Breednet Results

ASHBURTON - Friday, December 16

Race 1 - Insurance 4 U Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:22.56
Prizemoney: $7,000
1
Radiant (11)
3/4
T: D M Crozier
R: R Firdhaus (53.5)
3/4
4m Nom Du Jeu x Shining Star (O'Reilly )
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
2/2
T: Andrew Carston
R: M Cameron (58.5)
2/2
4g Showcasing (GB) x Destined (GB) (Danehill (USA))
3
1.6
4/3
T: Ms J Hay
R: S T Collett (56.5)
4/3
4
1.9
8/8
T: J C Blackadder
R: C R Barnes (56.5)
8/8
5m Alamosa x Windy City (City On A Hill (USA))
5
3.4
1/1F
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (57)
1/1F
3g Pins (AUS) x Smitten Kitten (Volksraad (GB))
6
3.7
6/6
T: T Charles and P Corbett
R: R C Black (58.5)
6/6
4g Sebring (AUS) x Love Connection (JPN) (Sunday Silence (USA))
7
5.8
10/9
T: M P McCann
R: S Muniandy (56.5)
10/9
6m Diamond Express x Harmony Bay (The Commander )
8
6.4
7/7
T: R and A McKay
R: K Mudhoo (55)
7/7
3g Postponed (USA) x Ella's Lea (Galileo (IRE))
9
9.5
9/10
T: K and P Hughes
R: A B Collett (56.5)
9/10
4m Perfectly Ready (AUS) x Guardian Miss (AUS) (Hector Protector (USA))
10
10.3
12/12
T: M P McCann
R: Brittany Moore (58.5)
12/12
4g Perfectly Ready (AUS) x Pocket Edition (Jungle Pocket (JPN))
11
11.9
5/5
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: T R Moseley (57)
5/5
3g Coats Choice (AUS) x Mrs Pea (Pentire (GB))
12
12.7
11/11
T: S J Hampton
R: R Cuneen (58.5)
11/11
5g Jest Kidding (AUS) x Sailing High (Yachtie (AUS))
Race 2 - Sealeswinslow Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:09.89
Prizemoney: $7,000
1
6/6
T: P J Rudkin
R: S T Collett (56.5)
6/6
Winning siblings: Go Darcy, Snow Secret,
This nick: 11 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.8
4/3
T: S J Woodsford
R: A B Collett (56.5)
4/3
5m Thorn Park (AUS) x Flytaine (Centaine (AUS))
3
2.6
7/7
T: K and P Hughes
R: M Cameron (56.5)
7/7
5m Bahhare (USA) x Rushanwin (Karensky (USA))
4
2.8
Lin (6)
3/4
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (54.5)
3/4
5m Tavistock x For Love (Omnicorp )
5
3.3
5/5
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (56.5)
5/5
4m Thorn Park (AUS) x Trella (Golan (IRE))
6
3.6
Pickup (3)
8/8
T: K M James
R: C W Johnson (57)
8/8
3g Zacinto (GB) x Lifter (Danzighill (AUS))
7
5.7
1/1F
T: B D Court
R: T R Moseley (58.5)
1/1F
4g Shocking (AUS) x Grandissima (Savabeel (AUS))
8
7.1
2/2
T: S J Woodsford
R: R Cuneen (56.5)
2/2
9
8.3
11/11
T: S J Hewitt
R: C R Barnes (56.5)
11/11
6m Le Saint x Kiss Me Quick (Little Brown Jug )
10
10.1
10/10
T: J C Blackadder
R: R Firdhaus (53.5)
10/10
4m Darci Brahma x Toohottohandle (Howbaddouwantit (USA))
11
12.2
9/9
T: R and A McKay
R: K Mudhoo (55)
9/9
Race 3 - Ravensdown (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:09.09
Prizemoney: $8,000
1
McMay (2)
1/2F
T: T and L Prendergast
R: S L Wynne (58.5)
1/2F
7m Yamanin Vital x McMammoth (McGinty )
Winning siblings: Irish Wit, Makaha, Mcdonald,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
8/8
T: L G Dobbs
R: C W Johnson (59)
8/8
4g Sir Percy (GB) x Little Gem (GB) (Night Shift (USA))
3
2.6
Lady Em (14)
13/11
T: B A Inglis
R: R Firdhaus (51)
13/11
6m Sir Percy (GB) x Embargo (O'Reilly )
4
3.4
14/14
T: Ms K Thomson
R: R Cuneen (56.5)
14/14
5g Fast 'n' Famous (AUS) x Corsica (Centaine (AUS))
5
3.8
5/5
T: S Kennedy and A Furlong
R: S T Collett (57)
5/5
4m Raise The Flag (GB) x Cluden Cort (Personal Escort (USA))
6
4.4
Zanotti (12)
2/1
T: Andrew Carston
R: M Cameron (56)
2/1
7
4.5
10/10
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: J R Lowry (56.5)
10/10
10g O'Reilly x The Dazzler (Centaine (AUS))
8
5.0
9/9
T: Andrew Carston
R: Brittany Moore (56)
9/9
6g Edenwold (CAN) x Princess Melody (Bahhare (USA))
9
5.4
6/6
T: L M Robinson
R: M J McNab (58)
6/6
8g Remind (USA) x Good Hearted (Kinjite )
10
6.1
Letmego (15)
12/13
T: B A Inglis
R: A B Collett (54)
12/13
11
6.4
Skeen (4)
4/4
T: Ms S Clark
R: R C Black (58.5)
4/4
8g Keeninsky x Robina Lass (Seven Figures (USA))
12
6.7
11/12
T: K and P Hughes
R: C R Barnes (57.5)
11/12
5g Iffraaj (GB) x Charangas (AUS) (Flying Spur (AUS))
13
13.9
3/3
T: Andrew Carston
R: T R Moseley (58)
3/3
7m Perfectly Ready (AUS) x Miss Toffelees (Black Minnaloushe (USA))
14
20.8
Asoma (10)
7/7
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (54.5)
7/7
4m Alamosa x Twizzle (IRE) (Arazi (USA))
Race 4 - Bevan,gilbert/Norm @catr-Bm85 (2100m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 2:09.51
Prizemoney: $12,000
1
Zhanim (3)
4/4
T: S J Woodsford
R: A B Collett (54)
4/4
6m Savabeel (AUS) x Tafelberg (Kaapstad )
Winning siblings: African Star, Lady Bealey, Rubin Carter,
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
1.0
3/3
T: Ms J Hay
R: M J McNab (54)
3/3
3
3.0
5/6
T: T Charles and P Corbett
R: G A Jogoo (52)
5/6
6g Flying Spur (AUS) x Lacada (AUS) (Giant's Causeway (USA))
4
3.1
1/1F
T: Ms P Robson
R: C W Johnson (61)
1/1F
7g Keeper (AUS) x Southern Cry (Kaapstad )
5
3.6
7/7
T: D M Crozier
R: S T Collett (54)
7/7
5m Keeper (AUS) x Lady Cavalier (Towkay (AUS))
6
5.1
2/2
T: D Champion and K Murphy
R: S L Wynne (54)
2/2
7
6.0
8/8
T: Andrew Carston
R: M Cameron (54)
8/8
8g Rock Of Gibraltar (IRE) x Gypsy Princess (IRE) (Sadler's Wells (USA))
8
6.8
6/5
T: K and P Hughes
R: T R Moseley (58)
6/5
6g Spartacus (IRE) x Aromay (Green Perfume (USA))
Race 5 - McCrea Painters/Decorators Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.18
Prizemoney: $7,000
1
5/5
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: M Cameron (56)
5/5
3f Thewayyouare (USA) x Evolution (Star Way (GB))
This nick: 5 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/7
T: J C Blackadder
R: R Firdhaus (53)
7/7
3f Guillotine x Explosive (Exploding Prospect (USA))
3
1.8
3/4
T: P E Gray
R: C W Johnson (56)
3/4
3f Nadeem (AUS) x Free Form (AUS) (Octagonal )
4
5.3
10/10
T: S J Woodsford
R: R C Black (57.5)
10/10
4m Ruby's Jester (AUS) x Icareforyou (Centaine (AUS))
5
6.8
6/6
T: M P McCann
R: S Muniandy (57.5)
6/6
4m Paco Boy (IRE) x Go Our Dana (Danasinga (AUS))
6
7.1
Macha (6)
2/2
T: L M Robinson
R: A B Collett (57.5)
2/2
5m Fully Fledged x Catie Cruz (Carolingian (AUS))
7
7.4
4/3
T: L G Didham
R: S L Wynne (57.5)
4/3
4m Shocking (AUS) x Attalla (Volksraad (GB))
8
7.7
1/1F
T: R and A McKay
R: S T Collett (57.5)
1/1F
9
8.9
9/9
T: Ms B Blackie
R: T R Moseley (57.5)
9/9
10
11.9
8/8
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (54)
8/8
3f Cecconi (AUS) x Prussian Doll (AUS) (Grand Lodge (USA))
Race 6 - Valachi Downs (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(2) Time: 1:09.24
Prizemoney: $10,000
1
2/2
T: M P Daly
R: S T Collett (54)
2/2
3g Per Incanto (USA) x Turf Fire (O'Reilly )
Winning siblings: Acrobat,
This nick: 30 runners; 19 winners; 3 SW. Details
2
2.0
6/6
T: J and K Parsons
R: K Mudhoo (60)
6/6
3
2.1
12/12
T: Shane Laming
R: T R Moseley (54)
12/12
6g Fully Fledged x Danamac (Danasinga (AUS))
4
2.3
8/8
T: S J Woodsford
R: A B Collett (57)
8/8
5
2.4
3/3
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (56)
3/3
4g Testa Rossa (AUS) x Sheerama (AUS) (Catbird (AUS))
6
2.5
4/5
T: K and P Hughes
R: T Jonker (54)
4/5
4g Showcasing (GB) x Normandy Lass (Rossini (USA))
7
3.4
11/10
T: R and A McKay
R: C R Barnes (54)
11/10
4g Darci Brahma x Canyon Yodeler (USA) (Swiss Yodeler (USA))
8
3.7
5/4
T: D Champion and K Murphy
R: R Cuneen (59)
5/4
9
5.0
7/7
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (53)
7/7
5m Ruby's Jester (AUS) x Drizzle (Ski Captain (USA))
10
5.7
10/11
T: K and P Hughes
R: M J McNab (55)
10/11
6m Teofilo (IRE) x Sky Rocket (Stravinsky (USA))
11
6.3
Flytime (10)
9/9
T: R and A McKay
R: C W Johnson (54)
9/9
4g Keeper (AUS) x Xbert (Bertolini (USA))
12
12.0
1/1F
T: Andrew Carston
R: M Cameron (57.5)
1/1F
6m Pins (AUS) x Martini (Centaine (AUS))
Race 7 - Rd Petroleum Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(2) Time: 1:22.74
Prizemoney: $15,000
1
4/5
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (53.5)
4/5
12g Stravinsky (USA) x Las Chicas Buenas (Classic Fame (USA))
Winning siblings: Buena Chava, El Corby,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.5
Volcano (10)
7/7
T: L M Robinson
R: S L Wynne (54)
7/7
7g Volksraad (GB) x Toohottohandle (Howbaddouwantit (USA))
3
1.7
1/1F
T: Ms J Hay
R: M J McNab (57)
1/1F
4
2.2
3/4
T: K and L Rae
R: M Cameron (60)
3/4
7g Excellent Art (GB) x Jarada (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
5
2.3
8/8
T: M and W Coles
R: C W Johnson (54)
8/8
5g Red Giant (USA) x Sharp Tip (Pins (AUS))
6
2.4
6/6
T: K and P Hughes
R: T R Moseley (54)
6/6
6m King's Chapel (AUS) x Oxford Aunt (Tuscany Flyer (AUS))
7
2.5
Nippin (9)
9/9
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: S T Collett (54)
9/9
9g Pins (AUS) x Wait A Minute (Centaine (AUS))
8
2.6
5/3
T: S J Woodsford
R: R Cuneen (59)
5/3
7g Gallant Guru (AUS) x Diamonds On Fire (Diamond Express )
9
4.5
2/2
T: S Kennedy and A Furlong
R: A B Collett (55)
2/2
7g Elusive City (USA) x Satin Gold (Woodborough (USA))
10
5.5
10/10
T: Ms S Cunningham
R: C K Kwo (51)
10/10
8g Keeper (AUS) x Allez Tramp (Palatable (USA))
Race 8 - Hinds Ridge Farm (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(2) Time: 1:23.13
Prizemoney: $8,000
1
3/3
T: M R Tapper
R: C W Johnson (56.5)
3/3
4m Per Incanto (USA) x Danse Sauvage (Montjeu (IRE))
Winning siblings: Dancing Light, The Iceman, Velonas,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.0
8/6
T: A M Cowan
R: T R Moseley (58)
8/6
4g Swiss Ace (AUS) x Desert Imp (GB) (Green Desert (USA))
3
2.3
1/2F
T: K and P Hughes
R: A B Collett (57)
1/2F
4m Iffraaj (GB) x Emerald (Grosvenor )
4
2.4
4/4
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (59)
4/4
7g Red Ransom (USA) x Formal Combat (AUS) (Fuji Kiseki (JPN))
5
2.7
2/1
T: Ms J Hay
R: M J McNab (57)
2/1
6
2.9
7/7
T: M and W Coles
R: R Cuneen (58)
7/7
5g Cecconi (AUS) x Jaded (Faltaat (USA))
7
3.8
5/5
T: Andrew Carston
R: M Cameron (56)
5/5
8
3.9
11/11
T: M P McCann
R: S Muniandy (58)
11/11
9
4.7
6/8
T: Ms J Hay
R: J R Lowry (56.5)
6/8
4m Captain Rio (GB) x Beach Road (Kilimanjaro (GB))
10
6.1
12/13
T: Ms P Robson
R: T Jonker (52.5)
12/13
4m Battle Paint (USA) x Reremoana (Legion (AUS))
11
6.9
14/14
T: D M Crozier
R: Ruzaili Yatim (53.5)
14/14
7m No Excuse Needed (GB) x Sarah Little (Volksraad (GB))
12
7.6
10/9
T: P J Rudkin
R: S T Collett (56.5)
10/9
4m Red Giant (USA) x Just Like El (AUS) (El Moxie (USA))
13
9.9
13/12
T: B A Inglis
R: C R Barnes (56)
13/12
14
11.2
9/10
T: M R Tapper
R: K Mudhoo (55)
9/10
7m Captain Rio (GB) x Storm Brose (Gold Brose (AUS))