Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton

TAURANGA - Saturday, November 4

Race 1 - Gartshore 3yo (1200m)
Class: Open Track: Dead(6) Time: 1:11.45
Prizemoney: $25,000
1
5/5
T: S F Ritchie
R: M R Du Plessis (55.5)
5/5
3f so you think (NZ) x capital raising (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Pretty 'N' Perfect,
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.1
3/3
T: B W Foote
R: S T Collett (57.5)
3/3
3g jimmy choux (NZ) x cissy bowen (NZ) (colombia (NZ))
3
3.1
4/4
T: S J McKee
R: S C Spratt (57.5)
4/4
3g dalghar (FR) x golden eve (NZ) (pins (AUS))
4
3.9
2/2
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (57.5)
2/2
3g snitzel (AUS) x my my maree (AUS) (testa rossa (AUS))
5
5.7
1/1F
T: S B Marsh
R: M Cameron (55.5)
1/1F
3f power (GB) x lady fashion (NZ) (stravinsky (USA))
6
7
6/6
T: M Baker and A Forsman
R: L H Satherley (55.5)
6/6
3f pins (AUS) x electricity (AUS) (geiger counter (USA))
Race 2 - Classic Cuisine Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:11.48
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: A W Pike
R: M R Du Plessis (58.5)
1/1F
4g swiss ace (AUS) x ugly betty (AUS) (high yield (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/11
T: Ms M Saunders
R: S C Spratt (56.5)
11/11
4m sakhee's secret (GB) x sky rocket (NZ) (stravinsky (USA))
3
1.5
4/4
T: P and J Brosnan
R: A F Jones (56.5)
4/4
4m fast 'n' famous (AUS) x ididntdoit (NZ) (no excuse needed (GB))
4
1.8
Moses (2)
5/5
T: Ms C Evans
R: K H Marzuki (55.5)
5/5
4g zacinto (GB) x bering island (IRE) (bering (GB))
5
4.3
8/9
T: J C Collett
R: S T Collett (55)
8/9
3f rock 'n' pop (AUS) x french lion (AUS) (lion heart (USA))
6
4.4
7/7
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
7/7
5m fastnet rock (AUS) x unusual choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.1
6/6
T: A W Pike
R: M T Coleman (55)
6/6
3f guillotine (NZ) x shemozzle (NZ) (kaapstad (NZ))
8
6.2
2/2
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (57)
2/2
3g pierro (AUS) x la lune (AUS) (dehere (USA))
9
7.4
9/8
T: Ms L Anderson
R: T D Thornton (56.5)
9/8
5m darci brahma (NZ) x blink (NZ) (bertolini (USA))
10
8.7
10/10
T: N W Tiley
R: M J McNab (58.5)
10/10
4g per incanto (USA) x comb the seas (NZ) (prince salieri (AUS))
11
10.2
3/3
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (55)
3/3
3f ilovethiscity (AUS) x crystalina (IRE) (danehill (USA))
Race 3 - Servco Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:39.80
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: J W Bell
R: O P Bosson (57.5)
1/1F
4m choisir (AUS) x courtney (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Duke Of Christophe,
This nick: 8 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.5
2/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56)
2/2
3f darci brahma (NZ) x zaabi (NZ) (zabeel (NZ))
3
1
5/5
T: L O'Sullivan and A Scott
R: M J McNab (56)
5/5
3f pins (AUS) x dandee topwin (AUS) (danewin (AUS))
4
1.2
4/4
T: S Ramsay and J Ritchie
R: S T Collett (57.5)
4/4
5m canford cliffs (IRE) x renashaan (FR) (darshaan (GB))
5
3
Lavish (8)
7/7
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55)
7/7
3f duelled (AUS) x lavoca (NZ) (johar (USA))
6
7
3/3
T: M Moroney and P Gerard
R: T N Harris (57.5)
3/3
4m darci brahma (NZ) x bunyah (IRE) (distant view (USA))
7
8.7
8/8
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (57.5)
8/8
4m bullbars (AUS) x deautche express (NZ) (volksraad (GB))
8
12.5
9/9
T: M R Blackie
R: J J Fawcett (54.5)
9/9
5m gallant guru (AUS) x shuzana (NZ) (anziyan (USA))
9
17.9
6/6
T: B J McKeagg
R: J W Nason (55.5)
6/6
4m align (AUS) x stark galaxy (NZ) (stark south (USA))
Race 4 - All Frocked Up Girls (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(6) Time: 2:11.75
Prizemoney: $22,500
1
Peso (1)
2/2
T: P S Nelson
R: K H Marzuki (57)
2/2
6g colombia (NZ) x all magic (NZ) (victory dance (IRE))
Winning siblings: No Quota,
This nick: 3 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
4.8
1/1F
T: S B Marsh
R: T N Harris (58.5)
1/1F
4g savabeel (AUS) x queen of lions (NZ) (king of kings (IRE))
3
6.3
4/4
T: S and E Clotworthy
R: M R Du Plessis (56.5)
4/4
5m nom du jeu (NZ) x vermillion (NZ) (danasinga (AUS))
4
7.8
8/8
T: P and J Brosnan
R: J W Nason (56.5)
8/8
6g guillotine (NZ) x heartwell (NZ) (danske (NZ))
5
8
7/9
T: Ms H Pryce
R: S C Spratt (57.5)
7/9
4g red giant (USA) x jeab (AUS) (octagonal (NZ))
6
8.4
10/10
T: B G Hedley
R: J J Fawcett (54)
10/10
5g istidaad (USA) x cher fox (NZ) (kingdom bay (NZ))
7
9
5/5
T: F T Ritchie
R: M T Coleman (55.5)
5/5
4m bachelor duke (USA) x nothin' leica ripa (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
8
10.6
6/7
T: M H Brosnan
R: B R Jones (57)
6/7
5g mastercraftsman (IRE) x rhyme (NZ) (spinning world (USA))
9
11.5
3/3
T: W P Hillis
R: O P Bosson (59.5)
3/3
8g elusive city (USA) x gia maria (NZ) (famous star (GB))
10
12.3
12/12
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (54)
12/12
4g red giant (USA) x o'erin (NZ) (o'reilly (NZ))
11
14.3
11/11
T: S T Wenn
R: M Cameron (56)
11/11
8g st reims (NZ) x ninety nine (NZ) (shinko king (IRE))
12
15.2
13/13
T: Ms S Houston
R: A F Jones (55)
13/13
6g zed (NZ) x change of habit (NZ) (four seasons (GB))
13
18.3
9/6
T: J L Revell
R: T D Thornton (55)
9/6
4m guillotine (NZ) x baby gangster (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 5 - Hardware And Plumbing (Bm75) (1300m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(6) Time: 1:18.01
Prizemoney: $25,000
1
2/3
T: M Moroney and P Gerard
R: M Cameron (59)
2/3
5g shinko king (IRE) x errant (NZ) (jungle pocket (JPN))
Winning siblings: Captain Solo,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
8/7
T: W K Pomare
R: A F Jones (55.5)
8/7
8m viking ruler (AUS) x flying free (NZ) (heroicity (AUS))
3
1.9
6/6
T: Ms K McQuade
R: J J Fawcett (52.5)
6/6
4m swiss ace (AUS) x shelly bee (NZ) (pentire (GB))
4
2.7
10/9
T: R R Manning
R: R T Elliot (55.5)
10/9
5m sakhee's secret (GB) x miss smugg (NZ) (volksraad (GB))
5
2.9
7/8
T: J C Collett
R: T S Abel (52.5)
7/8
5g el hermano (NZ) x dream belle (NZ) (kingdom bay (NZ))
6
3.2
5/5
T: M, M L and M F Rogers
R: S C Spratt (57.5)
5/5
4g guillotine (NZ) x ice cap (NZ) (kaapstad (NZ))
7
4
9/10
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (57.5)
9/10
6m postponed (USA) x subglacial (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
4.2
4/4
T: M Moroney and P Gerard
R: M R Du Plessis (56.5)
4/4
5m makfi (GB) x trujillo (USA) (saint ballado (CAN))
9
4.5
1/1F
T: R A James
R: T N Harris (58)
1/1F
5g teofilo (IRE) x bright beauty (NZ) (o'reilly (NZ))
10
4.6
3/2
T: S Ralph
R: R E Scott (55)
3/2
5m blue tsunami (AUS) x our rosalia (NZ) (al akbar (AUS))
Race 6 - Quickcount Hcp (1300m)
Class: Open Track: Dead(6) Time: 1:18.40
Prizemoney: $35,000
1
1/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (54)
1/1F
4m iffraaj (GB) x fascinator (NZ) (spinning world (USA))
Winning siblings: Nailed It,
This nick: 3 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.4
3/3
T: Ms D Guy
R: J J Fawcett (54)
3/3
3
2.2
2/2
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (60)
2/2
5g savabeel (AUS) x splashing out (NZ) (o'reilly (NZ))
4
3
Neala (7)
7/7
T: Ms L M Laing
R: A F Jones (54)
7/7
5
3.8
4/4
T: G J Old
R: M T Coleman (55.5)
4/4
7g shinko king (IRE) x yendarra (NZ) (kendara (NZ))
6
4.3
5/5
T: Ms K Zimmerman
R: G L Cooksley (54.5)
5/5
8m ekraar (USA) x madison avenue (NZ) (morcon (GB))
7
6
6/6
T: P and J Brosnan
R: M R Du Plessis (54)
6/6
Race 7 - Ste Industrial Electrical-Bm65 (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(6) Time: 1:24.45
Prizemoney: $22,500
1
7/8
T: S and E Clotworthy
R: T N Harris (58.5)
7/8
5g fast 'n' famous (AUS) x el ardiente (NZ) (desert sun (GB))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/7
T: P and J Brosnan
R: V E Gatu (56)
9/7
6m tiger prawn (SAF) x dahling (NZ) (generous (IRE))
3
2.1
1/1F
T: Terry Evans
R: M R Du Plessis (57.5)
1/1F
5g makfi (GB) x silken power (AUS) (woodman (USA))
4
2.3
11/10
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (56)
11/10
6m keeper (AUS) x chicago hope (NZ) (deputy governor (USA))
5
2.6
8/9
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (59)
8/9
5g duelled (AUS) x maybe yes (AUS) (last tycoon (IRE))
6
3.1
3/3
T: I B Kennedy
R: K H Marzuki (54.5)
3/3
7
5.7
4/5
T: Ms K Zimmerman
R: M J McNab (58.5)
4/5
4g cape blanco (IRE) x donelmi (NZ) (stravinsky (USA))
8
6.6
5/4
T: N W Tiley
R: J J Fawcett (55.5)
5/4
5g gold mine (USA) x ath luan (NZ) (thorn park (AUS))
9
6.7
Trudeau (16)
2/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57.5)
2/2
4g pins (AUS) x paris carver (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
10
7.3
10/11
T: S Ralph
R: R E Scott (52)
10/11
7m elusive city (USA) x ticketyboo (NZ) (twenty four karat (USA))
11
7.5
12/12
T: R Autridge
R: A F Jones (58.5)
12/12
7g el hermano (NZ) x areta (AUS) (fasliyev (USA))
12
8.9
6/6
T: C R McCarroll
R: A J Sims (52.5)
6/6
Race 8 - Interislander Festival (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(6) Time: 1:36.58
Prizemoney: $25,000
1
2/2
T: G Richardson and G Parker
R: J W Nason (58)
2/2
4g o'reilly (NZ) x tiptoes (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Alier, Motueka River, O'reilly's Dancer,
This nick: 82 runners; 61 winners; 6 SW. Details
2
0.5
1/1F
T: V A Prendergast
R: J J Fawcett (54.5)
1/1F
4m shocking (AUS) x the general's lady (AUS) (general nediym (AUS))
3
0.6
4/3
T: Ms D Guy
R: T N Harris (57.5)
4/3
5g nom du jeu (NZ) x bail us out (NZ) (justice prevails (AUS))
4
1.4
Uabasso (15)
13/13
T: Ms C Evans
R: T D Thornton (54.5)
13/13
6m don eduardo (NZ) x albasso (NZ) (deputy governor (USA))
5
3.7
11/10
T: Team Rogerson
R: L H Satherley (54)
11/10
5m shocking (AUS) x tinkerbabu (AUS) (giant's causeway (USA))
6
3.8
10/11
T: J C Collett
R: T S Abel (53)
10/11
6g patapan (USA) x angel's honour (NZ) (straight strike (USA))
7
4.2
14/14
T: S T Wenn
R: T Wenn (53)
14/14
8m castledale (IRE) x chezasinga (NZ) (danasinga (AUS))
8
4.4
6/6
T: C J Wood
R: K H Marzuki (58)
6/6
6g have no fear (NZ) x oh my girl (NZ) (istidaad (USA))
9
4.5
3/4
T: L R Noble
R: M T Coleman (55)
3/4
5m fastnet rock (AUS) x dance on by (IRE) (sadler's wells (USA))
10
4.6
8/7
T: G J Old
R: B R Jones (56)
8/7
5g tiger prawn (SAF) x verry fast (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
11
5.2
7/8
T: G I Alton
R: R T Elliot (56)
7/8
12
6.6
9/9
T: A D Fuller
R: M R Du Plessis (57.5)
9/9
5g shinko king (IRE) x heather lyn (NZ) (yamanin vital (NZ))
13
8
12/12
T: B J McKeagg
R: S T Collett (54)
12/12
4m bullbars (AUS) x middlebrook (AUS) (royal academy (USA))
14
13.4
5/5
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (59.5)
5/5
4g zoffany (IRE) x curio jade (AUS) (varick (USA))
* Nick figures are for Australasia.