Breednet Results

Other Meetings ▶
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha

WANGANUI - Friday, February 14

Race 1 - Racingtips.Co.Nz Mdn (2050m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 2:08.86
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: F J Auret
R: L J Allpress (58.5)
8/1
5g mastercraftsman (IRE) x floaisha (NZ) (one cool cat (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.5
5/1
T: Nick Smith
R: R T Elliot (58)
5/1
3g he's remarkable (NZ) x sometimes (NZ) (montjeu (IRE))
3
4.5
14/1
T: B C McDermott
R: C L O'Beirne (56.5)
14/1
6g fully fledged (NZ) x sampier (NZ) (senor pete (USA))
4
6.8
6/1
T: B R Lammas
R: R J Bishop (56)
6/1
3f shamexpress (NZ) x skittle (NZ) (pins (AUS))
5
8.6
7/2
T: Jade Zuppicich
R: R J Hannam (58.5)
7/2
7g alamosa (NZ) x pinnat (NZ) (pins (AUS))
6
10.9
Mozzie (2)
2/1F
T: Ms J Rayner
R: J Parkes (58.5)
2/1F
4g dawn approach (IRE) x glitter woman (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
11.3
Clonmel (10)
12/1
T: J R Wheeler
R: C W Johnson (56)
12/1
3f shocking (AUS) x castlebar (NZ) (volksraad (GB))
8
13.6
40/1
T: P & T Ebbett
R: S M Mc Kay (56.5)
40/1
4m reliable man (GB) x snowed in (NZ) (zabeel (NZ))
9
13.8
25/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (56.5)
25/1
10
14.6
50/1
T: C J Bothwell
R: L T Hemi (56.5)
50/1
5m raise the flag (GB) x wollombi (NZ) (kaapstad (NZ))
Race 2 - Wanganui Greyhound Club Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:14.03
Prizemoney: $10,000
1
11/8F
T: D R Wiles
R: C W Johnson (57.5)
11/8F
2c dalghar (FR) x diamond duchess (NZ) (tavistock (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/4
T: K Gray
R: L J Allpress (55.5)
7/4
2f burgundy (NZ) x keep smiling (NZ) (stravinsky (USA))
3
0.6
9/4
T: Ms L Latta
R: J Parkes (55.5)
9/4
2f proisir (AUS) x pristino (AUS) (more than ready (USA))
4
1.4
8/1
T: J G Bary
R: R T Elliot (56)
8/1
2f sacred falls (NZ) x hemem (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 3 - Guthrie Bowron Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:12.38
Prizemoney: $10,000
1
15/8
T: Ms T Bliss
R: H R Andrew (57.5)
15/8
3g keano (NZ) x latino lady (NZ) (spartacus (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
6/4F
T: S A Sharrock
R: C W Johnson (55.5)
6/4F
3f jakkalberry (IRE) x makesmewonder (AUS) (grass wonder (USA))
3
3
Tavira (6)
12/1
T: K Gray
R: R J Bishop (55.5)
12/1
3f tavistock (NZ) x katie lou (NZ) (generous (IRE))
4
4.3
15/1
T: Ms J Millar
R: L J Allpress (55.5)
15/1
3f proisir (AUS) x supreme (NZ) (falkirk (NZ))
5
8.8
20/1
T: K T Myers
R: R T Elliot (57.5)
20/1
3g zoffany (IRE) x clementine (AUS) (octagonal (NZ))
6
9
4/1
T: Nicola Marshall
R: C L O'Beirne (55.5)
4/1
3g nadeem (AUS) x woodbury belle (NZ) (woodbury lad (USA))
7
10.5
11/1
T: Joshua Shaw
R: J Parkes (57.5)
11/1
3g atlante (AUS) x vitesse rose (AUS) (flying spur (AUS))
Race 4 - Lowe Schollum Jones Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:12.82
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: Ms J Rayner
R: S M Mc Kay (56.5)
8/1
5m rock 'n' pop (AUS) x keltic (NZ) (kaapstad (NZ))
Winning siblings: Judge O'reilly, Keltic Kitty,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/4F
T: Ms S Dravitzki
R: L J Allpress (56.5)
5/4F
4m swiss ace (AUS) x sharp melody (NZ) (daggers drawn (USA))
3
0.8
15/8
T: S A Sharrock
R: R T Elliot (58.5)
15/8
4g dawn approach (IRE) x matabrahma (AUS) (darci brahma (NZ))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$75,000
Vendor: Riversdale Scone NSW
Buyer: Pinhook Bloodstock (FBAA)
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
$320,000
Vendor: Diamond Lodge
Buyer: Mr Poon/Chak Hung
4
2.3
14/1
T: R M Connors
R: D G Bradley (58.5)
14/1
5
3.1
12/1
T: Ms L Latta
R: C W Johnson (56.5)
12/1
4m thewayyouare (USA) x im just holly (NZ) (one cool cat (USA))
6
5.1
25/1
T: C N Davis
R: R J Hannam (58.5)
25/1
4g he's remarkable (NZ) x go our dana (NZ) (danasinga (AUS))
7
6.9
15/1
T: D R Wiles
R: T L Taiaroa (55.5)
15/1
4g postponed (USA) x bislieri (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
13.9
25/1
T: Ms T Egan
R: J Parkes (58.5)
25/1
5g battle paint (USA) x i predict a riot (NZ) (king's chapel (AUS))
Race 5 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:22.97
Prizemoney: $10,000
1
60/1
T: M G Blue
R: D G Bradley (57.5)
60/1
5m dalghar (FR) x misled (NZ) (cicerao (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
50/1
T: Ms S Rainford
R: H R Andrew (57.5)
50/1
4m reliable man (GB) x barbette (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.3
13/2
T: G R Vile
R: C L O'Beirne (55)
13/2
3f reliable man (GB) x claudia jessie (NZ) (indian danehill (IRE))
4
2.7
Hermes (4)
30/1
T: Ms K Buttimore
R: R Kozaki (57.5)
30/1
4m jimmy choux (NZ) x shanpanichi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
2.9
5/2
T: R J Bergerson
R: C W Johnson (57)
5/2
3f shamoline warrior (AUS) x wyde ryde (NZ) (shinko king (IRE))
6
3.7
2/1F
T: S Ramsay & J Ritchie
R: J Parkes (57.5)
2/1F
5m rip van winkle (IRE) x sarwatch (NZ) (jetball (AUS))
7
4.2
9/2
T: Nicola Marshall
R: L T Hemi (57.5)
9/2
8
10.2
20/1
T: C M Osman
R: L J Allpress (57)
20/1
3f tobique (AUS) x vaguely jet (NZ) (jetball (AUS))
9
10.6
20/1
T: Joshua Shaw
R: R J Hannam (57.5)
20/1
4m tobique (AUS) x arawhata (NZ) (thorn park (AUS))
10
13.1
8/1
T: R M Connors
R: S M Mc Kay (57.5)
8/1
4m o'reilly (NZ) x royal princess (NZ) (seasoned star (AUS))
Race 6 - Stevo's Distributors (Bm65) (1350m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:21.08
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: F W Pratt
R: T K Allan (56.5)
11/2
7m per incanto (USA) x magic daze (NZ) (grosvenor (NZ))
Winning siblings: Pure Daze, Turangawaewae, Wecando,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Remarx (6)
11/2
T: J R Wheeler
R: C W Johnson (57.5)
11/2
3
1.6
11/1
T: K W Marshment
R: L T Hemi (57.5)
11/1
6g nadeem (AUS) x spend a penny (NZ) (pentire (GB))
4
2
6/1
T: J Benner & H Wynyard
R: L J Allpress (59)
6/1
4g zacinto (GB) x di cee (NZ) (kaapstad (NZ))
5
4
6/1
T: K Gray
R: T L Taiaroa (52)
6/1
5m power (GB) x marcey's belt (AUS) (golan (IRE))
6
4.1
4/1
T: B E Newman
R: D G Bradley (57)
4/1
4m myboycharlie (IRE) x watch my lips (AUS) (royal academy (USA))
7
4.9
20/1
T: Nicola Marshall
R: C L O'Beirne (56.5)
20/1
6g coats choice (AUS) x o'tryst (NZ) (o'reilly (NZ))
8
5.2
20/1
T: Kim Reid
R: R J Hannam (58)
20/1
9
6
15/4F
T: F J Auret
R: J Parkes (58.5)
15/4F
5g fully fledged (NZ) x anangel (NZ) (tuscany flyer (AUS))
Race 7 - W'nui Trotting Racing 10/3 Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:38.81
Prizemoney: $10,000
1
Bingwa (8)
11/1
T: G B Swann
R: L J Allpress (56.5)
11/1
4m redwood (GB) x princess reims (NZ) (st reims (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
Otis (5)
25/1
T: C A Bambry
R: R T Elliot (58)
25/1
3g ocean park (NZ) x tick tock (NZ) (o'reilly (NZ))
3
2.5
8/1
T: Ms J Millar
R: J Parkes (58.5)
8/1
7g monolith (AUS) x trimai best (NZ) (hadaad (USA))
4
3
9/4F
T: C D Gibson
R: H R Andrew (56.5)
9/4F
5m remind (USA) x barbarelle (NZ) (o'reilly (NZ))
5
3.8
13/4
T: J R Wheeler
R: C W Johnson (58)
13/4
3g zed (NZ) x celtic rose (NZ) (pins (AUS))
6
4.6
40/1
T: P D Pascoe
R: L T Hemi (56.5)
40/1
4m ocean park (NZ) x porotene express (NZ) (danasinga (AUS))
7
6.6
La Joya (11)
8/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (54)
8/1
3f el roca (AUS) x regal kiss (AUS) (royal academy (USA))
8
7
30/1
T: J R Wheeler
R: S M Mc Kay (56.5)
30/1
4m reliable man (GB) x ortem fire (NZ) (gallant guru (AUS))
9
7.1
Mick (1)
15/1
T: Peter Didham
R: R J Hannam (58.5)
15/1
4g alamosa (NZ) x cold shoulder (NZ) (volksraad (GB))
10
9.6
9/2
T: Ms S Walsh
R: D G Bradley (58)
9/2
3g haradasun (AUS) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
* Nick figures are for Australasia.