Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata
Sunday, March 14
Gore
Saturday, March 13
Ellerslie
Trentham
Friday, March 12
Pukekohe Park
Thursday, March 11
Riccarton Park
Wednesday, March 10
Otaki

TE AROHA - Wednesday, July 18

Race 1 - The Dentist M'ville R-Opn Hrdl (3100m)
Class: Restricted Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:49.06 (43.18)
Prizemoney: $20,000
1
11/4
T: R P Liefting
R: Stuart Higgins (64)
11/4
7g woodbury lad (USA) x douce (NZ) (jahafil (GB))
Winning siblings: Castle Ridge, Doucette,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5.5
13/4
T: C K Phelan
R: E J Farr (66.5)
13/4
8g istidaad (USA) x waitui pearl (NZ) (royal academy (USA))
3
7
5/1F
T: Ms S Logan
R: S Phelan (65)
5/1F
6g postponed (USA) x lacustrine (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
22
25/1
T: Ms J McGrath
R: M R Cropp (66.5)
25/1
11g riviera (FR) x chasing (NZ) (markella (FR))
5
31
7/2
T: R P Liefting
R: M J Roustoby (63.5)
7/2
8g starjo (NZ) x mi martina and i (NZ) (mi preferido (USA))
6
94
40/1
T: G E Falconer
R: G J Walsh (65)
40/1
10g traditionally (USA) x lady barrister (NZ) (pompeii court (USA))
100
40/1
T: S N Rees
R: Adam Roustoby (63.5)
40/1
7g keeper (AUS) x laezeel (NZ) (zabeel (NZ))
100
Viaago (10)
40/1
T: W D Lund
R: W Gordon (65)
40/1
8g istidaad (USA) x takesthree (NZ) (take your partner (AUS))
400
9/2
T: G Thomas and M Gillies
R: A N Kuru (63)
9/2
Race 2 - Patron Paddy's R-Opn Hrdl (3100m)
Class: Restricted Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:52.34
Prizemoney: $20,000
1
9/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (62)
9/1
5g sufficient (NZ) x beaver (NZ) (kashani (USA))
This nick: 10 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/4
T: Ms S Logan
R: A N Kuru (65)
11/4
3
3.3
9/4
T: C K Phelan
R: S Phelan (66.5)
9/4
7g don eduardo (NZ) x lightning lass (NZ) (exploding prospect (USA))
4
5.1
6/1F
T: Eamonn Green
R: G J Walsh (68)
6/1F
6g faltaat (USA) x catch the day (NZ) (keeper (AUS))
5
5.9
9/1
T: G Thomas and M Gillies
R: E J Farr (63)
9/1
8m istidaad (USA) x elle weaver (NZ) (paris opera (AUS))
6
23.9
7/1
T: Ms K Fursdon
R: W Gordon (65)
7/1
5g alamosa (NZ) x phillipa glass (NZ) (volksraad (GB))
100
25/1
T: R P Liefting
R: M J Roustoby (60)
25/1
4m coats choice (AUS) x lady in blue (NZ) (crested wave (USA))
100
40/1
T: Ms R Cave
R: D B Jensen (65)
40/1
7g istidaad (USA) x malakand run (NZ) (straight strike (USA))
100
50/1
T: A A Meikle
R: Adam Roustoby (63.5)
50/1
8g china cat (USA) x fizzy heights (NZ) (faltaat (USA))
100
30/1
T: R P Liefting
R: Stuart Higgins (64.5)
30/1
4g mastercraftsman (IRE) x justa tad (NZ) (istidaad (USA))
100
50/1
T: R R Manning
R: M R Cropp (65)
50/1
5g raise the flag (GB) x ardent fire (NZ) (danzighill (AUS))
Race 3 - Te Aroha Grain & S'feeds Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 2:33.65 (43.22)
Prizemoney: $10,000
1
15/2
T: Ms R Cave
R: C Dell (56.5)
15/2
7m st reims (NZ) x fondant (AUS) (show a heart (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5
Canzac (5)
40/1
T: P Adlington
R: A F Jones (58.5)
40/1
8g ekraar (USA) x ecstatically (AUS) (danzero (AUS))
3
6.5
13/4
T: R D Collett
R: A J Calder (58.5)
13/4
3g any suggestion (AUS) x southern touch (NZ) (stark south (USA))
4
8
40/1
T: R Patel
R: R E Scott (52.5)
40/1
5
9.5
3/1F
T: Ben Ropiha
R: S T Collett (56.5)
3/1F
4m ekraar (USA) x kylemore abbey (NZ) (one cool cat (USA))
6
13.5
9/4
T: C R Isdale
R: V A Colgan (56.5)
9/4
3f burgundy (NZ) x scicolone (AUS) (galileo (IRE))
7
13.8
25/1
T: S T Wenn
R: T Wenn (55.5)
25/1
4g man of power (AUS) x ticketyboo (NZ) (twenty four karat (USA))
8
14
12/1
T: P and J Brosnan
R: S M McKay (58.5)
12/1
4g stravinsky (USA) x fleet action (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
35.5
30/1
T: C R Isdale
R: J K Riddell (58.5)
30/1
3g pour moi (IRE) x senorita heights (NZ) (senor pete (USA))
10
61.7
14/1
T: W P Hillis
R: D J Danis (55.5)
14/1
3g rios (NZ) x starkella (NZ) (stark south (USA))
Race 4 - Stallion Placement Scheme Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:18.21 (41.85)
Prizemoney: $10,000
1
15/1
T: K M Dell
R: C Dell (57.5)
15/1
3g alamosa (NZ) x marie doree (FR) (river bay (USA))
Winning siblings: Court Case,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
10/1
T: G F Brick
R: L H Satherley (57.5)
10/1
3g sufficient (NZ) x primavera (NZ) (volksraad (GB))
3
2.8
12/1
T: S T Wenn
R: A J Calder (57.5)
12/1
3g he's remarkable (NZ) x ninety nine (NZ) (shinko king (IRE))
4
5.3
5/2F
T: R R Manning
R: M T Coleman (55.5)
5/2F
5
7.3
8/1
T: Ms D Guy
R: S M McKay (57.5)
8/1
3g any suggestion (AUS) x shaayil (NZ) (haayil (AUS))
6
7.8
20/1
T: K and G Opie
R: D J Danis (54.5)
20/1
3g duelled (AUS) x forever roses (NZ) (zabeel (NZ))
7
10.4
16/1
T: Ms J Surgenor
R: R L Smyth (55.5)
16/1
3f he's remarkable (NZ) x treasured choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
11.9
20/1
T: T F Leahy
R: R M Norvall (57.5)
20/1
3g guillotine (NZ) x ashanti (NZ) (felix the cat (USA))
9
13.6
7/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (55.5)
7/1
3f iffraaj (GB) x athenri (NZ) (zabeel (NZ))
10
19.9
11/2
T: Ms M Northcott
R: S C Spratt (55.5)
11/2
3f civics (AUS) x the herb (NZ) (erb prinz (USA))
11
77.1
8/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (54.5)
8/1
3f reliable man (GB) x romantic glow (AUS) (orientate (USA))
Race 5 - Knottingly Farm R-Opn Stpl (3500m)
Class: Restricted Stpl Track: Heavy(11) Time: 4:34.05
Prizemoney: $20,000
1
2/1F
T: S Ralph
R: Stuart Higgins (69)
2/1F
9g china cat (USA) x melbourne storm (NZ) (el moxie (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: C T Faulkner
R: W Gordon (65)
7/2
7g thano (ARG) x brown eyed girl (NZ) (just a dancer (NZ))
3
0.4
7/2
T: P S Nelson
R: A N Kuru (66)
7/2
11g viking ruler (AUS) x misty gleam (NZ) (gleam machine (USA))
4
2.7
9/2
T: Ms S Logan
R: S Phelan (66.5)
9/2
7g gold centre (AUS) x desdemona (NZ) (truly vain (AUS))
5
8.2
15/4
T: P and J Brosnan
R: B R Lammas (64)
15/4
7g istidaad (USA) x hepburn (NZ) (prized (USA))
Race 6 - Morrinsville Mdn Stpl (3500m)
Class: Maiden Steeple Track: Heavy(11) Time: 4:34.20
Prizemoney: $10,000
1
Zamora (2)
5/4F
T: Ms S Logan
R: W Gordon (68)
5/4F
6g no excuse needed (GB) x rose red (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Felton Road, Purple Rain,
This nick: 66 runners; 47 winners; 5 SW. Details
2
6
9/4
T: Ms N Kelly
R: E J Farr (68)
9/4
11g istidaad (USA) x leona (NZ) (sir wonder (NZ))
3
8
16/1
T: P and J Brosnan
R: D B Jensen (65)
16/1
8g ekraar (USA) x wydawake (NZ) (hereward the wake (USA))
4
13
7/1
T: G F Brick
R: A N Kuru (68)
7/1
7g zed (NZ) x back to business (NZ) (haayil (AUS))
5
16.5
12/1
T: A D Fuller
R: Stuart Higgins (67)
12/1
9g st reims (NZ) x graceful endeavour (NZ) (sackford (USA))
6
21
40/1
T: P J Rodewald
R: Adam Roustoby (65)
40/1
12g al akbar (NZ) x sydneyor (NZ) (sir sydney (NZ))
100
9/2
T: S and E Clotworthy
R: S Phelan (68)
9/2
6g istidaad (USA) x mi starose (NZ) (danasinga (AUS))
Race 7 - Thunder Down Under (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:44.76 (41.13)
Prizemoney: $10,000
1
9/1
T: Ms C Cameron
R: J K Riddell (58.5)
9/1
3g zed (NZ) x sazerac (NZ) (bertolini (USA))
Winning siblings: Exceptional, Zedman,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.5
9/2
T: C M Simpson
R: C E Lammas (57)
9/2
5m makfi (GB) x cotton (USA) (diesis (GB))
3
3.7
7/2F
T: S Ralph
R: V A Colgan (59)
7/2F
3g roc de cambes (NZ) x bois de boulogne (NZ) (peintre celebre (USA))
4
6.2
20/1
T: I L George
R: D J Danis (56)
20/1
6g tavistock (NZ) x arlanda (NZ) (straight strike (USA))
5
6.7
13/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56)
13/2
4m ekraar (USA) x flinders (USA) (royal academy (USA))
6
7
13/4
T: S B Marsh
R: T N Harris (59)
13/4
3g super easy (NZ) x karmadini (NZ) (keeper (AUS))
7
8.6
50/1
T: K G Harrison
R: T Yanagida (54)
50/1
5g istidaad (USA) x mrs king (NZ) (magic of sydney (AUS))
8
10.8
50/1
T: R Autridge
R: T L Newman (54.5)
50/1
7g el hermano (NZ) x areta (AUS) (fasliyev (USA))
9
14.1
30/1
T: R R Manning
R: B E Grylls (54.5)
30/1
10
26.7
40/1
T: P P Mirabelli
R: T D Thornton (56.5)
40/1
5g keeper (AUS) x chiclaya (NZ) (gold brose (AUS))
11
29.6
40/1
T: Ms S Houston
R: A F Jones (56)
40/1
8g storm creek (USA) x beaudamiss (NZ) (beau zam (NZ))
12
32.2
11/2
T: R R Manning
R: S T Collett (55)
11/2
5m makfi (GB) x blue skies (NZ) (spectatorial (AUS))
Race 8 - Te Aroha Veterinary Serv.-Bm70 (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(11) Time: 1:32.64 (40.85)
Prizemoney: $11,000
1
8/1
T: F S Neill
R: A J Sims (55.5)
8/1
8g handsome ransom (AUS) x dame singa (NZ) (danasinga (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/4
T: Ms K D Nicholson
R: J K Riddell (58.5)
11/4
4g keeper (AUS) x gina may (NZ) (pentire (GB))
3
2.2
6/1F
T: C J Wood
R: R E Scott (58)
6/1F
6g have no fear (NZ) x oh my girl (NZ) (istidaad (USA))
4
3
25/1
T: P and J Brosnan
R: L H Satherley (54.5)
25/1
5
5.5
6/1F
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (54)
6/1F
5m huckleberry finn (AUS) x canzano (AUS) (canny lad (AUS))
6
7.8
20/1
T: R Autridge
R: R T Elliot (56)
20/1
6g indy king (USA) x foxy boss (NZ) (oregon (USA))
7
8.3
15/1
T: S Ralph
R: A C Goindasamy (52.5)
15/1
5g sakhee's secret (GB) x silvarola (NZ) (paris house (GB))
8
9.8
10/1
T: S T Wenn
R: V A Colgan (60)
10/1
8g patapan (USA) x sketch (NZ) (danske (NZ))
9
12.3
8/1
T: H J Trumper
R: D J Danis (55.5)
8/1
10
18.5
13/2
T: W P Hillis
R: S M McKay (54)
13/2
3f battle paint (USA) x sanstar (NZ) (san luis (AUS))
11
19.9
40/1
T: V E Hennings
R: A F Jones (54)
40/1
4m swiss ace (AUS) x opononi (AUS) (dolphin street (FR))
Race 9 - Te Aroha Supporters Club Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:34.18 (42.35)
Prizemoney: $10,000
1
6/4F
T: N W Tiley
R: S T Collett (58.5)
6/4F
4g per incanto (USA) x comb the seas (NZ) (prince salieri (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
25/1
T: Ms S Hewetson
R: T L Newman (55.5)
25/1
5g paco boy (IRE) x polly perkins (NZ) (faltaat (USA))
3
4.3
Gingee (6)
30/1
T: A A Meikle
R: L H Satherley (58.5)
30/1
5g istidaad (USA) x my prize bird (NZ) (prized (USA))
4
4.6
6/1F
T: Ms K McQuade
R: D J Danis (53.5)
6/1F
3f ekraar (USA) x ididntdoit (NZ) (no excuse needed (GB))
5
6.1
Argyll (13)
25/1
T: B W Foote
R: A C Goindasamy (54.5)
25/1
4g gallant guru (AUS) x politic (NZ) (corrupt (USA))
6
6.3
11/4
T: S F Ritchie
R: M T Coleman (56.5)
11/4
3f ocean park (NZ) x santagostino (AUS) (giant's causeway (USA))
7
6.9
14/1
T: G Richardson and G Parker
R: M Hashizume (54.5)
14/1
3g roc de cambes (NZ) x darci's gold (NZ) (darci brahma (NZ))
8
7.9
30/1
T: N Hanley and K Whiting
R: J K Riddell (58.5)
30/1
4g raise the flag (GB) x swapping (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
8.5
12/1
T: J K Mason
R: T D Thornton (58.5)
12/1
10
8.8
40/1
T: K and G Opie
R: S M McKay (58.5)
40/1
5g paco boy (IRE) x fantastic lass (NZ) (fantastic light (USA))
11
14.3
Piaget (11)
15/1
T: Ms S Houston
R: C E Lammas (56.5)
15/1
3f toorak toff (AUS) x metro park (NZ) (thorn park (AUS))
* Nick figures are for Australasia.