Breednet Results

GOLD COAST - Wednesday, November 27

Race 1 - Tab Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:03.73 (33.32)
Prizemoney: $27,500
1
5/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57)
5/2
2
0.5
Encieh (11)
7/1
T: K M Schweida
R: Jake Bayliss (54.5)
7/1
3f I Am Invincible x Direct Flight (Danehill Dancer (IRE))
3
1.0
Baroda (8)
5/4F
T: A J & T Edmonds
R: Ryan Maloney (56)
5/4F
3f Epaulette x Dandy Warhols (Distant Music (USA))
4
3.5
15/2
T: Gary Doughty
R: Jag Guthmann-Chester (56.5)
15/2
5
8.0
25/1
T: M Park
R: M R Du Plessis (58.5)
25/1
3g Eurozone x Watch My Lips (Royal Academy (USA))
6
8.4
Flick (9)
30/1
T: S J Morrisey
R: Taylor Marshall (55.5)
30/1
3f Sizzling x Pointe Dancer (Noverre (USA))
7
10.1
9/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (56.5)
9/1
3f Cluster x Red Beret (USA) (Red Ransom (USA))
8
10.3
60/1
T: T D Cowan
R: J L Taylor (55)
60/1
9
19.1
20/1
T: M A Kropp
R: A Chau (56.5)
20/1
3f Whittington x Lindley's Lass (Flying Spur )
Race 2 - Tab Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:03.34 (33.42)
Prizemoney: $27,500
1
9/10F
T: M J Dunn
R: R Fradd (59)
9/10F
3g Sebring x Tresor (Belong To Me (USA))
Winning siblings: Rightoncue, Wentworth,
2
0.8
3/1
T: A J & T Edmonds
R: Ryan Maloney (56.5)
3/1
3f Husson (ARG) x Logan's Choice (Redoute's Choice )
4
4.2
8/1
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (57)
8/1
3g Jet Spur x Rattletattat (Bellotto (USA))
5
4.4
30/1
T: Jason Edwards
R: Dale Smith (58)
30/1
3c Canford Cliffs (IRE) x Hallside Rose (Exceedingly Good )
6
4.5
20/1
T: K M Schweida
R: James Orman (56.5)
20/1
3f Spirit Of Boom x Nobody's Girl (Quest For Fame (GB))
7
7.0
14/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (55)
14/1
3f Uncle Mo (USA) x My Cherie (Choisir )
8
7.5
40/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (58.5)
40/1
3g Rothesay x Hull City (Hold That Tiger (USA))
Race 3 - Tab Hcp (900m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:50.90 (32.52)
Prizemoney: $35,000
1
8/11F
T: A J & T Edmonds
R: Ryan Maloney (55.5)
8/11F
2c Unencumbered x Snipzu (Snippetson )
Winning siblings: Belzu, Clear Signal, Substantial,
2
1.3
Kavak (1)
13/8
T: Chris Munce
R: J Byrne (58.5)
13/8
2c Deep Field x Moroccan Rose (Charge Forward )
3
2.6
25/1
T: Paul Butterworth
R: Jake Bayliss (54)
25/1
2f Rich Enuff x Divine City (Ferocity )
4
3.0
20/1
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (54)
20/1
5
3.2
30/1
T: Jason Reilly
R: James Orman (55.5)
30/1
2g Deep Field x Danoise (GB) (Danehill (USA))
6
3.4
100/1
T: S J Morrisey
R: J Woodhouse (55.5)
100/1
2g Spirit Of Boom x Ossie's Secret (Red Dazzler )
7
4.1
50/1
T: Chris Anderson
R: Ms S Thornton (52.5)
50/1
2f Press Statement x Cupid Shuffle (More Than Ready (USA))
8
4.6
11/1
T: K R Kemp
R: Dale Smith (54)
11/1
2f Spirit Of Boom x Paralegal (NZ) (O'Reilly (NZ))
9
37.4
50/1
T: Luke Hilton
R: Ashley Morgan (54)
50/1
2f Unencumbered x Flamenco (Sequalo )
Race 4 - Aquis Raceday January 4 Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.36 (36.97)
Prizemoney: $27,500
1
Lubuk (7)
4/9F
T: C J Waller
R: R Fradd (57)
4/9F
Winning siblings: Samiam Seussie,
2
1.3
11/2
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (57)
11/2
3c Jet Spur x Sister Emma (Falvelon )
3
2.3
20/1
T: L D Kelly
R: A Chau (55)
20/1
4g Husson (ARG) x Oh So Stunning (Royal Academy (USA))
4
2.4
9/2
T: Angela Graham
R: M R Du Plessis (58.5)
9/2
4g Your Song x Think Fast (Lucky Owners (NZ))
5
6.3
40/1
T: S B Lee
R: A Mallyon (57)
40/1
3g Warhorse (NZ) x Minnie Bright (Way Of Light (USA))
5
6.3
11/1
T: B & D Guy
R: Ryan Maloney (58)
11/1
4g Fastnet Rock x Call Me Cute (Astronomer Royal (USA))
Race 5 - 2yo Tab Calcutta 9/1 Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.80 (34.21)
Prizemoney: $27,500
1
100/1
T: S B Laming
R: Matthew Palmer (56.5)
100/1
3f Pins x Treasure The Cross (IRE) (Cape Cross (IRE))
Winning siblings: Big Hammer, Cryptic Jewel,
2
1.0
Xuannu (14)
20/1
T: Angela Plumb
R: A Chau (55.5)
20/1
3f Love Conquers All x Agape (Victory Note (USA))
3
1.3
20/1
T: P A Smith
R: Corey Bayliss (57)
20/1
5m Warhead x Monaleah (Monashee Mountain (USA))
4
1.6
15/2
T: G D Hickman
R: A Mallyon (56)
15/2
4m Pierro x Green Roller (Flying Spur )
5
2.8
20/1
T: T D Cowan
R: Dale Smith (56.5)
20/1
3f Show A Heart x Birthday Week (Casino Prince )
6
3.3
30/1
T: Jason Edwards
R: Ms C Eaton (57.5)
30/1
7
3.6
15/4
T: C A Cousins
R: S Cormack (57.5)
15/4
4m Red Dazzler x Hanawi (Saratoga Springs (CAN))
8
3.8
15/8F
T: S B Laming
R: Daniel Griffin (57.5)
15/8F
3f So You Think (NZ) x Stage Beauty (Desert Prince (IRE))
9
4.0
13/4
T: L D Kelly
R: M R Du Plessis (57)
13/4
3f Warhead x Cryptic Lady (Dane Shadow )
10
5.5
8/1
T: Ms V Chalmers
R: J L Taylor (55)
8/1
6m Dane Shadow x Lady Frisco (Frisco View (USA))
11
9.0
66/1
T: T D Cowan
R: Jake Bayliss (56.5)
66/1
3f Olympic Glory (IRE) x Crystal Event (USA) (Event Of The Year (USA))
Race 6 - The Beach Club 4/1 Plate (C4) (1300m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:16.79 (34.07)
Prizemoney: $35,000
1
15/4
T: M J Dunn
R: J Byrne (57.5)
15/4
4m Foxwedge x Royal Pageant (Royal Academy (USA))
Winning siblings: Chronicle, Tamerett,
2
0.4
Buffy (1)
2/1F
T: S W Kendrick
R: Baylee Nothdurft (57.5)
2/1F
3
0.7
8/1
T: David Murphy
R: M R Du Plessis (57.5)
8/1
4
1.4
9/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (57.5)
9/1
5m Teofilo (IRE) x Dshizzl (Marju (IRE))
5
2.2
10/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (57.5)
10/1
5m Purrealist x Piccadilly Moon (Fastnet Rock )
6
2.7
9/2
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (56)
9/2
4m Rothesay x Missus Boss (Al Maher )
7
2.8
14/1
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (54.5)
14/1
5m Bradbury's Luck x Miss Carolion (Lion Hunter )
8
3.3
10/1
T: B J Lockwood
R: Anthony Allen (57.5)
10/1
5m Rothesay x Dark Delilah (NZ) (More Than Ready (USA))
9
4.3
40/1
T: Ms J Aitkenhead
R: Jackson Murphy (57)
40/1
6m Zoffany (IRE) x Kuitpo Blaze (Carnegie (IRE))
Race 7 - Tab Plate (C4) (1300m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:16.66 (34.65)
Prizemoney: $35,000
1
Elixir (2)
8/11F
T: L D Kelly
R: Adin Thompson (56)
8/11F
4g Exceed And Excel x Flavoured (Hussonet (USA))
Winning siblings: Aerobar, Honesty Prevails,
2
0.3
9/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57.5)
9/1
6g Real Saga x Showy Little Miss (Show A Heart )
3
0.6
20/1
T: Luke Hilton
R: Ashley Morgan (56)
20/1
5g Swiss Ace x Best French (Air De France (USA))
2017 NZB Select Yearling Sale
$35,000
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Newcastle Partnership
2017 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
$30,000
Vendor: JK Farm
Buyer: Mr I Hartono
4
0.7
11/2
T: S W Kendrick
R: M Mc Gillivray (57.5)
11/2
6g Written Tycoon x Big Harmony (Seven Figures (USA))
5
0.9
4/1
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (57.5)
4/1
4g Albrecht x More Haste (Brief Truce (USA))
6
1.4
30/1
T: Ms G Heinrich
R: James Orman (59)
30/1
9g Testa Rossa x Insistence (Black Hawk (GB))
7
1.5
30/1
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (55.5)
30/1
5g Casino Prince x Purple Vein (Fastnet Rock )
8
1.7
50/1
T: Brenton Andrew
R: Ms B Andrew (59)
50/1
5g Mulaazem x Apple Candy (Rock Of Gibraltar (IRE))
9
1.9
40/1
T: Marcus Wilson
R: M R Du Plessis (59)
40/1
6g Lonhro x Mirrasalo (Redoute's Choice )
10
7.6
60/1
T: S B Laming
R: Matthew Palmer (59)
60/1
11
7.8
100/1
T: B & D Guy
R: Daniel Griffin (57.5)
100/1
9g Outback Prince x Florete (NZ) (Volksraad (GB))
Race 8 - Tab (Bm65) (1800m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:51.49 (34.44)
Prizemoney: $35,000
1
5/4F
T: C J Waller
R: Ron Stewart (57)
5/4F
4m Reliable Man (GB) x Hinuera (NZ) (Librettist (USA))
2
1.5
10/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Corey Bayliss (56.5)
10/1
6m Sebring x Survival (Lonhro )
3
2.0
15/2
T: L G Ross
R: Baylee Nothdurft (57.5)
15/2
5m Red Element x Marni (Galileo (IRE))
4
3.5
66/1
T: M Callaghan
R: Beau Appo (58)
66/1
9g Golden Snake (USA) x Swimmingly (Thunder Gulch (USA))
5
3.6
4/1
T: Diane Murphy
R: Jackson Murphy (56)
4/1
7g Zenyawin x Lets Get On It (Distinctly North (USA))
6
3.7
16/1
T: M J Lakey
R: Daniel Griffin (61.5)
16/1
8g Telesto (NZ) x Saucy Broc (Brocco (USA))
7
3.8
11/1
T: S B Laming
R: R Plumb (59.5)
11/1
9g Darci Brahma (NZ) x Upstaged (In The Wings (GB))
8
4.0
5/1
T: Gary Doughty
R: S Galloway (57)
5/1
4m Drumbeats x Natural Glamour (NZ) (The Commander (NZ))
9
4.1
100/1
T: B & D Guy
R: M R Du Plessis (54)
100/1
6m Daliapour (IRE) x Lady Angela (Air De France (USA))
10
5.6
50/1
T: Marcus Wilson
R: James Orman (60)
50/1
7g Octagonal (NZ) x Summerset Miss (Fomalhaut (USA))
11
9.8
Maxwell (12)
100/1
T: Brenton Andrew
R: Ms B Andrew (57)
100/1
6g Smart Missile x Symileo (Galileo (IRE))
Race 9 - Aquis Raceday 4/1 Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.45 (34.55)
Prizemoney: $35,000
1
3/1F
T: J D Shelton
R: R Fradd (57.5)
3/1F
7g Red Element x Greenmount Belle (Magic Albert )
Winning siblings: Ede Fuse, Eden Eagle, Sizzling Belle,
2
0.5
14/1
T: L D Kelly
R: M R Du Plessis (54)
14/1
7g Oratorio (IRE) x Gypsy Mai (Our Maizcay )
3
0.8
7/1
T: R G Lipp
R: Ms S Thornton (55.5)
7/1
7g Rothesay x In Her Shoes (Sequalo )
4
2.0
4/1
T: S B Lee
R: J Byrne (54)
4/1
6g Pressday x Reine Margot (Umatilla (NZ))
5
2.2
15/2
T: K A Lees
R: A Mallyon (58.5)
15/2
6
2.5
12/1
T: M A Kropp
R: Adin Thompson (52)
12/1
7m Top Echelon x Monaleah (Monashee Mountain (USA))
7
3.0
20/1
T: Chris Anderson
R: Ron Stewart (54)
20/1
6g Lonhro x Bernicia (Elusive Quality (USA))
8
3.2
9/2
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (55.5)
9/2
9
4.2
12/1
T: R L Heathcote
R: R Wiggins (56)
12/1
7g Bryannbo's Gift (NZ) x Compulsion (Danehill (USA))
10
6.7
10/1
T: K M Schweida
R: Jackson Murphy (52)
10/1
7g Casino Prince x Tie Me Up (Royal Academy (USA))
11
8.7
100/1
T: Lauren Abbott
R: James Orman (59)
100/1
7g Reward For Effort x Tzaress (NZ) (Stravinsky (USA))