Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, May 16
Ascot Park
Saturday, May 15
Arawa Park
New Plymouth Raceway
Friday, May 14
Matamata
Thursday, May 13
Wanganui
Wednesday, May 12
Ashburton
Sunday, May 9
Woodville
Saturday, May 8
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata

TAURANGA - Thursday, April 26

Race 1 - Mills Reef Winery Mdn Hwt (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:38.24 (36.79)
Prizemoney: $10,000
1
13/8
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (68)
13/8
4g remind (USA) x startle (NZ) (danske (NZ))
Winning siblings: Flinch,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 3
$8,500
Vendor: Long Acres Stud
Buyer: Logan Racing Stables
2
2.3
13/4
T: D G Greene
R: E J Farr (66)
13/4
5m postponed (USA) x regally (AUS) (general nediym (AUS))
3
2.5
4/1F
T: S B Marsh
R: T N Harris (66)
4/1F
4m darci brahma (NZ) x pokuru star (NZ) (o'reilly (NZ))
4
2.6
Mishka (2)
9/2
T: E and D Browne
R: W Gordon (65)
9/2
4g gorky park (NZ) x chiming in (GB) (niniski (USA))
5
8.6
15/1
T: G Sanders and D Sweeney
R: A N Kuru (68)
15/1
6
12.9
50/1
T: K M Duncan
R: H A McNeill (65)
50/1
5g zabeel (NZ) x ekstreme (NZ) (ekraar (USA))
7
14.5
Silk (11)
30/1
T: J W Bell
R: G J Walsh (66)
30/1
4m pentire (GB) x de'colletage (NZ) (ekraar (USA))
8
21.1
Wilson (8)
30/1
T: Cindy Mortimer
R: C M Studd (66.5)
30/1
5g colombia (NZ) x mighty trophy (NZ) (mighty grey (AUS))
9
21.8
60/1
T: G F Brick
R: M J Roustoby (65)
60/1
7g don eduardo (NZ) x centamiss (NZ) (centaine (AUS))
10
39.4
40/1
T: Ms M Falconer
R: J Seivwright (65)
40/1
4g nom du jeu (NZ) x forelsa (NZ) (pins (AUS))
Race 2 - David Wright Mem Mdn&Jmp Hwt (2100m)
Class: Maiden & Jumpers Track: Dead(5) Time: 2:15.07 (35.36)
Prizemoney: $10,000
1
3/1F
T: J W Bell
R: G J Walsh (74.5)
3/1F
9g storm creek (USA) x midnight dip (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.8
Imran (7)
13/4
T: G F Brick
R: J K Riddell (65)
13/4
4g align (AUS) x india star (NZ) (star way (GB))
3
4.1
16/1
T: P P Mirabelli
R: J Seivwright (62)
16/1
4m keeper (AUS) x tongaporutu (NZ) (mcginty (NZ))
4
11.1
12/1
T: E and D Browne
R: W Gordon (62)
12/1
5m thewayyouare (USA) x tell tale (USA) (capote (USA))
5
14.1
40/1
T: A D Fuller
R: C M Studd (63.5)
40/1
9g st reims (NZ) x graceful endeavour (NZ) (sackford (USA))
6
18.4
60/1
T: G E Falconer
R: H A McNeill (62)
60/1
10g traditionally (USA) x lady barrister (NZ) (pompeii court (USA))
7
20
25/1
T: K M Duncan
R: E J Farr (65.5)
25/1
6g darci brahma (NZ) x colourship (GB) (rainbow quest (USA))
300
Raaj (2)
8/1
T: Ms L Munro
R: M J Roustoby (63.5)
8/1
6g iffraaj (GB) x lilly pilly (NZ) (jahafil (GB))
400
15/4
T: J K Mason
R: T N Harris (65)
15/4
4g bullbars (AUS) x justice supreme (NZ) (justice prevails (AUS))
500
5/1
T: T F Leahy
R: A N Kuru (65)
5/1
4g rip van winkle (IRE) x lady brunnhilde (NZ) (viking ruler (AUS))
Race 3 - Greerton Tab Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:17.50 (35.21)
Prizemoney: $10,000
1
9/10
T: J W Richards
R: M J McNab (55.5)
9/10
3f darci brahma (NZ) x snowdonia (GB) (peintre celebre (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (55.5)
20/1
3f redwood (GB) x marsh harbour (NZ) (volksraad (GB))
3
1.5
4/1F
T: P N McKay
R: S M McKay (55.5)
4/1F
3f darci brahma (NZ) x cascade emerald (AUS) (hurricane sky (AUS))
4
3.3
12/1
T: B S Gillovic
R: L H Satherley (57.5)
12/1
3g reset (AUS) x simply boogie (NZ) (johar (USA))
5
3.5
Iffida (10)
20/1
T: T Charles and P Corbett
R: M R Du Plessis (55.5)
20/1
3f iffraaj (GB) x miranda miss (NZ) (reset (AUS))
6
3.9
40/1
T: Ms M Falconer
R: J K Riddell (57.5)
40/1
3g rothesay (AUS) x joan's best (AUS) (gold brose (AUS))
7
4.7
25/1
T: F T Ritchie
R: T D Thornton (57.5)
25/1
8
5.4
Badea (11)
12/1
T: B Wallace and A Peard
R: M Cameron (55.5)
12/1
3f darci brahma (NZ) x barbadine (USA) (giant's causeway (USA))
9
5.6
11/1
T: A D Fuller
R: S T Collett (55.5)
11/1
3f per incanto (USA) x youtoofast (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
10
7.1
50/1
T: B S Gillovic
R: T N Harris (57.5)
50/1
3g bullbars (AUS) x love dust (AUS) (flying spur (AUS))
11
8.1
40/1
T: C R Isdale
R: S C Spratt (57.5)
40/1
3c pins (AUS) x miss lincoln (NZ) (savabeel (AUS))
12
15.8
50/1
T: W K Pomare
R: A B Collett (55.5)
50/1
3f guillotine (NZ) x beau casual (NZ) (casual lies (USA))
Race 4 - The Informant 23rd June Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:17.84 (35.50)
Prizemoney: $10,000
1
12/1
T: C J Wood
R: Jake Bayliss (56)
12/1
Winning siblings: Moby, Wynmoore,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
25/1
T: P J Huxtable
R: J J Fawcett (56)
25/1
3g tiger prawn (SAF) x neil sudurka (NZ) (sudurka (AUS))
3
1
15/4
T: S Autridge and J Richards
R: R S Rusof (58)
15/4
4
2.5
20/1
T: Joseph Waldron
R: S R Weatherley (56.5)
20/1
5m postponed (USA) x elleyecee (NZ) (st. petersburg (AUS))
5
2.7
5/1F
T: P N McKay
R: S T Collett (56)
5/1F
3f darci brahma (NZ) x santangelo (NZ) (lonhro (AUS))
6
2.9
20/1
T: G F Brick
R: L H Satherley (56.5)
20/1
7
3.2
10/1
T: Ms M Falconer
R: S C Spratt (58.5)
10/1
4g makfi (GB) x copybook (AUS) (anabaa (USA))
8
4.6
Rusalka (15)
40/1
T: R A Yuill
R: T D Thornton (56.5)
40/1
4m savabeel (AUS) x passchendaele (NZ) (montjeu (IRE))
9
6.3
11/1
T: Ms M Saunders
R: D Prastiyou (56.5)
11/1
4m sakhee's secret (GB) x sky rocket (NZ) (stravinsky (USA))
10
8.1
8/1
T: W K Pomare
R: C E Lammas (56.5)
8/1
4m guillotine (NZ) x shinko bay (NZ) (shinko king (IRE))
11
8.3
25/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (58)
25/1
3g guillotine (NZ) x vitrum (NZ) (van nistelrooy (USA))
12
16.7
9/2
T: R R Manning
R: A B Collett (56)
9/2
13
16.8
Cin Cin (14)
30/1
T: Ms C Cameron
R: D J Danis (53)
30/1
3f falkirk (NZ) x reflection (NZ) (thorn park (AUS))
14
19
100/1
T: Acacia Gartshore
R: R E Scott (53.5)
100/1
4m per incanto (USA) x zephyr lass (NZ) (zephyr ace (NZ))
Race 5 - Financial Independence (Bm65) (1300m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(5) Time: 1:16.53 (35.29)
Prizemoney: $10,000
1
9/4
T: J W Richards
R: R S Rusof (59)
9/4
4g lonhro (AUS) x devil's song (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 16 runners; 13 winners; 0 SW. Details
2
0.3
15/2
T: K and G Opie
R: A J Calder (56.5)
15/2
5m shocking (AUS) x classy bawn (NZ) (pins (AUS))
3
1.3
25/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (56)
25/1
4m ego (NZ) x showzeel (NZ) (zabeel (NZ))
4
1.8
30/1
T: H D Wilson
R: D J Danis (57)
30/1
5g patapan (USA) x sea of dreams (NZ) (cape cross (IRE))
5
1.9
15/2
T: J C Collett
R: S T Collett (57)
15/2
4m makfi (GB) x wolfmother (AUS) (secret savings (USA))
6
3.9
50/1
T: G F Brick
R: M R Du Plessis (54.5)
50/1
6m fully fledged (NZ) x rachel (NZ) (adios ii (GB))
7
5.3
12/1
T: R R Manning
R: R E Scott (54.5)
12/1
5g cecconi (AUS) x arduous (NZ) (mohamed abdu (IRE))
8
6.9
100/1
T: G F Brick
R: L H Satherley (55)
100/1
7g zed (NZ) x back to business (NZ) (haayil (AUS))
9
7.3
7/4F
T: A W Pike
R: D S Johnson (56)
7/4F
3f iffraaj (GB) x indian sky (AUS) (stravinsky (USA))
10
10.2
30/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (54.5)
30/1
4m thewayyouare (USA) x stalactite (NZ) (thorn park (AUS))
11
10.5
12/1
T: G Sanders and D Sweeney
R: A B Collett (55)
12/1
3f showcasing (GB) x centenaire (NZ) (centaine (AUS))
Race 6 - Sanpellegrino (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Dead(5) Time: 1:24.40 (35.06)
Prizemoney: $11,000
1
2/1F
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (59)
2/1F
4g nadeem (AUS) x goldsumware (NZ) (refuse to bend (IRE))
Winning siblings: Showmeware, Steelfix,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
16/1
T: J H Graham
R: R L Smyth (57)
16/1
4m dalghar (FR) x palliser bay (NZ) (kenfair (NZ))
3
1.8
20/1
T: I C Marks
R: D J Danis (53.5)
20/1
5g no excuse needed (GB) x scally wag (NZ) (danasinga (AUS))
4
1.9
8/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
8/1
4m savabeel (AUS) x authoress (AUS) (fuji kiseki (JPN))
5
2
4/1
T: C W Cole
R: S T Collett (58.5)
4/1
6g iffraaj (GB) x bouquet (NZ) (my halo (ARG))
6
2.4
11/1
T: J A Price
R: S R Weatherley (56.5)
11/1
5g guillotine (NZ) x trudelite (NZ) (mellifont (USA))
7
4.3
12/1
T: R A James
R: S M McKay (58.5)
12/1
5g teofilo (IRE) x bright beauty (NZ) (o'reilly (NZ))
8
4.4
30/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: M R Du Plessis (54)
30/1
9
5.1
Wagner (6)
40/1
T: Tarissa Mitchell
R: J W Nason (56.5)
40/1
5g civics (AUS) x opera rose (NZ) (straussbrook (AUS))
10
7.4
13/2
T: D G Greene
R: M T Coleman (57)
13/2
5m tavistock (NZ) x misaki (NZ) (cape cross (IRE))
11
8.5
30/1
T: M G Forbes
R: T N Harris (57)
30/1
5m sea the stars (IRE) x riotous applause (GB) (royal applause (GB))
12
12.1
20/1
T: J W Bell
R: A B Collett (59)
20/1
6g vale of york (IRE) x rock exhibition (GB) (rock of gibraltar (IRE))
Race 7 - Boys Get Paid Get Out (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(5) Time: 1:37.04 (36.44)
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: T W Mitchell
R: M R Du Plessis (59)
11/2
5g darci brahma (NZ) x bartolomeo (NZ) (strategic (AUS))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/1F
T: S L Crawford
R: T N Harris (58.5)
2/1F
8g dylan thomas (IRE) x chetwynd south (AUS) (high yield (USA))
3
1.2
10/1
T: J C Collett
R: T S Abel (54)
10/1
4
1.3
12/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: J K Riddell (58)
12/1
4g red giant (USA) x telepathy (AUS) (conatus (AUS))
5
3.1
15/1
T: S F Ritchie
R: A B Collett (57.5)
15/1
3g jimmy choux (NZ) x speechless (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
4.4
12/1
T: C J Wood
R: M Vance (58)
12/1
3g bachelor duke (USA) x sista (NZ) (magic of sydney (AUS))
7
4.8
80/1
T: K M Duncan
R: C E Lammas (55)
80/1
8
5.2
4/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (58)
4/1
4m pour moi (IRE) x fuji belle (AUS) (fuji kiseki (JPN))
9
6.5
25/1
T: G Sanders and D Sweeney
R: A C Schwerin (57)
25/1
6g el hermano (NZ) x citi fille (NZ) (citidancer (IRE))
10
9.8
30/1
T: Ms H Pryce
R: S C Spratt (57.5)
30/1
4g red giant (USA) x jeab (AUS) (octagonal (NZ))
11
10.3
10/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (55.5)
10/1
4m falkirk (NZ) x fairy fingers (NZ) (king's chapel (AUS))
12
20.1
40/1
T: Ms M Saunders
R: D Prastiyou (55.5)
40/1
6g mastercraftsman (IRE) x voli court (NZ) (volksraad (GB))
* Nick figures are for Australasia.