Breednet Results

RANDWICK - Saturday, August 6

Race 1 - Powhf Louisa Hope (Bm78) (1800m)
Class: Benchmark 78 Track: Heavy(10) Time: 1:57.28 (38.06)
Prizemoney: $85,000
1
7/1
T: Luke Oliver
R: Ms K O'Hara (54)
7/1
5m Nicconi x Lantern Court (USA) (Chester House (USA))
2
6.3
7/2
T: C J Waller
R: Tim Clark (57)
7/2
4m Stravinsky (USA) x Margaux Belle (NZ) (Kaapstad (NZ))
3
6.4
8/1
T: C J Waller
R: Lester Grace (60)
8/1
6m Fastnet Rock x Perfect Hedge (GB) (Unfuwain (USA))
4
6.9
7/4F
T: C J Waller
R: B Avdulla (61)
7/4F
5m Zabeel (NZ) x Jazzella (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
5
7.5
11/1
T: J G Sargent
R: H N Wong (52)
11/1
4m Makfi (GB) x Zeta Black (Black Hawk (GB))
6
10.5
Erika (4)
13/4
T: John Bateman
R: Tommy Berry (55)
13/4
5m Blackfriars x Europium (Metal Storm (FR))
Race 2 - Powhf Roy Billing Oam (Bm74) (2400m)
Class: Benchmark 74 Track: Heavy(10) Time: 2:42.06 (41.73)
Prizemoney: $85,000
1
7/2
T: R S Englebrecht
R: Deanne Panya (54)
7/2
5g Zabeel (NZ) x You Can't Say That (Fusaichi Pegasus (USA))
2
9.0
Braces (2)
6/1
T: G D Hickman
R: Ms W Costin (60)
6/1
5g Duporth x Mount Juliet (NZ) (O'Reilly (NZ))
3
9.1
7/2
T: G A Ryan
R: K McEvoy (59)
7/2
4g Snitzel x Venus (USA) (Atticus (USA))
4
10.0
9/1
T: Allan Kehoe
R: K Jennings (59)
9/1
7g Home On The Grange x Lea Tonde (Filante (NZ))
5
11.7
11/4F
T: G D Hickman
R: J R Collett (58)
11/4F
8g Encosta De Lago x Private Steer (Danehill Dancer (IRE))
6
43.5
5/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (58)
5/1
Race 3 - Jockey Celebration Day (Bm81) (1000m)
Class: Benchmark 81 Track: Heavy(10) Time: 1:01.27 (37.37)
Prizemoney: $85,000
1
7/2
T: K A Lees
R: Tommy Berry (56.5)
7/2
5g Street Cry (IRE) x Come Hither (Redoute's Choice )
Winning siblings: Cohesion, Flirting, Knotted, Revenire,
2
0.8
7/1
T: S J Gleeson
R: Ms K O'Hara (54)
7/1
5g Beautiful Crown (USA) x La Petite Coquette (Invincible Spirit (IRE))
3
1.2
7/4F
T: P M Perry
R: Tim Clark (59.5)
7/4F
4g Star Witness x Cruisy Lady (Honours List (IRE))
4
3.8
9/1
T: J M Cleary
R: B Shinn (60.5)
9/1
6g War Pass (USA) x Navica (Snowland )
5
4.0
5/2
T: J A Sylvester
R: R Thompson (59.5)
5/2
5g Stratum x Provoking (Snippets )
6
10.0
40/1
T: J A Berry
R: C Reith (54)
40/1
7g Snippetson x Lady Of Laredo (Night Shift (USA))
Race 4 - Tab Highway Hcp (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Heavy(10) Time: 1:28.68 (39.02)
Prizemoney: $60,000
1
9/1
T: J A Sylvester
R: Deanne Panya (51)
9/1
2
5.0
7/2
T: M P Quinn
R: A Adkins (52)
7/2
6g Floral Dynamite x Seen Before (Scenic (IRE))
3
5.8
5/1
T: Todd Smart
R: B Avdulla (55.5)
5/1
5g Commands x Song Of Success (USA) (Irish River (FR))
4
10.6
2/1F
T: C W Hodgson
R: J R Collett (56)
2/1F
4g Zariz x A Magic Pick (Magic Albert )
5
11.4
25/1
T: Aaron Clarke
R: J Ford (54)
25/1
5g Lago Delight x Striking Laila (Ali-Royal (IRE))
6
11.7
25/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (54.5)
25/1
6g High Chaparral (IRE) x D'Accord (NZ) (Straight Strike (USA))
7
12.6
8/1
T: John Bateman
R: Tommy Berry (54)
8/1
6g Dane Shadow x Predestined (King's Best (USA))
8
12.8
9/1
T: L Seib
R: Taylor Marshall (52)
9/1
5m Red Element x Tudor Arcade (Archway (IRE))
9
22.5
30/1
T: R J Price
R: Ms K O'Hara (54)
30/1
4m Denman x Dragon Maiden (NZ) (Mughtanim (USA))
10
99.9
12/1
T: Matthew Dale
R: B Shinn (56)
12/1
5m Bernardini (USA) x Angalreem (USA) (Mr. Prospector (USA))
Race 5 - Mark Moran Missile Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:15.64 (38.12)
Prizemoney: $175,000
1
6/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56.5)
6/1
6m Written Tycoon x Mosstara (Encores (NZ))
Winning siblings: In High Spirits, The Passage,
2
0.5
6/4F
T: G Portelli
R: Tommy Berry (58.5)
6/4F
7h California Dane x Texarcana (More Than Ready (USA))
3
1.0
5/1
T: A J Denham
R: J R Collett (58.5)
5/1
7g Dubawi (IRE) x Spy Hill (Danehill (USA))
4
2.8
13/2
T: P M Perry
R: C Reith (58.5)
13/2
6g Choisir x Mia Cat Dancer (USA) (Tactical Cat (USA))
5
3.1
3/1
T: R P Northam
R: R Thompson (58.5)
3/1
7g Choisir x Lyn's Money (Humam (IRE))
Race 6 - Randwick City Council Rosebud (1200m) LR
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:15.75 (38.35)
Prizemoney: $100,000
1
9/4
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tommy Berry (58)
9/4
3c Snitzel x Helena's Secret (USA) (Five Star Day (USA))
Winning siblings: Cross Legend, Rule Of Law, Secretly,
112019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$450,000
Vendor: Highgrove Stud, Darling Downs, Qld
Buyer: China Horse Club / Newgate Bloodstock / WinStar
2
0.2
4/5F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (57.5)
4/5F
3c Smart Missile x Ekali (Torrential (USA))
3
0.4
30/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (55.5)
30/1
3f Beneteau x Last Waltz (Last Tycoon (IRE))
4
2.7
16/1
T: P M Perry
R: C Reith (55.5)
16/1
3c Hinchinbrook x Melana (Red Ransom (USA))
5
3.4
15/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (58)
15/1
3f Northern Meteor x Delaluna (Strategic )
6
10.8
40/1
T: L W Curtis
R: Ms W Costin (55.5)
40/1
3f Beneteau x Supriym Story (General Nediym )
7
16.7
Uthred (6)
10/1
T: G A Ryan
R: Tim Clark (55.5)
10/1
3g Duporth x Bewitch (NZ) (Bachelor Duke (USA))
Race 7 - The Wallaby Cup (Bm78) (1600m)
Class: Benchmark 78 Track: Heavy(10) Time: 1:42.18 (39.05)
Prizemoney: $85,000
1
9/2
T: C J Waller
R: B Avdulla (54)
9/2
2
4.5
6/1
T: C J Waller
R: R Hutchings (58.5)
6/1
3
5.3
3/1F
T: T J Robinson
R: K Jennings (58.5)
3/1F
6g Domesday x Greendale Lass (Alzao (USA))
4
6.7
6/1
T: G A Ryan
R: J Parr (60)
6/1
4g War Chant (USA) x Innsbruck (Commands )
5
6.9
4/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (59)
4/1
5g First Defence (USA) x Quickfire (GB) (Dubai Millennium (GB))
6
9.5
11/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (58)
11/1
5g Sebring x Pride Of Africa (Desert Sun (GB))
7
22.7
6/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (58.5)
6/1
4g Snitzel x Cinnamon Dove (USA) (Gulch (USA))
8
22.8
40/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: K McEvoy (61)
40/1
6g Kheleyf (USA) x Zakusa (NZ) (Zabeel (NZ))
9
45.6
100/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (60)
100/1
8g Perfectly Ready x Quizzy (NZ) (Volksraad (GB))
Race 8 - Powhf Directors (Bm83) (1200m)
Class: Benchmark 83 Track: Heavy(10) Time: 1:14.80 (38.39)
Prizemoney: $85,000
1
10/1
T: K A Lees
R: K McEvoy (55)
10/1
4m More Than Ready (USA) x Zingaling (Redoute's Choice )
Winning siblings: Happy Warrior,
2
2.0
4/1F
T: Lauri Wray
R: Ms J Taylor (57)
4/1F
6m Bon Hoffa x Set Dayan (Gold Carat (USA))
3
2.5
12/1
T: M C Conners
R: J R Collett (54)
12/1
5m Husson (ARG) x Tennessee Red (Red Ransom (USA))
4
3.1
5/1
T: P and P Snowden
R: J Parr (58)
5/1
5m Shamardal (USA) x Jolie's Shinju (JPN) (Jolie's Halo (USA))
5
3.5
9/1
T: K A Lees
R: K Jennings (59)
9/1
6m Mossman x Miss Polanas (End Sweep (USA))
6
3.6
11/2
T: James Cummings
R: G Schofield (58.5)
11/2
5m Street Cry (IRE) x Cousins (Danehill (USA))
7
4.3
13/2
T: Michael Costa
R: Deanne Panya (52)
13/2
4m Sharkbite x Flawless Gem (Encosta De Lago )
8
6.3
12/1
T: Ms K Gavenlock
R: Tommy Berry (54)
12/1
9
12.5
4/1F
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Ms W Costin (54)
4/1F
4m Zariz x Rockton (Fasliyev (USA))
Race 9 - Rotary Club Of Botany Bay-Bm78 (1200m)
Class: Benchmark 78 Track: Heavy(10) Time: 1:14.68 (38.20)
Prizemoney: $85,000
1
20/1
T: Bjorn Baker
R: Deanne Panya (56.5)
20/1
6g Encosta De Lago x Cincinnati Gal (Langfuhr (CAN))
2
1.3
10/9F
T: James Cummings
R: K McEvoy (59.5)
10/9F
5g Northern Meteor x Dearness (Snippets )
3
8.1
30/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (54)
30/1
6g Holy Roman Emperor (IRE) x Year Of The Cat (NZ) (Tale Of The Cat (USA))
4
8.3
8/1
T: Allan Kehoe
R: K Jennings (56)
8/1
5g Nadeem x Keys (Distant Music (USA))
5
9.5
10/1
T: C J Waller
R: R Hutchings (59.5)
10/1
6
10.7
20/1
T: Cody Morgan
R: Lester Grace (55.5)
20/1
7g Lonhro x Lady Of Choice (Redoute's Choice )
7
11.8
Lasszou (15)
20/1
T: J A Sylvester
R: Ms K O'Hara (54)
20/1
6g Zizou x Affirmed's Lass (Marauding (NZ))
8
13.5
11/2
T: M D Moroney
R: A Adkins (54.5)
11/2
9
15.4
7/1
T: Tim McIntosh
R: B Shinn (56)
7/1
5g Shaft x Good Question (Hula Chief (NZ))