Breednet Results

BATHURST - Friday, October 26

Race 1 - Kennards Hire Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.02
Prizemoney: $22,000
1
15/2
T: G K White
R: A G Robinson (58)
15/2
2
0.8
4/1
T: G L Frazer
R: M A Cahill (58)
4/1
4m All American x Rosecutter (Redoute's Choice )
3
1.0
11/2
T: Ms L Van Den Bos
R: G M Ryan (58)
11/2
5m Arlington x Fashion Star (Eagle Eyed (USA))
112017 MM National Yearling Sale
$1,000
Vendor: Goodwood Farm Murrurundi NSW
Buyer: George Woodward
4
1.8
8/11F
T: John Thompson
R: Ms T Harrison (58)
8/11F
4m Your Song x False Light (Fantastic Light (USA))
5
2.7
8/1
T: Matthew Smith
R: A Banks (55.5)
8/1
6
4.1
25/1
T: Rob Potter
R: Simon Miller (58)
25/1
4m Shrapnel x Agean Princess (Thunder Gulch (USA))
7
6.3
100/1
T: B W Draper
R: Ms K Adams (58)
100/1
5m Mosayter (USA) x Divine Destiny (Second Empire (IRE))
Race 2 - Town & Country Rural Supp. Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.20
Prizemoney: $22,000
1
16/1
T: D R Mirfin
R: R Brewer (59)
16/1
5g Kaphero x Shartan (Alberato )
Winning siblings: Alatora, Firespark,
2
2.3
15/2
T: Matthew Smith
R: S Guymer (56.5)
15/2
3g Helmet x Purity (Ferocity )
3
2.8
4/5F
T: Peter W Stanley
R: M A Cahill (59)
4/5F
4g Bon Hoffa x Nellie's Glen (Simonstad (NZ))
4
3.4
66/1
T: Ms W Ings
R: B Griffiths (57.5)
66/1
4g Big Brown (USA) x Fujisawa (GB) (Green Desert (USA))
5
3.5
16/1
T: S I Singleton
R: Ms J Taylor (59)
16/1
4g Assafa x Lefebvre (Testa Rossa )
6
6.8
3/1
T: J M Austin
R: Ms K Adams (59)
3/1
5g Authorized (IRE) x Undolla (Brocco (USA))
7
12.7
6/1
T: Ms L Van Den Bos
R: G M Ryan (59)
6/1
5g Onemorenomore x Sirrah Nashira (Way Of Light (USA))
Race 3 - Tle Electrical Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:03.72
Prizemoney: $22,000
1
1/1F
T: Ms G Williams
R: G M Ryan (61)
1/1F
Winning siblings: Elle Snitz, Hot Sock, Magic Miranda, Spiranac,
2
0.2
5/2
T: Bjorn Baker
R: Ms T Harrison (54)
5/2
3f Declaration Of War (USA) x Secret Silence (Fusaichi Pegasus (USA))
3
2.5
25/1
T: Matthew Smith
R: Ms R Prest (54)
25/1
4
2.6
8/1
T: G K White
R: A G Robinson (55)
8/1
4m Dane Shadow x Best Out West (Best Western )
5
3.4
Pujols (9)
12/1
T: Michael Plummer
R: Katelyn Jenkinson (54)
12/1
5g Magic Albert x Jewel Vault (Secret Savings (USA))
6
13.6
100/1
T: M A Milton
R: J Pracey-Holmes (54)
100/1
3f Albrecht x Beg (Iglesia )
7
15.8
11/2
T: D R Mirfin
R: R Brewer (58)
11/2
4g Time Thief x Aussie Val (Zeditave )
Race 4 - Rural Bin Service Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:04.09
Prizemoney: $22,000
1
4/6F
T: G D Neale
R: Qin Yong (61)
4/6F
5g More Than Ready (USA) x Ocean Dream (Redoute's Choice )
Winning siblings: Amphitrite, Laucala,
2
2.0
11/1
T: A M Molloy
R: Ms E Webster-Hawes (56.5)
11/1
5m Snippetson x Schianto (Redoute's Choice )
3
2.2
8/1
T: Brett Thompson
R: G M Ryan (54)
8/1
4m Shrapnel x Fairy Tough (Dane Supreme )
4
2.7
3/1
T: G R Nickson
R: M A Cahill (59.5)
3/1
5g Beneteau x Retract (NZ) (Flying Spur )
5
5.2
8/1
T: Craig Weeding
R: R Brewer (59)
8/1
5g Star Witness x Coast City (Carnegie (IRE))
6
7.9
60/1
T: Paul Theobald
R: K Dunbar (54)
60/1
6m Murtajill x Light Tactic (USA) (Tactical Cat (USA))
7
9.1
Iandra (9)
80/1
T: Peter Kirby
R: Ms K Chater (54)
80/1
4m Delago Deluxe x Roseville (Yallah Prince )
Race 5 - Bathurst Rsl Club (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:03.18
Prizemoney: $22,000
1
8/1
T: M A Milton
R: Qin Yong (59)
8/1
8g Written Tycoon x Sonic Animation (Miesque's Son (USA))
Winning siblings: Dothraki Queen,
2
0.3
11/2
T: Adam Wadick
R: A Banks (56.5)
11/2
4g Casino Prince x Air She Goes (Air De France (USA))
3
1.3
Naoko (10)
16/1
T: Connie Greig
R: A Cavallo (54)
16/1
7m Excellent Art (GB) x Magic World (Spinning World (USA))
4
2.5
7/2
T: J A Steinmetz
R: G M Ryan (56.5)
7/2
5
2.6
9/2
T: Bjorn Baker
R: Ms T Harrison (61)
9/2
5m Foxwedge x French (Nadeem )
6
3.2
Atum (2)
9/4F
T: B J Kelly
R: B Griffiths (59.5)
9/4F
5g Stratum x Khepri (NZ) (Faltaat (USA))
7
3.8
25/1
T: Connie Greig
R: A G Robinson (54)
25/1
8
4.3
11/1
T: Paul Theobald
R: K Dunbar (56)
11/1
9
11.5
20/1
T: Lee Lunn
R: R Bensley (55)
20/1
6g Excites x Heart Of Ishtar (Lion Heart (USA))
Race 6 - Harvest (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:21.31
Prizemoney: $22,000
1
4/9F
T: Bjorn Baker
R: Ms T Harrison (56.5)
4/9F
3f Medaglia D'Oro (USA) x Compton Rainbow (GB) (Exceed And Excel )
2
1.5
7/2
T: Brad Widdup
R: G M Ryan (59.5)
7/2
5g Smart Missile x Zaby Zaby (NZ) (Zabeel (NZ))
3
2.8
15/1
T: D R Mirfin
R: B Griffiths (54)
15/1
5m Nicconi x Winter Chalet (Redoute's Choice )
4
4.2
16/1
T: G L Frazer
R: M A Cahill (60)
16/1
6g Street Sense (USA) x Viator (Snaadee (USA))
5
4.7
40/1
T: Michael Plummer
R: Katelyn Jenkinson (54)
40/1
7g Bon Hoffa x Crimson Abbey (Red Ransom (USA))
6
4.9
16/1
T: Paul Theobald
R: K Dunbar (56)
16/1
6g Murtajill x She's A Mountain (Monashee Mountain (USA))
7
5.6
30/1
T: Ms A Smith
R: A Cavallo (59.5)
30/1
7m Mosayter (USA) x Go Tango (Rhythm (USA))
8
7.8
25/1
T: M A Milton
R: J Pracey-Holmes (54.5)
25/1
7m Dubleo (USA) x Raise For Me (Belong To Me (USA))
9
11.3
60/1
T: Mark De Montfort
R: Ms J Taylor (54.5)
60/1
9g Oratorio (IRE) x Florenza (Beautiful Crown (USA))
Race 7 - Bathurst Toyota Hcp (C3) (1300m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:14.78
Prizemoney: $22,000
1
1/1F
T: Bjorn Baker
R: Ms T Harrison (61.5)
1/1F
4g Reward For Effort x Tzaress (NZ) (Stravinsky (USA))
Winning siblings: Gold Symphony, Premium Reward,
2
0.4
7/4
T: Brett Thompson
R: G M Ryan (61)
7/4
5g Hinchinbrook x Sugar Rose (Exceed And Excel )
3
4.9
50/1
T: Peter W Stanley
R: Ms A Stanley (50.5)
50/1
5g Beautiful Crown (USA) x Catcha Rising Star (Catcher In The Rye (IRE))
4
6.1
100/1
T: Connie Greig
R: A G Robinson (54)
100/1
6g Magic Albert x Moondreamer (IRE) (Danehill (USA))
5
7.6
9/2
T: T and P Vigouroux
R: Qin Yong (56)
9/2
6g Canny Lad x Dezhilla (Danehill Dancer (IRE))
6
7.7
50/1
T: B A Gentle
R: Ms R Prest (54)
50/1
5g Bernardini (USA) x Registered Nurse (USA) (Unbridled's Song (USA))
7
8.5
20/1
T: Ms W Roche
R: Ms K Adams (57.5)
20/1
6m Dane Shadow x Ar Dan (Iglesia )
8
8.6
20/1
T: B A Gentle
R: M A Cahill (59.5)
20/1
5g Choisir x Ribbon (Perugino (USA))
Race 8 - Oak Tree Retirement Village-C1 (2000m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 2:04.01
Prizemoney: $22,000
1
40/1
T: Michael Plummer
R: Katelyn Jenkinson (54)
40/1
8m Mutawaajid x Snappy Girl (IRE) (Caerleon (USA))
2
0.5
80/1
T: Daniel Robinson
R: S Guymer (56.5)
80/1
4g Street Cry (IRE) x Polaway (Giant's Causeway (USA))
3
1.5
Bocain (1)
7/4F
T: K A Davison
R: M A Cahill (59)
7/4F
4g Americain (USA) x Bokissa (Bradbury's Luck )
4
1.8
150/1
T: Ms D Prest
R: Ms K Chater (59)
150/1
5
2.3
15/4
T: Ms G Williams
R: G M Ryan (59)
15/4
4g Tavistock (NZ) x Classic Fingers (NZ) (Classic Fame (USA))
6
3.4
7/4F
T: G M Brown
R: Ms J Taylor (56.5)
7/4F
7
3.5
20/1
T: Peter D Green
R: Simone Vella (56)
20/1
5g Helmet x Husson Circle (Hussonet (USA))
8
3.9
100/1
T: T P Croft
R: A Cavallo (54)
100/1
3f Animal Kingdom (USA) x Saralago (Encosta De Lago )
9
4.6
20/1
T: Wayne Austin
R: B Griffiths (55)
20/1
6g Venice Beach x Galiup (Galileo (IRE))
10
5.0
150/1
T: Paul Theobald
R: K Dunbar (59)
150/1
7g Power Of Destiny x Red Violet (Spectrum (IRE))
11
7.5
150/1
T: Karen Lunn
R: R Bensley (56.5)
150/1
12
7.7
100/1
T: Luke Oliver
R: A G Robinson (57)
100/1
7m High Chaparral (IRE) x Morwell (Royal Academy (USA))
13
8.0
150/1
T: Ms D Prest
R: Ms R Prest (56.5)
150/1
5g Arlington x Maestro Miss (Palace Music (USA))
14
14.0
8/1
T: Wayne Austin
R: R Brewer (59)
8/1
4g Sebring x Tigress Lily (Snitzel )