Breednet Results

NEWCASTLE - Tuesday, July 10

Race 1 - Top Cut Foods Plate (C1) (2360m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 2:28.64 (36.11)
Prizemoney: $30,000
1
2/9F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (54)
2/9F
3f High Chaparral (IRE) x Justa Babe (Flying Spur )
This nick: 17 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
1.5
11/2
T: M and D Kearney
R: R Brewer (57.5)
11/2
3
9.0
20/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (57)
20/1
5m New Approach (IRE) x Choose To Dream (Redoute's Choice )
4
11.6
100/1
T: M and D Kearney
R: Josh Adams (57)
100/1
5
12.0
10/1
T: Wayne Austin
R: Ms R Murray (54)
10/1
3f Star Witness x Airlie Bird (Zoffany (USA))
6
38.9
100/1
T: P Cheers
R: J Penza (55)
100/1
3g Stratum x Donna Fiasco (Viscount )
Race 2 - Hungerford Hill Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:52.95 (33.19)
Prizemoney: $30,000
1
8/11F
T: K A Lees
R: B Avdulla (58)
8/11F
2c Your Song x Bay Trixie (General Nediym )
Winning siblings: Attrente, Threepoint Missile, Zeppa,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.0
5/2
T: David Pfieffer
R: C W Brown (55.5)
5/2
2f Not A Single Doubt x Arthur's Lass (Unduplicated (CAN))
3
2.5
13/4
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (56)
13/4
4
4.6
66/1
T: P M Perry
R: J Ford (55)
66/1
2f Star Witness x Takali (Falbrav (IRE))
5
4.7
40/1
T: B A Partelle
R: Tim Clark (58)
40/1
2g Pierro x Hi Belle (Clangalang )
6
5.0
100/1
T: John Thompson
R: A Hyeronimus (58)
100/1
2g Benfica x Cannery Row (Canny Lad )
7
9.0
100/1
T: John Thompson
R: Jean Van Overmeire (54.5)
100/1
2f Star Witness x Madam Nash (Flying Spur )
Race 3 - Easy Payroll Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.94 (35.07)
Prizemoney: $30,000
1
13/4
T: Andrew Macdonald
R: J Penza (57)
13/4
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: J G Sargent
R: J Ford (54.5)
9/2
2f Uncle Mo (USA) x Coral Reef (Galileo (IRE))
3
2.0
25/1
T: Ms A Langlar
R: R Brewer (59)
25/1
4g Written Tycoon x De Bruijn (Thunder Gulch (USA))
4
2.4
12/1
T: Ms R Dunn
R: A Bullock (59)
12/1
4g Manhattan Rain x Fabulous Cat (JPN) (Sunday Silence (USA))
5
3.1
11/4
T: G Portelli
R: J Grisedale (56.5)
11/4
2c Redoute's Choice x Turf Fairy (Encosta De Lago )
6
3.2
50/1
T: Wayne Seelin
R: Ms R Murray (57)
50/1
7
3.4
7/4F
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (59)
7/4F
3g Rothesay x Thunderunder (Thunder Gulch (USA))
8
9.0
150/1
T: Grant Marshall
R: Ms L Day (56)
150/1
3g All American x Egerszegi (Danehill (USA))
9
11.0
McGoo (3)
150/1
T: Tom Higgins
R: Alena Skerritt (56)
150/1
4g Home On The Grange x Jask (Johannesburg (USA))
10
14.3
150/1
T: Jason Waters
R: R Dolan (54)
150/1
5m Mutawaajid x Alzahra (USA) (Sir Cat (USA))
Race 4 - Macka's Sand And Soil (Bm67) (1200m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(4) Time: 1:10.78 (34.93)
Prizemoney: $30,000
1
20/1
T: J N Englebrecht
R: Jean Van Overmeire (53)
20/1
5m Dreamscape x Megie Moo (Pauillac )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
12/1
T: B G Lawrence
R: Ms J Taylor (55)
12/1
6m Murphy's Blu Boy x Beneficial (High Yield (USA))
3
0.6
5/2
T: Brad Widdup
R: C W Brown (58.5)
5/2
3f Fastnet Rock x Slapstick (Anabaa (USA))
112019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
Vendor: Sun Stud, Kerrie
Buyer: Withdrawn
4
2.5
11/2
T: J C Coyle
R: Rachel King (55.5)
11/2
5g Star Witness x Hairpin (Octagonal (NZ))
5
5.2
Tootz (2)
5/2F
T: Benjamin Smith
R: C Lever (59)
5/2F
3f Zizou x Rock And Roll (Fastnet Rock )
6
5.5
30/1
T: Ms K Buchanan
R: Rachel Hunt (56.5)
30/1
6g Mutawaajid x Oakfield Lass (Kala Dancer (GB))
7
6.1
15/4
T: Craig Weeding
R: Tim Clark (60.5)
15/4
3g Choisir x Polite (USA) (Elusive Quality (USA))
8
10.3
11/1
T: P M Perry
R: J Ford (57)
11/1
4m Fastnet Rock x Chrisalice (GR) (Lujain (USA))
Race 5 - Advanced Pest Control Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:38.78 (34.96)
Prizemoney: $30,000
1
8/15F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (56.5)
8/15F
2c The Factor (USA) x Fill The Page (Dane Shadow )
Winning siblings: Tamasa,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.4
7/2
T: G Portelli
R: J Grisedale (59)
7/2
3
2.2
8/1
T: Mark Newnham
R: Rachel King (57)
8/1
4
7.6
40/1
T: J N Englebrecht
R: S Lisnyy (57)
40/1
6m High Chaparral (IRE) x Tonality (Encosta De Lago )
5
8.0
8/1
T: Wayne Seelin
R: Jean Van Overmeire (55.5)
8/1
6
10.7
25/1
T: G D Lunn
R: J Penza (59)
25/1
3g Helmet x Tamtheel (Flying Spur )
7
14.0
100/1
T: Nick Mitchell
R: R Dolan (56)
100/1
5g Beneteau x Blond Rocket (Rory's Jester )
8
14.1
60/1
T: Michael Plummer
R: Ms L Day (54)
60/1
4m Tickets x Really Vexing (Charge Forward )
Race 6 - Amalgamated Cash Services (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:38.63 (35.35)
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: D I Atkins
R: Ms L Day (51)
3/1
5g Choisir x Princess Tyla (Royal Academy (USA))
Winning siblings: Excelsa, Marman, Plaisir,
This nick: 46 runners; 33 winners; 3 SW. Details
2
1.5
6/4F
T: C J Waller
R: L Magorrian (57)
6/4F
3f Pierro x Jaipur Princess (Redoute's Choice )
3
3.0
13/2
T: J H Manzelmann
R: A Adkins (57)
13/2
5g High Chaparral (IRE) x Mithila (Encosta De Lago )
4
3.1
9/2
T: P M Perry
R: J Ford (55)
9/2
3g Fastnet Rock x Chrisalice (GR) (Lujain (USA))
5
3.2
15/1
T: Benjamin Smith
R: C Lever (58)
15/1
4g Testa Rossa x Catalan Bay (Rock Of Gibraltar (IRE))
6
10.1
150/1
T: Tom Higgins
R: Alena Skerritt (51)
150/1
7
12.0
5/1
T: Ms D Scott
R: J Innes Jnr (56.5)
5/1
4g Congrats (USA) x Forever Hailey (More Than Ready (USA))
Race 7 - Rarity Wholesale Hcp (C2) (900m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 0:52.99 (33.58)
Prizemoney: $30,000
1
15/8
T: Allan Kehoe
R: R Brewer (58)
15/8
3g Ad Valorem (USA) x Ceberano (NZ) (Stravinsky (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/1
T: D J Nugent
R: B Spriggs (54)
9/1
5g Ready's Image (USA) x Bacara (NZ) (Daggers Drawn (USA))
3
1.7
5/4F
T: Ms K Buchanan
R: Jean Van Overmeire (58.5)
5/4F
3g I Am Invincible x La Capone (Untouchable )
4
3.6
30/1
T: R R Milligan
R: A Adkins (54)
30/1
5
4.7
20/1
T: P M Perry
R: J Ford (56)
20/1
3g Bon Hoffa x Outback Fortune (Outback Prince )
6
7.3
12/1
T: A G Scorse
R: R Dolan (51.5)
12/1
7
8.4
8/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (51)
8/1