Breednet Results

CANTERBURY - Friday, February 15

Race 1 - Tab.Com.Au (Bm70) (1550m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:33.40 (36.32)
Prizemoney: $50,000
1
5/2
T: K A Lees
R: K McEvoy (58)
5/2
3f Camelot (GB) x Very Trying (NZ) (Stravinsky (USA))
Winning siblings: Ziavera,
2
0.3
13/8F
T: Ms K Waugh
R: Billy Owen (58)
13/8F
4m Star Witness x Commanding Girl (Fastnet Rock )
3
1.3
15/4
T: K J Parker
R: R Dolan (53)
15/4
4m Dreamscape x Witches Hat (El Moxie (USA))
4
1.7
9/2
T: C J Waller
R: J Bowman (59)
9/2
4m Sebring x Fidelias Dance (GB) (Danehill Dancer (IRE))
5
4.2
12/1
T: Ms W Roche
R: Tommy Berry (55.5)
12/1
6m Dane Shadow x Ar Dan (Iglesia )
6
6.3
20/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (55.5)
20/1
5m Pluck (USA) x Adequate (Encosta De Lago )
Race 2 - Summer Night Racing Mdn Hcp (1550m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:34.02 (34.99)
Prizemoney: $50,000
1
Altair (2)
7/2F
T: C J Waller
R: J Bowman (58)
7/2F
3g Zoustar x Rossarita (Testa Rossa )
2
0.8
11/2
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (57)
11/2
3f Snitzel x Music Review (GB) (Singspiel (IRE))
3
1.0
Rexx (4)
7/2F
T: C J Waller
R: K McEvoy (58)
7/2F
3g I Am Invincible x Radiant Star (Success Express (USA))
4
2.6
9/1
T: J G Sargent
R: J B McDonald (56)
9/1
5
3.4
7/2F
T: C J Waller
R: Tommy Berry (55)
7/2F
3f Redoute's Choice x Later Gator (NZ) (More Than Ready (USA))
6
4.7
6/1
T:
R: B Prebble (59)
6/1
3g Mossman x Attunga Rose (Springsteen )
7
5.2
9/1
T: Ms G Williams
R: S Clipperton (58)
9/1
3g Zoffany (IRE) x Ashanti Jewel (Authorized (IRE))
8
5.3
Tormund (11)
150/1
T: Brooke Somers
R: R Dolan (53)
150/1
3g Stryker x Cranleigh (Brief Truce (USA))
9
10.8
60/1
T: N Mayfield-Smith
R: J Ford (55)
60/1
Race 3 - Events By Atc (Bm70) (1900m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:58.96 (35.19)
Prizemoney: $50,000
1
3/1
T: G Portelli
R: Jenny Duggan (54)
3/1
4m Sebring x Swinging Babe (Encosta De Lago )
2
2.5
20/1
T: D Lane
R: Ms J Taylor (54)
20/1
3
4.0
12/1
T: J and G Lee
R: S Clipperton (56)
12/1
6g Lonhro x Sunday Adieu (Fuji Kiseki (JPN))
4
4.1
15/4
T: J G Sargent
R: G Schofield (56)
15/4
4m Smart Missile x Strictly Personal (Don Eduardo (NZ))
5
6.1
7/2
T: C J Waller
R: J Bowman (60.5)
7/2
4g Ocean Park (NZ) x Glitz 'n' Glam (Air Express (IRE))
6
6.3
5/2F
T: Peter Robl
R: R Dolan (58)
5/2F
4g Fastnet Rock x Bird Of Fire (NZ) (Stravinsky (USA))
7
7.8
10/1
T: K J Parker
R: J Ford (56.5)
10/1
8g Dubawi (IRE) x Scottish Amour (Whiskey Road (USA))
8
10.8
100/1
T: Jason Waters
R: Rachel King (54)
100/1
Race 4 - Autumn Carnival On Sale-Bm76 (1550m)
Class: Benchmark 76 Track: Good(3) Time: 1:35.77 (34.91)
Prizemoney: $50,000
1
9/2
T: P and P Snowden
R: J Parr (57.5)
9/2
4g Written Tycoon x Zals (NZ) (Zabeel (NZ))
Winning siblings: Pachino Boy, Wilaudie, Zalga,
2
0.2
Domed (3)
9/2
T: John Thompson
R: J B McDonald (59.5)
9/2
5m Duke Of Marmalade (IRE) x Miss Chile (Carnegie (IRE))
3
0.4
11/4
T: R G Bell
R: J Bowman (60)
11/4
5g Encosta De Lago x Drop Anchor (At Talaq (USA))
4
0.6
8/1
T: S B Hill
R: R Dolan (56)
8/1
6g High Chaparral (IRE) x Tahni Girl (Redoute's Choice )
5
1.7
9/4F
T: C J Waller
R: K McEvoy (58)
9/4F
4g Lope De Vega (IRE) x Charmgoer (USA) (Nureyev (USA))
6
2.9
11/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (54.5)
11/1
6g Makfi (GB) x Priorities (NZ) (Zabeel (NZ))
7
3.7
16/1
T: C J Waller
R: S R Weatherley (59)
16/1
4g Champs Elysees (GB) x Desert Image (GB) (Beat Hollow (GB))
Race 5 - The Agency Real Estate (Bm64) (1250m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:13.06 (35.43)
Prizemoney: $50,000
1
2/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (59.5)
2/1
3f Sebring x Royal Chalee (Royal Academy (USA))
2
2.5
11/1
T: Bjorn Baker
R: R Dolan (57.5)
11/1
3f Smart Missile x Sagrada (NZ) (Perfectly Ready )
3
3.3
15/2
T: T J Gollan
R: Tommy Berry (60)
15/2
3f Sepoy x Cyclonic (Marauding (NZ))
4
4.6
30/1
T: David Pfieffer
R: C W Brown (56)
30/1
3f Star Witness x Incensed (Strategic )
5
5.8
6/1
T: John Thompson
R: J B McDonald (56.5)
6/1
3f Lope De Vega (IRE) x Second Draw (Galileo (IRE))
6
5.9
7/4F
T: Michael Costa
R: J Bowman (58)
7/4F
3g Hinchinbrook x Tanya Jean (Starcraft (NZ))
7
6.7
11/1
T: K A Lees
R: K McEvoy (60.5)
11/1
3g Magic Albert x Cathead (Catbird )
8
8.5
100/1
T: J and G Lee
R: S Clipperton (54)
100/1
3g Haradasun x Alicia Markova (NZ) (Entrepreneur (GB))
9
9.2
Hoges (7)
40/1
T: John W Ramsey
R: J Ford (57.5)
40/1
3g Testa Rossa x Superb Lady (Canny Lad )
Race 6 - Canterbury Night Sprint (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:09.33 (35.37)
Prizemoney: $50,000
1
9/1
T: K R Dryden
R: Billy Owen (57)
9/1
3g Star Witness x Assertively (Bernardini (USA))
Winning siblings: Litt Up,
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$60,000
Vendor: Jorson Farm South Burnett Qld
Buyer: Ben Ahrens Racing
2
0.3
2/5F
T: Ms G Williams
R: A Hyeronimus (58.5)
2/5F
3
0.5
10/1
T: J C Coyle
R: Chris C Williams (56.5)
10/1
5g Magic Albert x Only Words (End Sweep (USA))
4
3.8
Vega (12)
20/1
T: Bjorn Baker
R: J B McDonald (56)
20/1
5g Lope De Vega (IRE) x Our Duchess (Flying Spur )
5
4.0
Gundy (11)
60/1
T: W A Hudd
R: J Ford (56)
60/1
4g Denman x Orcym Lass (Canny Lad )
6
4.1
Symi (8)
8/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (58)
8/1
3f Fastnet Rock x Cats Whisker (Fusaichi Pegasus (USA))
7
5.1
40/1
T: Bjorn Baker
R: R Dolan (58)
40/1
3g The Factor (USA) x Fill The Page (Dane Shadow )
8
9.6
66/1
T: J M Austin
R: Rachel King (58)
66/1
5g Dubleo (USA) x Requite (NZ) (Honour And Glory (USA))
9
11.4
Wander (4)
20/1
T: Richard Litt
R: B Prebble (60)
20/1
4g Lonhro x Mayfield (GB) (Danehill (USA))
10
12.4
100/1
T: G W Murray
R: S R Weatherley (55.5)
100/1
7g Danerich x Scores (Hussonet (USA))
Race 7 - Kia Motors Evening Star (Bm76) (1100m)
Class: Benchmark 76 Track: Good(3) Time: 1:04.19 (34.68)
Prizemoney: $80,000
1
15/4
T: G McFarlane
R: J B McDonald (59)
15/4
6m Krupt x Self Evident (Umatilla (NZ))
Winning siblings: Bettagetawriggleon, Mighty Obvious,
2
0.1
11/4
T: K A Lees
R: S R Weatherley (59)
11/4
5m Fastnet Rock x Tarcoola Diamond (Last Tycoon (IRE))
3
0.9
6/4F
T: G D Neale
R: Billy Owen (57.5)
6/4F
5g Hussonet (USA) x Loose Caboose (Success Express (USA))
4
2.2
16/1
T: M P Tubman
R: Ms M Weir (57)
16/1
8g Kaphero x Comedy Turn (Spinning World (USA))
5
3.2
15/1
T: B A Partelle
R: J Parr (61.5)
15/1
6g I Am Invincible x Dantains Quest (Quest For Fame (GB))
6
3.3
20/1
T: Steven O'Dea
R: J Ford (60.5)
20/1
7
3.5
30/1
T: L J Jeffriess
R: Rachel King (54)
30/1
6g Snippetson x Black Stockings (Danehill Dancer (IRE))
8
4.2
25/1
T: Joseph Pride
R: Chris C Williams (58.5)
25/1
7g Haradasun x Niagara Falls (Danehill (USA))
9
4.4
20/1
T: Allan Kehoe
R: Tommy Berry (56.5)
20/1
6g Home On The Grange x Lea Tonde (Filante (NZ))
10
5.8
20/1
T: G W Murray
R: C W Brown (57)
20/1
5g Ready's Image (USA) x Langfibian (Langfuhr (CAN))
Race 8 - Australian Turf Club (Bm70) (1250m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:13.54 (35.15)
Prizemoney: $50,000
1
6/1
T: G A Ryan
R: K McEvoy (61.5)
6/1
5m Star Witness x Glenrae Girl (Testa Rossa )
2
0.2
11/2
T: J C Coyle
R: S R Weatherley (53.5)
11/2
5m Magic Albert x Nicannkirst (Scenic (IRE))
3
0.7
20/1
T: G McFarlane
R: G Schofield (57)
20/1
4
0.9
5/2F
T: P and P Snowden
R: J B McDonald (60.5)
5/2F
4m Sebring x Metonymy (Hotel Grand )
5
1.0
13/4
T: Mark Newnham
R: J Parr (60)
13/4
4m Smart Missile x History Maker (USA) (Rubiano (USA))
6
2.5
20/1
T: Rob Potter
R: Ms K Nisbet (55.5)
20/1
4m Master Of Design x Bang Goes Lang (Langfuhr (CAN))
7
2.7
20/1
T: T and P Vigouroux
R: C W Brown (57.5)
20/1
4m Foreplay x Red Letter Daze (Fuji Kiseki (JPN))
8
3.9
12/1
T: A J Edmonds
R: S Clipperton (57.5)
12/1
9
4.4
6/1
T: John Thompson
R: Rachel King (57.5)
6/1
4m Delago Deluxe x Sakura Rose (Fusaichi Pegasus (USA))