Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata
Sunday, March 14
Gore
Saturday, March 13
Ellerslie
Trentham
Friday, March 12
Pukekohe Park
Thursday, March 11
Riccarton Park

TAURANGA - Friday, December 13

Race 1 - Icon Security Systems Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:38.88 (36.01)
Prizemoney: $10,000
1
9/1
T: M Baker & A Forsman
R: D S Johnson (55.5)
9/1
3f dundeel (NZ) x whiting (AUS) (singspiel (IRE))
Winning siblings: Fish 'N' Snitz, Nautilus,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/2
T: Ms M Falconer
R: A J Calder (57.5)
9/2
3g makfi (GB) x untouched (NZ) (danske (NZ))
3
3.1
11/2
T: R James & R Wellwood
R: R T Elliot (55.5)
11/2
3f savabeel (AUS) x ezra (NZ) (iffraaj (GB))
4
3.3
Ranger (1)
8/11F
T: Debbie Sweeney
R: V A Colgan (57.5)
8/11F
3g ghibellines (AUS) x turn the page (NZ) (danzighill (AUS))
5
3.4
30/1
T: S Ralph
R: T D Thornton (57.5)
30/1
3g reliable man (GB) x zizi (NZ) (savabeel (AUS))
6
3.6
50/1
T: W P Hillis
R: D J Danis (53.5)
50/1
3f shamoline warrior (AUS) x kate (NZ) (st reims (NZ))
8
5.4
40/1
T: M Moroney & P Gerard
R: C J Grylls (55.5)
40/1
9
6
Sesto (6)
11/1
T: T A Da Cruz
R: R Kozaki (55.5)
11/1
3f jakkalberry (IRE) x double elle (NZ) (generous (IRE))
Race 2 - Rob Pinny Realty (Bm72) (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Dead(4) Time: 1:23.87 (34.33)
Prizemoney: $11,000
1
6/4F
T: J W Richards
R: C M Burdan (58)
6/4F
4g declaration of war (USA) x cat shmea (NZ) (felix the cat (USA))
Winning siblings: Maastricht, Velocitea,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
9/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (59.5)
9/2
6m duelled (AUS) x rosa marada (NZ) (yamanin vital (NZ))
3
0.7
15/2
T: M Moroney & P Gerard
R: C E Lammas (56.5)
15/2
5m redwood (GB) x marsh harbour (NZ) (volksraad (GB))
4
0.8
9/4
T: C R McCarroll
R: S R Weatherley (56)
9/4
6m alamosa (NZ) x bluzero (AUS) (danzero (AUS))
5
3.6
4/1
T: S B Marsh
R: T Yanagida (59.5)
4/1
6g road to rock (AUS) x deft (NZ) (stravinsky (USA))
Race 3 - Showtechnix Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:12.25 (35.62)
Prizemoney: $10,000
1
5/4F
T: W K Pomare
R: J J Fawcett (55.5)
5/4F
4m battle paint (USA) x fastnfree (NZ) (shinko king (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Snip (2)
10/1
T: S C Tierney
R: C M Burdan (55.5)
10/1
6g swiss ace (AUS) x veil (NZ) (faltaat (USA))
3
0.4
25/1
T: J C Collett
R: B R Jones (58.5)
25/1
4g perfectly ready (AUS) x angel's honour (NZ) (straight strike (USA))
4
1.7
6/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (56.5)
6/1
5m super easy (NZ) x brisayus (NZ) (falkirk (NZ))
5
3
4/1
T: Ms D Guy
R: M T Coleman (56.5)
4/1
4m he's remarkable (NZ) x imco main (ITY) (danehill (USA))
6
3.3
9/2
T: S B Marsh
R: J L Waddell (58.5)
9/2
4g burgundy (NZ) x mikahna (NZ) (o'reilly (NZ))
7
4.7
25/1
T: S B Marsh
R: C J Grylls (58.5)
25/1
7g lucky unicorn (AUS) x estilo centuria (NZ) (stylish century (AUS))
8
7.4
12/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
12/1
4m sufficient (NZ) x montdeux (NZ) (montjeu (IRE))
Race 4 - Kiwi Bus Builders Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:12.51 (35.00)
Prizemoney: $10,000
1
13/8F
T: M Baker & A Forsman
R: C M Burdan (52.5)
13/8F
3f sacred falls (NZ) x toss up (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Aegon, Even Chance, Super Tycoon,
This nick: 13 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 1
$150,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Mr AC Forsman
2
0.2
15/8
T: S F Ritchie
R: S R Weatherley (57.5)
15/8
3c reliable man (GB) x gypsy jewels (AUS) (jade robbery (USA))
2019 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
Vendor: Westbury Stud Ltd Karaka NZ
Buyer: Psd $42500 Res $45000
3
4.7
4/1
T: Ms C Cameron
R: A J Calder (55.5)
4/1
3f jimmy choux (NZ) x tiaralae (AUS) (beautiful crown (USA))
4
5.2
30/1
T: N & T Elliott
R: M T Coleman (55.5)
30/1
3f el roca (AUS) x white nymph (NZ) (sir percy (GB))
5
5.4
8/1
T: S B Marsh
R: T Yanagida (53.5)
8/1
3f pins (AUS) x moniette (NZ) (montjeu (IRE))
6
6.7
Tyson (4)
20/1
T: R S Manning
R: T D Thornton (57.5)
20/1
3g proisir (AUS) x i'ma turner (NZ) (pyrus (USA))
7
7.8
30/1
T: B J McKeagg
R: S M Mc Kay (57.5)
30/1
3g shamexpress (NZ) x kitri (NZ) (black minnaloushe (USA))
8
14
20/1
T: S B Marsh
R: C J Grylls (57.5)
20/1
3g burgundy (NZ) x my mojito (NZ) (bertolini (USA))
Race 5 - Young Read Woudberg (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 0:00.00
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: Ms E Shattock
R: E A Mc Call (56)
5/2F
5g bullbars (AUS) x eye one (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Once A Week,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/2
T: B W Foote
R: V A Colgan (56)
11/2
4m rip van winkle (IRE) x laurinel princess (AUS) (desert prince (IRE))
3
0.3
Seemax (2)
13/2
T: M D Wallace
R: C J Grylls (57)
13/2
2017 NZB Select Yearling Sale
$85,000
Vendor: Windsor Park Stud
Buyer: Mr PM & Mrs LE Webb
4
4.3
13/4
T: P J Huxtable
R: R Beemud (50)
13/4
4m showcasing (GB) x fly silca fly (IRE) (hawk wing (USA))
5
4.5
30/1
T: W T Carter
R: T Yanagida (55)
30/1
7g man of power (AUS) x go nella (NZ) (lowell (USA))
6
4.6
11/4
T: S Ralph
R: T D Thornton (56.5)
11/4
5g gorky park (NZ) x opera rose (NZ) (straussbrook (AUS))
7
4.7
9/1
T: I C Marks
R: M Hashizume (53.5)
9/1
10g perfectly ready (AUS) x hurricane lil (NZ) (straight strike (USA))
Race 6 - Jackson Reeves Lawyers (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:10.62 (34.77)
Prizemoney: $10,000
1
Olivia (7)
4/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56)
4/1
5m swiss ace (AUS) x dance partner (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Mcgowan, Sequoia Lady,
This nick: 9 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
2.5
5/1
T: S B Marsh
R: J L Waddell (58)
5/1
5g ocean park (NZ) x go our dana (NZ) (danasinga (AUS))
3
2.6
11/1
T: Ms K D Nicholson
R: J K Riddell (60)
11/1
6g keeper (AUS) x gina may (NZ) (pentire (GB))
4
3.9
7/2
T: J W Richards
R: C J Grylls (55)
7/2
5
4.4
30/1
T: Team Rogerson
R: R Beemud (51.5)
30/1
4g swiss ace (AUS) x sierra gold (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5.2
8/1
T: S F Ritchie
R: S R Weatherley (55)
8/1
3f super easy (NZ) x hampton's gold (NZ) (gold mine (USA))
7
5.3
30/1
T: G N Richardson
R: C E Lammas (58)
30/1
6g darci brahma (NZ) x state circus (GB) (dr fong (USA))
8
10.3
25/1
T: B & R Hollinshead
R: T D Thornton (57.5)
25/1
6g redwood (GB) x bellaforte (NZ) (generous (IRE))
9
12.4
5/2F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
5/2F
4m ocean park (NZ) x que sera (NZ) (daggers drawn (USA))
Race 7 - Real Chartered Accountants Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:24.97 (35.14)
Prizemoney: $10,000
1
6/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (57.5)
6/1
6m pins (AUS) x lasting luck (AUS) (iglesia (AUS))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
11/8F
T: Ms C Cameron
R: A J Calder (57.5)
11/8F
4m power (GB) x sursum corda (NZ) (zabeel (NZ))
3
3.3
10/1
T: S B Marsh
R: J L Waddell (58)
10/1
4m iffraaj (GB) x dream lass (NZ) (dream well (FR))
4
3.5
5/1
T: M Moroney & P Gerard
R: C E Lammas (57.5)
5/1
4m the factor (USA) x thirst (USA) (chester house (USA))
5
4.3
20/1
T: Ms L M Laing
R: S M Mc Kay (57.5)
20/1
6m rip van winkle (IRE) x raadisi (NZ) (volksraad (GB))
6
4.4
Cerys (8)
10/1
T: Ms C Cameron
R: M T Coleman (57.5)
10/1
4m tavistock (NZ) x quest for kash (NZ) (kashani (USA))
7
5.1
7/1
T: R C Lang
R: V A Colgan (57.5)
7/1
5m azamour (IRE) x lassy fox (NZ) (foxbay (NZ))
8
6.2
60/1
T: K W Hawtin
R: L H Satherley (57.5)
60/1
4m jakkalberry (IRE) x elle tresor (NZ) (le bec fin (NZ))
9
6.5
25/1
T: B & R Hollinshead
R: T D Thornton (56)
25/1
10
7.5
15/1
T: G K Thomas
R: J J Fawcett (56)
15/1
3f roc de cambes (NZ) x mangaroa mini (NZ) (black minnaloushe (USA))
Race 8 - Don Griffiths Contractor Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:25.19 (35.95)
Prizemoney: $10,000
1
12/1
T: S B Marsh
R: C J Grylls (56.5)
12/1
4m redwood (GB) x amirar (NZ) (ekraar (USA))
Winning siblings: Amastar,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/2
T: S & E Clotworthy
R: D S Johnson (58.5)
7/2
5g darci brahma (NZ) x tattinger (NZ) (centaine (AUS))
3
1.3
11/4F
T: T F Leahy
R: S R Weatherley (58.5)
11/4F
4g niagara (AUS) x casey (NZ) (towkay (AUS))
4
2.3
9/2
T: Debbie Sweeney
R: L H Satherley (58.5)
9/2
4g nom du jeu (NZ) x kirra (AUS) (monashee mountain (USA))
5
2.5
15/2
T: S T Wenn
R: J L Waddell (58.5)
15/2
6g alamosa (NZ) x mi starose (NZ) (danasinga (AUS))
6
2.9
20/1
T: K W Hawtin
R: M T Coleman (58.5)
20/1
5g mastercraftsman (IRE) x kashira (NZ) (montjeu (IRE))
7
3.3
13/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (58.5)
13/2
4g savabeel (AUS) x bejewelled (NZ) (pins (AUS))
8
3.7
40/1
T: I B Kennedy
R: T Yanagida (56.5)
40/1
4g burgundy (NZ) x lottery (NZ) (carnegie (IRE))
9
4.2
30/1
T: S B Marsh
R: T D Thornton (57)
30/1
3g proisir (AUS) x lionstar (NZ) (pentire (GB))
10
4.7
Oak (9)
12/1
T: G K Thomas
R: A J Calder (58.5)
12/1
4g alamosa (NZ) x shezagoodcatch (NZ) (catcher in the rye (IRE))
11
10.6
50/1
T: Cindy Mortimer
R: S M Mc Kay (58.5)
50/1
5g jimmy choux (NZ) x mighty trophy (NZ) (mighty grey (AUS))
* Nick figures are for Australasia.