Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, May 16
Ascot Park
Saturday, May 15
Arawa Park
New Plymouth Raceway
Friday, May 14
Matamata
Thursday, May 13
Wanganui
Wednesday, May 12
Ashburton
Sunday, May 9
Woodville
Saturday, May 8
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki

WAIPUKURAU - Thursday, March 22

Race 1 - Central Fm/Chb Mail Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:23.90
Prizemoney: $10,000
1
7/1F
T: F J Auret
R: J Parkes (58.5)
7/1F
4g mettre en jeu (NZ) x take three (NZ) (al akbar (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.3
Sligo (1)
8/11
T: R J Bergerson
R: R J Myers (58.5)
8/11
4g pins (AUS) x trocair (AUS) (flying spur (AUS))
3
5.3
13/2
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
13/2
4m darci brahma (NZ) x pokuru star (NZ) (o'reilly (NZ))
4
5.6
15/2
T: Ms K Lawrence
R: A B Collett (56)
15/2
3f burgundy (NZ) x a la votre (NZ) (volksraad (GB))
5
6.9
40/1
T: Ms L Latta
R: A Y Shin (54)
40/1
3g mastercraftsman (IRE) x chapchick (NZ) (high chaparral (IRE))
6
7.3
15/2
T: Michael Daly
R: T N Harris (58.5)
15/2
4g bachelor duke (USA) x khapers (NZ) (king's best (USA))
7
8
25/1
T: P W Lock
R: S T Collett (56.5)
25/1
4m swiss ace (AUS) x highly delighted (AUS) (royal academy (USA))
8
9
30/1
T: M P Breslin
R: C W Johnson (58)
30/1
3g jimmy choux (NZ) x salada (NZ) (sandtrap (USA))
9
28.9
100/1
T: S Nickalls
R: J W Nason (54.5)
100/1
5m showcasing (GB) x pastel (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 2 - Bayleys/Centralines Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:25.82
Prizemoney: $10,000
1
9/4
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (57.5)
9/4
3g o'reilly (NZ) x elusive dreams (NZ) (elusive city (USA))
Winning siblings: Savvy Dreams,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.8
6/1F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (57.5)
6/1F
3c reliable man (GB) x chivvy (AUS) (flying spur (AUS))
3
4.8
9/1
T: G Sanders and D Sweeney
R: T N Harris (57.5)
9/1
4
5
11/4
T: R R Manning
R: A B Collett (55.5)
11/4
3f street boss (USA) x club med sands (NZ) (grosvenor (NZ))
5
6.3
30/1
T: Archie Alexander
R: R J Myers (55.5)
30/1
6
6.8
11/1
T: Ms L Latta
R: J Parkes (57.5)
11/1
3g bullbars (AUS) x amazing sky (NZ) (danroad (AUS))
7
7
7/2
T: H G Marsh
R: C W Johnson (55.5)
7/2
3f shocking (AUS) x fleur d'amour (NZ) (thorn park (AUS))
8
13.8
30/1
T: K Gray
R: C Waddell (52.5)
30/1
3f indy king (USA) x max facta (NZ) (golan (IRE))
Race 3 - Aerospread/Ravensdown Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:12.61
Prizemoney: $10,000
1
3/1F
T: F J Auret
R: J Parkes (58)
3/1F
3g keeper (AUS) x merinda (NZ) (faltaat (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
Thelma (7)
9/2
T: J G Bary
R: C W Johnson (56.5)
9/2
4m pins (AUS) x masquerade (NZ) (no excuse needed (GB))
3
1.4
7/2
T: M G Forbes
R: T N Harris (58.5)
7/2
4
2.2
11/2
T: Ms K A Little
R: R J Myers (58.5)
11/2
4g showcasing (GB) x stonecrest (NZ) (soviet star (USA))
5
2.5
Strut (8)
5/1
T: G Lowry and G Cullen
R: T K Allan (56.5)
5/1
4m pins (AUS) x alleyway (NZ) (oregon (USA))
6
3.8
40/1
T: Ms D J Parry
R: R J Hannam (56.5)
40/1
5m no excuse needed (GB) x sanserif (NZ) (wiganthorpe (IRE))
7
4.1
14/1
T: J G Bary
R: S T Collett (56.5)
14/1
4m rip van winkle (IRE) x taitanium (NZ) (kingdom bay (NZ))
8
4.7
25/1
T: Ms S Gordon
R: A B Collett (58.5)
25/1
4g nadeem (AUS) x pay roll (NZ) (jahafil (GB))
9
11.5
25/1
T: K R Hercock
R: B R Lammas (58.5)
25/1
3g gold mine (USA) x arriba arriba (NZ) (paris house (GB))
10
33.3
60/1
T: H T Gillies
R: C Dell (56.5)
60/1
Race 4 - Chb Ram Breeders Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:12.34
Prizemoney: $10,000
1
3/1F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (55.5)
3/1F
3f all too hard (AUS) x marquardt (NZ) (shamardal (USA))
Winning siblings: All Stars,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1
13/4
T: S Autridge and J Richards
R: A B Collett (55.5)
13/4
3f burgundy (NZ) x ensorcelez (NZ) (black minnaloushe (USA))
3
1.2
8/1
T: B C McDermott
R: J Parkes (57.5)
8/1
3g captain rio (GB) x jean genie (NZ) (faltaat (USA))
4
1.4
11/8
T: J Benner and H Wynyard
R: S T Collett (55.5)
11/8
5
2.7
40/1
T: K Gray
R: C Waddell (52.5)
40/1
3f super easy (NZ) x brecon breeze (NZ) (thorn park (AUS))
6
6
12/1
T: J G Bary
R: C W Johnson (55.5)
12/1
3f iffraaj (GB) x fitzy (NZ) (kingsttenham (USA))
7
15.5
15/1
T: K Gray
R: L J Allpress (55.5)
15/1
Race 5 - Affco Nz Ltd (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:12.25
Prizemoney: $10,000
1
6/1F
T: G Sanders and D Sweeney
R: T N Harris (58.5)
6/1F
4g pluck (USA) x gazumped (NZ) (darci brahma (NZ))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/1
T: Ms K Lawrence
R: A B Collett (58.5)
9/1
4g nadeem (AUS) x cosmic flight (NZ) (star way (GB))
3
1.5
25/1
T: Ms E L Holmes
R: Z W Moki (55)
25/1
6g brilliance (USA) x lady flossie (NZ) (al akbar (AUS))
4
1.6
13/4
T: F J Auret
R: J Parkes (57)
13/4
5
1.8
Margot (11)
11/2
T: Ms S Gordon
R: C W Johnson (56)
11/2
4m swiss ace (AUS) x peggy hookham (NZ) (joyeux danseur (USA))
6
3.1
15/1
T: P and T Ebbett
R: C Dell (56)
15/1
4m per incanto (USA) x snippins (NZ) (pins (AUS))
6
3.1
9/1
T: K Gray
R: C Waddell (53)
9/1
8
5.2
15/4
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (59)
15/4
4g lope de vega (IRE) x spurcent (AUS) (flying spur (AUS))
9
5.4
Almarie (10)
7/1
T: C R Isdale
R: T K Allan (56)
7/1
5m alamosa (NZ) x marie de france (NZ) (howbaddouwantit (USA))
Race 6 - Ben Allen Transport Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:38.67
Prizemoney: $10,000
1
3/1F
T: N A Blackiston
R: D S Johnson (56)
3/1F
3f mastercraftsman (IRE) x coventina (NZ) (high chaparral (IRE))
Winning siblings: Coventina Bay, Dozer Bay,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/4
T: Ms L Latta
R: A B Collett (58)
9/4
3g savabeel (AUS) x dating (NZ) (o'reilly (NZ))
3
3.1
16/1
T: S Autridge and J Richards
R: T L Newman (53)
16/1
3f makfi (GB) x zatiger (NZ) (zabeel (NZ))
4
3.3
8/1
T: M P Breslin
R: R J Myers (56.5)
8/1
4m bernardini (USA) x the quarewan (AUS) (supremo (USA))
5
3.6
30/1
T: K Gray
R: T K Allan (58)
30/1
3g pentire (GB) x two tones (NZ) (captain rio (GB))
6
4.4
Hypatia (10)
50/1
T: M P Breslin
R: L J Allpress (56)
50/1
3f savabeel (AUS) x i que (NZ) (o'reilly (NZ))
7
4.5
7/1
T: R J Bergerson
R: C W Johnson (56.5)
7/1
8
5
5/1
T: F J Auret
R: J Parkes (58.5)
5/1
4g not a single doubt (AUS) x radiant star (AUS) (success express (USA))
9
8
Nedwin (6)
11/1
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (58)
11/1
3g niagara (AUS) x edwina (NZ) (vice regal (NZ))
10
17.8
66/1
T: G Lowry and G Cullen
R: B R Lammas (58.5)
66/1
4g my melody prince (NZ) x iamthewind (NZ) (chief bearhart (CAN))
11
17.9
40/1
T: S D Blair-Edie
R: Timothy Johnson (56.5)
40/1
5g tavistock (NZ) x imbudo (AUS) (danehill (USA))
Race 7 - Waipukurau Cup (Bm75) (2100m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(4) Time: 2:10.35
Prizemoney: $20,000
1
11/1
T: P and T Ebbett
R: S T Collett (55)
11/1
5m per incanto (USA) x proof (NZ) (maroof (USA))
Winning siblings: Evidence, Truth,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
3/1F
T: F J Auret
R: J Parkes (57)
3/1F
3
3
4/1
T: Ms L Latta
R: A B Collett (55)
4/1
7g bahhare (USA) x bawl (NZ) (generous (IRE))
4
4.3
3/1F
T: F P Campbell
R: L J Allpress (58.5)
3/1F
4m falkirk (NZ) x grace park (NZ) (danske (NZ))
5
6.1
5/1
T: S Autridge and J Richards
R: D S Johnson (54)
5/1
6
7.6
8/1
T: P S Nelson
R: C W Johnson (59)
8/1
9g shinko king (IRE) x grosveness (NZ) (grosvenor (NZ))
7
8.9
40/1
T: S Nickalls
R: J W Nason (54.5)
40/1
5g el hermano (NZ) x malvern lass (NZ) (kreisler (IRE))
8
17.4
Keilib (9)
15/1
T: P S Nelson
R: R J Hannam (55)
15/1
6g librettist (USA) x keisano (NZ) (germano (GB))
9
25.9
30/1
T: M P Breslin
R: D A Hirini (55)
30/1
8g thorn park (AUS) x starrinka (NZ) (volksraad (GB))
Race 8 - Te Akau-Karaka Stable (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:37.47
Prizemoney: $10,000
1
5/1F
T: R J Bergerson
R: J Parkes (56.5)
5/1F
4m pins (AUS) x rosecroft (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: All About Magic, Wapiti,
This nick: 10 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: Ms L Latta
R: A B Collett (56.5)
12/1
3f ocean park (NZ) x fiaba (NZ) (defensive play (USA))
3
0.9
11/4
T: F J Auret
R: R J Myers (58.5)
11/4
3g alamosa (NZ) x visionary (NZ) (shinko king (IRE))
4
2.2
9/1
T: D and E Haworth
R: S T Collett (57)
9/1
4m faltaat (USA) x makamint (NZ) (gold brose (AUS))
5
2.4
20/1
T: M P Breslin
R: D A Hirini (53.5)
20/1
5m handsome ransom (AUS) x dancing diva (NZ) (dance floor (USA))
6
2.5
11/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56)
11/1
7
3.6
9/1
T: G Sanders and D Sweeney
R: T N Harris (59)
9/1
4g roc de cambes (NZ) x keepolaria (NZ) (keeper (AUS))
8
3.7
16/1
T: H G Marsh
R: T K Allan (56.5)
16/1
8g patapan (USA) x hope (NZ) (jahafil (GB))
9
4.4
40/1
T: G R Vile
R: A Y Shin (50)
40/1
4m nadeem (AUS) x our shinia (NZ) (marju (IRE))
10
4.6
8/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (59.5)
8/1
5g savabeel (AUS) x samantha jane (NZ) (danasinga (AUS))
11
5.1
40/1
T: K Gray
R: C Dell (58)
40/1
4g towkay (AUS) x gifted mission (NZ) (generous (IRE))
12
5.8
30/1
T: M P Breslin
R: C W Johnson (55.5)
30/1
13
6.3
20/1
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (55)
20/1
4m savabeel (AUS) x crossword (NZ) (cape cross (IRE))
14
7
Voxer (10)
30/1
T: G Lowry and G Cullen
R: L J Allpress (56.5)
30/1
7g savabeel (AUS) x lady ista (NZ) (istidaad (USA))
* Nick figures are for Australasia.