Breednet Results

BALLARAT - Monday, October 31

Race 1 - Mercy Regional Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.03
Prizemoney: $20,000
1
15/8F
T: S J Webb
R: Ms K Furness (51)
15/8F
3f Magnus x Marryatville (Orpen (USA))
2
3.5
40/1
T: M W Greig
R: Anthony Boyd (56.5)
40/1
4h Magnus x Born Western (Western Symphony (USA))
3
5.5
5/1
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
5/1
3c Helmet x Take All Of Me (Jeune (GB))
4
6.5
25/1
T: G A Osborne
R: Jordan Childs (56)
25/1
3g Strategic Maneuver x Monde Special (Monde Bleu (GB))
5
6.6
12/1
T: Michelle Payne
R: Ms Michelle Payne (58.5)
12/1
6
7.8
11/4
T: P Morgan and C Widdison
R: S Baster (56)
11/4
3g All American x Cristallo (Testa Rossa )
7
10.3
6/1
T: R D Griffiths
R: Nathan Rose (56)
6/1
3g Commands x How Discreet (Dubai Destination (USA))
8
10.7
10/1
T: V L Malady
R: Ms L J Meech (56.5)
10/1
4m Written Tycoon x Viking Smile (Elusive Quality (USA))
9
11.2
50/1
T: Andrew Campbell
R: Jarrod Fry (58.5)
50/1
Race 2 - Porter Plant Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:28.36
Prizemoney: $20,000
1
6/4F
T: Tony McEvoy
R: L Currie (58)
6/4F
3c Foxwedge x Val De Loire (NZ) (Montjeu (IRE))
Winning siblings: Melberra Star, Tanjier,
2
1.0
20/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Moor (58)
20/1
3g Master Of Design x Subtle Breeze (USA) (Storm Cat (USA))
3
2.0
15/4
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
15/4
3c New Approach (IRE) x Piety (IRE) (Danehill (USA))
4
3.2
7/1
T: C W Little
R: J Mott (58)
7/1
3g Shocking x Calm Grove (NZ) (Grosvenor (NZ))
5
3.7
9/1
T: P A Chow
R: Declan Bates (56)
9/1
3f Moshe x Irish Salute (Irish Royal (IRE))
6
3.8
12/1
T: Andrew Noblet
R: Ms L J Meech (58)
12/1
7
4.2
4/1
T: M G Price
R: M J Dee (58)
4/1
3g Bel Esprit x Encapsulate (Encosta De Lago )
8
4.3
100/1
T: C W Little
R: J Noonan (58)
100/1
3c Redwood (GB) x Palos Verdes (NZ) (Oak Ridge (FR))
9
19.3
50/1
T: C Maher
R: Brandon Stockdale (56.5)
50/1
3g Toorak Toff x Iota (Stratum )
Race 3 - Lilly's Asian Kitchen Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:42.07
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: Dan O'Sullivan
R: Ms L J Meech (56.5)
6/1
4m Reward For Effort x Glorified (Lunchtime (GB))
Winning siblings: British Isle, Glory's Girl, Salice,
2
0.8
7/4F
T: T Busuttin and N Young
R: S Baster (56)
7/4F
3g Redwood (GB) x Diva In Red (High Yield (USA))
3
2.6
80/1
T: K and G Mayberry
R: B Higgins (58.5)
80/1
5h Niello x Lyn's Gold (Golden Snake (USA))
4
2.9
4/1
T: J A O'Shea
R: M J Dee (54)
4/1
3f Sepoy x Dextrous (Quest For Fame (GB))
5
4.1
25/1
T: S Morrish
R: Jordan Childs (56.5)
25/1
4m Testafiable x Overnight (GER) (Windwurf (GER))
6
4.2
15/4
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (56)
15/4
3g Tavistock (NZ) x Danger Point (Danehill (USA))
7
4.7
30/1
T: M G Price
R: J Noonan (56)
30/1
3g Savabeel x Vanessatheundressa (NZ) (Carnegie (IRE))
8
8.5
10/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Moor (54)
10/1
3f Pour Moi (IRE) x Lily L'amour (NZ) (Volksraad (GB))
9
9.2
16/1
T: Ms A Shillito
R: Anthony Boyd (56.5)
16/1
4g Undoubtedly x Hennessy Road (Dolphin Street (FR))
10
24.2
200/1
T: R K Carnes
R: J Lyon (56.5)
200/1
4m God's Own x The Dash (More Than Ready (USA))
Race 4 - McW Forever Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.07
Prizemoney: $20,000
1
50/1
T: Archie Alexander
R: M J Dee (58)
50/1
4m Hard Spun (USA) x Rada (Royal Academy (USA))
Winning siblings: Beau Rada, Grand Crown, Power Trip,
2
1.8
5/4F
T: J A McLean
R: Ms Michelle Payne (55.5)
5/4F
3f Testa Rossa x Special Deece (Encosta De Lago )
3
6.3
16/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
16/1
4
6.6
11/1
T: R W Smerdon
R: Ryan Maloney (55.5)
11/1
3f Dream Ahead (USA) x Uproot (Lonhro )
5
7.1
13/2
T: J F Moloney
R: Jordan Childs (55.5)
13/2
3f Magic Albert x Orcades (Flying Spur )
6
8.1
8/1
T: P Morgan and C Widdison
R: Ms L J Meech (55.5)
8/1
3f Denman x Lady Of Love (Lago Delight )
7
8.3
14/1
T: P Morgan and C Widdison
R: S Baster (55.5)
14/1
3f Beneteau x Amelia Dollars (Testa Rossa )
8
8.4
14/1
T: S Morrish
R: J Noonan (58)
14/1
4m Congrats (USA) x Heyington Honey (General Nediym )
9
8.5
66/1
T: T J Hughes Jnr
R: J Lyon (55.5)
66/1
3f Magnus x Dux Of The Class (Royal Academy (USA))
10
9.0
100/1
T: R W Smerdon
R: Chris Caserta (53.5)
100/1
3f Magic Albert x Sri Lanka (Sri Pekan (USA))
11
11.8
20/1
T: T D Kelly
R: Declan Bates (58)
20/1
4m Oamaru Force x Magic Notes (Encores (NZ))
12
19.8
8/1
T: D K Weir
R: D Yendall (55.5)
8/1
3f Congrats (USA) x Belle Cherie Mary (USA) (Grand Slam (USA))
13
22.8
300/1
T: F Creamona
R: F Alesci (55.5)
300/1
3f Reward For Effort x Grand Empress (Grand Lodge (USA))
Race 5 - City Of Ballarat (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:12.38
Prizemoney: $16,000
1
11/4
T: Jade Darose
R: Ms K Furness (60)
11/4
5g Stanford x Raheen Queen (Desert Sun (GB))
Winning siblings: Mississippi Grind,
2
0.2
15/8F
T: R F Cameron
R: Damian Lane (57)
15/8F
3g Star Witness x Lamiraqui (Choisir )
3
2.0
30/1
T: C A Balfour
R: J Mott (59.5)
30/1
7g Al Samer x Fantastic Times (Switch In Time (IRE))
4
2.1
20/1
T: Alan Hanrahan
R: John Allen (60)
20/1
5g Crystal Finale x Hennesprit (Bel Esprit )
5
3.0
20/1
T: S Morrish
R: Jordan Childs (59.5)
20/1
4m Stryker x Magic Tori (Ali-Royal (IRE))
6
3.1
7/2
T: C Maher
R: Brandon Stockdale (56)
7/2
3f Snitzel x Jubilee Kate (Distinctly North (USA))
7
5.4
11/2
T: G A Osborne
R: Jack Martin (57.5)
11/2
4m Magnus x Miss Exstravigant (NZ) (Stravinsky (USA))
8
8.9
20/1
T: Shay Keating
R: Ms L J Meech (55)
20/1
9g Racer's Edge x Our Nickers (Ali-Royal (IRE))
9
9.0
200/1
T: B R Crofts
R: Leticia Griffin (52.5)
200/1
9g Invincible Spirit (IRE) x Magic Ribbon (Geiger Counter (USA))
Race 6 - Hygain (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:27.80
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: Aaron Purcell
R: Declan Bates (59)
5/2F
5m Written Tycoon x Fashion Era (Redding (NZ))
Winning siblings: Bonnie Glyn,
2
1.8
7/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
7/2
4g Stratum x Belle Famille (IRE) (Linamix (FR))
3
2.1
12/1
T: Byron Cozamanis
R: Jack Martin (55.5)
12/1
4
2.8
7/2
T: Saab Hasan
R: John Allen (58)
7/2
5g Hard Spun (USA) x Bian Seen (Bianconi (USA))
5
3.3
7/2
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (60)
7/2
6
4.3
40/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Moor (57)
40/1
5g Teofilo (IRE) x She's Perfect (Quest For Fame (GB))
7
5.0
14/1
T: M D Moroney
R: J Mott (58.5)
14/1
4g Redoute's Choice x Pravda (NZ) (Zabeel (NZ))
8
5.4
25/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Jordan Childs (59)
25/1
Race 7 - Sportsbet's New Form (Bm58) (2300m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 2:26.67
Prizemoney: $16,000
1
13/2
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (58.5)
13/2
Winning siblings: Frantic Pace, Smart Volatility,
2
0.1
9/2
T: Sharna Valli
R: John Allen (60)
9/2
5m Desert King (IRE) x Chancelot (Umatilla (NZ))
3
2.4
7/1
T: K and G Mayberry
R: Ms C Puls (59)
7/1
6g Muqbil (USA) x Shebettabefast (Encores (NZ))
4
2.7
7/1
T: Jamie Edwards
R: Ms L J Meech (57.5)
7/1
6g Encosta De Lago x Starsphere (Celestial Bounty (IRE))
5
3.2
13/2
T: Allan J Clark
R: Anthony Boyd (56.5)
13/2
9g Gallo Di Ferro (USA) x Full Gauge (Full And By (NZ))
6
4.0
10/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jessica Eaton (57.5)
10/1
7g Perfectly Ready x Who Says (NZ) (Shinko King (IRE))
7
4.5
20/1
T: B R Schrapel
R: M Schrapel (56.5)
20/1
8
7.7
25/1
T: A F Murphy
R: J Lyon (57.5)
25/1
4m Al Maher x Cheyne Walk (USA) (Royal Academy (USA))
9
10.5
16/1
T: D J Cannon
R: Declan Bates (58.5)
16/1
7g Tough Speed (USA) x Dazzling Vintage (Weasel Clause )
10
11.0
Abide (10)
60/1
T: F Creamona
R: F Alesci (58)
60/1
11
11.2
50/1
T: Dan O'Sullivan
R: M J Dee (55.5)
50/1
5g Dylan Thomas (IRE) x Hugo Girl (NZ) (Entrepreneur (GB))
12
13.4
25/1
T: M J Williams
R: Jarrod Fry (59.5)
25/1
8g Hold That Tiger (USA) x Esmini (Lake Coniston (IRE))
13
15.4
4/1F
T: R W Smerdon
R: Ryan Maloney (60)
4/1F
4g Zabeel (NZ) x Wanaka (NZ) (Green Perfume (USA))
Race 8 - Hygain (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:40.63
Prizemoney: $20,000
1
9/2
T: Aaron Purcell
R: Chris Caserta (58.5)
9/2
5g Duke Of Marmalade (IRE) x Capitalism (Royal Academy (USA))
2
1.8
9/1
T: Byron Cozamanis
R: Anthony Boyd (56.5)
9/1
6m Commands x Nusa Dua (Encosta De Lago )
3
3.3
7/4F
T: C Maher
R: Ms L J Meech (54.5)
7/4F
4
3.6
11/2
T: T and K O'Sullivan
R: Jack Hill (56)
11/2
4g Oratorio (IRE) x Chiasmus (Octagonal (NZ))
5
3.8
13/2
T: V L Malady
R: J Mott (58.5)
13/2
4g Duke Of Marmalade (IRE) x Weekend In Manila (Giant's Causeway (USA))
6
5.3
100/1
T: Dan O'Sullivan
R: Leticia Griffin (51)
100/1
4m Viking Ruler x Val Gardena (Lacryma Cristi (IRE))
7
6.1
20/1
T: G A Thornton
R: Ms S Thornton (56)
20/1
5m Tough Speed (USA) x Dear Friend (Ladoni (GB))
8
6.6
15/1
T: A H Parker
R: D Moor (59)
15/1
7g Seul Amour (NZ) x That's De Lago (Encosta De Lago )
9
9.8
12/1
T: G A Osborne
R: John Allen (60)
12/1
5g Turffontein x Special Grange (Dehere (USA))
10
10.6
20/1
T: R W Smerdon
R: Jacob Rule (60)
20/1
5g Viscount x Betty's Belle (Tale Of The Cat (USA))