USA))
3
1.2
8/8
T: K Gray
R: H R Andrew (55)
8/8
5g lucky unicorn (AUS) x paris ella (NZ) (king's chapel (AUS))
4
2
10/10
T: F Stammers
R: S L Wynne (55)
10/10
5m nom du jeu (NZ) x bubble act (AUS) (snowland (AUS))
5
2.1
6/6
T: Ms J Millar
R: M Tanaka (56)
6/6
6
2.9
2/2
T: Ms K A Little
R: M Singh (53)
2/2
5m zed (NZ) x miss akebono (NZ) (gold and ivory (USA))
7
7.4
7/7
T: Ms J Guilford
R: L T Hemi (55)
7/7
5m el hermano (NZ) x te akau jo (NZ) (sir tristram (IRE))
8
7.5
4/3
T: E and J Rayner
R: L J Allpress (55)
4/3
5m minstrel court (AUS) x pop your buttons (NZ) (howbaddouwantit (USA))
9
10.6
3/5
T: R M Connors
R: K J Cowan (54)
3/5
3g zacinto (GB) x mirror the magic (AUS) (barathea (IRE))
10
11.5
9/9
T: K Gray
R: M J McNelis (54)
9/9
4g pins (AUS) x xtra belt (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 2 - New Plymouth M'cycle Ctre-Bm75 (1800m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(11) Time: 1:59.83
Prizemoney: $25,000
1
3/3
T: R B Priscott
R: L J Allpress (55)
3/3
4m sufficient (NZ) x five sails (NZ) (yachtie (AUS))
Winning siblings: Romakash,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
7.3
1/1F
T: Ms J Millar
R: R J Myers (55)
1/1F
3
9.1
8/8
T: R R Manning
R: L T Hemi (56.5)
8/8
6g spartacus (IRE) x mintelle (NZ) (traditionally (USA))
4
9.3
2/2
T: S Autridge and J Richards
R: A K Chan (53)
2/2
5m tavistock (NZ) x megapins (NZ) (pins (AUS))
5
9.4
11/11
T: C J Bothwell
R: S L Wynne (57.5)
11/11
6
9.5
5/4
T: Ms L Latta
R: D G Bradley (58.5)
5/4
6g bahhare (USA) x bawl (NZ) (generous (IRE))
7
10
4/5
T: C J Waller
R: S J Macnab (53.5)
4/5
3g show a heart (AUS) x royal green (NZ) (bachelor duke (USA))
8
10.5
13/13
T: R G Allen
R: M Tanaka (57)
13/13
6m howbaddouwantit (USA) x subtle (NZ) (istidaad (USA))
9
12.5
9/10
T: Ms L Latta
R: H S Tinsley (58)
9/10
6g thorn park (AUS) x en passant (NZ) (defensive play (USA))
10
14.5
12/14
T: Ms J Wood
R: T K Allan (59)
12/14
8g zed (NZ) x steal a fortune (NZ) (pompeii court (USA))
11
14.7
14/12
T: Ms G Hayward
R: J K Riddell (56.5)
14/12
5g duelled (AUS) x oriental miss (NZ) (spectrum (IRE))
12
17.5
6/6
T: Ben Ropiha
R: J Parkes (55.5)
6/6
13
21
10/9
T: G F Brick
R: L H Satherley (57)
10/9
5m iffraaj (GB) x pastel (NZ) (grosvenor (NZ))
14
22.5
7/7
T: G H Sharrock
R: R M Goldsbury (55)
7/7
5g ekraar (USA) x efrosini (AUS) (royal academy (USA))
Race 3 - Gail Drought Memorial (Bm85) (2000m)
Class: Benchmark 85 Track: Heavy(11) Time: 2:14.47
Prizemoney: $30,000
1
2/2
T: G B McBeth
R: A K Chan (56.5)
2/2
7m keeninsky (NZ) x eulogize (NZ) (sound reason (CAN))
Winning siblings: After The Fact, Pentacolo, Sir Gonzales,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
8.3
1/1F
T: R M Connors
R: K J Cowan (52)
1/1F
5m alamosa (NZ) x cassandra (NZ) (centro (NZ))
3
13.1
Zartan (5)
3/3
T: Ms K A Little
R: R J Myers (56.5)
3/3
7g zed (NZ) x royal pixie (NZ) (westminster (NZ))
4
15.1
Kiddo (8)
5/5
T: K T Myers
R: S J Macnab (51)
5/5
5g istidaad (USA) x kitty o'reilly (NZ) (o'reilly (NZ))
5
15.9
6/6
T: G C McKay
R: T K Allan (54)
6/6
8g zed (NZ) x pentavale (NZ) (pentire (GB))
6
20.2
7/7
T: Ms L Latta
R: J Parkes (59)
7/7
7
21.2
4/4
T: K Gray
R: H R Andrew (55)
4/4
7g handsome ransom (AUS) x itsa belt (NZ) (istidaad (USA))
8
28
8/8
T: G R Vile
R: L T Hemi (54.5)
8/8
6m gold centre (AUS) x robinson girl (NZ) (paris house (GB))
9
33
9/9
T: F Stammers
R: S L Wynne (54)
9/9
6g citi habit (NZ) x kelly browne (NZ) (star of luskin (AUS))
10
38.5
Ngario (1)
10/10
T: K T Myers
R: Timothy Johnson (57.5)
10/10
9g captain rio (GB) x dame ngaio (NZ) (deputy governor (USA))
11
49
11/11
T: S Ralph
R: V E Gatu (54)
11/11
5m keeper (AUS) x stellar genes (NZ) (centaine (AUS))
Race 4 - Sandford Carriers Spec Mdn (1400m)
Class: Special Condition Track: Heavy(11) Time: 1:31.92
Prizemoney: $20,000
1
1/1F
T: S L Crawford
R: H S Tinsley (59)
1/1F
3g manhattan rain (AUS) x flame of lanka (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Lady Fast, Manhattan Fire,
This nick: 20 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.4
9/9
T: I C Marks
R: J J Fawcett (54)
9/9
4g no excuse needed (GB) x scally wag (NZ) (danasinga (AUS))
3
2.7
7/7
T: K T Myers
R: R J Myers (55)
7/7
3f bachelor duke (USA) x ave maree (NZ) (cape cross (IRE))
4
5.2
6/6
T: A M Clement
R: D L Turner (57)
6/6
5
6
5/4
T: G R Vile
R: R M Goldsbury (54)
5/4
3f nom du jeu (NZ) x cape rose (NZ) (cape cross (IRE))
6
6.2
3/3
T: Ms D M Harris
R: A K Chan (54)
3/3
3f keeper (AUS) x dawninsky (NZ) (stravinsky (USA))
7
6.3
2/2
T: A G Furness
R: L J Allpress (56)
2/2
4m testa rossa (AUS) x regal thrills (AUS) (royal academy (USA))
8
9.6
4/5
T: A M Clement
R: H R Andrew (54)
4/5
5m thano (ARG) x danceonthemoon (NZ) (victory dance (IRE))
9
29.6
10/10
T: F Stammers
R: S L Wynne (55)
10/10
4m makfi (GB) x victim of love (NZ) (pentire (GB))
10
35.6
8/8
T: R B Priscott
R: D G Bradley (56)
8/8
3f align (AUS) x astuto (NZ) (kashani (USA))
Race 5 - Opunake Cup (1400m) LR
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 1:31.02
Prizemoney: $65,000
1
2/2
T: A R Campbell
R: J Parkes (56.5)
2/2
Winning siblings: Prize Fight, Shot Of Glory, Surfer Mak,
This nick: 1 runners; 16 winners; 1 SW. Details20 runners; 16 winners; 1 SW. Details
2
0.3
10/10
T: A and H Bull
R: K J Cowan (56.5)
10/10
8g darci brahma (NZ) x royal kiss (IRE) (royal academy (USA))
3
0.4
3/3
T: Ms I Kelly
R: S R Weatherley (53)
3/3
4m iffraaj (GB) x zenno queen (NZ) (zenno rob roy (JPN))
4
0.6
Taurus (4)
5/4
T: E and J Rayner
R: J K Riddell (56.5)
5/4
5
3.9
4/5
T: Ms L Latta
R: S L Wynne (55.5)
4/5
6
4
Admiral (12)
8/8
T: S Ralph
R: V E Gatu (53)
8/8
5g align (AUS) x pirate queen (NZ) (smuggler (GB))
7
4.1
1/1F
T: S A Sharrock
R: L J Allpress (53)
1/1F
8
4.9
9/7
T: Ben Ropiha
R: Timothy Johnson (53)
9/7
7g kashani (USA) x so familiar (NZ) (starjo (NZ))
9
5.7
Zorrali (10)
11/11
T: A D Schumacher
R: A K Chan (53)
11/11
6g librettist (USA) x zorzi (NZ) (kaapstad (NZ))
10
6
6/6
T: Ms L Latta
R: R J Myers (53)
6/6
5m red giant (USA) x wednesday rocks (NZ) (encosta de lago (AUS))
11
6.1
12/12
T: S A Sharrock
R: L T Hemi (53)
12/12
7m tale of the cat (USA) x just peaches (NZ) (howbaddouwantit (USA))
12
10.1
13/13
T: Andrew Carston
R: M Tanaka (53)
13/13
7m ekraar (USA) x madison avenue (NZ) (morcon (GB))
13
14.1
7/9
T: K T Myers
R: H S Tinsley (60)
7/9
7g gold centre (AUS) x miss leading (NZ) (casual lies (USA))
14
14.3
14/14
T: J Hatton
R: L H Satherley (53)
14/14
Race 6 - N.Z. Bloodstock Leasing 3yo (1400m)
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 1:32.16
Prizemoney: $40,000
1
2/3
T: Ms M Paewai
R: R M Goldsbury (54.5)
2/3
3f redwood (GB) x glad eye (GB) (giant's causeway (USA))
Winning siblings: See Cruise, Wind Wand,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
6/5
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (57.5)
6/5
3
1.4
8/8
T: R E Kramer
R: J K Riddell (57.5)
8/8
4
6.4
4/2
T: Ms L Anderson
R: J Parkes (55.5)
4/2
3f bachelor duke (USA) x caparison (NZ) (cape cross (IRE))
5
7.2
1/4F
T: K Gray
R: H R Andrew (55.5)
1/4F
6
9.7
3/1
T: K and G Opie
R: J J Fawcett (53.5)
3/1
3f jimmy choux (NZ) x inconnue (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
15
7/7
T: S A Sharrock
R: A K Chan (55.5)
7/7
8
17.3
Sioux (12)
9/9
T: Ms S Dougan
R: D G Bradley (54)
9/9
3f zacinto (GB) x sal (NZ) (i conquer (NZ))
9
32.3
5/6
T: A I Bambry
R: L T Hemi (55.5)
5/6
3f align (AUS) x handsome blondie (NZ) (handsome ransom (AUS))
Race 7 - Revital Fertilisers (Bm75) (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(11) Time: 1:32.22
Prizemoney: $25,000
1
8/8
T: K T Myers
R: S J Macnab (51)
8/8
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.3
3/4
T: Ms L Anderson
R: S R Weatherley (55.5)
3/4
6m any given saturday (USA) x azamara (NZ) (traditionally (USA))
3
3.3
4/3
T: I C Marks
R: T I Miles (53.5)
4/3
7g perfectly ready (AUS) x hurricane lil (NZ) (straight strike (USA))
4
3.8
2/2
T: Ms L Latta
R: H R Andrew (55)
2/2
7m falkirk (NZ) x marcasite (NZ) (centaine (AUS))
5
4.6
1/1F
T: S A Sharrock
R: A K Chan (53)
1/1F
4m shinko king (IRE) x taatledoya (NZ) (faltaat (USA))
6
7.1
7/7
T: A R Campbell
R: J Parkes (56.5)
7/7
4g tavistock (NZ) x bagalollies (AUS) (zabeel (NZ))
7
7.6
11/11
T: Ms K A Little
R: M Singh (56)
11/11
7g excites (AUS) x fame princess (AUS) (quest for fame (GB))
8
17.7
10/10
T: M P Breslin
R: K J Cowan (58.5)
10/10
7g thorn park (AUS) x starrinka (NZ) (volksraad (GB))
9
20.6
5/5
T: J M Bliss
R: D L Turner (59)
5/5
6m mettre en jeu (NZ) x sunglitter (NZ) (keeper (AUS))
10
23.8
9/9
T: R G Allen
R: S L Wynne (54)
9/9
5m nom du jeu (NZ) x anz time (NZ) (anziyan (USA))
11
25.7
6/6
T: R R Manning
R: L T Hemi (57.5)
6/6
12
30.8
12/12
T: R G Allen
R: M Tanaka (54)
12/12
Race 8 - Seaton Park (Bm65) (2000m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 2:19.29
Prizemoney: $20,000
1
4/4
T: S A Sharrock
R: A K Chan (58)
4/4
7g keeper (AUS) x merle park (USA) (machiavellian (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
0.8
10/11
T: A M Clement
R: J Parkes (57)
10/11
3
9.1
3/3
T: Ms J Millar
R: R J Myers (59)
3/3
6g towkay (AUS) x myladys (NZ) (kingfisher mill (USA))
4
9.5
1/1F
T: Ms J Millar
R: M Tanaka (58)
1/1F
5m roc de cambes (NZ) x almuta wawho (NZ) (almutawakel (GB))
5
9.9
6/6
T: K W Marshment
R: M Singh (56.5)
6/6
7g zed (NZ) x baha men (NZ) (casual lies (USA))
6
10.1
7/7
T: K T Myers
R: S J Macnab (55.5)
7/7
5g librettist (USA) x opal desire (NZ) (the commander (NZ))
7
12.9
Sakura (10)
5/5
T: G B McBeth
R: H R Andrew (56)
5/5
5m mr. nancho (ARG) x black sugar (NZ) (sound reason (CAN))
8
21.9
14/14
T: A M Clement
R: M J McNelis (54)
14/14
6g viking ruler (AUS) x danceonthemoon (NZ) (victory dance (IRE))
9
22.3
Carnaby (11)
9/9
T: A I Bambry
R: L T Hemi (58)
9/9
4g danroad (AUS) x very english (NZ) (grosvenor (NZ))
10
29.1
8/8
T: K Gray
R: Timothy Johnson (56)
8/8
6m keeper (AUS) x lithe (AUS) (zabeel (NZ))
11
31.1
11/10
T: Ms K A Little
R: J K Riddell (58.5)
11/10
4g tiger prawn (SAF) x nancy hope (NZ) (lord ballina (AUS))
12
34.1
2/2
T: Rosie Buchanan
R: L J Allpress (59.5)
2/2
6g any suggestion (AUS) x etna court (NZ) (pompeii court (USA))
13
37.6
13/13
T: S R Mercer
R: S L Wynne (54)
13/13
7m st reims (NZ) x delectica (AUS) (dehere (USA))
14
44.1
12/12
T: R Baker
R: K J Cowan (51.5)
12/12
5m mr. nancho (ARG) x half irish (NZ) (half iced (USA))
* Nick figures are for Australasia.