Breednet Results

TOWNSVILLE - Thursday, May 25

Race 1 - Townsvilleturfclub.Com.Au Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.06 (33.58)
Prizemoney: $12,000
1
5/1
T: R B Bowen
R: D Simmons (54)
5/1
3f Smart Missile x Finella (Viscount )
Winning siblings: Holy Lord,
2
0.5
5/2
T: Ms L McCormack
R: G D Kliese (59)
5/2
5g Any Given Saturday (USA) x La Bayadere (Danehill Dancer (IRE))
3
2.8
2/1F
T: L D Wanless
R: D A Evans (56.5)
2/1F
5m Raheeb x Terrified (Johannesburg (USA))
4
3.0
3/1
T: O Chillemi
R: Emily Cass (55)
3/1
3g Show A Heart x Picture Theatre (King's Theatre (IRE))
5
8.5
50/1
T: G F Sewell
R: Zoe White (52.5)
50/1
4g Drumbeats x Whitechapel (Giant's Causeway (USA))
6
9.3
14/1
T: R Stagg
R: F Edwards (57.5)
14/1
4m Sea Zulu x Crystal Moss (Mossman )
Race 2 - Cheryl's Boutique Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.32 (33.42)
Prizemoney: $12,000
1
5/2F
T: Ben Williams
R: G D Kliese (58)
5/2F
2
0.2
13/4
T: L D Wanless
R: D A Evans (56.5)
13/4
2f Monashee Mountain (USA) x Saran (Grand Lodge (USA))
3
0.7
7/1
T: Krystle Johnston
R: B E Grylls (54)
7/1
4
1.0
13/4
T: L A Wright
R: M McGillivray (56.5)
13/4
2f Top Echelon x Tidy Trim (Honours List (IRE))
5
2.3
80/1
T: Ms L Ashford
R: D Simmons (54.5)
80/1
2f Wicked Style (USA) x Espenita (Flying Spur )
6
2.5
15/1
T: O Chillemi
R: S Wilson (56)
15/1
7
2.7
15/1
T: Krystle Johnston
R: P Cullen (55.5)
15/1
2f Warhead x Craiglea Tina (Top Echelon )
8
7.0
7/1
T: J O'Dea
R: Ms B Thomson (56.5)
7/1
2f Sidereus x Brangaine (Desert Prince (IRE))
Race 3 - Tackleworld Townsville Hcp (1300m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:18.43 (33.99)
Prizemoney: $12,000
1
8/15F
T: Krystle Johnston
R: P Cullen (63)
8/15F
4g Longhorn x Courtly Tess (Testa Rossa )
2
0.4
20/1
T: William Kenning
R: S Wilson (54)
20/1
3
0.9
11/4
T: T W Butts
R: Corey Bayliss (58)
11/4
7g Choisir x Winaqua (Shovhog )
4
1.4
25/1
T: F J Wieland
R: G D Kliese (58.5)
25/1
6g Real Saga x Hot Doulton (Flying Spur )
5
2.7
Shekou (6)
9/1
T: Ms J Ryan
R: D Simmons (54)
9/1
6m Ferocity x Albertina (Magic Albert )
Race 4 - Steve McKenzie Consultant-C6 (1000m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 0:56.21 (32.49)
Prizemoney: $12,000
1
13/8F
T: R C Ludwig
R: Ms A Thomson (54.5)
13/8F
5g Written Tycoon x Turtle Dove (Bluebird (USA))
Winning siblings: Loose Cannon, Lord Viking,
2
2.0
5/2
T: O Chillemi
R: S Wilson (57.5)
5/2
4g Stratum x Storming Bai (Geiger Counter (USA))
3
2.2
5/2
T: J P Caught
R: M McGillivray (56)
5/2
4
3.5
14/1
T: O Chillemi
R: Q Krogh (53)
14/1
5g Northern Meteor x Elahi (Giant's Causeway (USA))
5
4.5
20/1
T: J O'Dea
R: B E Grylls (54)
20/1
7m Magnus x Deputy Dehere (Dehere (USA))
6
5.0
30/1
T: Ronald Finch
R: Ms B Thomson (57.5)
30/1
4g Conatus x My Halo Broke (Don't Say Halo (USA))
7
7.5
Lokum (1)
25/1
T: Andrew Cameron
R: G D Kliese (59)
25/1
5g Hard Spun (USA) x Franjelica (Snippets )
8
11.3
40/1
T: F J Wieland
R: J Woodhouse (53)
40/1
6m Red Dazzler x Blazing Lass (Geiger Counter (USA))
Race 5 - Nq Excavations Plate (1300m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:18.75 (34.90)
Prizemoney: $30,000
1
Tyzone (6)
1/2F
T: O Chillemi
R: S Wilson (57)
1/2F
3g Written Tycoon x Rezonet (Hussonet (USA))
Winning siblings: Five Stars, Grandzone Rocket,
2
1.0
30/1
T: Ben Williams
R: G D Kliese (57)
30/1
3g Sequalo x Saminites (Nediym (IRE))
3
1.2
30/1
T: R B Bowen
R: D Simmons (57)
30/1
3g Oratorio (IRE) x Miss Courtly (Twining (USA))
4
2.5
25/1
T: G T Hickmott
R: P Cullen (57)
25/1
3g Tycoon Ruler x Ebony Queen (Brocco (USA))
5
2.7
12/1
T: P J Fleming
R: Zoe White (55)
12/1
3f Red Element x Eminent Speed (Elusive Quality (USA))
6
3.1
5/2
T: G K Taylor
R: Corey Bayliss (55)
5/2
3f Red Dazzler x Gypsy Star (Shovhog )
7
7.4
100/1
T: Georgina Bourke
R: J Woodhouse (55)
100/1
3f Ferocity x Yveline (Tsuimai )
8
15.2
80/1
T: Krystle Johnston
R: B E Grylls (57)
80/1
3c Warhead x Craiglea Marlena (Frisco View (USA))
Race 6 - Ardent Office Equipment Hcp-60 (1609m)
Class: Restricted 60 Track: Good(4) Time: 1:38.49 (36.77)
Prizemoney: $12,000
1
9/4F
T: Julieann Lancaster
R: J Woodhouse (56)
9/4F
2
2.0
12/1
T: J O'Dea
R: Ms B Thomson (56)
12/1
5g Time Thief x Thunder Beth (Thunder Gulch (USA))
3
2.1
20/1
T: Tanya Parry
R: Q Krogh (52.5)
20/1
5m Oratorio (IRE) x Military Queen (General Nediym )
4
3.4
11/2
T: L E Cullen
R: P Cullen (55.5)
11/2
5g Myboycharlie (IRE) x Lady Tatiana (Baryshnikov )
5
3.8
40/1
T: Michael Whitehouse
R: J Felix (55.5)
40/1
6
3.9
Jordan (2)
9/1
T: Stephen Potiris
R: Ashley Butler (59)
9/1
7g Haradasun x Mystifying (NZ) (Last Tycoon (IRE))
7
5.4
Beyond (8)
11/2
T: W E Winters
R: Zoe White (52.5)
11/2
5m Mutawaajid x Luvscay (Marscay )
8
5.5
15/1
T: R A Long
R: D Simmons (54.5)
15/1
5m Onemorenomore x Jet Past (SAF) (Jet Master (SAF))
9
5.8
15/4
T: Gary Farrell
R: G D Kliese (58.5)
15/4
10
15.8
60/1
T: T P Rowe
R: B E Grylls (54)
60/1
3g Warhead x Craiglea Music (Waterford Road )
Race 7 - Health Serv. North Qld (Bm55) (1000m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 0:57.02 (33.23)
Prizemoney: $12,000
1
5/2F
T: G W Dickson
R: M McGillivray (61)
5/2F
5g Real Saga x Snappy Gift (Snappy Landing (USA))
Winning siblings: Niello's Gift, Saga's Gift,
2
1.5
13/4
T: Tanya Parry
R: Q Krogh (58)
13/4
5m Street Sense (USA) x Queen Ophelia (Danehill (USA))
3
3.0
25/1
T: Ms J Hassett
R: Ms B Thomson (57.5)
25/1
5g Changeintheweather (USA) x Mindmaster (Mind Games (GB))
4
3.8
15/2
T: Ben Williams
R: Zoe White (56)
15/2
6m Hidden Dragon x Hail Stone (NZ) (Bigstone (IRE))
5
3.9
11/2
T: F J Wieland
R: Ms A Thomson (54)
11/2
3f Escalation (IRE) x Sheza Dragon (Hidden Dragon )
6
4.7
Olsson (4)
12/1
T: J E Barr
R: L Attard (60)
12/1
5g Magnus x Viva La Diva (Barathea (IRE))
7
5.1
16/1
T: Ms J Hassett
R: J Felix (58.5)
16/1
5g Fastnet Rock x Sydney's Dream (Bletchingly )
8
5.6
25/1
T: Ronald Finch
R: F Edwards (55.5)
25/1
5m Kaphero x Lacework (Alquoz (USA))
9
5.7
8/1
T: Krystle Johnston
R: P Cullen (60)
8/1
3c Warhead x Tamas (Hamas (IRE))
10
7.0
20/1
T: Ben Williams
R: G D Kliese (58.5)
20/1
5g Seidnazar x Money Maker (Twenty Four Karat (USA))
Race 8 - Kordamentha Winter Prov.-Bm70 (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:18.09 (35.11)
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: Trinity Bannon
R: G D Kliese (59)
6/1
Winning siblings: Leisure Seeker,
2
0.8
10/1
T: T W Butts
R: M McGillivray (61)
10/1
8g Bel Esprit x Mill Lady (NZ) (Straight Strike (USA))
3
2.1
Kaylee (9)
5/1
T: Alby Molino
R: Q Krogh (55)
5/1
4
2.2
11/1
T: Georgina Bourke
R: Ashley Butler (59.5)
11/1
7g Not A Single Doubt x Aquabelle (Lujain (USA))
5
2.4
7/4F
T: G K Taylor
R: Corey Bayliss (57)
7/4F
4g Husson (ARG) x Morning Glow (Mister C. (USA))
6
3.2
60/1
T: Ms J Ryan
R: B E Grylls (55)
60/1
6m Reset x Blow Kisses (USA) (Friendly Lover (USA))
7
3.3
50/1
T: Tracy Simmons
R: D Simmons (57)
50/1
6g Bel Esprit x Shahana (Danehill Dancer (IRE))
8
3.5
40/1
T: Alby Molino
R: L Attard (58)
40/1
6g Fastnet Rock x Oraia (USA) (Stravinsky (USA))
9
3.7
10/1
T: Dean Piccolo
R: F Edwards (59)
10/1
4g Exceed And Excel x Colour (More Than Ready (USA))
10
4.2
15/1
T: Scott Cooper
R: Emily Cass (54.5)
15/1
5g Hidden Dragon x Sound Scheme (Grand Lodge (USA))
11
5.0
16/1
T: O Chillemi
R: Zoe White (54)
16/1
5g Exceedingly Good x Classic Model (Fusaichi Pegasus (USA))
12
5.2
20/1
T: Stephen Potiris
R: Ms A Thomson (53)
20/1
4g Choisir x Crimson Ribbon (Encosta De Lago )