Breednet Results

Other Meetings ▶
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga

TAURANGA - Saturday, March 14

Race 1 - Gartshore Construction Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:09.97 (35.17)
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: B J McKeagg
R: D J Danis (54.5)
5/2F
Winning siblings: Atlanta Dream, Maglantus, Miss Holyfield,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
Snip (1)
5/1
T: S C Tierney
R: C E Lammas (58.5)
5/1
6g swiss ace (AUS) x veil (NZ) (faltaat (USA))
3
3.5
9/2
T: A W Pike
R: S C Spratt (58.5)
9/2
5g sea the stars (IRE) x snowfields (IRE) (raven's pass (USA))
4
4.3
6/1
T: J C Pender
R: C M Burdan (53.5)
6/1
5m super easy (NZ) x brisayus (NZ) (falkirk (NZ))
5
4.6
3/1
T: A D Fuller
R: A C Goindasamy (56.5)
3/1
5g ego (NZ) x jungle joy (NZ) (jungle pocket (JPN))
6
5
Pango (3)
10/1
T: A W Pike
R: Richard Oliver (58.5)
10/1
7
5.2
12/1
T: C R Isdale
R: A J Calder (56)
12/1
3f burgundy (NZ) x red tulip (AUS) (red ransom (USA))
8
9.9
40/1
T: I L George
R: T L Newman (53.5)
40/1
4m jakkalberry (IRE) x goody two shoes (NZ) (danasinga (AUS))
Race 2 - Fashions In The Field 21/3 Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.28 (35.11)
Prizemoney: $10,000
1
10/9F
T: S B Marsh
R: C E Lammas (58.5)
10/9F
4g all too hard (AUS) x flavin (USA) (dynaformer (USA))
Winning siblings: Art Of Light, Youngstown,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2017 MM National Weanling Sale
$15,000
Vendor: Aquis Farm Wonglepong Qld
Buyer: Springdale Stud
2
0.4
12/1
T: Ms J Entwisle
R: L H Satherley (56)
12/1
3f jakkalberry (IRE) x fast arrival (NZ) (entrepreneur (GB))
3
5.9
Blade (4)
13/8
T: M & K Murdoch
R: J J Fawcett (57.5)
13/8
4g guillotine (NZ) x silver fashion (IRE) (unfuwain (USA))
4
6
20/1
T: B J McKeagg
R: D J Danis (56)
20/1
3g shamexpress (NZ) x kitri (NZ) (black minnaloushe (USA))
5
10.3
12/1
T: P J Rodewald
R: A C Goindasamy (56.5)
12/1
9g chianti (IRE) x twenapina (NZ) (twenty four karat (USA))
6
10.8
13/2
T: K W Hawtin
R: S C Spratt (56.5)
13/2
4m super easy (NZ) x pure grace (NZ) (lucky unicorn (AUS))
Race 3 - Bethlehem Motor Inn (Bm82) (1200m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(3) Time: 1:10.17
Prizemoney: $30,000
1
7/4F
T: J & B Vance
R: D J Danis (54)
7/4F
5g sepoy (AUS) x sense of pride (CAN) (lemon drop kid (USA))
Winning siblings: Foxborough, Lighthorse,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/2
T: W K Pomare
R: M Hashizume (57)
11/2
7m tavistock (NZ) x shinko bay (NZ) (shinko king (IRE))
3
1.6
9/2
T: A W Pike
R: S C Spratt (56.5)
9/2
4
4.4
3/1
T: S B Marsh
R: A J Calder (56)
3/1
5m savabeel (AUS) x quizzical (NZ) (carnegie (IRE))
5
5.2
15/1
T: W P Hillis
R: T L Newman (51.5)
15/1
8m iffraaj (GB) x gimmee moore (NZ) (kreisler (IRE))
6
5.3
4/1
T: S B Marsh
R: A C Goindasamy (55)
4/1
5g foxwedge (AUS) x bardego (AUS) (barathea (IRE))
Race 4 - Appliance Plus Panasonic-Bm82 (1600m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(3) Time: 1:36.60 (35.05)
Prizemoney: $30,000
1
20/1
T: W P Hillis
R: T L Newman (56)
20/1
4m ferlax (NZ) x eleesha (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/4F
T: Ms K Fursdon
R: J J Fawcett (53)
7/4F
5m tavistock (NZ) x phillipa glass (NZ) (volksraad (GB))
2017 NZB Select Yearling Sale
$20,000
Vendor: Rich Hill Stud
Buyer: John Chalmers Bloodstock
2
0.2
6/1
T: L O'Sullivan & A Scott
R: M Hashizume (56)
6/1
7g zed (NZ) x sanstar (NZ) (san luis (AUS))
4
0.5
3/1
T: P N McKay
R: A J Calder (57.5)
3/1
4g darci brahma (NZ) x flying firebird (NZ) (stravinsky (USA))
5
0.9
9/1
T: N W Tiley
R: S C Spratt (57.5)
9/1
7g excellent art (GB) x fraise (NZ) (stravinsky (USA))
6
1.9
4/1
T: J C Pender
R: D J Danis (53.5)
4/1
4m shocking (AUS) x loviste (NZ) (black minnaloushe (USA))
7
2
8/1
T: F T Ritchie
R: C M Burdan (52)
8/1
4m pierro (AUS) x mydanehillprincess (AUS) (danehill (USA))
Race 5 - Pacific Stone Kitchen (Bm72) (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 1:23.08 (35.19)
Prizemoney: $25,000
1
13/2
T: J W Richards
R: R Kozaki (57)
13/2
4m reliable man (GB) x keenly (NZ) (keeninsky (NZ))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 2
$110,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Mr SF Ritchie
2
4
9/2
T: J W Richards
R: C M Burdan (59)
9/2
5g iffraaj (GB) x double elle (NZ) (generous (IRE))
3
4.3
2/1F
T: C R McCarroll
R: A C Goindasamy (53.5)
2/1F
6m alamosa (NZ) x bluzero (AUS) (danzero (AUS))
4
5.1
15/2
T: T G Autridge
R: J J Fawcett (56.5)
15/2
4g castledale (IRE) x army girl (NZ) (captain rio (GB))
5
5.2
8/1
T: I C Marks
R: M Hashizume (52.5)
8/1
4m per incanto (USA) x cantsaymydadsname (NZ) (almutawakel (GB))
6
6
11/4
T: Ms D Guy
R: L H Satherley (59)
11/4
7g nom du jeu (NZ) x bail us out (NZ) (justice prevails (AUS))
7
10.2
14/1
T: R P Liefting
R: M Kareem (57.5)
14/1
4g nom du jeu (NZ) x good reason (NZ) (lord ballina (AUS))
Race 6 - Grace Team Accounting (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:23.07
Prizemoney: $22,500
1
15/2
T: A D Fuller
R: J J Fawcett (55.5)
15/2
5g jimmy choux (NZ) x speechless (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/4F
T: W K Pomare
R: A C Goindasamy (56)
9/4F
4m battle paint (USA) x fastnfree (NZ) (shinko king (IRE))
3
3.5
11/2
T: M Baker & A Forsman
R: S C Spratt (58)
11/2
3c written tycoon (AUS) x herberina (AUS) (street cry (IRE))
4
3.7
25/1
T: C W Cole
R: C M Burdan (55)
25/1
5g falkirk (NZ) x tumtum (AUS) (stratum (AUS))
5
3.8
8/1
T: J & B Vance
R: M Hashizume (56)
8/1
4g castledale (IRE) x elianto (NZ) (desert sun (GB))
6
5.6
13/4
T: C J Wood
R: D J Danis (56.5)
13/4
3g wandjina (AUS) x carry on beauty (AUS) (more than ready (USA))
7
6
10/1
T: C M Chipperfield
R: C E Lammas (58)
10/1
4m bachelor duke (USA) x marlena (NZ) (zabeel (NZ))
8
8.8
15/2
T: Team Rogerson
R: A J Calder (57.5)
15/2
5m postponed (USA) x requiem moss (AUS) (mossman (AUS))
9
11.7
50/1
T: R Gavin
R: C Dell (58.5)
50/1
7g lucky unicorn (AUS) x fast arrival (NZ) (entrepreneur (GB))
Race 7 - Super Liquor Greerton Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:23.11 (34.11)
Prizemoney: $35,000
1
4/1
T: Ms S Hale
R: M Hashizume (57)
4/1
8g danroad (AUS) x witches britches (NZ) (exploding prospect (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/4F
T: F P Cornege
R: L H Satherley (56)
9/4F
5m makfi (GB) x queen of pop (NZ) (pins (AUS))
3
0.9
Hypnos (5)
11/4
T: R James & R Wellwood
R: C E Lammas (55)
11/4
4g reliable man (GB) x quality dream (AUS) (elusive quality (USA))
2018 NZB Karaka - Book 2
$75,000
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Messrs E Nakhle
4
1.7
5/1
T: S Ralph
R: A C Goindasamy (52)
5/1
4g niagara (AUS) x shesalljazz (NZ) (coats choice (AUS))
5
2.1
5/1
T: Ms K Fawcett
R: J J Fawcett (56.5)
5/1
5m azamour (IRE) x allanah (NZ) (zenno rob roy (JPN))
6
3.4
12/1
T: I C Marks
R: D J Danis (53.5)
12/1
7g no excuse needed (GB) x scally wag (NZ) (danasinga (AUS))
Race 8 - All Frocked Up Girls Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:37.03 (35.63)
Prizemoney: $10,000
1
15/2
T: E & D Browne
R: C E Lammas (58)
15/2
3g shocking (AUS) x ticklish (NZ) (maroof (USA))
Winning siblings: Hot In Pink, Melt, The Ice Knight,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/4F
T: A W Pike
R: S C Spratt (58)
13/4F
3g savabeel (AUS) x danalaga (AUS) (danehill (USA))
3
1.4
6/1
T: M K Farmer
R: J J Fawcett (57.5)
6/1
4g thewayyouare (USA) x veronica hall (NZ) (volksraad (GB))
4
1.6
9/1
T: G F Brick
R: C M Burdan (53.5)
9/1
4m jakkalberry (IRE) x the minder (NZ) (personal escort (USA))
5
2.4
13/2
T: S & E Clotworthy
R: M Hashizume (53.5)
13/2
4m postponed (USA) x esprit de roses (AUS) (bel esprit (AUS))
6
2.7
40/1
T: I B Kennedy
R: A J Calder (58.5)
40/1
4g burgundy (NZ) x lottery (NZ) (carnegie (IRE))
7
4.3
11/1
T: J C Collett
R: B R Jones (58.5)
11/1
4g perfectly ready (AUS) x angel's honour (NZ) (straight strike (USA))
8
4.4
Tarwyn (3)
8/1
T: Ms K D Nicholson
R: D J Danis (56.5)
8/1
4g echoes of heaven (AUS) x ginger gem (NZ) (danseur etoile (FR))
9
5
15/2
T: M Moroney & P Gerard
R: C Dell (58.5)
15/2
4g rock 'n' pop (AUS) x nina from pasadena (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
5.6
30/1
T: Ms L M Laing
R: A C Goindasamy (54.5)
30/1
6m rip van winkle (IRE) x raadisi (NZ) (volksraad (GB))
11
7.5
60/1
T: B Pinny
R: R Kozaki (58.5)
60/1
8g le bec fin (NZ) x flirt (NZ) (magic of sydney (AUS))
12
12.9
12/1
T: Ms E Maxwell
R: L H Satherley (58.5)
12/1
5g ego (NZ) x barry's joy (NZ) (le bec fin (NZ))
Race 9 - Ultimate Mazda Japan Trpy 21/3 (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.88 (34.26)
Prizemoney: $25,000
1
11/2
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
11/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
9/1
T: E & D Browne
R: C E Lammas (58.5)
9/1
3g charm spirit (IRE) x very musical (IRE) (green tune (USA))
3
3.4
9/4F
T: J W Richards
R: R Kozaki (58.5)
9/4F
3g star witness (AUS) x fandom (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
3.9
8/1
T: J C Collett
R: B R Jones (57.5)
8/1
3g swiss ace (AUS) x kilderry (NZ) (mossman (AUS))
5
4.7
3/1
T: J W Richards
R: C M Burdan (56.5)
3/1
3g exceed and excel (AUS) x our ella belle (NZ) (encosta de lago (AUS))
6
7
16/1
T: M Baker & A Forsman
R: D J Danis (53.5)
16/1
3f sacred falls (NZ) x toss up (NZ) (zabeel (NZ))
7
7.4
40/1
T: Team Rogerson
R: A J Calder (55.5)
40/1
3f el roca (AUS) x esprit de roses (AUS) (bel esprit (AUS))
8
9.4
10/1
T: S B Marsh
R: Richard Oliver (55.5)
10/1
9
9.5
20/1
T: Ms L M Laing
R: A C Goindasamy (53.5)
20/1
3f shamexpress (NZ) x nickoftyme (NZ) (mastercraftsman (IRE))
10
11
25/1
T: R Gavin
R: C Dell (57.5)
25/1
3g bullbars (AUS) x middlebrook (AUS) (royal academy (USA))
Race 10 - Worlds End Fraser Cove (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:08.65 (36.60)
Prizemoney: $22,500
1
6/1
T: S Ralph
R: A C Goindasamy (54)
6/1
5g gorky park (NZ) x opera rose (NZ) (straussbrook (AUS))
Winning siblings: Up Town Girl, Wagner,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/1
T: J W Richards
R: R Kozaki (58.5)
6/1
4g camelot (GB) x chorus of angels (GB) (rock of gibraltar (IRE))
3
1.5
13/4F
T: M Baker & A Forsman
R: S C Spratt (55.5)
13/4F
4
3.5
14/1
T: P G Tucker
R: M Kareem (52)
14/1
6g man of power (AUS) x angel breeze (NZ) (city on a hill (USA))
5
3.5
13/2
T: Debbie Sweeney
R: L H Satherley (58)
13/2
4g nom du jeu (NZ) x kirra (AUS) (monashee mountain (USA))
6
5.2
9/1
T: Team Rogerson
R: A J Calder (56.5)
9/1
4g makfi (GB) x wonderland (NZ) (encosta de lago (AUS))
7
10
Nizona (10)
50/1
T: S Ralph
R: C M Burdan (52)
50/1
4m niagara (AUS) x arizona (AUS) (arch sculptor (GB))
8
10.7
4/1
T: W P Hillis
R: D J Danis (54)
4/1
3f shamoline warrior (AUS) x kate (NZ) (st reims (NZ))
9
16
11/2
T: Team Rogerson
R: C E Lammas (59.5)
11/2
6g tavistock (NZ) x tarzie (NZ) (city on a hill (USA))
* Nick figures are for Australasia.