Breednet Results

Other Meetings ▶
Thursday, July 29
Awapuni
Wednesday, July 28
Cambridge
Sunday, July 25
Oamaru
Saturday, July 24
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Thursday, July 22
Hastings
Wednesday, July 21
Avondale
Saturday, July 17
Ruakaka
Friday, July 16
Phar Lap Raceway
Thursday, July 15
Wanganui
Wednesday, July 14
Cambridge
Sunday, July 11
Te Aroha
Saturday, July 10
Awapuni
Te Rapa
Friday, July 9
Waverley
Thursday, July 8
Ashburton
Wednesday, July 7
Arawa Park
Saturday, July 3
Hastings
Ruakaka
Friday, July 2
Wingatui
Wednesday, June 30
Cambridge

RUAKAKA - Saturday, January 6

Race 1 - Fell Engineering (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Dead(4) Time: 1:11.49
Prizemoney: $11,000
1
5/4F
T: D Logan and C Gibbs
R: M Cameron (57)
5/4F
4g showcasing (GB) x the beckett (NZ) (spartacus (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
11/2
T: A W Pike
R: M T Coleman (54.5)
11/2
4m showcasing (GB) x spera (NZ) (country reel (USA))
3
1.2
11/4
T: S J McKee
R: A C Schwerin (57)
11/4
5g per incanto (USA) x sunstrike (NZ) (rock of gibraltar (IRE))
4
1.6
7/1
T: S D Cole
R: L G Innes (57)
7/1
3c not a single doubt (AUS) x considerable (AUS) (casino prince (AUS))
5
2.1
25/1
T: Cindy Mortimer
R: A F Jones (54)
25/1
7m classic de lago (AUS) x simple fibre (AUS) (carbonfibre (NZ))
6
2.3
11/2
T: S J McKee
R: S C Spratt (57.5)
11/2
4g o'reilly (NZ) x breezy (NZ) (pins (AUS))
7
4
50/1
T: Ms M Saunders
R: C Dell (54)
50/1
9m castledale (IRE) x right on time (NZ) (volksraad (GB))
Race 2 - Lindauer Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 2:14.45
Prizemoney: $10,000
1
4/1F
T: A W Pike
R: L G Innes (57)
4/1F
3g zoffany (IRE) x luscilla (NZ) (entrepreneur (GB))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
13/4
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (57)
13/4
3
1.1
13/2
T: S and E Clotworthy
R: G L Cooksley (57)
13/2
3g thewayyouare (USA) x lago rider (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2.6
Mygigi (11)
13/2
T: S F Ritchie
R: M T Coleman (55)
13/2
3f reliable man (GB) x miss artistic (NZ) (darci brahma (NZ))
5
3.1
6/1
T: J J Steffert
R: J W Nason (56.5)
6/1
6
5.2
11/2
T: S J McKee
R: S C Spratt (55)
11/2
3f jimmy choux (NZ) x zuri (NZ) (kaapstad (NZ))
7
5.3
20/1
T: S D Cole
R: C Dell (57)
20/1
3g denman (AUS) x quality appeal (AUS) (elusive quality (USA))
8
7.7
40/1
T: T W Cole
R: M Vance (58.5)
40/1
4g lucky unicorn (AUS) x minori express (AUS) (green line express (USA))
9
10.5
40/1
T: Ms D Waddell
R: L H Satherley (58.5)
40/1
5g mettre en jeu (NZ) x stimpo (NZ) (his royal highness (NZ))
10
28.1
100/1
T: D R Wiles
R: R E Scott (53.5)
100/1
4m falkirk (NZ) x duplicate (NZ) (thorn park (AUS))
100
20/1
T: Ms M Saunders
R: A F Jones (58.5)
20/1
5g makfi (GB) x voli court (NZ) (volksraad (GB))
Race 3 - Remembering Ila Johnson Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:36.99
Prizemoney: $10,000
1
Tavlin (5)
9/10F
T: D Logan and C Gibbs
R: M Cameron (57)
9/10F
3g tavistock (NZ) x norse affair (NZ) (viking ruler (AUS))
Winning siblings: Gregorian Chant,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
12/1
T: D G Greene
R: M T Coleman (57)
12/1
3g guillotine (NZ) x arthena (NZ) (desert sun (GB))
3
0.7
13/8
T: A W Pike
R: L G Innes (57)
13/8
3g excelebration (IRE) x string of pearls (IRE) (danehill dancer (IRE))
4
2.7
25/1
T: Ms D Waddell
R: L H Satherley (56.5)
25/1
5m gorky park (NZ) x capel lass (NZ) (gorky park (NZ))
5
5.2
80/1
T: J and B Vance
R: U A Holmquist (56.5)
80/1
4g pentire (GB) x amritsar jet (NZ) (jetball (AUS))
6
6.2
100/1
T: D R Wiles
R: R E Scott (52)
100/1
3f pins (AUS) x having a ball (NZ) (lord ballina (AUS))
7
7.1
25/1
T: S J McKee
R: T D Thornton (55)
25/1
3f per incanto (USA) x al's angel (AUS) (honours list (IRE))
8
7.2
66/1
T: Cindy Mortimer
R: J W Nason (56.5)
66/1
6g colombia (NZ) x mighty trophy (NZ) (mighty grey (AUS))
9
7.3
50/1
T: G and D Rogerson
R: M Vance (58.5)
50/1
4g cape blanco (IRE) x pierian (NZ) (montjeu (IRE))
10
9.8
25/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (55)
25/1
3f per incanto (USA) x dancing daze (NZ) (dance floor (USA))
11
12.1
Pirate (4)
100/1
T: Ms D Waddell
R: K H Marzuki (55.5)
100/1
5g mettre en jeu (NZ) x la boriqua (NZ) (kinjite (NZ))
12
12.8
Buffit (7)
100/1
T: P P Mirabelli
R: A C Schwerin (55)
100/1
3g buffalo man (CAN) x ana dubawi (AUS) (dubawi (IRE))
13
13.4
Sirvolk (10)
100/1
T: R E Kramer
R: A F Jones (57)
100/1
3g sirocco (ARG) x volksoi lady (NZ) (volksraad (GB))
14
16.7
80/1
T: R A Ritchie
R: C Dell (58.5)
80/1
5g sufficient (NZ) x marwiki (NZ) (maroof (USA))
Race 4 - Best Wishes Donna & Peter Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:24.61
Prizemoney: $10,000
1
15/4
T: L R Noble
R: L G Innes (55.5)
15/4
3f denman (AUS) x seduced (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 16 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.8
9/2
T: D Logan and C Gibbs
R: A F Jones (57.5)
9/2
3g burgundy (NZ) x saltatio (NZ) (holy roman emperor (IRE))
3
1.1
Toitoi (12)
20/1
T: S J McKee
R: M T Coleman (55.5)
20/1
4
1.5
4/1F
T: S and E Clotworthy
R: G L Cooksley (57.5)
4/1F
3g pour moi (IRE) x fifty fifty (NZ) (justice prevails (AUS))
5
1.7
10/1
T: Ms J K Mahoney
R: M Cameron (57.5)
10/1
3g bel esprit (AUS) x venezuela (AUS) (johannesburg (USA))
6
3.2
14/1
T: S D Cole
R: J W Nason (55.5)
14/1
3g niagara (AUS) x peace (NZ) (ishiguru (USA))
7
3.3
Lavish (11)
12/1
T: Team Rogerson
R: C Dell (55.5)
12/1
3f duelled (AUS) x lavoca (NZ) (johar (USA))
8
3.4
O'Sugar (14)
30/1
T: S J McKee
R: A C Schwerin (53.5)
30/1
3f sebring (AUS) x more than adequate (NZ) (generous (IRE))
9
4.1
9/2
T: S J McKee
R: S C Spratt (57.5)
9/2
3g dalghar (FR) x skara brae (NZ) (grosvenor (NZ))
10
12.1
Bucky (1)
11/1
T: G Sanders and D Sweeney
R: T D Thornton (57.5)
11/1
3g power (GB) x the lady (NZ) (stravinsky (USA))
Race 5 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:11.57
Prizemoney: $12,000
1
30/1
T: Ms J K Mahoney
R: M Cameron (57.5)
30/1
5m swiss ace (AUS) x hot rocks (AUS) (conatus (AUS))
Winning siblings: Heart Of Stone,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: A W Pike
R: L G Innes (56)
7/2
3f denman (AUS) x saw her walkin by (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
3.6
O'Sam (6)
15/2
T: S J McKee
R: S C Spratt (56)
15/2
3f o'reilly (NZ) x marahau (NZ) (pins (AUS))
4
5.1
80/1
T: N P Bishara
R: A C Schwerin (55.5)
80/1
5m showcasing (GB) x contemplate (NZ) (dream well (FR))
5
6.4
10/1
T: M, M L and M F Rogers
R: U A Holmquist (54)
10/1
3f he's remarkable (NZ) x chatwin (NZ) (shinko king (IRE))
6
6.5
11/2
T: Ms K Zimmerman
R: G L Cooksley (56.5)
11/2
3f all american (AUS) x my indigo (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
6.6
60/1
T: Ms C Evans
R: L H Satherley (57.5)
60/1
8
7.4
9/4
T: K and B Kelso
R: M T Coleman (56)
9/4
3f snippetson (AUS) x inertia (NZ) (danasinga (AUS))
9
8.3
5/1F
T: D Logan and C Gibbs
R: A F Jones (56)
5/1F
3f tavistock (NZ) x zendaya (NZ) (keeper (AUS))
10
9.6
30/1
T: P J Bell
R: C Dell (56)
30/1
11
86.8
25/1
T: G and D Rogerson
R: T D Thornton (57.5)
25/1
4m bullbars (AUS) x loominsky (NZ) (stravinsky (USA))
Race 6 - Catapult Partners C.A. (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Dead(4) Time: 1:23.12
Prizemoney: $11,000
1
9/10
T: D Logan and C Gibbs
R: J W Nason (59)
9/10
4g redwood (GB) x romantically (AUS) (foreplay (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.5
6/1
T: S J McKee
R: T D Thornton (57)
6/1
4m pins (AUS) x under and over (NZ) (danasinga (AUS))
3
3.5
5/1F
T: D Logan and C Gibbs
R: M Cameron (56.5)
5/1F
4g postponed (USA) x kate cross (NZ) (cape cross (IRE))
4
4.5
15/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
15/1
5g alamosa (NZ) x fellowship (AUS) (success express (USA))
5
4.7
11/2
T: F J Mullineaux
R: T S Abel (54.5)
11/2
4h dalghar (FR) x angel's honour (NZ) (straight strike (USA))
6
7.5
15/1
T: S B Marsh
R: K H Marzuki (57.5)
15/1
6g keeper (AUS) x pearla (NZ) (blues traveller (IRE))
7
9
12/1
T: G and D Rogerson
R: L H Satherley (57)
12/1
4m savabeel (AUS) x dating (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 7 - Free Range Egg Cup (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:35.80
Prizemoney: $10,000
1
15/8
T: D Logan and C Gibbs
R: M Cameron (57.5)
15/8
5g redoute's choice (AUS) x boundless (NZ) (van nistelrooy (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
11/2
T: A W Pike
R: L G Innes (57)
11/2
4m savabeel (AUS) x poppies last (NZ) (masterclass (USA))
3
1.4
12/1
T: R D Collett
R: M T Coleman (57.5)
12/1
3g guillotine (NZ) x mary agnes (AUS) (zabeel (NZ))
4
2.7
16/1
T: B Wallace and A Peard
R: G L Cooksley (58.5)
16/1
5g o'reilly (NZ) x vickezzchardonnay (NZ) (don eduardo (NZ))
5
2.8
13/4
T: S J McKee
R: S C Spratt (57)
13/4
6
4.5
12/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: T D Thornton (58.5)
12/1
4g red giant (USA) x letsgoparty (NZ) (oregon (USA))
7
5.4
20/1
T: Team Rogerson
R: L H Satherley (55.5)
20/1
4m nom du jeu (NZ) x suriyan (NZ) (savabeel (AUS))
8
10
9/1F
T: M, M L and M F Rogers
R: U A Holmquist (58)
9/1F
5g per incanto (USA) x ruling secret (NZ) (viking ruler (AUS))
9
13.2
10/1
T: S F Ritchie
R: E A McCall (53.5)
10/1
Race 8 - Trigg Construction Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:23.86
Prizemoney: $10,000
1
5/4F
T: D Logan and C Gibbs
R: M Cameron (55)
5/4F
Winning siblings: Danza Kuduro, Le Gai Soleil,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.5
20/1
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: A F Jones (57)
20/1
3g jimmy choux (NZ) x camilla (NZ) (personal escort (USA))
3
4
30/1
T: D Logan and C Gibbs
R: U A Holmquist (55)
30/1
3g burgundy (NZ) x viva roma (NZ) (spartacus (IRE))
4
4.2
5/2F
T: P A Richards
R: S C Spratt (58.5)
5/2F
4g fully fledged (NZ) x every reason (NZ) (howbaddouwantit (USA))
5
4.6
12/1
T: Ms L Munro
R: G L Cooksley (56.5)
12/1
4m dalghar (FR) x guinness (AUS) (king of kings (IRE))
6
4.7
5/1F
T: A W Pike
R: L G Innes (55.5)
5/1F
3f savabeel (AUS) x tsukioka (AUS) (flying spur (AUS))
7
5.3
Azaboy (6)
16/1
T: R D Collett
R: M T Coleman (57)
16/1
3g azamour (IRE) x cataari (NZ) (manntari (IRE))
8
16.3
30/1
T: J and B Vance
R: M Vance (58.5)
30/1
9
17.5
80/1
T: B Wallace and A Peard
R: C Dell (55)
80/1
3f sebring (AUS) x zoria (NZ) (darci brahma (NZ))
10
17.6
Wilson (4)
100/1
T: Cindy Mortimer
R: J W Nason (56.5)
100/1
5g colombia (NZ) x mighty trophy (NZ) (mighty grey (AUS))
11
20.1
50/1
T: Ms D Jeffcoat
R: T D Thornton (58.5)
50/1
5g fast 'n' famous (AUS) x path (AUS) (brief truce (USA))
12
22.8
100/1
T: Ms D Waddell
R: L H Satherley (56.5)
100/1
13
22.9
150/1
T: D R Wiles
R: R E Scott (53.5)
150/1
4m mr nancho (ARG) x lima's dream (NZ) (don tristram (NZ))
* Nick figures are for Australasia.