Breednet Results

ARARAT - Sunday, November 10

Race 1 - Gorst Rural Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:04.94 (35.37)
Prizemoney: $35,000
1
Ponga (7)
9/2
T: Jason Warren
R: Clayton Douglas (58)
9/2
3g Unencumbered x Hypatia (Distant Music (USA))
Winning siblings: Believing, Bold Kingston,
2
2.3
Batal (1)
8/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: Zac Spain (58)
8/1
3g Snitzel x Moon Is Up (USA) (Woodman (USA))
3
2.8
13/4
T: Symon Wilde
R: D Yendall (56)
13/4
3f Skilled x Havasinga (Danasinga )
4
4.7
5/2F
T: Patrick Payne
R: Damien Thornton (58)
5/2F
3g Bon Hoffa x Desert Ibis (Desert Prince (IRE))
5
7.5
12/1
T: B J McCarthy
R: B Rawiller (58)
12/1
3g Canford Cliffs (IRE) x Rime (Encosta De Lago )
6
9.7
20/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (58)
20/1
7
11.7
100/1
T: Ms H Burns
R: Madison Lloyd (53)
100/1
3f Magnus x Initial Venture (Hennessy (USA))
8
12.5
Zanazou (12)
7/2
T: Archie Alexander
R: Ms L J Meech (56)
7/2
3f Zoustar x Miss Singo (Big Brown (USA))
9
17.7
40/1
T: S R Fisher
R: Jarrod Fry (58)
40/1
3c Zoustar x Royal Flirt (Royal Academy (USA))
Race 2 - Ararat Rural City Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:18.33 (34.68)
Prizemoney: $35,000
1
4/11F
T: Deanne Taylor
R: Jarrod Fry (56.5)
4/11F
4m Swiss Ace x Veva Girl (Fastnet Rock )
Winning siblings: Aalaalune, De La Terre,
2
8.0
7/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Lewis German (57)
7/1
3g More Than Ready (USA) x Mary Marvel (Fusaichi Pegasus (USA))
3
8.2
12/1
T: B J McCarthy
R: B Rawiller (58.5)
12/1
4
9.2
7/2
T: T & K O'Sullivan
R: J Lorensini (56.5)
7/2
4m High Chaparral (IRE) x Kesari (NZ) (Volksraad (GB))
Race 3 - Midland Irrigation Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:37.82 (37.02)
Prizemoney: $35,000
1
20/1
T: D T Curran
R: Jarrod Fry (56.5)
20/1
4m Sizzling x Stylish Lass (Barathea (IRE))
2
0.8
6/1
T: N A Blackiston
R: Ms L J Meech (58.5)
6/1
5g Zed (NZ) x Tutuland (FR) (Green Desert (USA))
3
1.3
66/1
T: Stephen Field
R: John Robertson (58.5)
66/1
5g Khyber Pass x Law Of Logic (Zeditave )
4
1.4
10/9F
T: M Price & M Kent Jnr
R: Zac Spain (57)
10/9F
3g Starcraft (NZ) x Diyaraka (FR) (Clodovil (IRE))
5
2.9
6/1
T: Jason Warren
R: B Rawiller (58.5)
6/1
4g Jakkalberry (IRE) x Refused The Dance (NZ) (Defensive Play (USA))
6
3.1
5/1
T: M J Enright
R: Jack Hill (58.5)
5/1
7
3.4
60/1
T: Stephen Field
R: Damien Thornton (56.5)
60/1
4m Burgundy (NZ) x Head Girl (Encosta De Lago )
8
4.7
15/4
T: Archie Alexander
R: D Yendall (57)
15/4
Race 4 - Rsl Sir Brudenell White (Bm70) (3800m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 4:15.33 (37.37)
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: Dane Smith
R: Clayton Douglas (70)
7/2
6g Frankel (GB) x Rosie's Posy (IRE) (Suave Dancer (USA))
2
1.8
8/1
T: P F Ryan
R: R Cully (69)
8/1
6g Raise The Flag (GB) x Personal Column (NZ) (Personal Escort (USA))
3
2.3
11/4F
T: P G Payne
R: Lee Horner (67)
11/4F
4m Rebel Raider x Posnet (Gallo Di Ferro (USA))
4
3.5
11/4F
T: C G Murray
R: T Ryan (65)
11/4F
7g Stormhill x Joyance (Jugah (USA))
5
7.2
60/1
T: Dane Smith
R: Adam Roustoby (64.5)
60/1
6
7.3
12/1
T: D N Kolpin
R: R O'Sullivan (64.5)
12/1
7
7.4
5/1
T: D E Magro
R: D Horner Jnr (69)
5/1
7g Hard Spun (USA) x Wisteria Island (Encosta De Lago )
8
7.6
40/1
T: Ms K Dufty
R: B S Thomas-Rantall (68)
40/1
8g Bianconi (USA) x Wasn't It Good (Grand Lodge (USA))
9
14.1
20/1
T: B I Stanaway
R: W Gordon (64)
20/1
7g Good Journey (USA) x Cuplet (Will Dancer (FR))
10
28.4
100/1
T: B I Stanaway
R: Nathan Newton (64)
100/1
10g Pentire (GB) x Clarissa (NZ) (Zabeel (NZ))
Race 5 - Ame Systems (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:04.52 (35.45)
Prizemoney: $35,000
1
6/1
T: Kylie Vella
R: S Vella (59.5)
6/1
5g Atomic x Raaz Noire (Citizen Kane (ARG))
Winning siblings: Black Prince Ruby,
2
2.5
20/1
T: Nathan Hobson
R: Madison Lloyd (57)
20/1
6g Reward For Effort x Elle's Decree (Red Ransom (USA))
3
2.7
20/1
T: Wendy Potter
R: Jarrod Fry (60)
20/1
7g O'Lonhro x Samurtriark (Danetrice )
4
3.2
14/1
T: W P Cerchi
R: B Rawiller (61.5)
14/1
9g Ruwi (GB) x Forewarning (Magic Albert )
5
3.9
11/1
T: P W McKenna
R: Dean Holland (60)
11/1
6
4.3
8/15F
T: Will Clarken
R: Ms L J Meech (60)
8/15F
4g Akeed Mofeed (GB) x Bel Mer (Bel Esprit )
7
4.4
25/1
T: M J Williams
R: Damien Thornton (54)
25/1
7m Any Given Saturday (USA) x Foxy Eyes (Foxhound (USA))
8
5.4
15/2
T: B J McCarthy
R: Teodore Nugent (59.5)
15/2
Race 6 - Bet365 Ararat Gold Cup (2000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:04.89 (35.79)
Prizemoney: $70,000
1
2/1
T: P A Preusker
R: Dean Holland (54)
2/1
Winning siblings: Iggimacool, Love The Moment, This Moment,
2
0.1
9/2
T: Dane Smith
R: D Yendall (56.5)
9/2
9g Rakti (GB) x Valentine's Gift (Ifrad (USA))
3
1.1
20/1
T: G Withers
R: Ms G Cartwright (54)
20/1
7g Lonhro x Dreamy (Bel Esprit )
4
2.3
2/1F
T: Aaron Purcell
R: Teodore Nugent (55)
2/1F
6g Nayef (USA) x Imagery (GER) (Monsun (GER))
5
3.6
7/1
T: T & K O'Sullivan
R: Michael Poy (54)
7/1
6
4.3
40/1
T: J G Brooks
R: S Tsaikos (58)
40/1
8g Outback Prince x Maggie Jain (Lujain (USA))
7
6.8
16/1
T: G W Browney
R: Zac Spain (54)
16/1
7g More Than Ready (USA) x Diamond Cove (Octagonal (NZ))
8
8.3
10/1
T: M J Williams
R: Jack Hill (56.5)
10/1
6g Wanted x Marcia Proba (Falbrav (IRE))
Race 7 - Programmed China Bowl (1300m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:16.78 (35.98)
Prizemoney: $82,000
1
15/4
T: P A Preusker
R: Damien Thornton (54)
15/4
4g Sepoy x Lipari (Redoute's Choice )
Winning siblings: Levendi, Wu Gok,
2
0.4
Revlis (11)
8/1
T: T & K O'Sullivan
R: Michael Poy (54)
8/1
5g Delago Deluxe x Already (More Than Ready (USA))
2017 MM National Yearling Sale
$16,000
Vendor: Newhaven Park Boorowa NSW
Buyer: Beamish Bloodstock International
2017 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
$10,000
Vendor: Symphony Lodge Oakey Qld
Buyer: Ashley Maley
3
0.5
8/1
T: D N Kolpin
R: Dean Holland (54)
8/1
4
2.0
5/1
T: K Hann
R: J Keating (54)
5/1
6g So You Think (NZ) x Aussie Crawl (Redoute's Choice )
5
4.2
40/1
T: Michael Jones
R: Jarrod Fry (58.5)
40/1
7g Pins x Oh So Glam (NZ) (O'Reilly (NZ))
6
5.5
10/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Lewis German (54)
10/1
6g Written Tycoon x Blue Music (Bluebird (USA))
7
6.2
9/1
T: Will Clarken
R: Ms L J Meech (55)
9/1
7g Beneteau x Miss Columbus (Spinning World (USA))
8
6.7
60/1
T: M J O'Donnell
R: Zac Spain (57)
60/1
7g Denman x Late Watch (Night Shift (USA))
9
7.5
80/1
T: M Cornish & Ms D Gaskin
R: Will Price (54)
80/1
6m High Chaparral (IRE) x Suppose (USA) (Danehill (USA))
10
9.2
5/2F
T: Symon Wilde
R: D Yendall (59.5)
5/2F
6g Host (CHI) x Petit Cadeau (Kingston Mill (USA))
11
9.4
12/1
T: Alisa Hinch
R: Teodore Nugent (54)
12/1
5g Keano (NZ) x Pranayama (Commands )
12
9.8
100/1
T: Nathan Hobson
R: Madison Lloyd (54)
100/1
Race 8 - Mixx Fm (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:38.17 (35.75)
Prizemoney: $35,000
1
7/4F
T: Symon Wilde
R: D Yendall (60.5)
7/4F
4g Written Tycoon x Carnivale (Carnegie (IRE))
Winning siblings: Auld Regret, Kuridala,
2
0.1
7/2
T: Peter Hardacre
R: Dean Holland (59.5)
7/2
3
0.4
11/2
T: Dan O'Sullivan
R: Will Price (58.5)
11/2
5g Helmet x Hughes My Daddy (Henny Hughes (USA))
4
0.5
5/1
T: D T Curran
R: B Rawiller (58.5)
5/1
7g Stryker x Hello Hello (Prince Echo (IRE))
5
0.7
6/1
T: P W McKenna
R: Jarrod Fry (58)
6/1
5g Star Witness x Involare (Black Hawk (GB))
6
3.7
14/1
T: K M Elford
R: Teodore Nugent (58.5)
14/1
7
9.8
11/1
T: Stephen Lenehan
R: Jack Hill (56)
11/1