Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham

TE TEKO - Sunday, October 6

Race 1 - Hj Asmuss Kawerau (Bm82) (1600m)
Class: Benchmark 82 Track: Slow(7) Time: 1:39.50 (37.10)
Prizemoney: $12,000
1
7/2
T: Ms S Hale
R: T Yanagida (57)
7/2
8g danroad (AUS) x witches britches (NZ) (exploding prospect (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2
T: S B Marsh
R: D S Johnson (59)
5/2
7m darci brahma (NZ) x bella rosalia (GB) (singspiel (IRE))
2015 NZB Select Yearling Sale
$65,000
Vendor: Little Avondale Stud
Buyer: John Foote Bloodstock
3
4.8
6/4F
T: J W Richards
R: C J Grylls (54)
6/4F
4m savabeel (AUS) x ampin (NZ) (pins (AUS))
4
24.8
5/2
T: R R Manning
R: A C Goindasamy (53)
5/2
5g darci brahma (NZ) x heureka (NZ) (yamanin vital (NZ))
Race 2 - Golden Grain Ltd Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:27.76 (37.10)
Prizemoney: $10,000
1
5/2
T: S B Marsh
R: D S Johnson (55.5)
5/2
This nick: 87 runners; 56 winners; 8 SW. Details
2
0.8
30/1
T: M G Forbes
R: D A Mansour (57.5)
30/1
3g charm spirit (IRE) x clerihew (GB) (lomitas (GB))
3
2.8
Ranger (1)
7/4F
T: Debbie Sweeney
R: V A Colgan (57.5)
7/4F
3g ghibellines (AUS) x turn the page (NZ) (danzighill (AUS))
2019 NZB Karaka Book 3
$22,000
Vendor: White Robe Lodge
Buyer: Markwood Lodge
4
4.3
7/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (57.5)
7/1
3g shooting to win (AUS) x fromage (AUS) (flying spur (AUS))
5
6.3
8/1
T: A W Pike
R: S R Weatherley (57.5)
8/1
3g sacred falls (NZ) x neraan (AUS) (elusive quality (USA))
6
8.1
11/1
T: C & K Ormsby
R: M T Coleman (55.5)
11/1
3f sacred falls (NZ) x mayon (NZ) (don eduardo (NZ))
7
10.1
13/2
T: J C Collett
R: S T Collett (55.5)
13/2
3f pins (AUS) x midnight dip (NZ) (o'reilly (NZ))
8
12.3
25/1
T: M Baker & A Forsman
R: C J Grylls (57.5)
25/1
3g savabeel (AUS) x ruthless lady (NZ) (keeper (AUS))
9
27.3
25/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (57.5)
25/1
3g more than ready (USA) x chateau lafaite (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 3 - Globe Business Broking Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:12.60 (36.58)
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: F T Ritchie
R: S R Weatherley (58.5)
9/2
Winning siblings: The Holy One,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
10/1
T: M Baker & A Forsman
R: C J Grylls (54)
10/1
3
2.3
14/1
T: B J McKeagg
R: D J Danis (54.5)
14/1
4
3.8
Tabata (12)
7/4F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (54)
7/4F
3f savabeel (AUS) x splitsecond (NZ) (pins (AUS))
5
4.1
14/1
T: A W Pike
R: M T Coleman (54)
14/1
6
5.9
50/1
T: N J Elliott
R: S M Mc Kay (58.5)
50/1
5g onceuponatime (NZ) x replete (NZ) (cape cross (IRE))
7
7.2
60/1
T: M H Brosnan
R: S T Collett (56.5)
60/1
4m tavistock (NZ) x leica queen (NZ) (faltaat (USA))
8
7.3
14/1
T: W K Pomare
R: T Yanagida (56.5)
14/1
4g battle paint (USA) x lucky me (NZ) (lucky unicorn (AUS))
9
7.4
25/1
T: M J Murray
R: J L Waddell (58.5)
25/1
4g align (AUS) x easy street (NZ) (danroad (AUS))
10
7.9
66/1
T: K W Hawtin
R: L H Satherley (56.5)
66/1
4m jakkalberry (IRE) x elle tresor (NZ) (le bec fin (NZ))
11
10
Razor (3)
9/1
T: S Ralph
R: J J Fawcett (57.5)
9/1
4g roc de cambes (NZ) x meadows (NZ) (falkirk (NZ))
12
11
9/1
T: A D Fuller
R: A F Jones (58.5)
9/1
5g ego (NZ) x jungle joy (NZ) (jungle pocket (JPN))
13
11.7
16/1
T: M Moroney & P Gerard
R: D A Mansour (56)
16/1
Race 4 - Chris Robson - Whakatane Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:28.01 (37.98)
Prizemoney: $10,000
1
30/1
T: Ms K A Little
R: L H Satherley (58.5)
30/1
5g super easy (NZ) x touch of spark (NZ) (spartacus (IRE))
Winning siblings: Easy M'lady,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
3/1
T: L O'Sullivan & A Scott
R: T Yanagida (56.5)
3/1
4g snitzel (AUS) x nobody gets (AUS) (forestry (USA))
3
0.3
8/1
T: A W Pike
R: R T Elliot (56.5)
8/1
5m ocean park (NZ) x under and over (NZ) (danasinga (AUS))
2017 NZB Select Yearling Sale
$10,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Mr GD Innes
2017 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
$25,000
Vendor: Kiltannon Stables Ltd
Buyer: Yulong Investment NZ
4
0.5
12/1
T: T F Leahy
R: S T Collett (58.5)
12/1
4g niagara (AUS) x casey (NZ) (towkay (AUS))
5
0.7
5/2F
T: S B Marsh
R: J L Waddell (56.5)
5/2F
4m savabeel (AUS) x baby shacks (NZ) (o'reilly (NZ))
6
2.2
20/1
T: D R Weatherley
R: S R Weatherley (56.5)
20/1
7
5
13/2
T: P J Huxtable
R: C M Burdan (53.5)
13/2
4m showcasing (GB) x fly silca fly (IRE) (hawk wing (USA))
8
7.9
7/2
T: G J Old
R: J J Fawcett (57.5)
7/2
4g ekraar (USA) x give me gold (NZ) (personal escort (USA))
9
13.1
20/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (56.5)
20/1
Race 5 - Team Wealleans Hcp (2100m)
Class: Open Track: Slow(7) Time: 2:17.42 (38.80)
Prizemoney: $15,000
1
11/8F
T: J K Mason
R: C J Grylls (58)
11/8F
7g notnowcato (GB) x red blossom (GB) (green desert (USA))
Winning siblings: Fresh And Fresh, Red Chois,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/1
T: A D Fuller
R: J L Waddell (59)
2/1
7g shinko king (IRE) x heather lyn (NZ) (yamanin vital (NZ))
3
0.3
7/1
T: I L George
R: R E Scott (51)
7/1
8g tavistock (NZ) x arlanda (NZ) (straight strike (USA))
4
1.6
7/1
T: A D Fuller
R: A F Jones (54)
7/1
8g electronic zone (USA) x matangi (NZ) (spartacus (IRE))
5
4.1
13/2
T: Tarissa Mitchell
R: C M Burdan (57)
13/2
8h civics (AUS) x autumn queen (NZ) (take your partner (AUS))
6
5.4
12/1
T: Tarissa Mitchell
R: A C Goindasamy (52)
12/1
8g civics (AUS) x irish era (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 6 - Hj Asmuss Kawerau (Bm72) (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Slow(7) Time: 1:27.87 (37.55)
Prizemoney: $11,000
1
5/2F
T: J W Richards
R: O P Bosson (58)
5/2F
4g savabeel (AUS) x foiled (AUS) (snippets (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
0.2
12/1
T: S L Crawford
R: V A Colgan (57.5)
12/1
6g tobique (AUS) x chatter box (NZ) (al akbar (AUS))
3
0.4
3/1
T: J W Richards
R: D S Johnson (56.5)
3/1
5m stratum (AUS) x benatar (AUS) (distant music (USA))
4
0.5
20/1
T: L O'Sullivan & A Scott
R: T Yanagida (57.5)
20/1
6m pour moi (IRE) x tin goose (NZ) (pentire (GB))
5
2.5
20/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (59.5)
20/1
7g tavistock (NZ) x esprit d'garde (NZ) (keeper (AUS))
6
2.8
7/1
T: L O'Sullivan & A Scott
R: C J Grylls (58)
7/1
4g camelot (GB) x budapest (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
2.9
20/1
T: J C Pender
R: D J Danis (53.5)
20/1
6m falkirk (NZ) x fairy fingers (NZ) (king's chapel (AUS))
8
5.2
12/1
T: P & J Brosnan
R: J J Fawcett (55)
12/1
8m tiger prawn (SAF) x dahling (NZ) (generous (IRE))
9
5.7
13/2
T: M Baker & A Forsman
R: J K Riddell (58)
13/2
4m savabeel (AUS) x paloma (NZ) (mossman (AUS))
10
5.8
8/1
T: K W Hawtin
R: S C Spratt (56.5)
8/1
5g azamour (IRE) x sonet (NZ) (gold brose (AUS))
Race 7 - Hbl Builders Ltd (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:28.16 (37.70)
Prizemoney: $10,000
1
3/1
T: S Ramsay & J Ritchie
R: A C Goindasamy (52.5)
3/1
5m pierro (AUS) x papilio (NZ) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Irish Butterfly,
This nick: 44 runners; 32 winners; 9 SW. Details
2
0.5
5/4F
T: J W Richards
R: O P Bosson (58.5)
5/4F
4g power (GB) x cool diamond (NZ) (one cool cat (USA))
3
1.3
15/2
T: Tarissa Mitchell
R: C M Burdan (53)
15/2
5m civics (AUS) x opal (NZ) (sky chase (NZ))
4
2.6
15/1
T: K & G Opie
R: C J Grylls (54)
15/1
6m any suggestion (AUS) x dahling (NZ) (generous (IRE))
5
2.8
Mariota (10)
16/1
T: G T Hennessy
R: J J Fawcett (55)
16/1
5m o'reilly (NZ) x miss swiss (AUS) (flying spur (AUS))
6
4.6
Dalmar (4)
11/1
T: S N Rees
R: E A Mc Call (55)
11/1
6g dalghar (FR) x darb and marg (NZ) (pentire (GB))
7
4.7
10/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (57)
10/1
6g rios (NZ) x angelwithattitude (NZ) (thorn park (AUS))
8
6.1
25/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (57)
25/1
4g roc de cambes (NZ) x cavestani (NZ) (duelled (AUS))
9
11.2
12/1
T: R B Priscott
R: S T Collett (57)
12/1
5m intello (GER) x lunduv (IRE) (pivotal (GB))
Race 8 - New World Whakatane Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:41.21 (37.85)
Prizemoney: $10,000
1
8/11F
T: M Baker & A Forsman
R: C J Grylls (56.5)
8/11F
4m savabeel (AUS) x patrimonium (IRE) (green desert (USA))
Winning siblings: Live And Free,
This nick: 7 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 1
Vendor: Windsor Park Stud
Buyer: Psd, Res $100,000
2
0.2
13/2
T: R Autridge
R: O P Bosson (58.5)
13/2
4g fiorente (IRE) x clearly foxy (USA) (volponi (USA))
3
4.7
16/1
T: N J Elliott
R: S T Collett (56.5)
16/1
5m blue tsunami (AUS) x riunite on ice (NZ) (spectacular love (USA))
4
7.7
4/1
T: S B Marsh
R: J L Waddell (58.5)
4/1
5
7.8
20/1
T: S R Autridge
R: D S Johnson (54)
20/1
6
9.6
Kajino (16)
60/1
T: E F Griffiths
R: S C Spratt (58.5)
60/1
5g raise the flag (GB) x aluminium bikerack (NZ) (fantastic light (USA))
7
9.7
30/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (58.5)
30/1
8
10.6
16/1
T: S R Autridge
R: M T Coleman (54)
16/1
3f makfi (GB) x eternal path (USA) (theatrical (IRE))
9
12.1
40/1
T: W K Pomare
R: J J Fawcett (57.5)
40/1
4g battle paint (USA) x beau casual (NZ) (casual lies (USA))
10
15.1
66/1
T: A W Wright
R: R E Scott (53.5)
66/1
5m burgundy (NZ) x summer heights (NZ) (stark south (USA))
11
20.3
66/1
T: J C Collett
R: C M Burdan (55.5)
66/1
12
50.5
100/1
T: M H Brosnan
R: D J Danis (56.5)
100/1
4g jimmy choux (NZ) x heather's magic (NZ) (magic of sydney (AUS))
* Nick figures are for Australasia.