Breednet Results

RIVERTON - Wednesday, May 3

Race 1 - Tony Roy Bldg/Waynes Mdn Hrdl (2500m)
Class: Maiden Hurdle Track: Slow(8) Time: 3:06.12
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: K and I Taplin
R: A N Kuru (68)
1/1F
7g bunker (NZ) x gencay (NZ) (grosvenor (NZ))
Winning siblings: Flying Tap, Tapilfly,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4.8
3/4
T: S L Cameron
R: H A McNeill (65)
3/4
7g golan (IRE) x crazie punt (NZ) (straight strike (USA))
3
6.3
2/2
T: Ms S Stewart
R: W Gordon (66.5)
2/2
9g thorn park (AUS) x skylarking (AUS) (clown about (AUS))
4
10.8
Akal (3)
4/3
T: B and S Anderton
R: S Karnicnik (68)
4/3
6h gallant guru (AUS) x megagem (NZ) (personal escort (USA))
5
40.1
6/5
T: Ms A Dickson
R: E K Goodinson (65)
6/5
8g mediator (USA) x jammy dodger (NZ) (mcginty (NZ))
100
0
5/6
T: L A Beck
R: A C Browne (66)
5/6
5m rios (NZ) x a tad black (NZ) (istidaad (USA))
Race 2 - D White Hedgecutting Rst Hrdl (2500m)
Class: Restricted Hurdle Track: Heavy(10) Time: 3:02.60
Prizemoney: $20,000
1
1/1F
T: J and K Parsons
R: H A McNeill (66)
1/1F
7g zabeel (NZ) x la madelina (USA) (giant's causeway (USA))
Winning siblings: Lake Chalice, Master Cubitt, Zygarde,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1
4/4
T: B and S Anderton
R: A N Kuru (65.5)
4/4
8g gallant guru (AUS) x ciao (NZ) (rodrigo de triano (USA))
3
16.5
3/3
T: K L Tyler
R: Stuart Higgins (63)
3/3
8g brilliance (USA) x hayley's abby (USA) (clever trick (USA))
4
99.9
6/6
T: Ms F Hurst
R: S Karnicnik (65)
6/6
6g edenwold (CAN) x midnight gem (NZ) (marju (IRE))
100
0
5/5
T: Ms A Dickson
R: E K Goodinson (62)
5/5
9g eltawaasul (USA) x broken dream (NZ) (rodrigo de triano (USA))
400
0
2/2
T: L A Beck
R: A C Browne (65.5)
2/2
8g st reims (NZ) x drumyellow (NZ) (personal escort (USA))
Race 3 - Riverton Hardware Mdn (2147m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 2:30.50
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: Ms S McKay
R: C W Johnson (58.5)
1/1F
5g gallant guru (AUS) x starrinka (NZ) (volksraad (GB))
Winning siblings: Brad Thorn, Highly Likely,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
2/3
T: L A Beck
R: J R Lowry (57.5)
2/3
3
6.1
5/6
T: G A Wright
R: G A Jogoo (57.5)
5/6
5g gallant guru (AUS) x picka peach (NZ) (yamanin vital (NZ))
4
9.9
Minue (7)
7/7
T: N and B Blatch
R: R Firdhaus (53.5)
7/7
4m gallant guru (AUS) x how generous (NZ) (generous (IRE))
5
19.4
3/4
T: Ms S Stewart
R: A Comignaghi (53.5)
3/4
5m nom du jeu (NZ) x our morning star (NZ) (manntari (IRE))
6
19.5
4/2
T: G and M Eade
R: L Callaway (58.5)
4/2
7
26.2
6/5
T: K W Thompson
R: T R Moseley (56.5)
6/5
4m gallant guru (AUS) x kiko (NZ) (yamanin vital (NZ))
8
51
8/8
T: D L Hutton
R: L Kalychurun (56.5)
8/8
4m raise the flag (GB) x wish me luck (NZ) (magic of sydney (AUS))
Race 4 - Hazlett Contracting Rst Stpl (3400m)
Class: Restricted Stpl Track: Heavy(10) Time: 4:29.57
Prizemoney: $20,000
1
4/3
T: J and K Parsons
R: H A McNeill (62)
4/3
8g st reims (NZ) x wisteria lane (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
13
1/2F
T: S L Cameron
R: A N Kuru (65)
1/2F
9g ekraar (USA) x royal med (USA) (medieval man (USA))
3
15.8
3/1
T: S J Kirkland
R: Stuart Higgins (62)
3/1
8g zed (NZ) x maggs (NZ) (towkay (AUS))
4
18.6
Tai Ho (5)
5/5
T: E E Winsloe
R: S Karnicnik (65)
5/5
6g winning boy (USA) x gladiator's choice (NZ) (the gladiator (NZ))
400
0
2/4
T: L A Beck
R: A C Browne (68)
2/4
10g sunray (NZ) x bernie (NZ) (hadaad (USA))
Race 5 - Telfer Drainlaying (Bm75) (2147m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(10) Time: 2:27.84
Prizemoney: $10,000
1
2/1
T: K L Tyler
R: J R Lowry (57.5)
2/1
4g alamosa (NZ) x woodbury belle (NZ) (woodbury lad (USA))
Winning siblings: Expressamosa, Magness,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.8
1/2F
T: K L Tyler
R: L Callaway (54.5)
1/2F
3
19.6
3/4
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (59.5)
3/4
6m st reims (NZ) x fly the coop (NZ) (flying pegasus (IRE))
4
22.1
7/7
T: G A Wright
R: L Kalychurun (54)
7/7
6g keeper (AUS) x picka peach (NZ) (yamanin vital (NZ))
5
25.4
4/5
T: N and B Blatch
R: T R Moseley (60.5)
4/5
6g shamardal (USA) x miss danewood (AUS) (danehill (USA))
6
26.4
6/3
T: K L Tyler
R: Ruzaili Yatim (51.5)
6/3
5g minstrel court (AUS) x aventura (NZ) (rock of gibraltar (IRE))
7
83.7
5/6
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (61)
5/6
6g gallant guru (AUS) x danann (NZ) (danasinga (AUS))
Race 6 - Fisher Aluminium Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:48.94
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: D J Horrell
R: C R Barnes (56.5)
1/1F
This nick: 7 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.5
9/9
T: M and N White
R: C K Kwo (54.5)
9/9
3g battle paint (USA) x greenstone (NZ) (green perfume (USA))
3
2
8/7
T: S L Cameron
R: S Toolooa (54.5)
8/7
4
4.8
2/4
T: J Yeo
R: A Comignaghi (55.5)
2/4
3g coats choice (AUS) x roseline (NZ) (howbaddouwantit (USA))
5
4.9
6/6
T: G and M Eade
R: L Callaway (58.5)
6/6
6g gallant guru (AUS) x prawn (NZ) (beaufort sea (USA))
6
5
11/11
T: G Gibson
R: K Mudhoo (55.5)
11/11
5m painted black (JPN) x lizzie brown (NZ) (little brown jug (NZ))
7
5.3
3/2
T: Ms G Robinson
R: G A Jogoo (55.5)
3/2
6m strategic (AUS) x guidance (GB) (selkirk (USA))
8
7.6
14/12
T: K W Thompson
R: T R Moseley (56.5)
14/12
9
8.9
4/3
T: Ms G Robinson
R: J R Lowry (57.5)
4/3
10
9.2
13/14
T: S D Blair-Edie
R: Ruzaili Yatim (55.5)
13/14
4g coats choice (AUS) x avoid (NZ) (cullen (AUS))
11
14.5
7/8
T: N and B Blatch
R: C W Johnson (58.5)
7/8
4g battle paint (USA) x rue jolie (NZ) (green perfume (USA))
12
15.5
5/5
T: D L Hutton
R: L Kalychurun (56.5)
5/5
5m edenwold (CAN) x mrs. zoff (AUS) (zoffany (USA))
13
18
10/10
T: S L Cameron
R: A M Sharpe (54.5)
10/10
4g stravinsky (USA) x j'abeel (NZ) (zabeel (NZ))
14
44.3
12/13
T: K F Cairns
R: R Firdhaus (53.5)
12/13
5m minstrel court (AUS) x zabba (NZ) (zabeel (NZ))
Race 7 - Beach House Cafe & Bar (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:48.18
Prizemoney: $10,000
1
11/10
T: K L Tyler
R: L Callaway (57)
11/10
4m mastercraftsman (IRE) x point park (NZ) (thorn park (AUS))
Winning siblings: Bella Vika, Macron,
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.8
4/2
T: Jo-Anne Dalton
R: G A Jogoo (57.5)
4/2
7g gold centre (AUS) x grovada (NZ) (grosvenor (NZ))
3
2.8
2/4
T: J and K Parsons
R: A Comignaghi (53.5)
2/4
4g shinko king (IRE) x nareda (NZ) (al jadeed (USA))
4
4.1
Shakti (2)
6/5
T: J M Gordon
R: S Toolooa (55.5)
6/5
7g duelled (AUS) x show'em babe (AUS) (show a heart (AUS))
5
4.9
9/9
T: K L Tyler
R: T R Moseley (56.5)
9/9
4g no excuse needed (GB) x battle the blues (NZ) (blues traveller (IRE))
6
8.9
12/11
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (51)
12/11
7
9.4
1/1F
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (58)
1/1F
3g raise the flag (GB) x miss agavero (AUS) (with class (CAN))
8
13.2
Sir Ed (3)
3/3
T: K L Tyler
R: Ruzaili Yatim (56)
3/3
9
13.5
8/7
T: S D Blair-Edie
R: L Kalychurun (57.5)
8/7
6g kingmaker (NZ) x wisborough green (NZ) (entrepreneur (GB))
10
13.8
5/6
T: K and I Taplin
R: C W Johnson (56)
5/6
7g no excuse needed (GB) x our phoebe (NZ) (cape cross (IRE))
11
23.3
Red Ace (11)
7/8
T: P M Ellis
R: A M Sharpe (52.5)
7/8
4g swiss ace (AUS) x desert imp (GB) (green desert (USA))
12
24.3
Delleud (12)
14/14
T: D L Hutton
R: C K Kwo (52)
14/14
8g duelled (AUS) x miss albert (NZ) (grosvenor (NZ))
13
27.8
10/12
T: A T Beckett
R: K Mudhoo (55)
10/12
4g edenwold (CAN) x gypsy blue (NZ) (gaius (IRE))
14
44.6
13/13
T: J D McKay
R: C R Barnes (55)
13/13
Race 8 - Advance Agriculture Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:18.65
Prizemoney: $10,000
1
9/9
T: K L Tyler
R: J R Lowry (57.5)
9/9
3g no excuse needed (GB) x porshabeel (NZ) (savabeel (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.8
4/4
T: Sophie Price
R: A Comignaghi (53.5)
4/4
4m coats choice (AUS) x no response (NZ) (prince of praise (NZ))
3
5.1
5/5
T: K L Tyler
R: T R Moseley (56.5)
5/5
3f makfi (GB) x fledgling (NZ) (captain rio (GB))
4
5.2
2/2
T: K L Tyler
R: L Callaway (58.5)
2/2
3g perfectly ready (AUS) x censitive (NZ) (centaine (AUS))
5
9.5
3/3
T: S D Blair-Edie
R: C W Johnson (58.5)
3/3
5g iffraaj (GB) x high society (IRE) (key of luck (USA))
6
9.8
8/6
T: G B Tippett
R: G A Jogoo (57.5)
8/6
6g kingmaker (NZ) x alabama (NZ) (al akbar (AUS))
7
9.9
1/1F
T: L A Beck
R: L Kalychurun (58.5)
1/1F
4g gallant guru (AUS) x russian diva (NZ) (stravinsky (USA))
8
14.9
Verify (9)
7/7
T: Ms G Robinson
R: S Toolooa (52.5)
7/7
9
17.9
10/10
T: S R Tyler
R: K Mudhoo (55.5)
10/10
4m pins (AUS) x centa belt (NZ) (centaine (AUS))
10
23.9
6/8
T: K L Tyler
R: Ruzaili Yatim (53.5)
6/8
4m road to rock (AUS) x superjet (NZ) (jetball (AUS))
11
24.4
12/12
T: E E Winsloe
R: C R Barnes (58.5)
12/12
3g nom du jeu (NZ) x gladiator's choice (NZ) (the gladiator (NZ))
12
28.7
11/11
T: L A Beck
R: C K Kwo (54.5)
11/11
13
30.7
13/13
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (52.5)
13/13
4m seasoned star (AUS) x southern sting (NZ) (daggers drawn (USA))
14
35
Tap Dis (14)
14/14
T: K and I Taplin
R: R Firdhaus (53.5)
14/14
3f mastercraftsman (IRE) x tapinsky (NZ) (stravinsky (USA))
Race 9 - Riverton Electrical (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:19.85
Prizemoney: $10,000
1
2/3
T: M and N White
R: C K Kwo (55.5)
2/3
6g keeninsky (NZ) x lismore belle (NZ) (kingdom bay (NZ))
Winning siblings: Benjy Hullah, Warrior Princess,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
3/4
T: S R Tyler
R: R Firdhaus (54.5)
3/4
7g bachelor duke (USA) x flicka grove (NZ) (grosvenor (NZ))
3
0.9
7/7
T: J M Gordon
R: G A Jogoo (57)
7/7
5m road to rock (AUS) x diamond dove (NZ) (postponed (USA))
4
1.7
8/8
T: D J Horrell
R: Ruzaili Yatim (51)
8/8
6m keeper (AUS) x memphis minnie (NZ) (blues traveller (IRE))
5
2
1/1F
T: S D Blair-Edie
R: K Mudhoo (56)
1/1F
4g castledale (IRE) x batterysnotncluded (NZ) (yamanin vital (NZ))
6
2.2
4/2
T: K L Tyler
R: L Callaway (58)
4/2
7
3.5
5/5
T: K L Tyler
R: T R Moseley (56)
5/5
7g keeper (AUS) x hurricane fashion (AUS) (hurricane sky (AUS))
8
5
Bachata (11)
9/10
T: S L Cameron
R: L Kalychurun (55)
9/10
7g pentire (GB) x merengue (NZ) (senor pete (USA))
9
5.8
11/9
T: K and I Taplin
R: C W Johnson (55)
11/9
5g bunker (NZ) x ocean princess (NZ) (prince of praise (NZ))
10
11.1
13/13
T: S D Blair-Edie
R: S Toolooa (52)
13/13
5g king of roses (AUS) x wisborough green (NZ) (entrepreneur (GB))
11
12.4
6/6
T: B Laking
R: A M Sharpe (52.5)
6/6
5m swiss ace (AUS) x miss monolith (NZ) (monolith (AUS))
12
25.4
10/12
T: Ms K Dickson
R: J R Lowry (57.5)
10/12
3g per incanto (USA) x the bindi girl (NZ) (seasoned star (AUS))
13
46.2
12/11
T: N Patterson and K Horrell
R: C R Barnes (57)
12/11
7g istidaad (USA) x dawn's daughter (NZ) (kingdom bay (NZ))
* Nick figures are for Australasia.