Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, September 19
Te Aroha
Saturday, September 18
Hastings
Riccarton Park
Friday, September 17
Taupo
Thursday, September 16
Otaki
Wednesday, September 15
Cambridge
Saturday, September 11
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Friday, September 10
Wingatui
Thursday, September 9
Woodville
Wednesday, September 8
Taupo
Monday, September 6
Ashburton
Sunday, September 5
Te Aroha
Saturday, September 4
Te Rapa
Wanganui
Friday, September 3
Hawera
Thursday, September 2
Cambridge
Wednesday, September 1
Ashburton
Matamata

RICCARTON PARK - Saturday, August 4

Race 1 - Racecourse Hotel Hrdl (3100m)
Class: Hurdle Track: Slow(9) Time: 3:35.40
Prizemoney: $35,000
1
5/2F
T: S N Rees
R: E J Farr (68)
5/2F
7g keeper (AUS) x laezeel (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: So Keep Em,
This nick: 63 runners; 44 winners; 4 SW. Details
2
0.8
7/2
T: B and S Anderton
R: Stuart Higgins (66.5)
7/2
8g gallant guru (AUS) x vital note (NZ) (yamanin vital (NZ))
3
4.8
30/1
T: L A Beck
R: G J Walsh (65)
30/1
10g st reims (NZ) x drumyellow (NZ) (personal escort (USA))
4
6.1
7/1
T: K T Myers
R: W Gordon (65.5)
7/1
6g zed (NZ) x dont kick my float (NZ) (paris opera (AUS))
5
8.9
11/2
T: P S Nelson
R: S Phelan (67)
11/2
10g yamanin vital (NZ) x allegation (NZ) (corrupt (USA))
6
11.7
14/1
T: S L Cameron
R: M R Cropp (68)
14/1
9g golan (IRE) x crazie punt (NZ) (straight strike (USA))
100
16/1
T: P S Nelson
R: A N Kuru (71)
16/1
100
13/4
T: N F Ridley
R: B R Lammas (65)
13/4
8m zed (NZ) x dido (NZ) (danasinga (AUS))
Race 2 - El Doute Cashmere Plate (1200m)
Class: Open Track: Slow(9) Time: 1:12.83
Prizemoney: $25,000
1
25/1
T: M P McCann
R: Rohan Mudhoo (52)
25/1
3g ego (NZ) x impact (NZ) (keeper (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
2/1F
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (54)
2/1F
3f ocean park (NZ) x miss maximuss (NZ) (castledale (IRE))
3
0.8
Remedy (5)
13/2
T: K and P Hughes
R: K Mudhoo (54.5)
13/2
3f jimmy choux (NZ) x fuar (NZ) (kaapstad (NZ))
4
4.1
12/1
T: L and R Didham
R: Ms K Williams (54)
12/1
3f darci brahma (NZ) x open stage (IRE) (sadler's wells (USA))
5
5.4
20/1
T: Ms P Robson
R: L J Allpress (54)
20/1
3f super easy (NZ) x la pucelle (NZ) (tale of the cat (USA))
6
6.5
7/4
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (56.5)
7/4
3g showcasing (GB) x firelight (NZ) (fantastic light (USA))
7
6.6
13/2
T: L M Robinson
R: R J Myers (54)
13/2
3f coats choice (AUS) x nadia jean (AUS) (commands (AUS))
8
17
15/1
T: B D Court
R: S Muniandy (56)
15/1
3g highly recommended (AUS) x gold queen (NZ) (quality gold (NZ))
Race 3 - Vaine Strickland Premier-Bm72 (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Slow(9) Time: 1:27.34
Prizemoney: $25,000
1
9/1
T: N F Ridley
R: T R Moseley (59.5)
9/1
6g darci brahma (NZ) x shi kin fly (NZ) (shinko king (IRE))
Winning siblings: Big Flash, Falco Three, Lincoln King,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.3
5/2F
T: B D Court
R: C W Johnson (57.5)
5/2F
4g swiss ace (AUS) x circles of ice (AUS) (marauding (NZ))
3
0.8
9/2
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (60.5)
9/2
5g manhattan rain (AUS) x charming estelle (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.1
11/2
T: L M Robinson
R: R J Myers (56.5)
11/2
5m keeper (AUS) x red tulip (AUS) (red ransom (USA))
5
2.2
16/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (57)
16/1
5g no excuse needed (GB) x porshabeel (NZ) (savabeel (AUS))
6
2.4
25/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (58.5)
25/1
6g guillotine (NZ) x portobello road (NZ) (volksraad (GB))
7
2.5
8/1
T: B and R Wilson
R: L J Allpress (59.5)
8/1
6g thewayyouare (USA) x royal madam (NZ) (personal escort (USA))
8
2.7
15/2
T: M and M Pitman
R: Bb Hong (57)
15/2
7g darci brahma (NZ) x miss elusive (AUS) (elusive quality (USA))
9
3.6
Showpin (12)
30/1
T: T and L Prendergast
R: Ms K Williams (55)
30/1
5g pins (AUS) x show dame (NZ) (savabeel (AUS))
10
3.7
25/1
T: Bruce Tapper
R: B E Grylls (55.5)
25/1
4g ocean park (NZ) x rhone ranger (AUS) (danzero (AUS))
11
4.5
30/1
T: M F Boyle
R: J R Lowry (58)
30/1
7g keeper (AUS) x queen's colours (GB) (rainbow quest (USA))
12
6.5
50/1
T: Ms T Hawes
R: A Comignaghi (52)
50/1
6g sufficient (NZ) x racing honour (NZ) (kashani (USA))
13
6.7
50/1
T: C P Harris
R: B C Morgenrood (60)
50/1
8g towkay (AUS) x get wise (NZ) (cache of gold (USA))
Race 4 - Avon City Ford Mdn Stpl (3200m)
Class: Maiden Steeple Track: Slow(9) Time: 3:48.54
Prizemoney: $15,000
1
12/1
T: K and P Hughes
R: Stuart Higgins (68)
12/1
8g spartacus (IRE) x aromay (NZ) (green perfume (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: R M Connors
R: I A Lupton (68)
8/1
9g yamanin vital (NZ) x tiger rose (NZ) (danzighill (AUS))
3
3.7
7/4
T: J and K Parsons
R: W Gordon (68)
7/4
9g zabeel (NZ) x la madelina (USA) (giant's causeway (USA))
4
3.9
16/1
T: G A Wright
R: E J Farr (68)
16/1
8g keeper (AUS) x picka peach (NZ) (yamanin vital (NZ))
5
5.2
Zedace (4)
6/1F
T: S L Brown
R: S Phelan (68)
6/1F
8g zed (NZ) x stellace (NZ) (towkay (AUS))
6
5.3
11/1
T: B and S Anderton
R: G J Walsh (68)
11/1
10g gallant guru (AUS) x ciao (NZ) (rodrigo de triano (USA))
7
6.9
8/1
T: K T Myers
R: B R Lammas (65)
8/1
8
7.6
6/1F
T: K T Myers
R: A N Kuru (66)
6/1F
6m showcasing (GB) x sometimes (NZ) (montjeu (IRE))
9
15
11/1
T: J R Wheeler
R: M R Cropp (68)
11/1
6g sufficient (NZ) x miss zoey (NZ) (senor pete (USA))
10
24.7
60/1
T: K M Duncan
R: L Douglas (65)
60/1
Race 5 - Nzi Koral Stpl (4250m)
Class: Steeple Track: Slow(9) Time: 5:09.94
Prizemoney: $35,000
1
8/1
T: P S Nelson
R: A N Kuru (71.5)
8/1
14g germano (GB) x anood dash (NZ) (alleged dash (USA))
Winning siblings: Anood Prospect, D'nood Lady,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/4
T: S L Brown
R: S Phelan (65)
13/4
9g colombia (NZ) x saveur (GB) (ardross (IRE))
3
1.7
12/1
T: K T Myers
R: B R Lammas (68.5)
12/1
10g storm creek (USA) x opal desire (NZ) (the commander (NZ))
4
4.7
12/1
T: P S Nelson
R: E J Farr (65)
12/1
12g viking ruler (AUS) x misty gleam (NZ) (gleam machine (USA))
5
10.2
25/1
T: D L Hutton
R: G J Walsh (65)
25/1
9g yamanin vital (NZ) x sea music (NZ) (super dude (NZ))
6
22.5
7/2
T: R M Connors
R: I A Lupton (72)
7/2
9g yamanin vital (NZ) x vaguely famous (NZ) (famous star (GB))
100
2/1F
T: M K Oulaghan
R: M R Cropp (71)
2/1F
12g yamanin vital (NZ) x volucidate (NZ) (volksraad (GB))
400
8/1
T: C T Faulkner
R: W Gordon (65)
8/1
8g thano (ARG) x brown eyed girl (NZ) (just a dancer (NZ))
Race 6 - Norwood Farm Machinery Premier (1200m)
Class: Open Track: Slow(9) Time: 1:12.44
Prizemoney: $40,000
1
13/8
T: K T Myers
R: S J Macnab (58)
13/8
9g bachelor duke (USA) x kadesa (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 23 runners; 16 winners; 2 SW. Details
2014 NZB Select Yearling Sale
$100,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Rogerson Bloodstock
2014 NZB Ready To Run Sale
Vendor: Blackbridge
Buyer: Psd, Res $150,000
2
0.8
7/2
T: M P Breslin
R: D A Hirini (53.5)
7/2
8g alamosa (NZ) x anca (NZ) (howbaddouwantit (USA))
3
1
13/2
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (53)
13/2
6g perfectly ready (AUS) x jazzmatazz (NZ) (citidancer (IRE))
4
1.1
11/1
T: E E Winsloe
R: Ms K Williams (56.5)
11/1
5
1.9
Shaara (3)
8/1
T: Jo-Ann Gordon
R: K Mudhoo (55.5)
8/1
8g castledale (IRE) x perky lass (NZ) (kyoei dapper (AUS))
6
2.7
6/1F
T: B and R Wilson
R: L J Allpress (53)
6/1F
5m zacinto (GB) x sound decision (NZ) (volksraad (GB))
7
3.1
8/1
T: Ms P Robson
R: G A Jogoo (52)
8/1
6m battle paint (USA) x jabot (NZ) (green perfume (USA))
Race 7 - Chanui (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:12.41
Prizemoney: $22,500
1
30/1
T: T and L Prendergast
R: C A Campbell (53.5)
30/1
4m super easy (NZ) x posh bec (NZ) (le bec fin (NZ))
Winning siblings: Bonny Lass, Super Posh,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 3
$15,000
Vendor: Hallmark Stud
Buyer: Mr DW Mayers
2019 NZB Ready To Run Sale
$80,000
Vendor: Kaipira Lodge Limited
Buyer: Mr Tao Gu
2
3
20/1
T: M and M Pitman
R: Bb Hong (54)
20/1
6g savabeel (AUS) x pin oak (SAF) (fort wood (USA))
3
3.1
5/1F
T: K T Myers
R: R J Myers (59)
5/1F
4g guillotine (NZ) x earinaflash (NZ) (centaine (AUS))
4
4.1
14/1
T: Andrew Carston
R: Ms K Williams (57.5)
14/1
6m any suggestion (AUS) x killa loox (NZ) (city on a hill (USA))
5
5.4
Mira (10)
20/1
T: M and M Pitman
R: J R Lowry (57.5)
20/1
5g red giant (USA) x sabino canyon (AUS) (danehill (USA))
6
6.9
9/2
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (58)
9/2
5m smart missile (AUS) x lagonissi (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
7.9
9/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (57.5)
9/1
8
8.6
20/1
T: N and B Blatch
R: T R Moseley (55.5)
20/1
5m iffraaj (GB) x grey swallow (NZ) (pentire (GB))
9
8.8
14/1
T: M and M Pitman
R: R T Elliot (56.5)
14/1
6g red giant (USA) x amarantha (NZ) (van nistelrooy (USA))
10
11.6
30/1
T: N F Ridley
R: G A Jogoo (53)
30/1
4m bernardini (USA) x contessa rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
11
11.9
Jamie (2)
7/2
T: M and M Pitman
R: L J Allpress (59)
7/2
12
13.2
Omar (1)
9/1
T: Michael Daly
R: A Comignaghi (57.5)
9/1
5g nadeem (AUS) x zalfie (NZ) (don eduardo (NZ))
13
13.7
50/1
T: M and M Pitman
R: J L Morris (58.5)
50/1
4g swiss ace (AUS) x wasabi (NZ) (stravinsky (USA))
14
14
60/1
T: Ms N Lloyd
R: T Jonker (52)
60/1
15
20.1
80/1
T: Bruce Tapper
R: B M Murray (54)
80/1
4m showcasing (GB) x secondo me (NZ) (zabeel (NZ))
Race 8 - Winning Edge 121st Winter Cup (1600m) Gr3
Class: Open Track: Slow(9) Time: 1:40.38
Prizemoney: $100,000
1
12/1
T: Ms L Latta
R: R T Elliot (53)
12/1
7m red giant (USA) x wednesday rocks (NZ) (encosta de lago (AUS))
This nick: 9 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
1
13/2
T: R M Connors
R: S M McKay (55)
13/2
7m alamosa (NZ) x cassandra (NZ) (centro (NZ))
3
1.5
Dez (15)
7/2
T: S J Wilson
R: L J Allpress (53)
7/2
7g zed (NZ) x black falcon (NZ) (felix the cat (USA))
4
2.8
Shakti (9)
50/1
T: Jo-Ann Gordon
R: G A Jogoo (55.5)
50/1
9g duelled (AUS) x show'em babe (AUS) (show a heart (AUS))
5
3
40/1
T: T and L Prendergast
R: Ms K Williams (57.5)
40/1
6g iffraaj (GB) x wee tipple (NZ) (centaine (AUS))
6
3.1
20/1
T: G D Innes
R: B E Grylls (53)
20/1
6m darci brahma (NZ) x bella rosalia (GB) (singspiel (IRE))
7
3.8
60/1
T: L and R Didham
R: S Muniandy (56)
60/1
8m sakhee's secret (GB) x middlebrook (AUS) (royal academy (USA))
8
4.1
15/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (56)
15/1
6m flying spur (AUS) x julez (AUS) (zabeel (NZ))
9
4.2
16/1
T: A M Bull
R: K J Cowan (60)
16/1
10g darci brahma (NZ) x royal kiss (IRE) (royal academy (USA))
10
4.3
Elfee (8)
7/1
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (55.5)
7/1
7m iffraaj (GB) x elf queene (IRE) (fairy king (USA))
11
4.4
60/1
T: Kelvin Tyler
R: J L Morris (53)
60/1
12
4.5
5/1F
T: D and E Haworth
R: R J Myers (53)
5/1F
5m redwood (GB) x sierra gold (AUS) (encosta de lago (AUS))
13
4.6
20/1
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (57)
20/1
8m falkirk (NZ) x zerperfluous (NZ) (zerpour (IRE))
14
5
14/1
T: G and M Eade
R: T R Moseley (53)
14/1
7g st reims (NZ) x hebe (AUS) (kaphero (AUS))
15
5.3
Luke (11)
50/1
T: N F Ridley
R: C L O'Beirne (55)
50/1
7g nom du jeu (NZ) x ballinhand (NZ) (lord ballina (AUS))
16
5.4
80/1
T: Kelvin Tyler
R: C A Campbell (54.5)
80/1
7g towkay (AUS) x shivnivas (NZ) (centaine (AUS))
17
6.5
60/1
T: Jo-Ann Gordon
R: K Mudhoo (58)
60/1
10g remind (USA) x viva lyphard (USA) (lyphard (USA))
18
7.7
Taurus (2)
30/1
T: E and J Rayner
R: J K Riddell (59)
30/1
Race 9 - Gold Club Premier (Bm72) (1800m)
Class: Benchmark 72 Track: Slow(9) Time: 1:54.14
Prizemoney: $25,000
1
16/1
T: Kelvin Tyler
R: C A Campbell (57.5)
16/1
7g road to rock (AUS) x la mondo (NZ) (spinning world (USA))
Winning siblings: Asclepius,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
12/1
T: S L Cameron
R: T R Moseley (61)
12/1
7g ustinov (AUS) x jahan (NZ) (al akbar (AUS))
3
1.4
Peso (3)
6/1
T: P S Nelson
R: R J Myers (60.5)
6/1
7g colombia (NZ) x all magic (NZ) (victory dance (IRE))
4
2.2
20/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (52.5)
20/1
5
2.7
13/2
T: G and M Eade
R: J R Lowry (57.5)
13/2
5g raise the flag (GB) x the star gazer (NZ) (the gladiator (NZ))
6
2.8
14/1
T: S N Rees
R: S M McKay (56.5)
14/1
7
2.9
5/1F
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (58.5)
5/1F
8
3.8
5/2F
T: D and E Haworth
R: C L O'Beirne (58.5)
5/2F
5g nom du jeu (NZ) x ballinhand (NZ) (lord ballina (AUS))
9
7.6
25/1
T: Aaron Taylor
R: Rohan Mudhoo (55)
25/1
9g gallant guru (AUS) x zillian (NZ) (prized (USA))
10
8.9
40/1
T: S E Haisma
R: T Jonker (51)
40/1
9m painted black (JPN) x atarina (NZ) (chagall (AUS))
11
10.7
7/1
T: K T Myers
R: L J Allpress (58)
7/1
8g keeper (AUS) x american cash (USA) (american chance (USA))
Race 10 - Speight's Premier (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:41.65
Prizemoney: $22,500
1
60/1
T: Ms G Robinson
R: S M McKay (56)
60/1
7g mr nancho (ARG) x franchice (NZ) (icelandic (IRE))
Winning siblings: Falena, Fiorano, Mr Frankey, Piero, Traditio,
2
0.1
30/1
T: Andrew Carston
R: Ms K Williams (54)
30/1
7m sir percy (GB) x phillipa glass (NZ) (volksraad (GB))
3
0.4
11/2
T: G D Innes
R: A Comignaghi (57.5)
11/2
4
0.5
Ahyum (14)
12/1
T: D Champion and K Murphy
R: L J Allpress (55)
12/1
5m iffraaj (GB) x nan's dream (NZ) (centaine (AUS))
5
0.7
30/1
T: J and K Parsons
R: C A Campbell (52.5)
30/1
4m road to rock (AUS) x sita (NZ) (bertolini (USA))
6
1.5
9/2F
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (58.5)
9/2F
4g rock 'n' pop (AUS) x island time (NZ) (al akbar (AUS))
7
1.8
9/2F
T: K T Myers
R: R J Myers (56.5)
9/2F
5m bachelor duke (USA) x ave maree (NZ) (cape cross (IRE))
8
2.7
O'Kiwi (2)
9/2F
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (59.5)
9/2F
6g pentire (GB) x herculaneum (NZ) (elusive city (USA))
9
3.7
20/1
T: K J Hampton
R: K J Cowan (56)
20/1
10
4.6
80/1
T: S J Hewitt
R: J L Morris (58)
80/1
6g le saint (NZ) x kiss me quick (NZ) (little brown jug (NZ))
11
4.8
15/1
T: L M Robinson
R: R T Elliot (54)
15/1
6m remind (USA) x that boelyn girl (NZ) (king's best (USA))
12
5.5
50/1
T: D Champion and K Murphy
R: B E Grylls (54.5)
50/1
6m librettist (USA) x bouquet (NZ) (my halo (ARG))
13
6.6
40/1
T: K and P Hughes
R: K Mudhoo (57.5)
40/1
8g captain rio (GB) x roan inish (NZ) (pat's victory (USA))
14
7.3
25/1
T: A N Stalker
R: S Muniandy (57.5)
25/1
6m guillotine (NZ) x sarsourti (NZ) (ustinov (AUS))
15
9.2
15/1
T: Ms T J Foley
R: G A Jogoo (56)
15/1
7m d'cash (AUS) x golden satchel (NZ) (gold and ivory (USA))
16
9.3
60/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (56.5)
60/1
8g high chaparral (IRE) x starrinka (NZ) (volksraad (GB))
17
17
60/1
T: J C Blackadder
R: J D Laking (57.5)
60/1
5g swiss ace (AUS) x luz (AUS) (king cugat (USA))
18
18.4
Andarta (19)
100/1
T: L M Robinson
R: T R Moseley (54)
100/1
6m lucky unicorn (AUS) x rose and thorn (NZ) (thorn park (AUS))
* Nick figures are for Australasia.