Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham

TAUHERENIKAU - Thursday, October 10

Race 1 - Sellar & Sellar C.A. Mdn (2050m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 0:00.00
Prizemoney: $10,000
1
Relda (6)
9/4F
T: Ms S Kay
R: R J Myers (56.5)
9/4F
5m ekraar (USA) x radio rocket (NZ) (blues traveller (IRE))
Winning siblings: Aunt Daisy, Dr Paul, Selwyn, Spiro,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
16/1
T: S J Wilson
R: J K Riddell (58.5)
16/1
5g zed (NZ) x elm street (NZ) (bahhare (USA))
3
1.7
66/1
T: Ms T Keegan
R: H R Andrew (56)
66/1
4m jimmy choux (NZ) x habitual (NZ) (pentire (GB))
4
3
13/4
T: M Moroney & P Gerard
R: C E Lammas (58.5)
13/4
4g rip van winkle (IRE) x egeria (IRE) (daylami (IRE))
5
3.5
Teapot (12)
50/1
T: P Nelson & C McDougal
R: D A Hirini (55.5)
50/1
5m raise the flag (GB) x kettle hill (NZ) (gold brose (AUS))
6
4.8
11/1
T: Ms E Rennie
R: E A Mc Call (53.5)
11/1
5m magic albert (AUS) x champagne crystal (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
5.6
7/1
T: F J Auret
R: J Parkes (58.5)
7/1
8
5.9
Rox (7)
5/2
T: Ms S Cookson
R: L J Allpress (56.5)
5/2
9
6.3
15/1
T: G Lowry & G Cullen
R: D L Turner (56.5)
15/1
4m rios (NZ) x paris babe (NZ) (paris house (GB))
10
8.3
50/1
T: Ms S Kay
R: B M Ansell (55.5)
50/1
5g ekraar (USA) x pensive (NZ) (pentire (GB))
Race 2 - Nzb Insurance 2yo (1000m)
Class: Open Track: Dead(6) Time: 0:59.38
Prizemoney: $10,000
1
9/4F
T: J Benner & H Wynyard
R: L J Allpress (57)
9/4F
2c vespa (NZ) x sand'ior (NZ) (scaredee cat (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
13/2
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (55)
13/2
2f squamosa (AUS) x banditti (AUS) (last tycoon (IRE))
3
1.9
Rommel (4)
15/2
T: J G Bary
R: D A Mansour (57)
15/2
2g proisir (AUS) x my game (NZ) (montjeu (IRE))
4
3.9
9/4
T: G Lowry & G Cullen
R: D L Turner (57)
9/4
2g charm spirit (IRE) x invisible coin (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
9.4
14/1
T: F P Campbell
R: D A Hirini (56)
14/1
2g power (GB) x la singa (NZ) (danasinga (AUS))
6
16.9
11/4
T: M Moroney & P Gerard
R: C E Lammas (55)
11/4
2f showcasing (GB) x sweet spirit (NZ) (octagonal (NZ))
Race 3 - Pgg Wrightson Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 0:58.31
Prizemoney: $10,000
1
5/4F
T: J W Richards
R: R J Myers (58.5)
5/4F
4g rock 'n' pop (AUS) x pokuru boxer (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.5
8/1
T: J Benner & H Wynyard
R: C L O'Beirne (52)
8/1
3f pins (AUS) x now and forever (NZ) (howbaddouwantit (USA))
3
2.7
3/1
T: G R Vile
R: R J Hannam (58.5)
3/1
4g per incanto (USA) x american cash (USA) (american chance (USA))
4
3.7
30/1
T: Ms T Keegan
R: L T Hemi (56.5)
30/1
4m shocking (AUS) x midnight aliyana (NZ) (carnegie (IRE))
5
4.2
15/1
T: Chris Rauhihi
R: D G Bradley (58.5)
15/1
4g burgundy (NZ) x javaloushe (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
6.2
15/1
T: G Lowry & G Cullen
R: D A Mansour (58.5)
15/1
4g prince conti (NZ) x sentosa park (NZ) (thorn park (AUS))
7
6.7
40/1
T: A L Brown
R: D L Turner (56.5)
40/1
4m per incanto (USA) x mumma haggis (NZ) (daggers drawn (USA))
8
8.5
20/1
T: K J Rohloff
R: M K Hudson (53)
20/1
9
14
50/1
T: F Stammers
R: B M Ansell (53.5)
50/1
7m cecconi (AUS) x flyhigh (AUS) (flying spur (AUS))
10
14.8
6/1
T: R J Bergerson
R: L J Allpress (54)
6/1
3f darci brahma (NZ) x rumour has it now (NZ) (traditionally (USA))
Race 4 - Nzb Insurance Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 0:58.96
Prizemoney: $10,000
1
11/4
T: J W Richards
R: R J Myers (55)
11/4
3f burgundy (NZ) x pinstinct (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Enhance, The Looker,
This nick: 10 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2
T: G Lowry & G Cullen
R: D A Mansour (55)
5/2
3f hallowed crown (AUS) x brianna (NZ) (sudurka (AUS))
3
0.5
25/1
T: Ms S Dougan
R: L T Hemi (57.5)
25/1
5m redwood (GB) x sister (AUS) (reset (AUS))
4
0.7
Fiano (6)
12/1
T: Ms S Kay
R: B M Ansell (54.5)
12/1
4m per incanto (USA) x our shiraz (NZ) (nediym (IRE))
5
2.7
20/1
T: G D Innes
R: J K Riddell (57.5)
20/1
5m super easy (NZ) x flower girl (NZ) (bachelor duke (USA))
6
3.5
16/1
T: L W Somervell
R: H R Andrew (56.5)
16/1
4m alamosa (NZ) x scarlet o'hara (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
7
3.6
Bella (1)
2/1F
T: J G Bary
R: L J Allpress (57.5)
2/1F
4m super easy (NZ) x bellamina (NZ) (o'reilly (NZ))
8
15.1
Ohms (4)
30/1
T: Ms K Lawrence
R: M Singh (57.5)
30/1
5m power (GB) x laurel (AUS) (woodman (USA))
99
14/1
T: R G Allen
R: R M Goldsbury (55)
14/1
3f burgundy (NZ) x rapidpower (NZ) (black minnaloushe (USA))
Race 5 - Johnson Brothers Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:25.85
Prizemoney: $10,000
1
15/2
T: G R Vile
R: C L O'Beirne (53.5)
15/2
3f power (GB) x hell yeah (NZ) (pyrus (USA))
Winning siblings: Power 'N' Glory, Yeah Right,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/1
T: G N Nicholson
R: L T Hemi (57.5)
5/1
3g canford cliffs (IRE) x caponi (AUS) (churchill downs (AUS))
3
4.1
11/1
T: B E Newman
R: D G Bradley (55.5)
11/1
3f rip van winkle (IRE) x mermaid in the rye (AUS) (catcher in the rye (IRE))
4
5.6
15/2
T: Ms J Rayner
R: L J Allpress (55.5)
15/2
3f niagara (AUS) x miss daphne (NZ) (diamond express (NZ))
5
5.9
16/1
T: Ms A Herbert
R: M Singh (55.5)
16/1
3f rip van winkle (IRE) x shanro (AUS) (lonhro (AUS))
6
6
6/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (57.5)
6/1
7
6.8
66/1
T: Ms L Pickford
R: Timothy Johnson (58)
66/1
3g sacred falls (NZ) x ruby lass (NZ) (volksraad (GB))
8
11.6
4/1
T: J G Bary
R: H R Andrew (56)
4/1
3f per incanto (USA) x gussy godiva (NZ) (last tycoon (IRE))
9
11.9
5/2F
T: J W Richards
R: R J Myers (57.5)
5/2F
3g savabeel (AUS) x bint piavonic (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
17.3
40/1
T: G Lowry & G Cullen
R: D A Mansour (55.5)
40/1
3f bullet train (GB) x on eagle wings (AUS) (danasinga (AUS))
Race 6 - Wairarapa Electrical Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:25.93
Prizemoney: $10,000
1
9/2F
T: P W Lock
R: R J Myers (58.5)
9/2F
4g falkirk (NZ) x mythical (NZ) (thorn park (AUS))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
25/1
T: G D Innes
R: M Singh (56.5)
25/1
3
1.2
9/1
T: M K Oulaghan
R: D L Turner (56.5)
9/1
4m jakkalberry (IRE) x delightful (NZ) (omnicorp (NZ))
4
3.5
11/2
T: K T Myers
R: J K Riddell (58.5)
11/2
5g burgundy (NZ) x threepence (NZ) (pentire (GB))
5
4
6/1
T: M N Eales
R: H R Andrew (57.5)
6/1
5g no excuse needed (GB) x powergame (NZ) (entrepreneur (GB))
6
6
Capelyn (11)
7/1
T: Ms T Keegan
R: D A Mansour (56.5)
7/1
7
6.2
30/1
T: H T Gillies
R: D G Bradley (58.5)
30/1
5g rip van winkle (IRE) x cugini (NZ) (centaine (AUS))
8
9
5/1
T: F J Auret
R: J Parkes (58.5)
5/1
4g burgundy (NZ) x zena's cat (NZ) (lord of warriors (USA))
9
9.8
50/1
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (58.5)
50/1
5g tavistock (NZ) x eva kelly (NZ) (o'reilly (NZ))
10
10
15/1
T: M P Breslin
R: C E Lammas (56.5)
15/1
4m alamosa (NZ) x cugini (NZ) (centaine (AUS))
11
10.5
11/1
T: A L Brown
R: L J Allpress (56.5)
11/1
4m per incanto (USA) x eutrophy (AUS) (testa rossa (AUS))
12
10.9
25/1
T: K T Myers
R: D A Hirini (55.5)
25/1
5m showcasing (GB) x olga palosky (NZ) (crested wave (USA))
13
24.4
100/1
T: D F Fuge
R: E A Mc Call (55.5)
100/1
7g hula dann (NZ) x blue zena (NZ) (blue razor (USA))
14
26.9
40/1
T: G N Nicholson
R: L T Hemi (56.5)
40/1
Race 7 - Mobil Carterton Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:39.06
Prizemoney: $10,000
1
13/2
T: N J Auret
R: L T Hemi (56.5)
13/2
5m tavistock (NZ) x pearl academy (AUS) (royal academy (USA))
Winning siblings: Cultured Pearl,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2
4/1
T: R G Allen
R: D L Turner (58.5)
4/1
4g niagara (AUS) x impulse (NZ) (flying spur (AUS))
3
2.5
25/1
T: Chris Rauhihi
R: D A Hirini (55.5)
25/1
4m power (GB) x classy bawn (NZ) (pins (AUS))
4
4.3
11/2
T: G R Vile
R: J Parkes (58.5)
11/2
4g darci brahma (NZ) x double image (NZ) (stravinsky (USA))
5
5.8
3/1F
T: Ms L Latta
R: D G Bradley (54)
3/1F
3f per incanto (USA) x cardio miss (AUS) (flying spur (AUS))
6
7.3
15/1
T: K R Hercock
R: C E Lammas (58.5)
15/1
6g nom du jeu (NZ) x dizzie limit (NZ) (star way (GB))
7
8.1
Caption (12)
25/1
T: Ms T Keegan
R: D A Mansour (56.5)
25/1
5m cape blanco (IRE) x deduction (NZ) (zabeel (NZ))
8
9.9
40/1
T: K J Rohloff
R: M K Hudson (55.5)
40/1
4g dial a prayer (NZ) x monique (NZ) (wharf (USA))
9
12.2
11/1
T: G D Innes
R: J K Riddell (58.5)
11/1
10
12.5
Maipe (9)
20/1
T: T A Preston
R: M Singh (56.5)
20/1
4m guillotine (NZ) x tangoette (NZ) (thorn park (AUS))
11
13
40/1
T: K T Myers
R: R J Myers (58.5)
40/1
5g zed (NZ) x anna karenina (NZ) (pins (AUS))
12
15.8
30/1
T: Ms T Keegan
R: H R Andrew (57.5)
30/1
4g keeper (AUS) x tall story (AUS) (theatre (AUS))
13
17.3
25/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (58.5)
25/1
4g sebring (AUS) x full of spirit (AUS) (flying spur (AUS))
14
28.1
10/1
T: P W Lock
R: C L O'Beirne (52)
10/1
3f iffraaj (GB) x lyla (NZ) (rip van winkle (IRE))
Race 8 - Liquorland Masterton (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(6) Time: 1:25.85
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: F J Auret
R: L J Allpress (56.5)
11/2
4m per incanto (USA) x savabelle (NZ) (savabeel (AUS))
This nick: 12 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 3
$3,500
Vendor: Charma Heights
Buyer: Mr JD Moore
2
1.5
5/2F
T: J G Bary
R: D A Mansour (54.5)
5/2F
3f showcasing (GB) x kelly jane (NZ) (decies (GB))
3
2.5
12/1
T: K T Myers
R: R J Myers (57)
12/1
4g per incanto (USA) x arica (NZ) (anziyan (USA))
4
2.6
15/1
T: L W Somervell
R: H R Andrew (55.5)
15/1
5
3.9
10/1
T: B R Marriott
R: C L O'Beirne (56)
10/1
7m showcasing (GB) x belle (NZ) (high chaparral (IRE))
6
6.2
11/1
T: Ms J Rayner
R: M K Hudson (56.5)
11/1
8g any suggestion (AUS) x gemima (NZ) (casual lies (USA))
7
7.5
13/2
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (59)
13/2
5g swiss ace (AUS) x platinum zana (AUS) (noverre (USA))
8
8.3
100/1
T: F Stammers
R: B M Ansell (54)
100/1
9g citi habit (NZ) x kelly browne (NZ) (star of luskin (AUS))
9
9.3
60/1
T: G N Nicholson
R: L T Hemi (55)
60/1
6g keeper (AUS) x grove nymph (NZ) (grosvenor (NZ))
10
9.7
40/1
T: G D Innes
R: M Singh (56.5)
40/1
3g jimmy choux (NZ) x suriyan (NZ) (savabeel (AUS))
11
10.2
16/1
T: M K Oulaghan
R: R M Goldsbury (58.5)
16/1
4g jakkalberry (IRE) x hula bar (NZ) (al akbar (AUS))
12
12
16/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (56)
16/1
13
18.5
8/1
T: J H Scott
R: D G Bradley (56.5)
8/1
5m fully fledged (NZ) x cabazon (AUS) (redoute's choice (AUS))
14
36.8
30/1
T: M P Breslin
R: D L Turner (56.5)
30/1
3g wandjina (AUS) x lamplighter (AUS) (fastnet rock (AUS))
* Nick figures are for Australasia.