Breednet Results

DOOMBEN - Wednesday, December 19

Race 1 - Compact Training Mdn Hcp (1660m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:41.53 (35.17)
Prizemoney: $25,000
1
4/7F
T: B S Baldwin
R: M Cahill (59)
4/7F
5g Casino Prince x Melody (NZ) (Stravinsky (USA))
Winning siblings: Motifs, Mr Inquisitive, Phrases,
This nick: 11 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2
1.5
14/1
T: T J Gollan
R: Dale Smith (54.5)
14/1
4m Husson (ARG) x Fiery Dee (Fraar (USA))
3
6.0
9/2
T: K M Schweida
R: James Orman (59)
9/2
4g Sebring x Expertise (GB) (Selkirk (USA))
4
6.7
8/1
T: L D Kelly
R: Baylee Nothdurft (54.5)
8/1
4g Ekraar (USA) x Cinnamon Mist (NZ) (Pentire (GB))
5
8.0
20/1
T: Ms K Loy
R: Matthew Palmer (54)
20/1
4m Tycoon Ruler x Demon Nurse (Honours List (IRE))
6
8.2
20/1
T: B J Dais
R: Clayton Gallagher (52.5)
20/1
4m Testa Rossa x Laura Magne (King Charlemagne (USA))
7
10.4
Sogni (9)
25/1
T: Dale Groves
R: L V Cassidy (54)
25/1
3f Dream Ahead (USA) x Omniyah (Fastnet Rock )
8
14.4
100/1
T: Gregory Cornish
R: Ms T Harrison (56.5)
100/1
4g Parameter x Kentucky Danseur (Joyeux Danseur (USA))
9
18.4
Stamen (5)
30/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: R Wiggins (56.5)
30/1
Race 2 - Direct Distribution Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:10.74 (34.38)
Prizemoney: $25,000
1
11/4
T: Jason Gregory
R: Ms S Bogenhuber (57.5)
11/4
4g Captain Sonador x Coral Trout (Testa Rossa )
Winning siblings: Coral Seas, Fish Burger,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
4.8
4/1
T: B W Brown
R: M McGillivray (58.5)
4/1
4g Longhorn x Amidala Diva (Greenwood Lake (USA))
3
5.2
5/2F
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (58)
5/2F
4g Snitzel x Serious Impact (Fasliyev (USA))
4
5.3
4/1
T: P Duff
R: Hannah English (54)
4/1
4m Rothesay x Sagarmatha (Octagonal (NZ))
5
6.3
14/1
T: Ben Currie
R: N Tomizawa (57.5)
14/1
4g Captain Sonador x Venatio (Delago Brom )
6
6.7
11/2
T: B Robinson
R: Brooke Ainsworth (55.5)
11/2
4g Hillman x Prom Queen (Testa Rossa )
Race 3 - Nat McCall Racing Hcp (C2) (1110m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:03.90 (33.92)
Prizemoney: $30,000
1
9/1
T: Chris Anderson
R: Jackson Murphy (58.5)
9/1
4g Exceed And Excel x Preserve (Canny Lad )
This nick: 20 runners; 17 winners; 2 SW. Details
2
0.8
8/11F
T: K M Schweida
R: James Orman (55)
8/11F
3g Sepoy x Watabout (More Than Ready (USA))
3
1.3
8/1
T: B and D Guy
R: Corey Bayliss (54)
8/1
5g Toorak Toff x Shoptalk (Flying Spur )
4
2.7
9/2
T: K R Kemp
R: Dale Smith (55.5)
9/2
4g Raheeb x Clear Run (Scenic (IRE))
5
5.7
7/1
T: Georgina Bourke
R: Ryan Maloney (56)
7/1
4g Exceed And Excel x De Jetcat (Tale Of The Cat (USA))
6
10.7
Ajani (2)
25/1
T: Paul Robbins
R: Clayton Gallagher (56)
25/1
5g Choisir x Africaine (Anabaa (USA))
Race 4 - Purple Cow Real Estate Hcp-C3 (1350m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:19.82 (33.95)
Prizemoney: $30,000
1
9/4F
T: Steven O'Dea
R: Ryan Maloney (58)
9/4F
4g Snitzel x Democrat (Octagonal (NZ))
Winning siblings: Mcrae,
This nick: 15 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
1.5
5/1
T: T J Sears
R: N Tomizawa (54)
5/1
3c All Too Hard x Perfect Stranger (Red Ransom (USA))
3
2.3
13/2
T: Michael Costa
R: M Cahill (57)
13/2
4g Snitzel x Air's Precious (Air Express (IRE))
4
2.5
4/1
T: P Duff
R: Dale Smith (54)
4/1
5
2.6
40/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56.5)
40/1
4g Redoute's Choice x Phantom Queen (Charge Forward )
6
2.7
5/1
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (58)
5/1
4g Denman x Valentine Rose (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
7
2.8
10/1
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (52.5)
10/1
6g Show A Heart x Money Spider (Sovereign Red (NZ))
8
3.6
8/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (56.5)
8/1
5g Bradbury's Luck x Spectroscope (Geiger Counter (USA))
Race 5 - Shape Consulting Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.92 (34.42)
Prizemoney: $25,000
1
13/2
T: G Heinrich and B Rodgers
R: R Fradd (59)
13/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
15/8F
T: R L Heathcote
R: M McGillivray (58.5)
15/8F
3
4.8
30/1
T: S B Laming
R: M Cahill (58.5)
30/1
3g Darci Brahma (NZ) x Cascade Emerald (Hurricane Sky )
4
4.9
3/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (58.5)
3/1
3c Hinchinbrook x Simply Fantastic (Fantastic Light (USA))
5
6.2
12/1
T: K M Schweida
R: James Orman (56.5)
12/1
3f Foxwedge x Call Me Paris (Hotel Grand )
6
8.4
15/4
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57)
15/4
3f Sizzling x Dandy Warhols (Distant Music (USA))
7
8.5
100/1
T: B S Baldwin
R: Ms T Harrison (56)
100/1
3f Mahisara x Sixth Note (Redoute's Choice )
8
9.8
9/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (59)
9/1
3g Dane Shadow x Cavities (Lonhro )
Race 6 - Skilled Up Hcp (C3) (1660m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:40.87 (34.63)
Prizemoney: $30,000
1
7/2
T: C J Waller
R: R Fradd (58.5)
7/2
6g Dansili (GB) x Mambo Light (USA) (Kingmambo (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
11/2
T: Chris Anderson
R: Jackson Murphy (57)
11/2
4m Sebring x Rosekay Heart (Show A Heart )
3
1.4
Capeos (7)
13/2
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (54.5)
13/2
4g Captain Sonador x The Goddess (Antonius Pius (USA))
4
3.1
9/2
T: B and D Guy
R: M Cahill (55)
9/2
5m Lonhro x Adaline (Court Of Jewels (NZ))
5
3.3
11/1
T: S B Lee
R: James Orman (58)
11/1
6
3.5
5/2F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (53.5)
5/2F
5g Helmet x Nepal (Quest For Fame (GB))
7
3.6
25/1
T: Darlene Duryea
R: Corey Bayliss (51)
25/1
5m Real Saga x Kilspindie (Danehill (USA))
8
3.7
15/1
T: N L Hilton
R: Leslie Tilley (54)
15/1
9
3.9
30/1
T: Diane Murphy
R: Clayton Gallagher (55)
30/1
4g Lonhro x Purple (Commands )
Race 7 - Besst Recruitment Hcp (C2) (1110m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:04.19 (33.86)
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (55.5)
3/1
4m Real Saga x Charmana Star (Skilful Star )
Winning siblings: Spot On Spud, Ultra Red, Watch The Red,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
11/8F
T: Chris Munce
R: Clayton Gallagher (57)
11/8F
4m Bradbury's Luck x Paris Blu (Murphy's Blu Boy )
3
2.7
6/1
T: B S Baldwin
R: Baylee Nothdurft (52.5)
6/1
4
5.9
30/1
T: Ben Ahrens
R: Ron Stewart (54.5)
30/1
5m Sebring x Annigoni (Peintre Celebre (USA))
5
6.4
60/1
T: Chris Munce
R: M McGillivray (55)
60/1
4m Charge Forward x Zelsnitz (Snitzel )
6
6.5
40/1
T: Wayne Stephens
R: M Gray (54)
40/1
3f Hinchinbrook x Lough Rea (Monashee Mountain (USA))
7
6.7
4/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Ms T Harrison (58)
4/1
3f Sebring x Rocha (Encosta De Lago )
8
8.0
100/1
T: B Robinson
R: Brooke Ainsworth (54.5)
100/1
5m Rothesay x Star Of Asia (Mossman )
9
10.2
15/1
T: J A Gilmore
R: M Cahill (54)
15/1
3f Eurozone x Lady Gretchen (NZ) (Don Eduardo (NZ))
10
10.5
40/1
T: David Murphy
R: Jackson Murphy (52)
40/1
4m Danerich x Sona Gaire (Happy Giggle )
Race 8 - Icaniwill Hcp (C5) (1200m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:09.70 (34.80)
Prizemoney: $30,000
1
9/10F
T: A J Edmonds
R: Ron Stewart (55)
9/10F
5g Dream Ahead (USA) x Excellent Lady (Exceed And Excel )
Winning siblings: Diala, Petits Filous,
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (57)
4/1
6g Sequalo x High Alt (Desert Prince (IRE))
3
1.2
8/1
T: B and D Guy
R: James Orman (54.5)
8/1
4m Sepoy x Absolute Dream (Canny Lad )
112018 Inglis Classic Yearling Sale
$75,000
Vendor: Widden Stud, Widden Valley
Buyer: Phillip Sweeney Racing
4
1.4
Deitch (9)
20/1
T: S W Kendrick
R: R Fradd (55.5)
20/1
7g Denman x Amish (Canny Lad )
5
2.1
8/1
T: Chris Meagher
R: Ms T Harrison (57)
8/1
6
2.2
15/1
T: J P Wallace
R: Carly Frater-Hill (51)
15/1
4g Jet Spur x Class Of Gold (Mossman )
7
4.2
12/1
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (55)
12/1
6g Equiano (FR) x Miss Shakira (Snippets )
8
5.5
Oh Boy (15)
40/1
T: B S Baldwin
R: Jackson Murphy (52)
40/1
5g Haradasun x Oh Susie Darlin' (Easy Rocking )
9
8.0
100/1
T: P Duff
R: Dale Smith (54)
100/1
5g Sequalo x Forest Dawn (Shinko Forest (IRE))