Breednet Results

KEMBLA GRANGE - Saturday, November 16

Race 1 - Rotary Giant Xmas Raffle (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:38.85 (33.83)
Prizemoney: $35,000
1
Accoy (4)
11/2
T: R & L Price
R: Ms W Costin (55.5)
11/2
4m Unencumbered x Infinite Grace (Prince Of Birds (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
112018 Inglis Premier Yearling Sale Book 2
Vendor: Three Bridges Thoroughbreds, Eddington
Buyer: Passed in - $ 25,000
2
0.5
16/1
T: R & L Price
R: Cejay Graham (52)
16/1
6g Authorized (IRE) x Zaroyale (NZ) (Zabeel (NZ))
3
0.7
4/9F
T: James Cummings
R: J Penza (56)
4/9F
4m Animal Kingdom (USA) x Vintner (Hennessy (USA))
4
0.9
5/1
T: Ms K Waugh
R: Ashley Morgan (57)
5/1
6m So You Think (NZ) x Rhythm In Paris (Bianconi (USA))
5
1.1
20/1
T: Brooke Somers
R: G Buckley (54)
20/1
4g Stryker x Cranleigh (Brief Truce (USA))
6
2.6
100/1
T: G L Shaw
R: Travis Wolfgram (54)
100/1
9g Bachelor Duke (USA) x Ave Maree (NZ) (Cape Cross (IRE))
7
4.4
150/1
T: D J D'Arcy
R: Ms J Taylor (54)
150/1
8g Niello x Fawaakeh (USA) (Lyphard (USA))
8
5.4
15/1
T: C J Waller
R: R Hutchings (59)
15/1
Race 2 - Rotary Club Of Illawarra Mdn (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:31.77 (35.02)
Prizemoney: $35,000
1
9/2
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (58.5)
9/2
4g Nicconi x Carolyn's Star (Peintre Celebre (USA))
Winning siblings: Archedemus, Celebrator, Mandylion, Oceanica,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.0
Varinka (10)
20/1
T: R J Quinton
R: Ms L Day (53.5)
20/1
3f Choisir x Trickett (General Nediym )
3
1.5
12/1
T: C J Waller
R: C Lever (55.5)
12/1
3f Stryker x Hoybell (Encosta De Lago )
4
1.7
9/1
T: R & L Price
R: G Buckley (57.5)
9/1
5g Equiano (FR) x Law Demee (Hurricane Sky )
5
1.8
16/1
T: Kurt Goldman
R: Mitchell Bell (55.5)
16/1
6
3.3
20/1
T: Jean Dubois
R: Tom Sherry (55)
20/1
3g Epaulette x Charge To Bank (Charge Forward )
7
3.4
11/4
T: C J Waller
R: L Magorrian (55.5)
11/4
3f Pierro x Fasten (Bel Esprit )
8
5.9
6/4F
T: J A O'Shea
R: J Penza (57.5)
6/4F
3c Tavistock (NZ) x Lithograph (USA) (Echo Of Light (GB))
9
6.9
Milawa (6)
30/1
T: Ms G Markwell
R: S Pollard (55.5)
30/1
5m Dalakhani (IRE) x Choose To Dream (Redoute's Choice )
10
10.7
100/1
T: Jean Dubois
R: Travis Wolfgram (55.5)
100/1
3g Evasive (GB) x Reeltop (USA) (Quality Road (USA))
11
13.0
100/1
T: Ms G Markwell
R: Troy Phillips (55.5)
100/1
4m Smart Missile x In Paradise (Encosta De Lago )
Race 3 - Polio Plus Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:19.00 (34.97)
Prizemoney: $35,000
1
Pieloce (11)
3/1
T: Bjorn Baker
R: B Lerena (55.5)
3/1
3f Pierro x VIVI Veloce (More Than Ready (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.4
11/4F
T: C J Waller
R: C Lever (57)
11/4F
4m I Am Invincible x Khepri (NZ) (Faltaat (USA))
3
0.9
15/2
T: C J Waller
R: R Hutchings (57.5)
15/2
3c Savabeel x Now The World (Flying Spur )
4
1.9
11/1
T: R & L Price
R: Ms L Day (57)
11/1
4g Your Song x Optometrist (Canny Lad )
5
3.2
11/1
T: David Payne
R: Travis Wolfgram (57.5)
11/1
3g Pierro x Quasera (Flying Spur )
6
3.5
4/1
T: Mark Newnham
R: Mitchell Bell (57.5)
4/1
3c Lonhro x Cymbal (Commands )
7
3.6
7/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (59)
7/1
4g Salade x Minnisaw (Magic Albert )
8
3.9
20/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (57.5)
20/1
3c Ocean Park (NZ) x Val De Loire (NZ) (Montjeu (IRE))
9
6.4
100/1
T: Jamie Thomsen
R: Zoe Connally (53)
100/1
4m Eurozone x Zastabelle (Benicio )
10
12.9
100/1
T: B K Cross
R: Deanne Panya (59)
100/1
4g Poet's Voice (GB) x Run Bella Run (More Than Ready (USA))
Race 4 - Irt Foundation (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 0:57.30 (32.88)
Prizemoney: $35,000
1
5/1
T: P & P Snowden
R: R Hutchings (58.5)
5/1
3f Dissident x Longing (Lonhro )
Winning siblings: Grey Factor, Miss Kansas,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
6/4F
T: Mark Newnham
R: Tom Sherry (58)
6/4F
112019 Inglis Classic Yearling Sale
$36,500
Vendor: Tamac Stud Farm, Walcha
Buyer: Cleveland Bloodstock
3
0.9
12/1
T: Luke A Thomas
R: Cejay Graham (55.5)
12/1
5m Shrapnel x Lift All Boats (Commands )
4
1.0
5/2
T: A J Cummings
R: Travis Wolfgram (58)
5/2
4g Denman x Watchme (Bel Esprit )
5
1.3
20/1
T: P & P Snowden
R: Mitchell Bell (55)
20/1
3f Rubick x Chelsea Hotel (Dylan Thomas (IRE))
6
3.1
15/2
T: Michelle Ritchie
R: J Penza (59.5)
15/2
6m Snippetson x Misplaced (Fastnet Rock )
7
5.1
8/1
T: Natalie Jarvis
R: Ms J Taylor (58)
8/1
4g Not A Single Doubt x Golden Edict (USA) (Empire Maker (USA))
Race 5 - Mark Wedesweiler Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.58 (33.01)
Prizemoney: $35,000
1
5/1
T: Joseph Pride
R: C Lever (57)
5/1
3f The Factor (USA) x Zembu (Fuji Kiseki (JPN))
Winning siblings: Chairman's Vote, Ditas, Nais Ko, Your Song,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/4F
T: Ms K Waugh
R: G Buckley (56)
7/4F
3
2.0
3/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: L Magorrian (58)
3/1
3f Not A Single Doubt x Regrowth (Unbridled's Song (USA))
4
2.3
8/1
T: P & P Snowden
R: K S Latham (59)
8/1
5
2.5
6/1
T: J A O'Shea
R: J Penza (56)
6/1
3f Snitzel x Tip The Wink (NZ) (Stravinsky (USA))
6
3.5
30/1
T: R & L Price
R: Ms W Costin (57.5)
30/1
3g Moshe x Miz Riocee (Mister C. (USA))
7
6.8
11/1
T: Mark Newnham
R: Tom Sherry (53)
11/1
3f Snitzel x Fleur De'here (NZ) (Dehere (USA))
8
9.6
150/1
T: Jamie Thomsen
R: S Pollard (58)
150/1
3g Stratum x Nocturne (Octagonal (NZ))
9
10.1
Solaris (10)
60/1
T: G Portelli
R: Mitchell Bell (56)
60/1
3f Deep Field x Miss Broadway (General Nediym )
10
16.4
20/1
T: Bryce Heys
R: R Hutchings (58)
20/1
3c I Am Invincible x Petty Cury (Not A Single Doubt )
Race 6 - Southern Iml Pathology Hcp-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:10.97 (34.28)
Prizemoney: $35,000
1
4/7F
T: P & P Snowden
R: Cejay Graham (53.5)
4/7F
3f Epaulette x Rosa's Magic (Sebring )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
13/4
T: R & M Freedman
R: K S Latham (57.5)
13/4
3g Dawn Approach (IRE) x Cry Baby (Street Cry (IRE))
3
1.7
30/1
T: G W Murray
R: G Buckley (55)
30/1
4g Lope De Vega (IRE) x Sadler's Gem (Scenic (IRE))
4
2.5
30/1
T: R & L Price
R: R Hutchings (58.5)
30/1
4g Power (GB) x Highflying (NZ) (Entrepreneur (GB))
5
2.6
15/2
T: Brad Widdup
R: Mitchell Bell (57.5)
15/2
6
2.7
Kariba (6)
15/1
T: C E Conners
R: Tom Sherry (53)
15/1
3f Delago Deluxe x Create (Shamardal (USA))
7
2.9
66/1
T: Ms G Markwell
R: S Pollard (54)
66/1
4m Choisir x Dream Machine (Nothin' Leica Dane )
8
3.0
20/1
T: Ms G Markwell
R: C Lever (56)
20/1
5g Your Song x Moon De French (USA) (Malibu Moon (USA))
9
5.3
Brooke (9)
150/1
T: Julie Holloway
R: S Lisnyy (54)
150/1
6m Northern Meteor x Bundleofjoy (Fantastic Light (USA))
10
5.4
50/1
T: Ms L Dean
R: Ms W Costin (54)
50/1
5m Turffontein x Crystal Cheval (Fastnet Rock )
Race 7 - Sky Racing Summer Ht Plate-C5 (1400m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:24.57 (33.89)
Prizemoney: $50,000
1
7/4F
T: Ms G Markwell
R: C Lever (56)
7/4F
5g Shrapnel x Belle Esteem (High Regard )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.0
16/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (56)
16/1
5g Lucky Owners (NZ) x Goliard (NZ) (King's Best (USA))
3
3.0
6/1
T: R & L Price
R: Mitchell Bell (57.5)
6/1
112018 MM National Yearling Sale
Vendor: Kitchwin Hills Scone NSW
Buyer: Psd $20000 Res $30000
4
3.4
100/1
T: Ms T Bateup
R: Ashley Morgan (54)
100/1
6m Pluck (USA) x Adequate (Encosta De Lago )
5
4.2
25/1
T: Jason & Lucy Attard
R: K S Latham (55.5)
25/1
7m Testa Rossa x Mate (Dehere (USA))
6
4.4
8/1
T: P J Korn
R: Ms W Costin (56)
8/1
7
4.7
16/1
T: Ms L Dean
R: G Buckley (56)
16/1
5g Keep The Faith x My Harmonica (Musee D'Orsay )
8
5.2
12/1
T: Ms T Bateup
R: Cejay Graham (52)
12/1
6m Stryker x Hudoo (GB) (Halling (USA))
9
6.0
2/1
T: S I Singleton
R: Travis Wolfgram (54)
2/1
5m Tavistock (NZ) x Quest For Kash (NZ) (Kashani (USA))
10
6.5
100/1
T: G G Hall
R: J Penza (59)
100/1
10g Husson (ARG) x Dream Machine (Nothin' Leica Dane )
11
8.5
Taqueda (12)
100/1
T: Ms T Bateup
R: Troy Phillips (54)
100/1
5m Stryker x Adequate (Encosta De Lago )
Race 8 - Rotary Philippines Proj.-Bm64 (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:25.37 (34.59)
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: Matthew Smith
R: J Penza (57)
7/2
3c Wandjina x Ilithyia (Spartacus )
Winning siblings: Abba, Cheeky As, Cheeky Babe, Twice As Sweet,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: Bjorn Baker
R: B Lerena (59)
7/2
4g Savabeel x I Do (NZ) (No Excuse Needed (GB))
112018 NZB Karaka - Book 1
$150,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Mrs A Cruz
112018 Inglis Ready 2 Race Sale
Vendor: Kiltannon Stables, Cambridge, NZ
Buyer: Passed in - $ 350,000
3
0.3
Golwen (6)
3/1F
T: James Cummings
R: G Buckley (58.5)
3/1F
3g Lonhro x Sindarin (Redoute's Choice )
4
0.8
9/1
T: R J Quinton
R: C Lever (56.5)
9/1
5m Denman x Sky Girl (Nuclear Freeze (USA))
5
1.6
Cadence (10)
20/1
T: Clare Cunningham
R: Ms J Taylor (54)
20/1
4m Your Song x River Lantern (Artie Schiller (USA))
6
1.8
16/1
T: Kurt Goldman
R: Cejay Graham (54)
16/1
5g Hinchinbrook x Equivalence (Encosta De Lago )
7
3.3
12/1
T: T J Bartley
R: S Lisnyy (61)
12/1
8
3.5
16/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (58.5)
16/1
4g Shamexpress (NZ) x Fairy Tipsy (NZ) (Casual Lies (USA))
9
3.6
10/1
T: W A Hudd
R: R Hutchings (61)
10/1
4g Epaulette x Orcym (Orpen (USA))
10
3.7
30/1
T: J M Austin
R: Mitchell Bell (59.5)
30/1
9g Dubawi (IRE) x Rovos (Greig (NZ))
11
5.2
40/1
T: R & L Price
R: Ms L Day (52)
40/1
6g Myboycharlie (IRE) x Ibis (Al Samer )
12
8.0
20/1
T: Ms M Harrison
R: Travis Wolfgram (54)
20/1
6g Master Of Design x Pimento (Royal Academy (USA))