Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, November 27
Te Aroha
Wanganui
Friday, November 26
Cromwell
Thursday, November 25
Otaki
Wednesday, November 24
Tauranga
Saturday, November 20
Awapuni
Te Rapa
Friday, November 19
New Plymouth Raceway
Wednesday, November 17
Ascot Park
Tuesday, November 16
Arawa Park
Sunday, November 14
Awapuni
Saturday, November 13
Riccarton Park
Tauranga
Friday, November 12
Awapuni
Thursday, November 11
Pukekohe Park
Wednesday, November 10
Riccarton Park
Tuesday, November 9
Te Aroha
Sunday, November 7
Hastings
Saturday, November 6
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, November 4
Otaki
Wednesday, November 3
Cambridge
Tuesday, November 2
Te Rapa
Wingatui
Sunday, October 31
Ashburton
Saturday, October 30
Awapuni
Tauranga
Friday, October 29
Hawera
Thursday, October 28
Te Aroha
Wednesday, October 27
Gore

TE RAPA - Saturday, July 20

Race 1 - Waikato Guineas R-Opn Stpl (3900m)
Class: Restricted Stpl Track: Heavy(10) Time: 4:34.21
Prizemoney: $20,000
1
Shamal (1)
5/2
T: K M Duncan
R: B R Lammas (71)
5/2
8g zabeel (NZ) x mistrale (NZ) (volksraad (GB))
This nick: 23 runners; 18 winners; 3 SW. Details
2
2.3
9/10F
T: H E Wilson
R: S Phelan (65)
9/10F
8g istidaad (USA) x princess julie (NZ) (prince ferdinand (GB))
3
4.1
11/2
T: Ms K McQuade
R: G J Walsh (66)
11/2
8g bachelor duke (USA) x saadiyat (NZ) (spartacus (IRE))
4
18.1
10/1
T: P and J Brosnan
R: A N Kuru (65)
10/1
9m zed (NZ) x the governess (NZ) (deputy governor (USA))
5
46.1
13/2
T: Ms S Logan
R: J Seivwright (63)
13/2
Race 2 - Dunstan Horse Feeds Mdn Stpl (3900m)
Class: Maiden Steeple Track: Heavy(10) Time: 4:40.41
Prizemoney: $10,000
1
7/1
T: Team Rogerson
R: S H Fannin (68)
7/1
11g johar (USA) x bedelia (AUS) (peintre celebre (USA))
Winning siblings: Harason, Meteor Rising,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
6.5
15/1
T: S and E Clotworthy
R: T L Moki (65.5)
15/1
6g lucky unicorn (AUS) x eagle feather (AUS) (quest for fame (GB))
3
12.5
Ooee (6)
5/4F
T: P Nelson and C McDougal
R: A N Kuru (68)
5/4F
9g ruff nipper (NZ) x astro girl (NZ) (rhythm (USA))
4
17.5
7/1
T: Team Rogerson
R: M B Gillies (68)
7/1
5g red giant (USA) x o'erin (NZ) (o'reilly (NZ))
5
17.6
12/1
T: Ms J McGrath
R: M J Roustoby (65)
12/1
12g riviera (FR) x chasing (NZ) (markella (FR))
6
24.6
16/1
T: P A Stevens
R: J Seivwright (66)
16/1
7g lucky unicorn (AUS) x misaki (NZ) (cape cross (IRE))
100
25/1
T: Ms C Pomare
R: M R Cropp (68)
25/1
8g le bec fin (NZ) x rich valley rose (NZ) (half iced (USA))
400
13/4
T: C R Isdale
R: S Phelan (68)
13/4
5g sakhee's secret (GB) x sister veronica (NZ) (magic of sydney (AUS))
700
50/1
T: K M Duncan
R: B R Lammas (67)
50/1
7g o'reilly (NZ) x porotene express (NZ) (danasinga (AUS))
Race 3 - Nzb Insurance 2yo (1100m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:07.66 (36.44)
Prizemoney: $22,500
1
7/4F
T: S B Marsh
R: M T Coleman (57.5)
7/4F
2c rios (NZ) x rongonui (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
Winning siblings: Gothenburg, Monza,
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
6.5
5/2
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (54)
5/2
2f el roca (AUS) x cullcha (NZ) (cullen (AUS))
3
8
11/2
T: M H Brosnan
R: A J Calder (56)
11/2
2g power (GB) x missy elliott (NZ) (magic of sydney (AUS))
4
9.5
5/2
T: R James and R Wellwood
R: V A Colgan (56)
5/2
2g ocean park (NZ) x jungle juice (NZ) (jungle pocket (JPN))
5
10.3
30/1
T: S T Wenn
R: T L Newman (53)
30/1
2g keano (NZ) x crystal aura (NZ) (keeper (AUS))
6
12.3
12/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S C Spratt (54)
12/1
2f charm spirit (IRE) x comme tu veux (NZ) (howbaddouwantit (USA))
Race 4 - U S Navy Flag Foxbridge Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:14.24 (37.43)
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: Ms N Tanner
R: S C Spratt (55.5)
9/2
3f ekraar (USA) x paisley street (NZ) (jahafil (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
6/4F
T: Team Rogerson
R: B R Jones (57.5)
6/4F
3g swiss ace (AUS) x princesse de paris (AUS) (belong to me (USA))
3
2.4
7/1
T: Ms C Cameron
R: A J Calder (55.5)
7/1
4
2.6
9/1
T: Ms K Fawcett
R: E A McCall (54.5)
9/1
3g rios (NZ) x la jura (NZ) (kingdom bay (NZ))
5
3.4
4/1
T: R R Manning
R: M T Coleman (57.5)
4/1
3g power (GB) x zeppling (IRE) (barathea (IRE))
6
6.9
15/1
T: Ms K Buttimore
R: T Yanagida (53.5)
15/1
3f power (GB) x snippets' miss (AUS) (snippets (AUS))
7
7
11/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (55.5)
11/1
3f fiorente (IRE) x aseena (IRE) (verglas (IRE))
8
32.9
25/1
T: Ms D Fleming
R: T K Allan (55.5)
25/1
3f shocking (AUS) x azdiaz (NZ) (danske (NZ))
Race 5 - Waikato Racing Club Member Hcp (1600m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:40.08 (37.86)
Prizemoney: $35,000
1
12/1
T: S Ralph
R: T D Thornton (54)
12/1
7g align (AUS) x pirate queen (NZ) (smuggler (GB))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
9/10F
T: S F Ritchie
R: T Yanagida (58)
9/10F
6g bachelor duke (USA) x queen cha cha (NZ) (high chaparral (IRE))
3
1.4
5/1
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (54)
5/1
4
2.9
6/1
T: G J Old
R: B R Jones (54.5)
6/1
6g tiger prawn (SAF) x verry fast (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
5
5.2
5/2
T: J Hatton
R: R E Scott (51.5)
5/2
Race 6 - Happy 60th Birthday Andy Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:27.97 (39.02)
Prizemoney: $10,000
1
20/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: D J Danis (56.5)
20/1
3g bachelor duke (USA) x oodles (NZ) (howbaddouwantit (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: Team Rogerson
R: B R Jones (58.5)
8/1
3g savabeel (AUS) x bejewelled (NZ) (pins (AUS))
3
0.4
9/2
T: M G Forbes
R: S C Spratt (56.5)
9/2
4m dubawi (IRE) x gift range (IRE) (spectrum (IRE))
4
4.2
40/1
T: S T Wenn
R: M Hashizume (54.5)
40/1
4g he's remarkable (NZ) x ninety nine (NZ) (shinko king (IRE))
5
6.5
20/1
T: S F Ritchie
R: V A Colgan (56.5)
20/1
3f tavistock (NZ) x zendaya (NZ) (keeper (AUS))
6
6.8
11/2
T: D G Greene
R: T Yanagida (54.5)
11/2
3f redwood (GB) x amarantha (NZ) (van nistelrooy (USA))
7
7.1
11/1
T: J W Bell
R: T D Thornton (56.5)
11/1
4m sufficient (NZ) x fletcher baybe (NZ) (istidaad (USA))
8
10
11/1
T: R R Manning
R: A J Calder (58.5)
11/1
4g super easy (NZ) x touch of spark (NZ) (spartacus (IRE))
9
10.9
40/1
T: N J Elliott
R: E A McCall (55.5)
40/1
4g onceuponatime (NZ) x replete (NZ) (cape cross (IRE))
10
15.6
13/8F
T: Ms D Guy
R: M T Coleman (58.5)
13/8F
4g lawman (FR) x sworn sold (GER) (soldier hollow (GB))
11
24
40/1
T: Ms K Buttimore
R: M Kareem (52.5)
40/1
5m duelled (AUS) x palace bound (NZ) (palace music (USA))
12
29.1
30/1
T: Ms E Shattock
R: N Alam (52.5)
30/1
3f glacial gold (USA) x marbrowell (AUS) (rule supremar (NZ))
Race 7 - Signature Homes (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:26.13 (36.66)
Prizemoney: $22,500
1
15/2
T: D A Walker
R: M Hashizume (54.5)
15/2
3g iffraaj (GB) x crystalina (IRE) (danehill (USA))
Winning siblings: Miss Freelove, Pickhandle Mary,
This nick: 16 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
12
9/1
T: Team Rogerson
R: B R Jones (58.5)
9/1
3
12.8
14/1
T: C J Wood
R: A J Calder (59)
14/1
4
13.3
9/2F
T: W P Hillis
R: V A Colgan (57.5)
9/2F
3f ferlax (NZ) x multi tasker (NZ) (kaapstad (NZ))
5
15.6
40/1
T: Ms K Buttimore
R: M Kareem (52)
40/1
5m red giant (USA) x poetic music (NZ) (stravinsky (USA))
6
16
20/1
T: S B Marsh
R: M T Coleman (58)
20/1
4g postponed (USA) x panoramic (AUS) (more than ready (USA))
7
16.4
9/1
T: J W Richards
R: D J Danis (54.5)
9/1
3f snitzel (AUS) x enduja (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
16.5
Ichiban (11)
20/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (56.5)
20/1
5g swiss ace (AUS) x eclaircissement (AUS) (hussonet (USA))
9
16.6
11/2
T: S A Sharrock
R: T Yanagida (54.5)
11/2
5m o'reilly (NZ) x belles a gem (AUS) (general nediym (AUS))
10
17.3
5/1
T: C R McCarroll
R: S C Spratt (57)
5/1
4m tavistock (NZ) x cross examine (NZ) (cape cross (IRE))
11
19.8
Nuttee (9)
11/2
T: M H Brosnan
R: T L Newman (53.5)
11/2
5m ego (NZ) x just la don (NZ) (don eduardo (NZ))
12
22
40/1
T: Ms K Buttimore
R: E A McCall (56.5)
40/1
9g cecconi (AUS) x blessing (NZ) (sir tristram (IRE))
Race 8 - Staphanos @ Novara Park (Bm72) (1600m)
Class: Benchmark 72 Track: Heavy(10) Time: 1:40.40 (38.33)
Prizemoney: $25,000
1
15/2
T: I C Marks
R: E M Leighton (54)
15/2
6g no excuse needed (GB) x scally wag (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Not My Fault, Savannah Dancer,
This nick: 26 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.5
16/1
T: Ms T Keegan
R: T D Thornton (59)
16/1
5m dylan thomas (IRE) x midnight van damme (NZ) (van nistelrooy (USA))
3
2
16/1
T: Tarissa Mitchell
R: N Alam (50.5)
16/1
6g nicconi (AUS) x mosscedes (AUS) (mossman (AUS))
4
5.3
7/4F
T: Ms K Fawcett
R: M T Coleman (58)
7/4F
4m azamour (IRE) x allanah (NZ) (zenno rob roy (JPN))
5
5.6
15/2
T: B W Hawtin
R: S C Spratt (59)
15/2
6
8.1
20/1
T: M Baker and A Forsman
R: D J Danis (57.5)
20/1
6g sufficient (NZ) x divine rio (NZ) (captain rio (GB))
7
9.5
10/1
T: K and B Kelso
R: A J Calder (58)
10/1
6g keeper (AUS) x play me (GB) (nashwan (USA))
8
11.1
13/2
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (58)
13/2
6g zed (NZ) x sanstar (NZ) (san luis (AUS))
9
18.1
50/1
T: Team Rogerson
R: J Kam (54.5)
50/1
7g montjeu (IRE) x mora bai (IRE) (indian ridge (IRE))
10
19.3
16/1
T: J C Collett
R: B R Jones (57.5)
16/1
6m savabeel (AUS) x merengue (NZ) (senor pete (USA))
11
19.8
15/2
T: C J Wood
R: M Kareem (55)
15/2
7g have no fear (NZ) x oh my girl (NZ) (istidaad (USA))
12
21.1
80/1
T: G B Swann
R: E A McCall (54.5)
80/1
6g perfectly ready (AUS) x vega belle (NZ) (thorn park (AUS))
Race 9 - Bgp Battlers Cup (Bm82) (2200m)
Class: Benchmark 82 Track: Heavy(10) Time: 2:25.50 (38.14)
Prizemoney: $30,000
1
7/1
T: G N Richardson
R: V A Colgan (55.5)
7/1
5g redwood (GB) x red mariete (AUS) (red ransom (USA))
Winning siblings: Capezzana, Netravati,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/2
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (54)
9/2
5m ekraar (USA) x flinders (USA) (royal academy (USA))
3
3.3
5/2F
T: N P Bishara
R: R E Scott (56.5)
5/2F
4g zed (NZ) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
4
4.6
13/2
T: M Baker and A Forsman
R: T Yanagida (52.5)
13/2
4m redwood (GB) x paris hilton (NZ) (pins (AUS))
5
4.8
20/1
T: Team Rogerson
R: J Kam (54)
20/1
7g tavistock (NZ) x biosphere (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
7.6
15/1
T: C J Wood
R: D J Danis (59)
15/1
7g tavistock (NZ) x za tiara (NZ) (zabeel (NZ))
7
8.6
13/2
T: H J Trumper
R: S C Spratt (55.5)
13/2
8
10.4
Azaboy (3)
8/1
T: R D Collett
R: A J Calder (59)
8/1
4g azamour (IRE) x cataari (NZ) (manntari (IRE))
9
16.4
11/1
T: M Moroney and P Gerard
R: M T Coleman (54.5)
11/1
6g savabeel (AUS) x dreamworks (NZ) (maroof (USA))
10
41.2
50/1
T: P Nelson and C McDougal
R: M Kareem (52)
50/1
* Nick figures are for Australasia.