Breednet Results

Other Meetings ▶
Wednesday, June 23
Pukekohe Park
Saturday, June 19
Awapuni
Ruakaka
Friday, June 18
Oamaru
Thursday, June 17
Wanganui
Wednesday, June 16
Cambridge
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera
Saturday, May 22
Awapuni
Te Rapa

WANGANUI - Wednesday, September 13

Race 1 - Vespa At Wellfield Lodge Mdn (790m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 0:00.00
Prizemoney: $10,000
1
2/3
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (57.5)
2/3
2c nadeem (AUS) x just diamonds (NZ) (no excuse needed (GB))
Winning siblings: Jimato, Karavali, Los Vargas, Uncle Kenneth,
This nick: 3 runners; 3 winners; 3 SW. Details
2
0.4
1/2F
T: Andrew Campbell
R: J Parkes (57.5)
1/2F
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$20,000
Vendor: Eureka Stud, Cambooya, Qld
Buyer: Adrenaline Thoroughbreds
3
7.4
3/1
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
3/1
2g swiss ace (AUS) x sierra gold (AUS) (encosta de lago (AUS))
2020 NZB Karaka Book 2
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Withdrawn
Race 2 - Wanganui Chronicle (Bm75) (2040m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(10) Time: 2:17.73
Prizemoney: $25,000
1
2/2
T: P D Pascoe
R: Timothy Johnson (56.5)
2/2
7g citi habit (NZ) x tiana (NZ) (lord ballina (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/10
T: K Gray
R: D G Bradley (54)
9/10
7m keeper (AUS) x lithe (AUS) (zabeel (NZ))
3
0.5
8/8
T: K Gray
R: H R Andrew (58)
8/8
8g handsome ransom (AUS) x itsa belt (NZ) (istidaad (USA))
4
1.3
11/11
T: G Lowry and G Cullen
R: D L Turner (58)
11/11
12g no excuse needed (GB) x impassive lady (NZ) (defensive play (USA))
5
1.8
3/3
T: R M Connors
R: S M McKay (56)
3/3
5g shocking (AUS) x material girl (NZ) (al akbar (AUS))
6
2.2
1/1F
T: K W Marshment
R: L J Allpress (59)
1/1F
8g zed (NZ) x baha men (NZ) (casual lies (USA))
7
2.4
5/5
T: Ms K A Little
R: S T Collett (54)
5/5
6m zed (NZ) x miss akebono (NZ) (gold and ivory (USA))
8
3.2
7/7
T: A M Clement
R: L T Hemi (56)
7/7
6g keeper (AUS) x freezem (NZ) (stark south (USA))
9
8.9
10/9
T: Ms R Frost
R: A F Jones (54)
10/9
6m sakhee's secret (GB) x soixante (NZ) (rock of gibraltar (IRE))
10
11.8
4/4
T: K T Myers
R: R J Myers (57)
4/4
11
12.3
Carnaby (15)
6/6
T: A I Bambry
R: M Tanaka (54)
6/6
5g danroad (AUS) x very english (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 3 - Take It Easy Tours (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:17.69
Prizemoney: $22,500
1
6/5
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (57.5)
6/5
5g makfi (GB) x lichen moss (AUS) (mossman (AUS))
Winning siblings: Amano, Saber,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.3
2/2
T: A M Clement
R: A K Chan (57)
2/2
3
0.7
4/3
T: A M Clement
R: A F Jones (56)
4/3
6m thano (ARG) x danceonthemoon (NZ) (victory dance (IRE))
4
2
1/1F
T: K Gray
R: H R Andrew (57)
1/1F
5
2.3
9/9
T: Anne Davies
R: C Waddell (52)
9/9
8g handsome ransom (AUS) x lutaana (NZ) (o'reilly (NZ))
6
3.9
7/7
T: K W Marshment
R: M Singh (53)
7/7
6m battle paint (USA) x cotton on (NZ) (ishiguru (USA))
7
4
5/6
T: Erin Hocquard
R: L J Allpress (56)
5/6
8
4.8
3/4
T: Ms L Latta
R: L T Hemi (57.5)
3/4
9
5.8
8/8
T: K Gray
R: M J McNelis (56.5)
8/8
Race 4 - Coro Angel Syndicate Hcp (1200m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:16.57
Prizemoney: $35,000
1
1/1F
T: K T Myers
R: S J Macnab (58.5)
1/1F
8g bachelor duke (USA) x kadesa (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 23 runners; 16 winners; 2 SW. Details
2014 NZB Select Yearling Sale
$100,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Rogerson Bloodstock
2014 NZB Ready To Run Sale
Vendor: Blackbridge
Buyer: Psd, Res $150,000
2
0.8
Taurus (2)
2/2
T: E and J Rayner
R: J K Riddell (58)
2/2
3
3.8
Endure (5)
7/6
T: K Gray
R: C Waddell (52.5)
7/6
7m keeper (AUS) x leebazane (NZ) (zabeel (NZ))
4
4.3
6/7
T: Ms L Tanner
R: Timothy Johnson (53.5)
6/7
7g savabeel (AUS) x eden (AUS) (zeditave (AUS))
5
4.8
4/4
T: Ms K Buttimore
R: A K Chan (52)
4/4
8g cecconi (AUS) x blessing (NZ) (sir tristram (IRE))
6
9.7
3/3
T: Ms K A Little
R: S T Collett (54)
3/3
8g excites (AUS) x fame princess (AUS) (quest for fame (GB))
7
14
5/5
T: K Gray
R: H R Andrew (54)
5/5
5m pins (AUS) x tall poppy (NZ) (kaapstad (NZ))
Race 5 - The O'Learys Fillies Stakes (1200m) LR
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:16.89
Prizemoney: $50,000
1
1/1F
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (56.5)
1/1F
3f burgundy (NZ) x pristino (AUS) (more than ready (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
4.5
2/3
T: Ms S Rainford
R: S J Macnab (56.5)
2/3
3f cape blanco (IRE) x mondue (NZ) (montjeu (IRE))
3
6
5/5
T: R R Manning
R: R T Elliot (56.5)
5/5
3f iffraaj (GB) x chaparella (NZ) (high chaparral (IRE))
4
7.8
4/4
T: Ms L Latta
R: R J Myers (56.5)
4/4
3f dream ahead (USA) x hussidora (AUS) (hussonet (USA))
5
8.6
6/6
T: G and D Rogerson
R: L J Allpress (56.5)
6/6
3f power (GB) x solitary (NZ) (prince echo (IRE))
6
10.3
3/2
T: N J Auret
R: L T Hemi (56.5)
3/2
3f power (GB) x stracile (NZ) (stravinsky (USA))
7
10.7
7/7
T: A I Bambry
R: S M McKay (56.5)
7/7
8
11.9
8/8
T: J G Bary
R: S T Collett (56.5)
8/8
3f savabeel (AUS) x audi (NZ) (viking ruler (AUS))
Race 6 - Steelform Roofing Foxton Cup (2040m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 2:15.63
Prizemoney: $35,000
1
4/3
T: R M Connors
R: S M McKay (54)
4/3
6m alamosa (NZ) x cassandra (NZ) (centro (NZ))
Winning siblings: Deputy, Earl's Court, Forseeable, Ridley, Skybird,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.5
2/5
T: K T Myers
R: S J Macnab (55)
2/5
6g chinese dragon (USA) x doodle (GB) (green desert (USA))
3
1.3
5/4
T: Ms S Kay
R: A K Chan (55)
5/4
6g handsome ransom (AUS) x dame ngaio (NZ) (deputy governor (USA))
4
4.7
3/2
T: Ms L Latta
R: M Singh (51.5)
3/2
5
7.2
7/8
T: P L McKenzie
R: L J Allpress (55)
7/8
5g bushranger (IRE) x stella rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
6
9.1
Pencuri (11)
1/1F
T: Ms J Wood
R: H R Andrew (54)
1/1F
9g zed (NZ) x steal a fortune (NZ) (pompeii court (USA))
7
9.4
Zartan (10)
6/6
T: Ms K A Little
R: S T Collett (54)
6/6
8g zed (NZ) x royal pixie (NZ) (westminster (NZ))
8
18.9
8/7
T: T C Wenn
R: J Parkes (57.5)
8/7
Race 7 - Hs Dyke Wanganui Guineas (1340m) LR
Class: Open Track: Heavy Time: 1:26.53
Prizemoney: $60,000
1
1/1F
T: A R Campbell
R: J Parkes (56.5)
1/1F
Winning siblings: Our Boy Scotty, Timy Tyler,
This nick: 7 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
5.3
4/4
T: A R Fieldes
R: L J Allpress (56.5)
4/4
2019 NZB Karaka Book 2
Vendor: Berkley Stud
Buyer: Withdrawn
3
5.4
3/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Tanaka (56.5)
3/2
3g falkirk (NZ) x satin gold (NZ) (woodborough (USA))
4
6.9
2/3
T: M P Breslin
R: R J Myers (56.5)
2/3
3g denman (AUS) x queen of quilts (AUS) (viscount (AUS))
5
7
Allure (7)
6/6
T: A I Bambry
R: S T Collett (54.5)
6/6
3f lonhro (AUS) x captivate (NZ) (stravinsky (USA))
6
13
5/5
T: W L Bolton
R: D L Turner (56.5)
5/5
3g burgundy (NZ) x precious (NZ) (stravinsky (USA))
Race 8 - Dave Hoskin Carriers (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:45.23
Prizemoney: $22,500
1
1/2F
T: A D Schumacher
R: D A Hirini (54)
1/2F
8m ishiguru (USA) x mini jay (NZ) (stark south (USA))
Winning siblings: Kaap Kruis, Mion Jay,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.4
2/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (59)
2/1
3
1.2
8/8
T: P R Peake
R: M J McNelis (54)
8/8
5m swiss ace (AUS) x flustered (AUS) (mossman (AUS))
4
1.3
6/6
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (58)
6/6
8g gallant guru (AUS) x greyling (NZ) (sandtrap (USA))
5
2.1
4/3
T: A M Clement
R: L T Hemi (57)
4/3
6
3.6
7/7
T: P D Pascoe
R: M Singh (56.5)
7/7
8g scaredee cat (NZ) x kensington mews (AUS) (royal academy (USA))
7
5.1
5/4
T: K T Myers
R: R J Myers (56.5)
5/4
5g thewayyouare (USA) x enchanted (NZ) (volksraad (GB))
8
8.8
3/5
T: Ms R Hackett
R: L J Allpress (54)
3/5
* Nick figures are for Australasia.