Breednet Results

ARARAT - Thursday, February 16

Race 1 - Gift Hotel Moo And Brew Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.17
Prizemoney: $20,000
1
20/1
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (56.5)
20/1
4m Bon Hoffa x Hookup (Portland Pirate )
2
0.4
Sagano (5)
9/1
T: S Burford
R: H Coffey (58.5)
9/1
4g Astronomer Royal (USA) x Pocket Fortyniner (Way Of Light (USA))
3
1.7
5/1
T: Michael Roebuck
R: Tahlia Hope (54.5)
5/1
4
2.4
20/1
T: P W McKenna
R: Chelsea Hall (57)
20/1
4g Danzero x Ora Smytzer (Rory's Jester )
5
4.6
15/4
T: Ms A Blackburn
R: Jarrod Fry (56.5)
15/4
4m Chatline x Perugino's Pearl (Perugino (USA))
6
5.1
60/1
T: Jason Post
R: Jack Hill (58.5)
60/1
4g Keltrice x Jetsetting (Export Price (FR))
7
13.1
100/1
T: Stephen Lenehan
R: John Allen (58.5)
100/1
4g Econsul (NZ) x Selma Spur (Flying Spur )
8
15.9
4/5F
T: Wez Hunter
R: Alan Creighton (58.5)
4/5F
4g Strategic x Robella (Rory's Jester )
Race 2 - Melbourne Parkview Hotel Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.83
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: J P Salanitri
R: Dean Holland (58)
4/1
3g Hard Spun (USA) x Jasmine Rose (Carnegie (IRE))
Winning siblings: Elle Street, Princess Tamika,
2
2.0
8/1
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (58)
8/1
3g Host (CHI) x Petit Cadeau (Kingston Mill (USA))
3
2.8
7/2
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
7/2
3g Tickets x Play Money (Red Ransom (USA))
4
5.0
Foyle (4)
100/1
T: B and A McKnight
R: Lucinda Doodt (55)
100/1
3g Onemorenomore x Mariners Joy (Dehere (USA))
5
6.3
25/1
T: J A Rogers
R: Ms C Puls (58)
25/1
3g Atomic x Rediscover (Elvstroem )
6
6.4
30/1
T: D W Whitworth
R: W Egan (58)
30/1
3g Shinzig x Milwaukee Flyer (Dehere (USA))
7
6.5
12/1
T: Byron Cozamanis
R: C A Robertson (56)
12/1
8
6.6
10/1
T: M J Williams
R: Jarrod Fry (56)
10/1
9
7.3
50/1
T: Shay Keating
R: Jordan Childs (58)
50/1
10
9.0
3/1F
T: Peter Hardacre
R: Ms L J Meech (56)
3/1F
3f Magnus x Catch The Magic (Strategic )
11
9.5
14/1
T: D K Weir
R: H Coffey (58)
14/1
3c Big Poppa Pump x Kentucky Cash (Dash For Cash )
12
10.3
14/1
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (56)
14/1
3f Dash For Cash x Storm Tossed (Rory's Jester )
Race 3 - Classic Bet In App Store Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:38.95
Prizemoney: $20,000
1
60/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (58.5)
60/1
4g Iffraaj (GB) x Flinders (USA) (Royal Academy (USA))
2
1.0
4/1
T: R J Stephens
R: Tahlia Hope (56.5)
4/1
4g Nadeem x Nepal (Quest For Fame (GB))
3
1.8
9/4
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
9/4
6g Niello x Eastern City (Desert Sun (GB))
4
2.5
14/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jack Hill (58.5)
14/1
4g Any Suggestion x Miss Tuff (NZ) (Montjeu (IRE))
5
2.7
1/1F
T: Daniel Kelly
R: Jarrod Fry (56)
1/1F
3f Myboycharlie (IRE) x Spellbinder (Palace Music (USA))
6
3.7
150/1
T: D T Drever
R: Ms C Puls (56.5)
150/1
6m God's Own x Wingin' A Prayer (Raise A Stanza (USA))
7
6.4
30/1
T: R K Post
R: Ms L J Meech (58.5)
30/1
5g Blevic x Rosebird (Mukaddamah (USA))
8
7.2
150/1
T: Wayne Walters
R: Chelsea Hall (55)
150/1
6m Shinko King (IRE) x Sulina (NZ) (Mi Preferido (USA))
9
7.6
150/1
T: Dane Smith
R: Jordan Childs (58.5)
150/1
5g Golden Lake x Flippalusion (Dolphin Street (FR))
10
42.6
Respun (6)
150/1
T: Peter D Green
R: H Coffey (58.5)
150/1
Race 4 - E-Cycle Solutions Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.91
Prizemoney: $20,000
1
20/1
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (58.5)
20/1
Winning siblings: Illyshi, Shipin,
2
0.2
11/2
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (56.5)
11/2
4m Mr. Nancho (ARG) x Goldsmith (NZ) (Montjeu (IRE))
3
2.5
3/1
T: M J Williams
R: Jarrod Fry (56.5)
3/1
4m Primus x Visual Dream (Eagle Eyed (USA))
4
4.2
10/1
T: A L Browell
R: Jack Hill (58)
10/1
3g Von Costa De Hero x Sauvete (General Nediym )
5
4.7
5/2F
T: T and K O'Sullivan
R: Ms L J Meech (58)
5/2F
6
5.1
4/1
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
4/1
5g Gallant Guru x Party Player (NZ) (Defensive Play (USA))
7
5.3
40/1
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (58)
40/1
3g Onemorenomore x Qahira (Holy Roman Emperor (IRE))
8
5.8
11/1
T: Gary Bridges
R: Anthony Boyd (54.5)
11/1
5m Stanford x Call Me Time (Seiger )
9
6.3
30/1
T: H J Barry
R: Chelsea Hall (57)
30/1
6g Chatline x North Angel (North Reef (IRE))
10
10.0
200/1
T: D C Saxon
R: J Keating (56.5)
200/1
4m All American x Group (Sir Tristram (IRE))
11
12.8
60/1
T: A L Browell
R: H Coffey (56)
60/1
3f Stryker x Miss Aristocrat (King Of Prussia )
12
37.8
200/1
T: Allan J Clark
R: Jordan Childs (58)
200/1
3g Golden Lake x Universal Diva (Universal Prince )
Race 5 - Grampians Caravan Park (Bm58) (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 2:05.83
Prizemoney: $16,000
1
7/2
T: Aaron Purcell
R: D Yendall (59.5)
7/2
4g Al Maher x Ashwaq (Galileo (IRE))
Winning siblings: Shawqeeny,
2
2.3
5/2F
T: T and K O'Sullivan
R: Jack Hill (59.5)
5/2F
7g Librettist (USA) x Bahamian Star (Bahamian Bounty (GB))
3
6.1
11/1
T: J A McLean
R: John Allen (60)
11/1
6g Heliostatic (IRE) x Kimono (IRE) (Machiavellian (USA))
4
7.5
10/1
T: J F Luttrell
R: A Mallyon (57.5)
10/1
4m Floral Pegasus x Centaflury (NZ) (Centro (NZ))
5
7.6
4/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (61)
4/1
6g Zabeel (NZ) x Classy Choice (Redoute's Choice )
6
7.8
9/1
T: G R McQueen
R: Jarrod Fry (56)
9/1
8g Tsigane (FR) x Rare Miss (Rare Pearl (FR))
7
8.0
12/1
T: D C Saxon
R: J Keating (55)
12/1
5g Street Cry (IRE) x Celadon (NZ) (Danehill (USA))
8
8.4
150/1
T: Jamie Edwards
R: Dean Holland (54)
150/1
5m Choisir x Lady Cairns (Last Tycoon (IRE))
9
10.1
100/1
T: L J Cadzow
R: Ms C Puls (55)
100/1
9m Staaraq x Boonerdo Lass (Amen Brother (USA))
10
10.9
100/1
T: D F Daffy
R: H Coffey (54)
100/1
5g Domesday x Jig Time Lady (Zeditave )
11
12.6
12/1
T: Niall Phillips
R: Ms S Thornton (56)
12/1
3f Moshe x Loti's Delight (Flying Spur )
Race 6 - Stawell Glass (Bm58) (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 2:05.09
Prizemoney: $16,000
1
9/2
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (56)
9/2
Winning siblings: Bean Trac,
2
2.5
11/1
T: Jamie Edwards
R: Trent Germaine (58)
11/1
6g Niello x Conscription (Vettori (IRE))
3
3.3
15/2
T: Daniel Bowman
R: Jordan Childs (60)
15/2
6g Sebring x Royal Singer (Royal Academy (USA))
4
5.5
7/4F
T: C Maher
R: Ms L J Meech (60.5)
7/4F
5m Pentire (GB) x My Guardian (NZ) (Volksraad (GB))
5
6.0
15/1
T: R J Gilcrist
R: Jack Hill (58)
15/1
4m Grey Swallow (IRE) x Kensington Palace (Kingston Rule (USA))
6
6.8
16/1
T: D F Daffy
R: H Coffey (54)
16/1
5m Bernardini (USA) x Clothilde (Danehill (USA))
7
10.0
80/1
T: Stephen Field
R: Tahlia Hope (52)
80/1
6g Testafiable x Palixandre (Pine Circle (USA))
8
10.5
50/1
T: S Cooper
R: Ms K Furness (51)
50/1
8g Excites x Loaheeb (Canny Lad )
9
11.3
11/1
T: G R Mallinson
R: Lucinda Doodt (53)
11/1
7g Duelled x Mylor (NZ) (Kashani (USA))
10
11.7
12/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (55)
12/1
8g Bahhare (USA) x Ilinca (NZ) (Star Way (GB))
11
13.4
8/1
T: Dane Smith
R: Jarrod Fry (57.5)
8/1
6m Show A Heart x Belzain (Woodman (USA))
Race 7 - Halls Gap Lakeside (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:38.31
Prizemoney: $16,000
1
7/2
T: Dane Smith
R: Jarrod Fry (61)
7/2
2
0.8
7/1
T: Aiden Nunn
R: A Darmanin (60)
7/1
3
2.3
5/2F
T: Mitchell Freedman
R: Anthony Boyd (59.5)
5/2F
4
3.5
13/4
T: T and K O'Sullivan
R: T Ryan (61)
13/4
5g Brilliance (USA) x Russiantobed (NZ) (St. Petersburg )
5
3.9
20/1
T: R J Hilton
R: Jack Hill (60)
20/1
5g Casino Prince x Dancer (Secret Savings (USA))
6
5.2
40/1
T: Ms T Maddox
R: C R Brown (54)
40/1
6g Rakti (GB) x Glowing Image (Forest Glow (USA))
7
5.5
100/1
T: Ms M Harry
R: Ms C Puls (54)
100/1
9g Elvstroem x Lettercee (Hennessy (USA))
8
5.7
40/1
T: Julie Scott
R: Dean Holland (56)
40/1
6g Street Cry (IRE) x Musical Lyrics (USA) (Quiet American (USA))
9
6.7
11/1
T: Noel Watson
R: D Yendall (54.5)
11/1
5m Blackfriars x Crossed Wires (Scenic (IRE))
10
9.7
200/1
T: R D Daniel
R: Lucinda Doodt (53)
200/1
6g Street Boss (USA) x Oh So Canny (NZ) (Sir Tristram (IRE))
11
11.1
30/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (57)
30/1
5m Shinko King (IRE) x Kingstonette (Kingston Rule (USA))
12
11.4
11/1
T: Jamie Opperman
R: Ms L J Meech (55.5)
11/1
5g All American x Parisina (Last Tycoon (IRE))
Race 8 - Easter - Grand Mile 18/3-Bm64 (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:17.60
Prizemoney: $20,000
1
9/1
T: Allan J Clark
R: Jordan Childs (60)
9/1
7g Written Tycoon x Western Love (Western Symphony (USA))
Winning siblings: Rue De L'amour, Westonrubi,
2
2.3
15/8F
T: Ms W Kelly
R: Ms L J Meech (58.5)
15/8F
4g Grey Swallow (IRE) x Desert Reason (Desert Prince (IRE))
3
3.1
50/1
T: Ann Jones
R: W Egan (57.5)
50/1
5m Street Sense (USA) x Sandy City (IRE) (Green Desert (USA))
4
3.8
Sar Sar (12)
7/1
T: Peter Hardacre
R: Chelsea Hall (56)
7/1
5m Not A Single Doubt x Tambul Dancer (Estambul (ARG))
5
4.0
9/1
T: Gary Bridges
R: Jarrod Fry (59.5)
9/1
6g Stanford x Call Me Time (Seiger )
6
5.0
60/1
T: Ms J Duncan
R: Melissa Julius (58)
60/1
6m Host (CHI) x Cosmic Dust (Hurricane Sky )
7
5.8
6/1
T: G W Browney
R: H Coffey (59.5)
6/1
7g Al Maher x Vistarena (Scenic (IRE))
8
5.9
Viotti (11)
16/1
T: Philip Cole
R: A Mallyon (58.5)
16/1
4g Amadeus Wolf (GB) x Sieva (Invincible Spirit (IRE))
9
7.9
10/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jack Hill (60)
10/1
4g Sharkbite x Takook (Keltrice )
10
8.2
14/1
T: Daniel Bowman
R: Tahlia Hope (57)
14/1
6m Magnus x Champagne Miss (Danzero )
11
9.9
8/1
T: Dane Smith
R: John Allen (57)
8/1
5m Crystal Finale x Cocoa Tycoon (Last Tycoon (IRE))
Race 9 - Dash To The Nash (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:04.63
Prizemoney: $16,000
1
9/4F
T: Wez Hunter
R: Alan Creighton (59)
9/4F
Winning siblings: Must Be Mink,
2
0.1
9/1
T: Daniel Bowman
R: Tahlia Hope (56)
9/1
4m Gonski x Fast Fav (Fasliyev (USA))
3
1.4
9/1
T: R J Gilcrist
R: Ms L J Meech (57.5)
9/1
4m Red Element x Vermont Eagle (Octagonal (NZ))
4
1.5
4/1
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (57.5)
4/1
4m Any Given Saturday (USA) x Foxy Eyes (Foxhound (USA))
5
2.8
20/1
T: Allan J Clark
R: Jordan Childs (56.5)
20/1
4m Flying Pegasus x The Cat Empire (Second Empire (IRE))
6
3.5
15/2
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (59)
15/2
7
3.8
20/1
T: R K Post
R: Jarrod Fry (60)
20/1
5g Brief Truce (USA) x Settles (Settlement Day (USA))
8
4.8
20/1
T: B and A McKnight
R: Lucinda Doodt (54)
20/1
4m O'Lonhro x Sherlowe (Sesaro (USA))
9
5.1
100/1
T: J Rowe
R: Ms C Puls (59)
100/1
5m Time Thief x Angalia (Encosta De Lago )
10
8.4
150/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (57)
150/1
7m Electronic Zone (USA) x Sulina (NZ) (Mi Preferido (USA))
11
11.1
150/1
T: L J Cadzow
R: Chelsea Hall (53)
150/1
12
12.9
20/1
T: B J McCarthy
R: Jack Hill (58)
20/1
5m Written Tycoon x Cyar (Bianconi (USA))
13
16.7
200/1
T: Bryan Dowsett
R: Ms K Furness (54)
200/1
7g O'Reilly (NZ) x Rationable (NZ) (Housebuster (USA))
14
21.7
15/2
T: J A McLean
R: D Yendall (59)
15/2
4m Nicconi x Fine Stem (Devaraja (NZ))