Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, March 25

Race 1 - Kiss & Make Up Aquis Farm Hcp (1050m)
Class: Open Track: Heavy(9) Time: 1:02.95 (36.01)
Prizemoney: $60,000
1
8/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (52)
8/1
2f Swiss Ace x Rose O' War (Danehill (USA))
This nick: 27 runners; 21 winners; 1 SW. Details
2
0.1
15/4
T: Mark F Webb
R: D J Browne (58)
15/4
2c Smart Missile x Accepted (More Than Ready (USA))
3
0.2
Snitz (2)
7/4F
T: M J Dunn
R: J Lloyd (57)
7/4F
2g Snitzel x Tickle My (Perugino (USA))
4
1.2
8/1
T: Marcus Wilson
R: Ms T Harrison (57)
8/1
2g Hidden Dragon x Electric Lass (Twining (USA))
5
1.7
10/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
10/1
2f Star Witness x Bullion Bay (Hussonet (USA))
6
1.9
11/1
T: L F Birchley
R: B N Stewart (56)
11/1
2g Husson (ARG) x Fouette (Viscount )
7
5.7
15/1
T: Steven O'Dea
R: Ron Stewart (54)
15/1
2f Sebring x Danedina (Danehill Dancer (IRE))
8
7.5
8/1
T: G K Taylor
R: James Orman (56)
8/1
2c Testa Rossa x Morning Glow (Mister C. (USA))
Race 2 - Qric Equine Welfare Program (2200m)
Class: Open Track: Heavy(9) Time: 2:22.31 (36.11)
Prizemoney: $60,000
1
7/2
T: M J Dunn
R: J Lloyd (54)
7/2
7g Montjeu (IRE) x Catherine Linton (IRE) (Machiavellian (USA))
Winning siblings: Monte Carlo,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
3/1F
T: K M Schweida
R: Ms R Williams (55)
3/1F
5g Choisir x Saigon Moonlight (NZ) (Stravinsky (USA))
3
0.9
15/4
T: J F Meagher
R: L R Dittman (56.5)
15/4
6g Dane Shadow x Tayrhiana (Carnegie (IRE))
4
1.7
3/1F
T: G R Duncan
R: Adam Sewell (54)
3/1F
7g Magnus x Rhythm In The Skye (Arctic Rhythm )
5
1.8
9/2
T: B J Lockwood
R: J Byrne (54)
9/2
6
8.8
50/1
T: G R Duncan
R: Tiffani Brooker (52)
50/1
10g Galileo (IRE) x Miss Moses (USA) (Gulch (USA))
Race 3 - The Ray White Ascot Hcp (2000m)
Class: Open Track: Heavy(9) Time: 2:07.75 (37.36)
Prizemoney: $60,000
1
7/2
T: Steven O'Dea
R: M Hellyer (54.5)
7/2
3g Choisir x Ar Dan (Iglesia )
Winning siblings: Ardanza,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.3
8/1
T: M T Eggleston
R: Adam Sewell (51.5)
8/1
3
1.6
100/1
T: M A Kropp
R: A Spinks (54)
100/1
3g Sidereus x Dazzling Beauty (Red Dazzler )
4
1.7
13/4F
T: S J Morrisey
R: James Orman (59)
13/4F
3f Love Conquers All x Perri Lou (Danehill Dancer (IRE))
5
4.0
8/1
T: J F Meagher
R: B N Stewart (56.5)
8/1
3f Drumbeats x Flaming Silk (Red Ransom (USA))
6
4.2
100/1
T: B Herne
R: N Seymour (54)
100/1
3g Drumbeats x Leave It To Chance (Lucky Owners (NZ))
7
4.4
15/1
T: S J Morrisey
R: J Lloyd (56)
15/1
8
4.5
16/1
T: D J Hansen
R: Anthony Allen (54.5)
16/1
3g Monaco Consul (NZ) x Atom Angel (NZ) (Defensive Play (USA))
9
4.8
8/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (55)
8/1
3g Pentire (GB) x Herculaneum (NZ) (Elusive City (USA))
10
8.8
7/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (55.5)
7/1
3g Showcasing (GB) x Valicious (NZ) (Don Eduardo (NZ))
11
9.8
10/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (57)
10/1
12
12.3
100/1
T: Joe Gleeson
R: Tiffani Brooker (52)
100/1
3f Real Saga x The Crow Flies (NZ) (Chief Bearhart (CAN))
Race 4 - Mitavite Hcp (C6) (1600m)
Class: Class 6 Track: Heavy(9) Time: 1:38.64 (36.52)
Prizemoney: $60,000
1
8/11F
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (54.5)
8/11F
5m Bernardini (USA) x Cry Baby (Street Cry (IRE))
Winning siblings: Crying Hughes, Fallada, Ulysses,
This nick: 6 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2.3
7/2
T: G R Newham
R: D J Browne (56.5)
7/2
5g Street Cry (IRE) x Quaffle On (Exceed And Excel )
3
4.3
9/2
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (54)
9/2
6g Mossman x Magical Love (Conatus )
4
4.5
50/1
T: J A Sylvester
R: M Hellyer (54)
50/1
6g Holy Roman Emperor (IRE) x Year Of The Cat (NZ) (Tale Of The Cat (USA))
5
5.3
16/1
T: K Hickmott
R: Brooke Ainsworth (51)
16/1
5m Warhead x Kelana Miss (Special Bond )
6
11.8
Venecia (10)
50/1
T: Ms W Bannerot
R: Anthony Allen (54)
50/1
5m Choisir x Latte (Anabaa (USA))
Race 5 - Novotel Brisbane Airport (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Heavy(9) Time: 1:11.98 (35.49)
Prizemoney: $40,000
1
Candika (13)
8/11F
T: Steven O'Dea
R: D J Browne (56)
8/11F
3f Sebring x Divya (Danzero )
Winning siblings: More Than A Samba,
This nick: 17 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
0.8
9/2
T: R L Heathcote
R: Anthony Allen (57)
9/2
4m Snitzel x Shelbey (Gilded Time (USA))
3
1.6
11/2
T: Ben Currie
R: Ms R Williams (54)
11/2
4
9.1
14/1
T: S B Lee
R: Brooke Ainsworth (56)
14/1
5
10.9
8/1
T: David Vandyke
R: James Orman (57)
8/1
5m Choisir x Al Terzo (Brave Warrior )
Race 6 - Byrne Ford Kedron Hcp (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Heavy(8) Time: 1:11.37 (35.31)
Prizemoney: $60,000
1
2/1F
T: R L Heathcote
R: D J Browne (58.5)
2/1F
4g Mossman x Endearment (Danehill (USA))
This nick: 45 runners; 32 winners; 6 SW. Details
2
4.5
30/1
T: Philip Kimmet
R: A Spinks (54)
30/1
5m Delzao x Round Robin (Langfuhr (CAN))
3
4.7
6/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (58)
6/1
5h Flying Spur x Bahia (Snippets )
4
5.0
11/4
T: R L Heathcote
R: Anthony Allen (55.5)
11/4
5g Court Command x Certain Blaze (Blazing Saddles )
5
5.1
12/1
T: Troy Pascoe
R: Adam Sewell (51.5)
12/1
4m Jet Spur x Pradalini (NZ) (Bertolini (USA))
6
9.9
20/1
T: Glenn Richardson
R: Ms T Harrison (55.5)
20/1
5g Snitzel x Morrego (More Than Ready (USA))
7
10.0
30/1
T: G R Duncan
R: Tiffani Brooker (53)
30/1
8
13.8
3/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54)
3/1
4m Northern Meteor x Cyclone Annie (Hurricane Sky )
Race 7 - Southern Sheet & Coil Hcp (1350m)
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:21.90 (36.74)
Prizemoney: $60,000
1
9/2
T: Steven O'Dea
R: J Byrne (54)
9/2
6m Haradasun x Hippy (King Of Kings (IRE))
Winning siblings: On Trend, Oriental Gambler, Sweet Cherub,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
14/1
T: M G Nolan
R: James Orman (54)
14/1
4m Captain Sonador x Kililing (Anabaa (USA))
3
0.6
9/4F
T: Ms K Doughty
R: Alannah Fancourt (57)
9/4F
6g Clang x Zedatier (Zeditave )
4
0.8
4/1
T: D J Hansen
R: J Lloyd (54)
4/1
5g Haradasun x Countess Dehere (Dehere (USA))
5
2.1
14/1
T: L F Birchley
R: B N Stewart (55.5)
14/1
6h Pins x Glamour Puss (NZ) (Tale Of The Cat (USA))
6
2.2
15/1
T: K M Schweida
R: Ms R Williams (52)
15/1
6g Fath (USA) x Foretold (Generous (IRE))
7
2.3
Jopa (3)
9/2
T: R L Heathcote
R: B E Grylls (57.5)
9/2
9g Tycoon Ruler x Safety Pins (Youthful Legs (USA))
8
4.1
12/1
T: Krystle Johnston
R: Anthony Allen (54)
12/1
4g Warhead x Craiglea Symphony (Waterford Road )
9
7.4
100/1
T: K Hickmott
R: Brooke Ainsworth (51)
100/1
6g Fastnet Rock x Arborea (Imperial Prince (IRE))
Race 8 - Austack Saddlery Produce-Rs0mw (1350m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Heavy(8) Time: 1:22.58 (36.69)
Prizemoney: $60,000
1
15/4F
T: Paul Butterworth
R: Adam Sewell (51.5)
15/4F
4g Publishing x Mine Counter (Zeditave )
Winning siblings: Strong Champion, Weevils Mens,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.0
6/1
T: Ms K Doughty
R: Alannah Fancourt (55)
6/1
3
1.4
9/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (54.5)
9/2
4g Jet Spur x Showy Little Miss (Show A Heart )
4
1.5
50/1
T: Bevan Johnson
R: B E Grylls (56.5)
50/1
5
2.8
7/1
T: S J Morrisey
R: James Orman (54)
7/1
4g Savabeel x Tonic (NZ) (Blues Traveller (IRE))
6
2.9
30/1
T: J E McConachy
R: M Hellyer (54)
30/1
5g Swiss Ace x Vibe (King's Best (USA))
7
3.1
14/1
T: B J Smith
R: D J Browne (56.5)
14/1
5g Nothin' Leica Dane x Polychrome (Masterclass (USA))
8
3.3
20/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (52)
20/1
4g All American x Miss Kournikova (Mr. Greeley (USA))
9
4.3
8/1
T: S J Morrisey
R: J Lloyd (54.5)
8/1
4m Snippetson x Montecatini (Marauding (NZ))
10
4.5
9/1
T: B S Baldwin
R: Ms C Schmidt (57.5)
9/1
5g Court Command x Rose Island (Fusaichi Pegasus (USA))
11
6.0
11/1
T: S P Tregea
R: Anthony Allen (54)
11/1
4m Rothesay x Kimash (Jeune (GB))
12
7.3
25/1
T: P J Facoory
R: Ms T Harrison (54)
25/1
4m Conatus x Woodwind (USA) (Woodman (USA))
13
7.5
100/1
T: J E Murdoch
R: A Spinks (57.5)
100/1
7g Falvelon x General Intent (General Nediym )
14
7.7
80/1
T: J Dann
R: G Colless (58)
80/1
6g Lonhro x Night Chaser (Encosta De Lago )