Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata
Sunday, March 14
Gore
Saturday, March 13
Ellerslie
Trentham
Friday, March 12
Pukekohe Park

TE AROHA - Saturday, April 6

Race 1 - Te Aroha Liquor (Bm72) (2200m)
Class: Benchmark 72 Track: Dead(4) Time: 2:17.31
Prizemoney: $25,000
1
9/2
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (55.5)
9/2
5m pour moi (IRE) x tin goose (NZ) (pentire (GB))
Winning siblings: Beaufighter, Trosettee,
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
4/1
T: S B Marsh
R: C J Grylls (58)
4/1
5g savabeel (AUS) x queen of lions (NZ) (king of kings (IRE))
3
2.1
15/8F
T: Ben Ropiha
R: A J Calder (55.5)
15/8F
4m azamour (IRE) x beaudamiss (NZ) (beau zam (NZ))
4
2.9
12/1
T: E and D Browne
R: S T Collett (54)
12/1
6g zabeel (NZ) x etosha lass (NZ) (pentire (GB))
5
5.4
16/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (54.5)
16/1
5g red giant (USA) x o'erin (NZ) (o'reilly (NZ))
6
5.6
11/1
T: Andrew Carston
R: S C Spratt (57.5)
11/1
5m rip van winkle (IRE) x that's my char (NZ) (peintre celebre (USA))
7
6.9
12/1
T: R D Collett
R: M Cameron (54)
12/1
4m medaglia d'oro (USA) x lunar eclipse (NZ) (darci brahma (NZ))
8
13.2
9/2
T: J W Richards
R: M J McNab (59.5)
9/2
4g i am invincible (AUS) x court flying (AUS) (flying spur (AUS))
Race 2 - J. Swap Contract. Te Aroha Cup (2200m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 2:12.37
Prizemoney: $40,000
1
5/2
T: Peter Gelagotis
R: S M McKay (54.5)
5/2
6g road to rock (AUS) x st jessie (AUS) (jetball (AUS))
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.3
3/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (60)
3/1
3
4.6
10/9F
T: A D Fuller
R: T D Thornton (53)
10/9F
6g shinko king (IRE) x heather lyn (NZ) (yamanin vital (NZ))
4
11.6
30/1
T: I C Marks
R: L H Satherley (53)
30/1
9g perfectly ready (AUS) x hurricane lil (NZ) (straight strike (USA))
5
12.1
11/2
T: M, M L and M F Rogers
R: S C Spratt (53.5)
11/2
7g captain rio (GB) x fast arrival (NZ) (entrepreneur (GB))
6
17.4
40/1
T: P G Tucker
R: C Dell (53)
40/1
5g man of power (AUS) x angel breeze (NZ) (city on a hill (USA))
Race 3 - Towes Insurance Brokers Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:10.77
Prizemoney: $20,000
1
3/1F
T: K and B Kelso
R: C E Lammas (58)
3/1F
3g o'reilly (NZ) x shemiyra (IRE) (in the wings (GB))
Winning siblings: Royal Zephyr, Sebastien, Top Act, Top Actress,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.8
4/1
T: A W Pike
R: L G Innes (56)
4/1
3
1.1
6/1
T: L Smith
R: T Yanagida (56)
6/1
3g per incanto (USA) x timpin (NZ) (pins (AUS))
4
1.6
8/1
T: T G Autridge
R: J J Fawcett (57)
8/1
3g castledale (IRE) x army girl (NZ) (captain rio (GB))
5
2.1
7/1
T: S B Marsh
R: R T Elliot (57)
7/1
3g tavistock (NZ) x danvers (AUS) (danzero (AUS))
6
3.6
30/1
T: M R Blackie
R: V A Colgan (58.5)
30/1
7
4.1
50/1
T: D Ferguson
R: A C Goindasamy (55.5)
50/1
8
4.8
16/1
T: Ms D Jeffcoat
R: T D Thornton (56)
16/1
3f iffraaj (GB) x not surprized (NZ) (danzero (AUS))
9
5.8
Bruzo (18)
14/1
T: S and E Clotworthy
R: C J Grylls (58)
14/1
3g ego (NZ) x sophia (NZ) (spectatorial (AUS))
10
5.9
16/1
T: K and G Opie
R: A J Calder (58.5)
16/1
11
6.1
Oh Zone (17)
60/1
T: G F Brick
R: S T Collett (56.5)
60/1
5m electronic zone (USA) x oh tee tee (NZ) (savabeel (AUS))
12
7.6
Arrivo (10)
30/1
T: Ms J Entwisle
R: S C Spratt (56.5)
30/1
5m captain rio (GB) x fast arrival (NZ) (entrepreneur (GB))
13
9.5
40/1
T: P N McKay
R: S M McKay (58)
40/1
3g shamexpress (NZ) x chapchick (NZ) (high chaparral (IRE))
14
15.2
14/1
T: B W Foote
R: M Cameron (58)
14/1
Race 4 - Pyramid Trucking 3yo (1400m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:23.00
Prizemoney: $25,000
1
8/1
T: N W Tiley
R: L G Innes (57.5)
8/1
3g malibu moon (USA) x rolling sea (USA) (sefapiano (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
20/1
T: M D Moroney
R: Jake Bayliss (57.5)
20/1
3g savabeel (AUS) x but beautiful (IRE) (pivotal (GB))
3
2.8
10/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
10/1
3f savabeel (AUS) x paloma (NZ) (mossman (AUS))
2019 NZB Karaka Book 1
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Psd, Res $150,000
2019 NZB Ready To Run Sale
Vendor: Regal Farm
Buyer: Withdrawn
4
3
9/1
T: S Ralph
R: T D Thornton (57.5)
9/1
3g swiss ace (AUS) x lucy in disguise (NZ) (elusive city (USA))
5
3.2
5/1
T: M Baker and A Forsman
R: T Yanagida (55.5)
5/1
6
5.5
40/1
T: K and G Opie
R: A J Calder (55.5)
40/1
3f shamexpress (NZ) x bewildered (NZ) (keeper (AUS))
7
6
30/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (54.5)
30/1
3f pins (AUS) x costume (NZ) (savabeel (AUS))
8
6.5
9/10F
T: F T Ritchie
R: M J McNab (58.5)
9/10F
3g dawn approach (IRE) x dazzling (NZ) (star way (GB))
9
19.4
11/1
T: W P Hillis
R: C E Lammas (55.5)
11/1
3f tavistock (NZ) x kainui belle (NZ) (kashani (USA))
10
21.1
30/1
T: Ms N Kelly
R: S T Collett (56)
30/1
3g fabulous (NZ) x iamthewind (NZ) (chief bearhart (CAN))
Race 5 - First Credit Union (Bm82) (1200m)
Class: Benchmark 82 Track: Dead(4) Time: 1:09.59
Prizemoney: $30,000
1
11/8F
T: P and D Williams
R: A J Calder (54)
11/8F
Winning siblings: Victoria Peak,
This nick: 14 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
2
9/1
T: B Wallace and G Cooksley
R: S C Spratt (54)
9/1
4m ego (NZ) x one swanstonstreet (NZ) (sandtrap (USA))
3
2.2
9/2
T: K and B Kelso
R: M T Coleman (55)
9/2
4m darci brahma (NZ) x josephines fortune (NZ) (encosta de lago (AUS))
4
3
25/1
T: B W Hawtin
R: Jake Bayliss (54.5)
25/1
4g align (AUS) x champagne lady (NZ) (volksraad (GB))
5
4.3
4/1
T: J W Richards
R: C J Grylls (59.5)
4/1
4g darci brahma (NZ) x kudamm (AUS) (cape cross (IRE))
6
4.5
7/2
T: F P Cornege
R: L H Satherley (56)
7/2
4m makfi (GB) x queen of pop (NZ) (pins (AUS))
7
22.3
20/1
T: K and G Opie
R: J J Fawcett (54.5)
20/1
6m shocking (AUS) x classy bawn (NZ) (pins (AUS))
Race 6 - Te Aroha Plumbing Ltd (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:36.64
Prizemoney: $22,500
1
Zenvo (7)
11/2
T: T A Da Cruz
R: Jake Bayliss (57.5)
11/2
4m zacinto (GB) x shehad (NZ) (falkirk (NZ))
Winning siblings: Hijacked,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: G Richardson and G Parker
R: M Hashizume (54.5)
2/1F
5m per incanto (USA) x tutuland (FR) (green desert (USA))
3
0.2
9/2
T: S J McKee
R: L G Innes (58.5)
9/2
3c savabeel (AUS) x halloween (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1
14/1
T: E P Green
R: S T Collett (56)
14/1
3f savabeel (AUS) x patsy o'reilly (NZ) (o'reilly (NZ))
5
2.5
9/1
T: Tarissa Mitchell
R: T Yanagida (57)
9/1
6g nicconi (AUS) x mosscedes (AUS) (mossman (AUS))
6
4.5
11/1
T: S J Reid
R: T D Thornton (59)
11/1
3g denman (AUS) x firostefani (AUS) (stratum (AUS))
7
5.3
30/1
T: K W Morton
R: C Dell (57)
30/1
6m per incanto (USA) x senagalia (NZ) (don eduardo (NZ))
8
5.5
25/1
T: S T Wenn
R: T L Newman (54)
25/1
5m redwood (GB) x c'mon cuba (NZ) (thorn park (AUS))
9
6.3
13/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57)
13/2
3f animal kingdom (USA) x dark vision (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
6.8
Pursued (14)
40/1
T: P A Gordon
R: C J Grylls (56.5)
40/1
5g guillotine (NZ) x courting (NZ) (green perfume (USA))
11
8.4
Goldchi (18)
100/1
T: P J Rodewald
R: A C Goindasamy (51)
100/1
8g chianti (IRE) x twenapina (NZ) (twenty four karat (USA))
12
15.4
25/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
25/1
Race 7 - Team Wealleans Hcp (1400m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:23.57
Prizemoney: $40,000
1
7/4F
T: P N McKay
R: S M McKay (55.5)
7/4F
Winning siblings: Fontein Ruby, Julio, Palumbo, Wangtucky Rein,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.8
Yearn (11)
5/1
T: Ms K Fursdon
R: S C Spratt (55)
5/1
5m savabeel (AUS) x princess uno (AUS) (danehill (USA))
3
4.1
13/2
T: J W Richards
R: M J McNab (56.5)
13/2
4g ocean park (NZ) x queen rania (NZ) (the jogger (USA))
4
4.2
14/1
T: Ms S Hale
R: R T Elliot (54.5)
14/1
7g danroad (AUS) x witches britches (NZ) (exploding prospect (USA))
5
5
30/1
T: J Hatton
R: R E Scott (54)
30/1
6
5.3
12/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (59)
12/1
7
5.4
11/1
T: S F Ritchie
R: T Yanagida (58)
11/1
6g bachelor duke (USA) x queen cha cha (NZ) (high chaparral (IRE))
8
5.8
Ronchi (4)
5/1
T: B Wallace and G Cooksley
R: C J Grylls (57.5)
5/1
6g stravinsky (USA) x rose of tralee (AUS) (sadler's wells (USA))
9
7.3
25/1
T: T R Gillies
R: T L Newman (53.5)
25/1
7g mastercraftsman (IRE) x silkwood (NZ) (grosvenor (NZ))
10
7.6
50/1
T: M Lupton
R: Jake Bayliss (55)
50/1
6m raise the flag (GB) x etah (NZ) (danasinga (AUS))
11
9.1
12/1
T: E and D Browne
R: V A Colgan (56.5)
12/1
7g mastercraftsman (IRE) x very musical (IRE) (green tune (USA))
Race 8 - Fiber Fresh T'bred B'ders Stks (1600m) Gr1
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:35.14
Prizemoney: $200,000
1
40/1
T: M Baker and A Forsman
R: Jake Bayliss (57)
40/1
5m savabeel (AUS) x celtic crown (USA) (doneraile court (USA))
Winning siblings: Kusuda, Rex Royale, Zimmzee,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
Supera (4)
6/1
T: K and B Kelso and M Donoghue
R: M T Coleman (57)
6/1
4m savabeel (AUS) x sopra tutto (NZ) (van nistelrooy (USA))
3
1
13/2
T: J G Sargent
R: L G Innes (57)
13/2
4
2.8
2/1F
T: G Richardson and G Parker
R: M J McNab (57)
2/1F
5m foxwedge (AUS) x bardego (AUS) (barathea (IRE))
5
3.6
9/1
T: M R Blackie
R: V A Colgan (57)
9/1
4m dalghar (FR) x awatea (NZ) (never til dawn (USA))
6
4.4
30/1
T: Team Rogerson
R: C E Lammas (57)
30/1
4m savabeel (AUS) x klarissa (AUS) (anabaa (USA))
7
4.5
30/1
T: J C Pender
R: S T Collett (54.5)
30/1
3f savabeel (AUS) x ahna (NZ) (o'reilly (NZ))
8
4.9
3/1
T: R James and R Wellwood
R: M Cameron (57)
3/1
4m savabeel (AUS) x classic legacy (NZ) (carnegie (IRE))
9
6.4
15/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (57)
15/1
4m savabeel (AUS) x halloween (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
8
16/1
T: J W Richards
R: C J Grylls (57)
16/1
6m lookin at lucky (USA) x highland lights (AUS) (fantastic light (USA))
11
10.1
50/1
T: R M Connors
R: S M McKay (57)
50/1
7m alamosa (NZ) x cassandra (NZ) (centro (NZ))
Race 9 - Te Aroha Vet Services (Bm72) (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Dead(4) Time: 1:22.59
Prizemoney: $25,000
1
7/4F
T: S B Marsh
R: C J Grylls (57.5)
7/4F
3f savabeel (AUS) x discreet evening (USA) (discreet cat (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
3.8
9/1
T: D B Hollinshead
R: T D Thornton (58)
9/1
6m mastercraftsman (IRE) x vinskible (NZ) (stravinsky (USA))
3
5.1
15/1
T: C R McCarroll
R: A C Goindasamy (52)
15/1
5m alamosa (NZ) x bluzero (AUS) (danzero (AUS))
4
5.2
20/1
T: M and K Murdoch
R: M J McNab (57.5)
20/1
5
6.5
Spindle (15)
16/1
T: S J McKee
R: C E Lammas (55.5)
16/1
5m pins (AUS) x under and over (NZ) (danasinga (AUS))
6
6.7
Soroc (1)
25/1
T: G J Old
R: S C Spratt (61)
25/1
7
6.9
25/1
T: M D Moroney
R: Jake Bayliss (54.5)
25/1
4m exceed and excel (AUS) x rathlin island (AUS) (giant's causeway (USA))
8
7.2
30/1
T: S T Wenn
R: S T Collett (58)
30/1
6m high chaparral (IRE) x mrs kipling (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
7.7
8/1
T: S B Marsh
R: T Yanagida (56.5)
8/1
4g foxwedge (AUS) x bardego (AUS) (barathea (IRE))
10
7.9
15/2
T: B J Dyke
R: L G Innes (57.5)
15/2
4g red giant (USA) x sheza gem (NZ) (danehill (USA))
11
9
Toitoi (18)
30/1
T: S J McKee
R: A J Calder (54)
30/1
12
9.9
20/1
T: N W Tiley
R: M Cameron (60)
20/1
5g remind (USA) x switches (AUS) (naturalism (NZ))
13
10.3
Honesty (13)
15/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
15/2
4m postponed (USA) x requiem moss (AUS) (mossman (AUS))
14
10.9
66/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: L H Satherley (57)
66/1
4g roc de cambes (NZ) x nicole amy (NZ) (le bec fin (NZ))
15
14.9
66/1
T: P and J Brosnan
R: S M McKay (57.5)
66/1
6g pentire (GB) x polka (NZ) (groom dancer (USA))
* Nick figures are for Australasia.