Breednet Results

Other Meetings ▶
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata

WINGATUI - Thursday, December 26

Race 1 - Kb Contracting Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:28.72
Prizemoney: $10,000
1
Macron (1)
16/1
T: Barbara Verlinden
R: T R Moseley (58.5)
16/1
4g guillotine (NZ) x point park (NZ) (thorn park (AUS))
Winning siblings: Bella Vika, Tilly Dunnage,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
15/8F
T: S J Kirkland
R: K Asano (55)
15/8F
3g highly recommended (AUS) x blue blond (NZ) (stravinsky (USA))
3
3.3
14/1
T: M & M Pitman
R: A Comignaghi (57)
14/1
3c reliable man (GB) x zaria (NZ) (zabeel (NZ))
4
3.4
30/1
T: Ms L Vaughan
R: C A Campbell (53)
30/1
3f so you think (NZ) x asavant (NZ) (zabeel (NZ))
5
3.6
9/2
T: B & S Anderton
R: C R Barnes (55)
9/2
3f ghibellines (AUS) x preferred flight (NZ) (raise the flag (GB))
6
4.6
15/2
T: Steven Prince
R: J D Laking (57)
15/2
7
5.4
12/1
T: Terry Kennedy
R: C W Johnson (56.5)
12/1
6m jimmy choux (NZ) x habitual (NZ) (pentire (GB))
8
5.6
11/1
T: N & B Blatch
R: S L Wynne (58.5)
11/1
4g showcasing (GB) x cut off (NZ) (don eduardo (NZ))
9
5.9
100/1
T: Terry Kennedy
R: B M Murray (54.5)
100/1
5m raise the flag (GB) x curlu (NZ) (kingfisher mill (USA))
10
6
50/1
T: B & S Anderton
R: K Mudhoo (57)
50/1
3g ghibellines (AUS) x goldie girl (NZ) (generous (IRE))
11
6.1
9/2
T: Terry Kennedy
R: D Prastiyou (56.5)
9/2
4m reliable man (GB) x bellona (NZ) (volksraad (GB))
12
6.2
50/1
T: Andrew Carston
R: Ms K Williams (55)
50/1
3f highly recommended (AUS) x julia (NZ) (ishiguru (USA))
13
16.2
66/1
T: Ms A Frye
R: Rohan Mudhoo (54.5)
66/1
4m jimmy choux (NZ) x there's no doubt (NZ) (pompeii court (USA))
Race 2 - Terry Kennedy 2&3yo (1200m)
Class: Open Track: Slow(7) Time: 1:14.26
Prizemoney: $22,500
1
9/10F
T: J W Richards
R: S L Wynne (55.5)
9/10F
3f burgundy (NZ) x paraiba (NZ) (faltaat (USA))
Winning siblings: Anchorman, Hallelujah,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.5
5/1
T: Ms T Rae
R: Ms K Williams (55.5)
5/1
3f echoes of heaven (AUS) x trickle (NZ) (storm creek (USA))
3
3.3
10/1
T: L M Robinson
R: T R Moseley (55.5)
10/1
3f ghibellines (AUS) x sheeza drama (AUS) (pure theatre (AUS))
2019 NZB South Island Sale
$25,000
Vendor: White Robe Lodge
Buyer: Mr NF Ridley
4
4.3
5/1
T: K & A Tyler
R: C K Kwo (53.5)
5/1
3f dalghar (FR) x coat du roan (NZ) (any suggestion (AUS))
5
4.5
6/1
T: J & K Parsons
R: A Comignaghi (57.5)
6/1
3g ghibellines (AUS) x querella (NZ) (haafiz (IRE))
6
5.3
Ginny (9)
50/1
T: Terry Kennedy
R: B M Murray (52.5)
50/1
3f jakkalberry (IRE) x hassle free (NZ) (coats choice (AUS))
7
5.8
12/1
T: N Wigley & K Milnes
R: C R Barnes (55.5)
12/1
8
10.6
50/1
T: D R McKenzie
R: C A Campbell (54)
50/1
3g super easy (NZ) x dream gift (NZ) (generous (IRE))
Race 3 - Wingatui Function Centre-Bm72 (2200m)
Class: Benchmark 72 Track: Slow(7) Time: 2:25.06
Prizemoney: $25,000
1
Zedaam (11)
10/1
T: Ms A Hoffman
R: T R Moseley (54)
10/1
5m zed (NZ) x al shamekha (NZ) (al maher (AUS))
Winning siblings: Al Shameel,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2017 NZB Festival Yearling Sale
Vendor: Brighthill Farm
Buyer: Withdrawn
2
0.5
9/2
T: Ms T Rae
R: Ms K Williams (58)
9/2
4g keeper (AUS) x prime time (AUS) (gilded time (USA))
3
1.8
7/1
T: C L Trembath
R: A Comignaghi (59.5)
7/1
7g d'cash (AUS) x let's go shopping (NZ) (no excuse needed (GB))
4
2.3
16/1
T: R C Dennis
R: K Mudhoo (55.5)
16/1
5m darci brahma (NZ) x the pearler (NZ) (volksraad (GB))
5
2.4
30/1
T: N & B Blatch
R: B M Murray (52.5)
30/1
4m bachelor duke (USA) x auspicious (NZ) (darci brahma (NZ))
6
4.9
4/1
T: S Kennedy & A Furlong
R: D Prastiyou (56)
4/1
4g rip van winkle (IRE) x roc de chine (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
5.2
8/1
T: L & R Didham
R: J D Laking (56)
8/1
5m zacinto (GB) x carlyon bay (NZ) (ustinov (AUS))
8
5.5
15/4F
T: T Charles & P Corbett
R: K Asano (59)
15/4F
5g animal kingdom (USA) x spirited dancer (IRE) (sadler's wells (USA))
9
5.8
20/1
T: R C Dennis
R: S L Wynne (55.5)
20/1
7m thorn park (AUS) x the freckle (NZ) (grosvenor (NZ))
10
9.6
6/1
T: B & S Anderton
R: C A Campbell (54.5)
6/1
8g raise the flag (GB) x sumtime (NZ) (flying pegasus (IRE))
Race 4 - Speight's (Bm82) (1600m)
Class: Benchmark 82 Track: Slow(7) Time: 1:40.68
Prizemoney: $30,000
1
11/4F
T: K & A Tyler
R: K Asano (53)
11/4F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
12/1
T: Ms L Vaughan
R: C A Campbell (53.5)
12/1
3
5.3
Bakela (7)
8/1
T: Terry Kennedy
R: B M Murray (53)
8/1
6g bachelor duke (USA) x rough crossing (NZ) (prince of praise (NZ))
4
5.7
16/1
T: Ms S McKay
R: Rohan Mudhoo (57.5)
16/1
8g pins (AUS) x look at moiye (NZ) (o'reilly (NZ))
5
5.8
20/1
T: D B Frye
R: C W Johnson (54)
20/1
6m rip van winkle (IRE) x sakura cluden (NZ) (yamanin vital (NZ))
6
6.8
15/2
T: M & M Pitman
R: A Comignaghi (54)
15/2
5m pins (AUS) x pyjamas (NZ) (centaine (AUS))
7
7.1
Zabay (9)
10/1
T: B & S Anderton
R: T R Moseley (54.5)
10/1
6m stravinsky (USA) x obey (NZ) (zabeel (NZ))
8
7.2
40/1
T: E E Winsloe
R: Ms K Williams (57)
40/1
9
12.5
13/4
T: J W Richards
R: J D Laking (56)
13/4
5g stratum (AUS) x princess narine (AUS) (red ransom (USA))
10
13.5
60/1
T: M E Forde
R: R D Beeharry (51)
60/1
6m per incanto (USA) x eighty twenty (NZ) (mellifont (USA))
11
17
12/1
T: T & L Prendergast
R: J R Lowry (60)
12/1
6g pins (AUS) x paris carver (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
12
21.3
11/1
T: K & A Tyler
R: C K Kwo (54)
11/1
8g road to rock (AUS) x la mondo (NZ) (spinning world (USA))
Race 5 - Allied Security (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:14.08
Prizemoney: $22,500
1
4/1F
T: B & S Anderton
R: C A Campbell (54)
4/1F
5m pins (AUS) x miss aurora (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Tavattack,
This nick: 128 runners; 85 winners; 9 SW. Details
2
0.1
11/1
T: Ms S McKay
R: S L Wynne (56)
11/1
5m bahhare (USA) x takaka (NZ) (bertolini (USA))
3
2.9
9/2
T: Terry Kennedy
R: J R Lowry (57.5)
9/2
5m poet's voice (GB) x redscilla (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3.4
9/1
T: Steven Prince
R: J D Laking (59)
9/1
4g per incanto (USA) x anza belle (NZ) (centaine (AUS))
5
3.9
Kerany (6)
20/1
T: Terry Kennedy
R: B M Murray (56)
20/1
4m falkirk (NZ) x sudders (NZ) (sudurka (AUS))
6
4.4
6/1
T: M & M Pitman
R: K Asano (57)
6/1
4g showcasing (GB) x miss mocha (NZ) (senor pete (USA))
7
5.4
30/1
T: A K Schwarz
R: K Mudhoo (58)
30/1
4m sweet orange (USA) x georgia oak (NZ) (savabeel (AUS))
8
5.7
15/1
T: M E Forde
R: C K Kwo (55)
15/1
7m tickets (AUS) x cupcakes (AUS) (anabaa (USA))
9
6.2
9/2
T: J S Burns
R: Rohan Mudhoo (56.5)
9/2
6g swiss ace (AUS) x flustered (AUS) (mossman (AUS))
10
6.3
Neruda (11)
12/1
T: Terry Kennedy
R: Ms K Williams (57)
12/1
4m pins (AUS) x bellonet (NZ) (hussonet (USA))
11
8.3
20/1
T: Ms A Dickson
R: T R Moseley (59)
20/1
12
10.1
Campo (10)
20/1
T: J & K Parsons
R: R D Beeharry (54.5)
20/1
4g highly recommended (AUS) x lezani (AUS) (beautiful crown (USA))
Race 6 - Sthrn Wide Realty Hazlett Stks (1200m) LR
Class: Open Track: Slow(8) Time: 1:13.34
Prizemoney: $50,000
1
11/1
T: Claire Anderton
R: B M Murray (53)
11/1
5m darci brahma (NZ) x the jewel (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 24 runners; 18 winners; 3 SW. Details
2
1.5
40/1
T: B & S Anderton
R: C A Campbell (53)
40/1
3
3
11/8F
T: M & M Pitman
R: C W Johnson (59)
11/8F
4
3.4
5/1
T: S B Marsh
R: S L Wynne (53)
5/1
5
3.8
20/1
T: Terry Kennedy
R: K Asano (53)
20/1
6m battle paint (USA) x dubai century (AUS) (military plume (NZ))
6
6.6
Shaara (5)
30/1
T: Jo-Ann Gordon
R: K Mudhoo (54)
30/1
9g castledale (IRE) x perky lass (NZ) (kyoei dapper (AUS))
7
7.4
10/1
T: M & M Pitman
R: T R Moseley (53)
10/1
4m showcasing (GB) x cabal (NZ) (carnegie (IRE))
8
7.9
11/2
T: Michael Daly
R: Ms K Williams (57)
11/2
6g per incanto (USA) x turf fire (NZ) (o'reilly (NZ))
9
11.4
20/1
T: J & K Parsons
R: J D Laking (56)
20/1
6g pins (AUS) x smitten kitten (NZ) (volksraad (GB))
10
13.9
25/1
T: J & K Parsons
R: D Prastiyou (53)
25/1
7g pins (AUS) x raining (NZ) (centaine (AUS))
11
14.2
10/1
T: M & M Pitman
R: A Comignaghi (60)
10/1
7g testa rossa (AUS) x sheerama (AUS) (catbird (AUS))
Race 7 - White Robe Lodge (Bm72) (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Slow(8) Time: 1:28.84
Prizemoney: $25,000
1
7/1
T: K & A Tyler
R: K Asano (54.5)
7/1
3g power (GB) x keepereel (NZ) (keeper (AUS))
Winning siblings: Azareel,
This nick: 8 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.3
13/2
T: L R Beckett
R: J D Laking (58.5)
13/2
3
0.5
4/1F
T: Ms T Rae
R: C W Johnson (59)
4/1F
5g stratum (AUS) x devil child (AUS) (street cry (IRE))
4
1.3
30/1
T: A K Schwarz
R: K Mudhoo (57.5)
30/1
5
1.8
30/1
T: R C Dennis
R: J R Lowry (58)
30/1
5m darci brahma (NZ) x the dazzler (NZ) (centaine (AUS))
6
3.6
Nopele (1)
15/1
T: Jo-Ann Gordon
R: R D Beeharry (56.5)
15/1
6g bullbars (AUS) x storm bubble (NZ) (storm creek (USA))
7
3.9
14/1
T: Ms N Lloyd
R: Rohan Mudhoo (54.5)
14/1
5m he's remarkable (NZ) x lady stella (NZ) (st. petersburg (AUS))
8
4.4
40/1
T: B & S Anderton
R: C R Barnes (56.5)
40/1
7m gallant guru (AUS) x la gem (NZ) (seasoned star (AUS))
9
6.9
4/1
T: Andrew Carston
R: S L Wynne (56)
4/1
4m pins (AUS) x paris carver (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
10
7.1
25/1
T: N W Coulbeck
R: A Comignaghi (58)
25/1
6m showcasing (GB) x valderama (NZ) (elusive city (USA))
11
10.1
50/1
T: Ms A Frye
R: B M Murray (53.5)
50/1
8m ekraar (USA) x anticipation (NZ) (volksraad (GB))
12
11.1
40/1
T: Ms A Dickson
R: C K Kwo (56.5)
40/1
9g remind (USA) x fancyaligndown (NZ) (align (AUS))
13
13.1
11/2
T: B & R Wilson
R: T R Moseley (58.5)
11/2
4g power (GB) x royal governess (NZ) (volksraad (GB))
14
13.6
11/1
T: Danny Crozier
R: Ms K Williams (57.5)
11/1
6m iffraaj (GB) x tinkerbabu (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 8 - Beaumont Dual Code 23/3 (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:42.07
Prizemoney: $22,500
1
7/1
T: B & S Anderton
R: C A Campbell (55.5)
7/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
Spectra (15)
30/1
T: Terry Kennedy
R: K Mudhoo (56)
30/1
5m reliable man (GB) x consumer (AUS) (zabeel (NZ))
3
3.5
20/1
T: Ms A Hoffman
R: C K Kwo (53.5)
20/1
5m burgundy (NZ) x ensorcelez (NZ) (black minnaloushe (USA))
4
3.6
8/1
T: Michael Daly
R: Ms K Williams (58)
8/1
3g tavistock (NZ) x miss rhythmic (NZ) (o'reilly (NZ))
5
4.4
8/1
T: R C Dennis
R: J R Lowry (57.5)
8/1
5m ocean park (NZ) x under and over (NZ) (danasinga (AUS))
6
4.7
30/1
T: Terry Kennedy
R: T R Moseley (59)
30/1
7
5.7
14/1
T: Terry Kennedy
R: J D Laking (57)
14/1
6m postponed (USA) x marendez (AUS) (marquetry (USA))
8
6.7
11/1
T: Terry Kennedy
R: B M Murray (55.5)
11/1
4m towkay (AUS) x yodel (NZ) (howbaddouwantit (USA))
9
13.5
7/1
T: Terry Kennedy
R: C R Barnes (57)
7/1
5m teofilo (IRE) x polka (NZ) (groom dancer (USA))
10
14.5
Nazare (2)
11/2
T: Ms J Hillis
R: S L Wynne (59)
11/2
4g he's remarkable (NZ) x distinction (NZ) (honor grades (USA))
11
17.5
11/1
T: A T Beckett
R: A Comignaghi (55.5)
11/1
5m highly recommended (AUS) x morphun (NZ) (the jogger (USA))
12
19.8
40/1
T: Terry Kennedy
R: Rohan Mudhoo (55)
40/1
7m raise the flag (GB) x sustain (NZ) (danzighill (AUS))
13
22.3
9/2F
T: M & M Pitman
R: K Asano (57)
9/2F
4g makfi (GB) x clipjoint (NZ) (our krona (NZ))
14
24.6
30/1
T: T Charles & P Corbett
R: D Prastiyou (57.5)
30/1
5m redwood (GB) x procida (AUS) (danehill dancer (IRE))
* Nick figures are for Australasia.