Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, July 22

Race 1 - Iron Jack Australian Lager-C3 (2200m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 2:25.10 (37.00)
Prizemoney: $16,000
1
4/6F
T: P P Jenkins
R: Ms S Lacy (59)
4/6F
4m Tavistock (NZ) x Je Suis (NZ) (Stravinsky (USA))
Winning siblings: Je Suis Tiger,
2
4.8
11/4
T: Ethan Ensby
R: Clayton Gallagher (57)
11/4
4g Street Cry (IRE) x Quasera (Flying Spur )
3
5.3
11/2
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (58.5)
11/2
6g Real Saga x Tallulah Bee (High Chaparral (IRE))
4
8.6
14/1
T: Daniel Bowen
R: C Small (54)
14/1
5m Teofilo (IRE) x Sagre (Clang )
5
13.6
8/1
T: G F Burns
R: Alannah Fancourt (56.5)
8/1
Race 2 - Basset Barks Pty Ltd Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:13.18 (35.49)
Prizemoney: $16,000
1
5/2
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (58)
5/2
3f Swiss Ace x Rose Of Dane (Danehill (USA))
Winning siblings: Blazing Issue, Lauradane, Proud Pinoy,
2
0.8
8/1
T: Ben Hull
R: Ms T Harrison (58.5)
8/1
4m Longhorn x Celestial Star (Celestial Dancer (IRE))
3
0.9
5/4F
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (56)
5/4F
3f Lope De Vega (IRE) x Ashanti Queen (Oratorio (IRE))
4
1.0
7/2
T: R R Wilson
R: M Hellyer (58)
7/2
5
3.5
12/1
T: P Duff
R: Hannah English (52.5)
12/1
4g Drumbeats x Vulcania (Falvelon )
6
4.0
Laudit (5)
40/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Ms S Lacy (57)
40/1
10g Bel Esprit x Acclaim (NZ) (Prized (USA))
Race 3 - Fuji Xerox Business Centre Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.68 (35.87)
Prizemoney: $15,000
1
11/2
T: L J Gough
R: Michael Murphy (57)
11/2
5m Excites x Secret Donna (Secret Savings (USA))
Winning siblings: Anoro, L'amante, Millyen, Oradonna, Secret Mo, Stradon,
2
2.0
6/4F
T: P H Duncan
R: Ms S Lacy (55)
6/4F
3f Rocker x Rightful Lady (Viscount )
3
3.3
11/1
T: F N Phillips
R: A Spinks (56.5)
11/1
4
3.8
15/4
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (59)
15/4
2g Al Maher x Magical Slice (Ne Coupez Pas (USA))
5
5.8
20/1
T: Natalie McCall
R: M Hellyer (56)
20/1
6
6.1
14/1
T: D L Heinemann
R: Dale Smith (57)
14/1
7
7.4
30/1
T: Damien Batters
R: N Thomas (57)
30/1
2f Red Arrow x Treasure Box (Wild Harmony (USA))
8
7.8
11/2
T: T N Miller
R: Clayton Gallagher (52)
11/2
9
10.3
15/1
T: M J Mair
R: Ms T Harrison (56.5)
15/1
3f Testa Rossa x Yalatif (Hussonet (USA))
Race 4 - Suncoast Cabs Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:26.49 (36.60)
Prizemoney: $15,000
1
11/8F
T: Ms L Erhart
R: L V Cassidy (57)
11/8F
3f Drumbeats x Bendigo Belle (General Nediym )
Winning siblings: Kasear,
2
2.3
Buxton (8)
5/1
T: Mark F Webb
R: M Cahill (55)
5/1
3
2.5
60/1
T: B C Gill
R: M R Du Plessis (58)
60/1
3g Red Element x Beesem (Strategic )
4
3.3
11/4
T: C J White
R: James Orman (56)
11/4
3f Red Element x Ritual (St. Covet )
5
5.1
30/1
T: B C Gill
R: K Yoshida (54)
30/1
3g Drumbeats x Abode (Strategic )
6
5.6
4/1
T: K C Anderson
R: A Spinks (55)
4/1
3f Top Echelon x Rose Of Destiny (Irgun (USA))
7
7.6
25/1
T: P Duff
R: Hannah English (55)
25/1
8
10.9
30/1
T: Kristy Best
R: M Hellyer (57)
30/1
3g Bradbury's Luck x Caring (Show A Heart )
Race 5 - Flying Start Syndications Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:39.99 (37.57)
Prizemoney: $15,000
1
12/1
T: Darlene Duryea
R: M McGillivray (57.5)
12/1
4g So You Think (NZ) x Shezaten (NZ) (Handsome Ransom )
Winning siblings: Canford Lass, Hezafox,
2
1.8
11/1
T: D N Raffin
R: Ms T Harrison (57.5)
11/1
4g Pluck (USA) x Conjugation (Mossman )
3
1.9
20/1
T: Kevin Martin
R: M Hellyer (55.5)
20/1
4m Raheeb x Bremmoly (Fasliyev (USA))
4
2.7
7/4F
T: B K Wakefield
R: M Cahill (55)
7/4F
3f Rothesay x Ghost Story (JPN) (Dance In The Dark (JPN))
5
3.1
15/2
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (57.5)
15/2
4g Rebel Raider x True Confidence (Hold That Tiger (USA))
6
3.6
On Show (10)
2/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: James Orman (55)
2/1
3f Magic Albert x Tariks (Rock Of Gibraltar (IRE))
7
8.6
12/1
T: S and A Barling
R: Dale Smith (57.5)
12/1
4g Onemorenomore x Beachland (Falvelon )
8
11.1
20/1
T: L F Birchley
R: L V Cassidy (55)
20/1
9
14.9
20/1
T: Selina Leef
R: Vishan Venkaya (57.5)
20/1
6g Casino Prince x Catalina (Zeditave )
10
20.4
100/1
T: Ethan Ensby
R: Clayton Gallagher (53.5)
100/1
4m Astronomer Royal (USA) x Rollover (Flying Spur )
11
26.4
100/1
T: Ben Ahrens
R: P Hammersley (55)
100/1
3f Manhattan Rain x Floral Brook (Umatilla (NZ))
Race 6 - Slade Bloodstock Pty Ltd-Bm70 (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:39.96 (35.86)
Prizemoney: $16,000
1
15/4
T: Michael Costa
R: M R Du Plessis (56)
15/4
4m Snitzel x Personify (Galileo (IRE))
Winning siblings: Epitomise, Laser Flash, Personal, Selectify, Trope,
2
0.1
8/1
T: J C Smerdon
R: Clayton Gallagher (57)
8/1
6m All American x Savalook (NZ) (Savabeel )
2016 Inglis Classic Yearling Sale
$110,000
Vendor: Rosemont Stud, Gnarwarre, Vic
Buyer: Bryan Dais Racing
3
0.5
16/1
T: Trevor White
R: M Gray (59)
16/1
4
0.6
5/2F
T: L F Birchley
R: M McGillivray (58.5)
5/2F
4g Rothesay x Quality Appeal (Elusive Quality (USA))
5
1.6
7/1
T: Chris Anderson
R: R Wiggins (57.5)
7/1
6g Pendragon (NZ) x It's All Money (Magic Of Money )
6
1.7
Nossuh (11)
66/1
T: D L Heinemann
R: Dale Smith (54)
66/1
5g Husson (ARG) x Miss Deception (Stravinsky (USA))
7
2.1
9/1
T: David Fletcher
R: M Hellyer (56)
9/1
6g Floral Pegasus x Barefoot Marvel (Archway (IRE))
8
2.6
11/2
T: A J Edmonds
R: James Orman (55)
11/2
4m Sebring x My Type (Zabeel (NZ))
9
4.6
15/1
T: Ms L Stratton
R: Adam Sewell (56.5)
15/1
5g Ad Valorem (USA) x Little Madame (Octagonal (NZ))
10
4.7
14/1
T: Darlene Duryea
R: L V Cassidy (55.5)
14/1
Race 7 - Sunshine Coast Foodservices-C1 (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 0:59.22 (34.88)
Prizemoney: $16,000
1
5/1
T: M J Lakey
R: Anthony Allen (54)
5/1
3f Falvelon x Sphene (Fasliyev (USA))
Winning siblings: Charlie Sphene, Sir Titanite,
2
1.3
15/2
T: K R Kemp
R: Dale Smith (57.5)
15/2
3g Falvelon x Saint Fran (Langfuhr (CAN))
3
1.8
Morion (6)
7/2F
T: T N Miller
R: Clayton Gallagher (53.5)
7/2F
3g Helmet x Any Wonder (Fasliyev (USA))
4
2.8
6/1
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (54.5)
6/1
3f Show A Heart x To Please A Lady (Fasliyev (USA))
5
3.3
9/2
T: L J Gough
R: James Orman (58)
9/2
5g Dylan Thomas (IRE) x Belle Salieri (Salieri (USA))
6
5.1
11/2
T: P P Jenkins
R: M R Du Plessis (54)
11/2
7
6.9
9/1
T: Gary Doughty
R: M Cahill (56.5)
9/1
3g Your Song x Quality Impulse (Elusive Quality (USA))
8
10.7
11/1
T: Bette Anne Harden
R: Adam Sewell (55.5)
11/1
3f Foreplay x Bonaire Beach (Grand Lodge (USA))
Race 8 - Race Zone Racing Supplies Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:59.00 (34.62)
Prizemoney: $16,000
1
2/1F
T: T J Sears
R: Emma Ljung (59)
2/1F
5g Tycoon Ruler x Meg's Ace (Buck's Pride )
Winning siblings: Zaha's Ace,
2
1.0
20/1
T: Ben Ahrens
R: Jackson Murphy (52.5)
20/1
7g Natural Destiny x Send A Diva (Send A Sign )
3
1.3
7/2
T: S W Kendrick
R: M Hellyer (58)
7/2
5g Street Sense (USA) x Fidelias Dance (GB) (Danehill Dancer (IRE))
4
2.1
11/4
T: B K Wakefield
R: L V Cassidy (55)
11/4
6g Sequalo x Silver Thongs (Canadian Silver (CAN))
4
2.1
10/1
T: S B Lee
R: James Orman (55)
10/1
7g Stratum x Tango Amigo's (Danehill Dancer (IRE))
6
3.4
11/2
T: Ben Currie
R: Leah Kilner (55.5)
11/2
5m Nicconi x Perilla (FR) (Mark Of Esteem (IRE))
7
4.7
100/1
T: K C Anderson
R: A Spinks (54)
100/1
8
4.9
25/1
T: Glenn Richardson
R: Hannah English (55.5)
25/1
6g Snitzel x Morrego (More Than Ready (USA))
9
5.0
20/1
T: K R Kemp
R: Dale Smith (54)
20/1
Race 9 - Sunshine Coast Daily Plate-C2 (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:26.05 (36.44)
Prizemoney: $16,000
1
13/2
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (58.5)
13/2
3g Show A Heart x Guissepino (Falvelon )
2
2.3
4/1
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (57)
4/1
3g Choisir x Elsewhere (Lonhro )
3
4.6
Joel (8)
5/2F
T: R L Heathcote
R: M McGillivray (57)
5/2F
3g Real Saga x All About Soul (Zeditave )
4
5.6
14/1
T: Norma King
R: Adam Sewell (57.5)
14/1
4g Solo Flyer x Quiet As (Octagonal (NZ))
5
5.7
11/1
T: D L Heinemann
R: M Hellyer (55.5)
11/1
4m Real Saga x Picture Play (Commands )
5
5.7
Kulaba (3)
50/1
T: P J Richardson
R: L V Cassidy (59)
50/1
5g Zupaone x Skiwi (NZ) (Prized (USA))
7
8.5
20/1
T: T N Miller
R: Clayton Gallagher (55)
20/1
4m Hinchinbrook x Crystal Event (USA) (Event Of The Year (USA))
8
9.5
50/1
T: Billy Healey
R: James Orman (59)
50/1
5g Medaglia D'Oro (USA) x Pouter (Dubawi (IRE))
9
11.8
Namib (10)
15/4
T: B J Lockwood
R: Ron Stewart (57)
15/4
4m Artie Schiller (USA) x Desert Pegasus (Fusaichi Pegasus (USA))
10
13.8
50/1
T: Aiden St Vincent
R: M R Du Plessis (59)
50/1
4g Rothesay x Bethany (Al Hareb (USA))
11
14.0
7/1
T: J E Murdoch
R: Vishan Venkaya (57)
7/1
3g Husson (ARG) x Bellagamba (Danzero )
12
48.0
20/1
T: F N Phillips
R: B Pengelly (59)
20/1
7g Marwina x Bootleg Season (Summer Suspicion (JPN))