Breednet Results

EAGLE FARM - Saturday, June 6

Race 1 - Ascot Green (Bm80) (2200m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 2:15.93 (34.36)
Prizemoney: $65,000
1
7/1
T: C J Waller
R: L R Dittman (55.5)
7/1
4g Savabeel x Celeste (NZ) (Pentire (GB))
Winning siblings: Boomba,
2
0.4
8/1
T: T J Gollan
R: Ryan Maloney (57)
8/1
5g Snitzel x Gopana (Galileo (IRE))
3
0.6
11/1
T: Bruce Hill
R: S Cormack (55)
11/1
4g Lope De Vega (IRE) x Palme D'Or (Royal Academy (USA))
4
0.7
4/1
T: J G Symons & S Laxon
R: M Cahill (55)
4/1
4h So You Think (NZ) x Soiree Girl (Rory's Jester )
5
6.5
14/1
T: G R Duncan
R: Corey Bayliss (53)
14/1
6m Uncle Mo (USA) x Stolen Thunder (Thunder Gulch (USA))
6
6.9
40/1
T: Ethan Ensby
R: Taylor Marshall (55)
40/1
7
8.1
7/2F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (59)
7/2F
8
9.6
13/2
T: C Maher & D Eustace
R: Justin Huxtable (59.5)
13/2
9
49.6
4/1
T: Michael Costa
R: Jag Guthmann-Chester (58.5)
4/1
4m Sebring x Onecatstoomany (One Cool Cat (USA))
Race 2 - Tab (Bm90) (1400m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(3) Time: 1:22.11 (33.23)
Prizemoney: $65,000
1
11/4
T: Desleigh Forster
R: Taylor Marshall (60)
11/4
4g Red Element x Not To Share (Al Maher )
2
0.2
10/9F
T: M A Currie
R: B N Stewart (59.5)
10/9F
4g Rocker x Strike On Goal (NZ) (Van Nistelrooy (USA))
3
0.7
14/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: J Byrne (55)
14/1
6g Snitzel x Lost For Words (NZ) (Zabeel (NZ))
4
2.2
25/1
T: R G Lipp
R: Ms S Thornton (59.5)
25/1
7g Rothesay x In Her Shoes (Sequalo )
5
2.4
5/1
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (59.5)
5/1
5g Choisir x Alacer (More Than Ready (USA))
6
3.2
6/1
T: L D Kelly
R: Adin Thompson (57)
6/1
Race 3 - Mullins Lawyers (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:09.53 (33.76)
Prizemoney: $65,000
1
Plenty (5)
7/1
T: S W Kendrick
R: Jake Bayliss (59.5)
7/1
4g Zoustar x Ubiquity (Hurricane Sky )
2
0.2
5/1
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (59.5)
5/1
5g I Am Invincible x The Look Of Love (Danehill Dancer (IRE))
3
0.4
15/4F
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (60)
15/4F
4g Starspangledbanner x Sky Rubi (Testa Rossa )
2019 Inglis 2019 NOVEMBER (Early) Online Sale
$22,500
4
1.2
4/1
T: Chris Anderson
R: James Orman (56)
4/1
4g Real Saga x Nina Mary (Redoute's Choice )
5
1.3
6/1
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (57)
6/1
4g Foxwedge x Plain Magic (Magic Albert )
6
2.8
12/1
T: S W Kendrick
R: Ms S Thornton (59)
12/1
4g Unencumbered x Tangerine Dream (FR) (Sadler's Wells (USA))
7
3.8
16/1
T: G R Duncan
R: Taylor Marshall (58.5)
16/1
7g Kaphero x Choose Wisely (Falvelon )
8
4.0
7/1
T: L D Kelly
R: M Cahill (56.5)
7/1
9
4.7
25/1
T: Gregory Booth
R: S Cormack (59.5)
25/1
5g Hinchinbrook x Follow That Cat (Tale Of The Cat (USA))
10
4.9
30/1
T: L J Roche
R: Corey Bayliss (57.5)
30/1
5g Drumbeats x Anigma (GB) (Machiavellian (USA))
11
9.9
100/1
T: Lauren Abbott
R: A Mallyon (62.5)
100/1
9g Niello x Typhoon Billie (Rory's Jester )
Race 4 - Thank You Brc Members Plate-C6 (1815m)
Class: Class 6 Track: Good(3) Time: 1:49.86 (33.96)
Prizemoney: $65,000
1
13/2
T: C J Waller
R: Ryan Maloney (55.5)
13/2
4g Fiorente (IRE) x Symphony Strings (Excellent Art (GB))
2
1.5
13/4
T: C J Waller
R: Nicholas Keal (58)
13/4
5g Sebring x Peach Tree (Bel Esprit )
3
1.6
20/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (58.5)
20/1
5g High Chaparral (IRE) x Plumm (Encosta De Lago )
4
2.9
4/1
T: G R Duncan
R: Taylor Marshall (57)
4/1
5g Sea The Stars (IRE) x Ice Mint (USA) (Awesome Again (CAN))
5
3.0
12/1
T: P P Jenkins
R: Jake Bayliss (56.5)
12/1
5m Falkirk (NZ) x Picka Peach (NZ) (Yamanin Vital (NZ))
6
3.2
14/1
T: K M Schweida
R: J Byrne (60)
14/1
7g Tavistock (NZ) x Magravine (Last Tycoon (IRE))
7
3.3
5/2F
T: R G Lipp
R: Ms S Thornton (55)
5/2F
4m Red Dazzler x Kristina (Sequalo )
8
5.3
15/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (58.5)
15/1
5g Zariz x Princess Chloe (King Cugat (USA))
9
5.4
50/1
T: S W Kendrick
R: Dale Smith (56.5)
50/1
5m Stratum x Watch My Lips (Royal Academy (USA))
10
6.1
30/1
T: P & W Hulbert
R: Adin Thompson (58)
30/1
6g Dane Shadow x Endless Maize (End Sweep (USA))
11
6.6
66/1
T: Ethan Ensby
R: M Hellyer (58.5)
66/1
4g Tavistock (NZ) x Harmony (NZ) (Zabeel (NZ))
12
8.4
50/1
T: Brenton Andrew
R: Ms B Andrew (58)
50/1
6m Helenus x Cherubim (Spectrum (IRE))
Race 5 - Tab Alan Shuck (Bm85) (1000m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 0:56.53 (33.04)
Prizemoney: $65,000
1
9/4F
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (59.5)
9/4F
4m Spirit Of Boom x Bevico Girl (Easy Rocking )
Winning siblings: Little River,
2
0.2
Ozark (1)
6/1
T: Cody Morgan
R: Justin Huxtable (59)
6/1
6g Lonhro x Ouachita (Canny Lad )
3
0.7
9/2
T: A J & T Edmonds
R: Nicholas Keal (58)
9/2
4g Star Witness x Confidential Queen (Shamardal (USA))
4
2.0
12/1
T: S C Jones
R: B N Stewart (60)
12/1
6g Nicconi x Very Bright (General Nediym )
5
2.1
Wirnpa (13)
10/1
T: P & W Hulbert
R: Madeleine Wishart (54)
10/1
6g Exceed And Excel x Living Spirit (Hennessy (USA))
6
2.3
100/1
T: J M Judge
R: Adin Thompson (57.5)
100/1
9g Street Sense (USA) x Hard Rider (NZ) (Maroof (USA))
7
2.5
Piracy (8)
30/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (58)
30/1
5g Exceed And Excel x Plagiarize (Stravinsky (USA))
8
2.9
7/2
T: M A Kropp
R: Alex Patis (56.5)
7/2
4m Spirit Of Boom x Deb's Choice (Snippetson )
9
3.6
16/1
T: M A Currie
R: Baylee Nothdurft (60)
16/1
6g Publishing x Power'n'water (Waterford Road )
10
4.1
20/1
T: D J Duryea
R: A Spinks (57)
20/1
11
7.4
50/1
T: Chris Munce
R: B Spriggs (55.5)
50/1
5m All Too Hard x Vietnam (Admiralty (USA))
Race 6 - 7 Racing Rough Habit Plate (2200m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:14.01 (35.46)
Prizemoney: $175,000
1
7/4F
T: Chris Anderson
R: B N Stewart (57)
7/4F
3g Smart Missile x Magical Mist (NZ) (High Chaparral (IRE))
Winning siblings: Lygia,
2
1.5
7/2
T: Michael Costa
R: A Chau (57)
7/2
3g Red Giant (USA) x My Marguerite (NZ) (Spectacular Love (USA))
3
1.7
5/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Ryan Maloney (57)
5/1
3g I Am Invincible x Watchful (Danehill (USA))
4
3.0
25/1
T: C J Waller
R: M Cahill (57)
25/1
3g Reliable Man (GB) x Sinnfonia (IRE) (Sinndar (IRE))
5
3.4
11/1
T: Chris Munce
R: M R Du Plessis (57)
11/1
3g Smart Missile x Tempting Lady (Northern Meteor )
6
3.5
50/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57)
50/1
3g Pierro x Apprise (Redoute's Choice )
7
5.2
9/1
T: M A Currie
R: J Innes Jnr (55)
9/1
3f Mahisara x Mishani Shiva (Al Maher )
8
5.5
30/1
T: C J Waller
R: L R Dittman (57)
30/1
3c Deep Impact (JPN) x Lucky Raquie (Encosta De Lago )
9
5.6
150/1
T: G M Hay
R: Ms S Thornton (57)
150/1
3g Delago Deluxe x She's A Pretender (Danehill (USA))
10
6.4
200/1
T: Ms M Brosnan
R: B Spriggs (57)
200/1
3g Savabeel x Villifye (NZ) (O'Reilly (NZ))
11
7.4
20/1
T: C J Waller
R: J Byrne (57)
20/1
12
11.1
40/1
T: B J Smith
R: Boris Thornton (57)
40/1
3c Kingman (GB) x Aiden Sea (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
13
16.6
20/1
T: J A O'Shea
R: A Mallyon (57)
20/1
3c Dissident x Society Lady (NZ) (O'Reilly (NZ))
14
17.4
40/1
T: Chris Anderson
R: James Orman (57)
40/1
3g Adelaide (IRE) x Jaipur Princess (Redoute's Choice )
15
22.9
150/1
T: J W Zielke
R: N Tomizawa (57)
150/1
3g Mossman x Redtruth (Testa Rossa )
Race 7 - XXXX Dry J J Atkins (1400m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:21.06 (34.75)
Prizemoney: $350,000
1
5/2F
T: R L Heathcote
R: J Byrne (57)
5/2F
2g Rothesay x Huss On Fire (NZ) (Hussonet (USA))
Winning siblings: Rylee's Saga, Smokin' Hussay,
2
3.3
20/1
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (55)
20/1
3
3.5
20/1
T: A J & T Edmonds
R: B N Stewart (57)
20/1
2g Unencumbered x Snipzu (Snippetson )
4
3.9
12/1
T: C J Waller
R: Boris Thornton (57)
12/1
2c Sebring x Red Tracer (Dane Shadow )
5
4.1
10/1
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (57)
10/1
2c Headwater x Regal Tier (Royal Academy (USA))
6
4.2
40/1
T: J G Symons & S Laxon
R: Taylor Marshall (57)
40/1
2c Snitzel x Imana (Thunder Gulch (USA))
7
4.4
6/1
T: C Maher & D Eustace
R: A Mallyon (55)
6/1
2f Snitzel x Zenaida (NZ) (Zabeel (NZ))
8
4.6
10/1
T: P & P Snowden
R: Ryan Maloney (57)
10/1
2c Snitzel x Gypsy Robin (USA) (Daaher (CAN))
9
4.8
40/1
T: David Vandyke
R: Jake Bayliss (57)
40/1
2c Spirit Of Boom x Boomalicious (Red Dazzler )
10
5.0
Isotope (17)
4/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (55)
4/1
11
5.2
Starosa (18)
150/1
T: T J Gollan
R: J Innes Jnr (55)
150/1
2f Starspangledbanner x Sardaaj (NZ) (Iffraaj (GB))
12
5.4
200/1
T: S W Kendrick
R: Dale Smith (55)
200/1
2f Spill The Beans x O' Venus (Anabaa (USA))
13
5.6
100/1
T: C J Waller
R: L R Dittman (57)
100/1
2c Press Statement x Calaluna (Mujahid (USA))
14
5.9
60/1
T: C J Waller
R: M R Du Plessis (57)
60/1
15
6.0
200/1
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (57)
200/1
2c Spill The Beans x Kylie's Way (USA) (Menifee (USA))
16
8.7
Minjee (16)
100/1
T: R L Heathcote
R: B Spriggs (55)
100/1
17
10.0
100/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (57)
100/1
2c Exceed And Excel x Strawberry Field (Encosta De Lago )
18
12.2
16/1
T: R & M Freedman
R: M Cahill (57)
16/1
Race 8 - Tab Stradbroke Hcp (1400m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:20.43 (34.42)
Prizemoney: $350,000
1
Tyzone (6)
12/1
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (52.5)
12/1
6g Written Tycoon x Rezonet (Hussonet (USA))
Winning siblings: Five Stars, Grandzone Rocket,
2
0.2
50/1
T: C J Waller
R: J L Taylor (51)
50/1
4m Zoustar x Cabernet (Al Maher )
3
0.4
12/1
T: S P Tregea
R: James Orman (53.5)
12/1
6g Nicconi x Dananova (Snippetson )
4
0.6
15/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (52)
15/1
4g Lope De Vega (IRE) x One Funny Honey (USA) (Distorted Humor (USA))
5
1.0
Ranier (4)
25/1
T: James Cummings
R: M Hellyer (53)
25/1
4g Lonhro x Kanzan (Commands )
6
1.5
40/1
T: T J Gollan
R: M R Du Plessis (51)
40/1
4m Spirit Of Boom x Pure Purrfection (General Nediym )
7
2.3
13/4F
T: G Waterhouse & A Bott
R: J Innes Jnr (50)
13/4F
3c Dawn Approach (IRE) x Raja Lane (Devaraja (NZ))
8
2.4
50/1
T: A J & T Edmonds
R: Jake Bayliss (51.5)
50/1
5m Not A Single Doubt x Amberino (Perugino (USA))
9
2.6
10/1
T: James Cummings
R: M Cahill (58)
10/1
5g Street Cry (IRE) x Outdoor (Redoute's Choice )
10
2.9
Graff (10)
30/1
T: K A Lees
R: S Cormack (53)
30/1
4h Star Witness x Dinkum Diamond (Keep The Faith )
11
3.4
30/1
T: K A Lees
R: Corey Bayliss (52)
30/1
5h Lawman (FR) x Moment Of Time (GB) (Rainbow Quest (USA))
12
3.6
14/1
T: P & P Snowden
R: B Spriggs (50)
14/1
3g Written Tycoon x La Paris (Falvelon )
13
4.3
9/1
T: Ms J Graham
R: Dale Smith (52.5)
9/1
14
4.8
14/1
T: James Cummings
R: Ryan Maloney (55.5)
14/1
5g Lonhro x Yavanna (Redoute's Choice )
15
5.0
11/1
T: James Cummings
R: Taylor Marshall (49.5)
11/1
3f Snitzel x Samaready (More Than Ready (USA))
16
5.2
20/1
T: R L Heathcote
R: Ms S Thornton (51.5)
20/1
6g Testa Rossa x Starwish (Redoute's Choice )
17
7.2
20/1
T: Bjorn Baker
R: Justin Huxtable (53)
20/1
6g Mossman x Chuckle (Danehill (USA))
18
68.2
20/1
T: C Maher & D Eustace
R: Ms T Harrison (51)
20/1
4m Universal Ruler x Im Your Fire (NZ) (Holy Roman Emperor (IRE))
Race 9 - Nuturf Mick Dittman Plate (1000m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:56.16 (33.05)
Prizemoney: $85,000
1
6/4F
T: James Cummings
R: James Orman (55)
6/4F
3f Exceed And Excel x Thalia (Medaglia D'Oro (USA))
Winning siblings: The Graces,
2
0.8
Iced (4)
60/1
T: Ms J Crompton
R: Ryan Maloney (57)
60/1
3g Better Than Ready x On Ice Now (Red Dazzler )
3
0.9
5/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (55)
5/2
4
1.4
25/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (55)
25/1
3f Your Song x Red Hot Chillies (Red Ransom (USA))
5
2.1
11/2
T: T J Gollan
R: Ms S Thornton (55)
11/2
6
2.3
Kalik (3)
30/1
T: Tony Haydon
R: B N Stewart (57)
30/1
3g Champions Gallery (GB) x Nuskee (NZ) (Pentire (GB))
7
2.5
9/1
T: J T Wigginton
R: R Wiggins (55)
9/1
3f Better Than Ready x Miraposa (Canny Lad )
8
2.7
20/1
T: G K Taylor
R: M R Du Plessis (57)
20/1
3g Whittington x Showellen (Show A Heart )
9
4.5
60/1
T: T J Gollan
R: A Mallyon (55)
60/1
3f Rothesay x Unica Bahaya (Piccolo (GB))
10
4.9
40/1
T: C Maher & D Eustace
R: M Cahill (55)
40/1
3f Sebring x Sistonic (Bel Esprit )
11
9.1
20/1
T: Michael Costa
R: A Chau (55)
20/1