Breednet Results

ELLERSLIE - Wednesday, December 26

Race 1 - Dunstan Feeds C'ship Qlfr-Bm82 (2100m)
Class: Benchmark 82 Track: Heavy(10) Time: 2:17.64 (38.71)
Prizemoney: $50,000
1
Kachhi (8)
20/1
T: M A Treweek
R: R S Rusof (54)
20/1
5m Showcasing (GB) x Barija (USA) (Phone Trick (USA))
Winning siblings: Let Me Handle It,
2
0.8
9/2
T: Ms D Guy
R: C E Lammas (54)
9/2
4m Mastercraftsman (IRE) x Spray (Entrepreneur (GB))
3
3.6
7/2
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (54)
7/2
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
$40,000
Vendor: Ohukia Lodge Ltd
Buyer: Mr ECK Wong
4
7.1
7/2
T: A J Morley
R: S C Spratt (60)
7/2
5g Bullbars (AUS) x Peony Rose (St Reims )
5
7.2
11/2
T: M H Brooks
R: S T Collett (56)
11/2
6g El Hermano x Feathertop (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
6
7.5
5/2F
T: S and E Clotworthy
R: E A McCall (52)
5/2F
6m Alamosa x Miranda Miss (Reset (AUS))
7
20.5
10/1
T: M, M L and M F Rogers
R: D J Danis (55.5)
10/1
7g Captain Rio (GB) x Fast Arrival (Entrepreneur (GB))
Race 2 - Sng Media 2yo (1100m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:08.55 (37.36)
Prizemoney: $50,000
1
3/1
T: S B Marsh
R: S T Collett (54)
3/1
2f Showcasing (GB) x Royal Appellant (Keeper (AUS))
2020 NZB Karaka Book 2
$90,000
Vendor: Haunui Farm
Buyer: Mr SB Marsh
2
0.8
5/1
T: S B Marsh
R: M Cameron (54)
5/1
2f Makfi (GB) x Rosa's Spur (AUS) (Flying Spur (AUS))
3
2.8
11/2
T: B Wallace and A Peard
R: V A Colgan (56)
11/2
4
13.3
9/4F
T: C R Isdale
R: A J Calder (55.5)
9/4F
2f Showcasing (GB) x Ketchme (Senor Pete (USA))
5
15.1
12/1
T: S F Ritchie
R: J Parkes (56)
12/1
2c Zacinto (GB) x Kingsley Rose (His Royal Highness )
6
15.2
16/1
T: N W Tiley
R: M T Coleman (54)
16/1
2f Sepoy (AUS) x Cast Your Vote (AUS) (More Than Ready (USA))
7
29.4
9/2
T: S J McKee
R: S C Spratt (54)
9/2
Race 3 - Auckland Co-Op Taxis (Bm82) (1400m)
Class: Benchmark 82 Track: Heavy(10) Time: 1:27.37 (37.33)
Prizemoney: $50,000
1
3/1F
T: K and G Opie
R: A J Calder (54.5)
3/1F
4m Ekraar (USA) x Dahling (Generous (IRE))
2
0.2
7/1
T: P W Lock
R: M Cameron (54)
7/1
5g Tavistock x Purnima (AUS) (Dubai Destination (USA))
3
3.5
9/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (55)
9/1
4
3.6
7/1
T: N P Bishara
R: R L Smyth (58)
7/1
4g Zed x Opulence (Danroad (AUS))
5
9.6
10/1
T: Ms J Millar
R: L G Innes (54.5)
10/1
5m Falkirk x Santeria (Johar (USA))
6
11.9
6/1
T: J and B Vance
R: J K Riddell (59.5)
6/1
6g Any Suggestion (AUS) x It's My Destiny (Magic Ring (IRE))
7
12.6
20/1
T: M, M L and M F Rogers
R: J Parkes (57.5)
20/1
7m Falkirk x Satonda (Centaine (AUS))
8
14.4
4/1
T: W P Hillis
R: D J Danis (51.5)
4/1
3g Showcasing (GB) x Ceramic (Van Nistelrooy (USA))
9
15.7
Soroc (5)
8/1
T: L W Somervell
R: T Yanagida (53.5)
8/1
6g Roc De Cambes x La Sorriso (Align (AUS))
Race 4 - Shaw's Wire Ropes Uncle Remus (1400m) LR
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:28.29 (37.19)
Prizemoney: $60,000
1
Hypnos (5)
8/1
T: R James and R Wellwood
R: R T Elliot (57.5)
8/1
3g Reliable Man (GB) x Quality Dream (AUS) (Elusive Quality (USA))
Winning siblings: Junzi, Well Chosen,
2019 NZB Karaka Book 2
$270,000
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Mr BL Jenkins
2
1.5
6/4F
T: F T Ritchie
R: J L Waddell (58.5)
6/4F
3g Dawn Approach (IRE) x Dazzling (Star Way (GB))
3
3.0
20/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (55.5)
20/1
4
3.2
4/1
T: Ms L Latta
R: J Parkes (58.5)
4/1
3c Dundeel x Causeway Queen (AUS) (Giant's Causeway (USA))
5
3.3
20/1
T: S B Marsh
R: M J McNab (57.5)
20/1
3c O'Reilly x Bohemian Blues (Blues Traveller (IRE))
6
5.8
50/1
T: Jacob McKay
R: S M McKay (56)
50/1
7
11.0
15/4
T: J W Richards
R: O P Bosson (57.5)
15/4
8
11.3
40/1
T: T and M Carter
R: L H Satherley (56)
40/1
3g Darci Brahma x Affirmed Lane (USA) (Affirmed (USA))
9
14.0
11/1
T: S B Marsh
R: S T Collett (58.5)
11/1
3c Zed x Tutuland (FR) (Green Desert (USA))
10
16.4
16/1
T: R D Collett
R: A J Calder (56.5)
16/1
Race 5 - Barfoot & Thompson (Bm72) (1200m)
Class: Benchmark 72 Track: Heavy(10) Time: 1:15.96 (35.89)
Prizemoney: $50,000
1
10/1
T: S B Marsh
R: L G Innes (58)
10/1
4m Ocean Park x Pretty (Pins (AUS))
2018 NZB Karaka - Book 1
$160,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Mr A Ottobre
2
2.3
11/4
T: J W Richards
R: R S Rusof (56)
11/4
4m Stratum (AUS) x Benatar (AUS) (Distant Music (USA))
3
3.1
13/4
T: Ms L Latta
R: J Parkes (56)
13/4
3f Snitzel (AUS) x Just Dancing (AUS) (Fusaichi Pegasus (USA))
4
3.3
9/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (56)
9/1
4g Lonhro (AUS) x Lost In Dubai (Dubai Destination (USA))
5
4.8
12/1
T: S and E Clotworthy
R: J K Riddell (58)
12/1
6g Fast 'n' Famous (AUS) x El Ardiente (Desert Sun (GB))
6
5.1
5/2F
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (59)
5/2F
4g Makfi (GB) x Intelligentsia (AUS) (Danzero (AUS))
7
8.2
10/1
T: B W Hawtin
R: M J McNab (57.5)
10/1
8
14.0
20/1
T: M A Treweek
R: V A Colgan (55.5)
20/1
4m Animal Kingdom (USA) x Johan's Toy (AUS) (Johan Cruyff (GB))
Race 6 - Cambridge Stud Classic (1600m) Gr2
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:39.91 (37.74)
Prizemoney: $100,000
1
30/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (56.5)
30/1
3f Pins (AUS) x Alleyway (Oregon (USA))
Winning siblings: Scareaway,
2
0.4
20/1
T: N W Tiley
R: S T Collett (56.5)
20/1
3f Alamosa x Shez Sinsational (Ekraar (USA))
3
1.9
5/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
5/2
3f Savabeel (AUS) x Love Diamonds (AUS) (Danehill (USA))
4
2.1
40/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (56.5)
40/1
5
4.4
7/2
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (56.5)
7/2
6
4.7
10/1
T: S B Marsh
R: J L Waddell (56.5)
10/1
7
9.0
30/1
T: A W Pike
R: R S Rusof (56.5)
30/1
3f Darci Brahma x Spring Fever (Traditionally (USA))
8
11.1
10/1
T: S and E Clotworthy
R: V A Colgan (56.5)
10/1
3f Battle Paint (USA) x Yankee Wharf (AUS) (Al Maher (AUS))
9
26.3
40/1
T: S B Marsh
R: M J McNab (56.5)
40/1
10
27.0
25/1
T: J C Pender
R: S C Spratt (56.5)
25/1
3f Savabeel (AUS) x Ahna (O'Reilly )
11
37.5
9/4F
T: P and D Williams
R: M T Coleman (56.5)
9/4F
3f I Am Invincible (AUS) x Different To (High Chaparral (IRE))
Race 7 - Dunstan Feeds C'ship Final (1500m)
Class: Special Condition Track: Heavy(10) Time: 1:34.08 (37.47)
Prizemoney: $80,000
1
Ritani (18)
15/2
T: S B Marsh
R: T Yanagida (51.5)
15/2
4m Makfi (GB) x Elegant Emerald (AUS) (Unbridled's Song (USA))
2
3.0
Marissa (11)
14/1
T: S Ralph
R: A J Calder (54)
14/1
5m Fully Fledged x Wooden Masque (Woodborough (USA))
3
5.5
4/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56)
4/1
4h Makfi (GB) x Smitten Kitten (Volksraad (GB))
4
8.0
10/1
T: G Richardson and G Parker
R: C E Lammas (55.5)
10/1
6g Paco Boy (IRE) x Romancing (O'Reilly )
5
8.5
Savette (15)
7/1
T: T L Riddell
R: R S Rusof (54.5)
7/1
5m Savabeel (AUS) x You Too (O'Reilly )
6
9.8
25/1
T: A W Pike
R: S T Collett (54)
25/1
4m Denman (AUS) x Saw Her Walkin By (AUS) (Danehill Dancer (IRE))
7
10.5
40/1
T: R A Yuill
R: D J Danis (51.5)
40/1
4g Perfectly Ready (AUS) x Catalma (AUS) (Old Deuteronomy (USA))
8
12.5
5/2F
T: Ms L Latta
R: O P Bosson (57.5)
5/2F
4g O'Reilly x Elusive Dreams (Elusive City (USA))
9
13.1
10/1
T: R James and R Wellwood
R: R T Elliot (56)
10/1
5m Zacinto (GB) x Udiditagain (D'Cash (AUS))
10
13.8
16/1
T: S R Autridge
R: M T Coleman (54)
16/1
4g Reliable Man (GB) x Abbey Tralae (Traditionally (USA))
11
15.9
8/1
T: S B Marsh
R: M Cameron (57)
8/1
5g O'Reilly x Cancan (Pins (AUS))
Race 8 - Hallmark Stud Hcp (1200m) LR
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:13.50 (40.58)
Prizemoney: $60,000
1
15/4
T: A W Pike
R: L G Innes (60)
15/4
Winning siblings: Viadana,
2
2.5
5/1
T: S Ralph
R: T D Thornton (53)
5/1
5m Per Incanto (USA) x Monarch (Volksraad (GB))
3
2.7
7/1
T: S B Marsh
R: M Cameron (56)
7/1
6g Per Incanto (USA) x Romantic Liaisons (Danasinga (AUS))
4
3.5
11/2
T: S B Marsh
R: S T Collett (53)
11/2
5m Swiss Ace (AUS) x Joiya (AUS) (Stravinsky (USA))
5
4.8
5/1
T: G Richardson and G Parker
R: C E Lammas (53.5)
5/1
4m Per Incanto (USA) x Only Explosive (One Cool Cat (USA))
6
6.1
10/1
T: S B Marsh
R: R T Elliot (53.5)
10/1
4m Power (GB) x Lady Fashion (Stravinsky (USA))
7
7.6
11/4F
T: M D Moroney
R: M T Coleman (53)
11/4F
3f Showcasing (GB) x Steal (AUS) (Red Ransom (USA))
Race 9 - Cambridge Stud Zabeel Classic (2000m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 2:08.18 (38.38)
Prizemoney: $200,000
1
4/5F
T: C Gibbs and M Bradley
R: O P Bosson (56.5)
4/5F
Winning siblings: Danza Kuduro, Le Gai Soleil,
2
3.5
4/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57)
4/1
6m Zabeel x Sabia (FR) (Sadler's Wells (USA))
3
8.5
4/1
T: M Baker and A Forsman
R: L G Innes (59)
4/1
5h Iffraaj (GB) x Orinda (O'Reilly )
4
8.9
10/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (59)
10/1
9g Howbaddouwantit (USA) x Authentic Cross (Cape Cross (IRE))
5
11.9
20/1
T: G Thomas and M Gillies
R: S T Collett (59)
20/1
8g El Hermano x Kirkebi (Vyner's Orb (AUS))
6
15.4
12/1
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (59)
12/1
7g Mastercraftsman (IRE) x Roseario (Pentire (GB))
7
43.9
20/1
T: M Baker and A Forsman
R: J L Waddell (57)
20/1
5m Savabeel (AUS) x Celtic Crown (USA) (Doneraile Court (USA))
Race 10 - Otakiri Reserve (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:40.40 (36.98)
Prizemoney: $50,000
1
3/1F
T: S Ralph
R: V A Colgan (59)
3/1F
4g Roc De Cambes x Bois De Boulogne (Peintre Celebre (USA))
Winning siblings: Isola Bella, Rouvray,
2
2.5
9/1
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (57.5)
9/1
3g Sepoy (AUS) x Visique (AUS) (Quest For Fame (GB))
3
2.9
13/2
T: S T Wenn
R: K J Cowan (55)
13/2
5m Redwood (GB) x C'mon Cuba (Thorn Park (AUS))
4
4.2
4/1
T: A W Pike
R: M T Coleman (57)
4/1
5m Savabeel (AUS) x Poppies Last (Masterclass (USA))
5
4.6
10/1
T: R R Manning
R: A J Calder (56.5)
10/1
6m Makfi (GB) x Blue Skies (Spectatorial (AUS))
6
5.0
40/1
T: P R Peake
R: D J Danis (51.5)
40/1
6m Swiss Ace (AUS) x Flustered (AUS) (Mossman (AUS))
7
7.0
16/1
T: S B Marsh
R: J L Waddell (59)
16/1
4g Pentire (GB) x La Grande Dame (Pins (AUS))
8
7.1
12/1
T: M G Forbes
R: R T Elliot (58)
12/1
4g Showcasing (GB) x Accompli (AUS) (Anabaa (USA))
9
10.1
9/1
T: S B Marsh
R: S T Collett (57)
9/1
5m Per Incanto (USA) x Apowwow (Kaapstad )
10
31.5
11/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57)
11/2
4m Eighth Wonder x Vextra (Volksraad (GB))