Breednet Results

WARWICK FARM - Wednesday, October 10

Race 1 - Tab Rewards Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:07.48 (36.78)
Prizemoney: $50,000
1
9/10F
T: James Cummings
R: J B McDonald (57.5)
9/10F
3c Lonhro x Mannington (Danehill (USA))
Winning siblings: Catesby, Romneya,
This nick: 70 runners; 53 winners; 5 SW. Details
2
0.8
Vedder (8)
14/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (57.5)
14/1
3g Star Witness x Midnight Rock (Rory's Jester )
3
3.6
15/2
T: L J Bridge
R: K McEvoy (57.5)
15/2
3g Redoute's Choice x Soaressa (Twining (USA))
4
4.0
14/1
T: C J Waller
R: C W Brown (57.5)
14/1
3g Zoustar x Armanjena (Rock Of Gibraltar (IRE))
5
4.2
9/2
T: P and P Snowden
R: G Schofield (58)
9/2
3c Uncle Mo (USA) x Derelique (Danehill Dancer (IRE))
6
5.0
20/1
T: Matthew Smith
R: A Adkins (58)
20/1
3c Not A Single Doubt x Recoinage (Flying Spur )
7
7.7
40/1
T: A and E Cummings
R: T Angland (57.5)
40/1
3c Uncle Mo (USA) x Pointed (Flying Spur )
8
13.7
13/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: B Avdulla (59)
13/2
3g Your Song x That's Amore (More Than Ready (USA))
Race 2 - Anz Bloodstock News Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:07.17 (36.40)
Prizemoney: $50,000
1
5/2
T: James Cummings
R: J B McDonald (59)
5/2
3f Lonhro x Mascareri (Commands )
Winning siblings: Mollycoddle,
This nick: 51 runners; 38 winners; 5 SW. Details
2
1.0
4/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (57)
4/1
3f Charge Forward x Personification (Redoute's Choice )
3
4.0
40/1
T: David Payne
R: A Adkins (56)
40/1
3f Star Witness x Smash Hit (Danehill Dancer (IRE))
4
4.5
9/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (57.5)
9/1
3f Congrats (USA) x Regal Flute (Royal Academy (USA))
5
6.3
6/1
T: Matthew Smith
R: J R Collett (58.5)
6/1
3f Snitzel x Bint El Noor (Secret Savings (USA))
6
6.4
7/4F
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (57.5)
7/4F
3f Choisir x Sweet Little Lies (Elusive Quality (USA))
7
15.1
Crete (4)
25/1
T: A and E Cummings
R: B Avdulla (57.5)
25/1
3f Sebring x Suzy Smart (USA) (Smart Strike (CAN))
8
18.0
100/1
T: Ms G Englebrecht
R: Ms K O'Hara (56)
100/1
3f Sepoy x Devil Inside (Langfuhr (CAN))
Race 3 - Pride Of Dubai@coolmore (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(10) Time: 1:29.25 (37.50)
Prizemoney: $50,000
1
Cliff (7)
7/2
T: J M Cleary
R: J B McDonald (55)
7/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Andaz (4)
7/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (57.5)
7/1
4g Dash For Cash x Amoroso (Revoque (IRE))
3
2.6
9/2
T: G A Ryan
R: J Parr (61)
9/2
4h Sepoy x Claystone (Zabeel (NZ))
4
4.6
3/1F
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (58.5)
3/1F
5g Fastnet Rock x Zarzuela (NZ) (Zabeel (NZ))
5
4.9
80/1
T: J G Sargent
R: R Dolan (58.5)
80/1
5g More Than Ready (USA) x Zona (Zabeel (NZ))
6
5.6
12/1
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (54)
12/1
4g All American x Crystal Club (Delago Brom )
7
7.7
30/1
T: Matthew Smith
R: Tim Clark (54.5)
30/1
5g Helmet x Paris In The Fall (IRE) (Sadler's Wells (USA))
8
9.0
3/1F
T: Mark Newnham
R: K McEvoy (54.5)
3/1F
3c Snitzel x Trista Rossa (Testa Rossa )
Race 4 - Hyland Race Colours (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(10) Time: 1:30.35 (36.70)
Prizemoney: $50,000
1
7/2
T: C J Waller
R: J B McDonald (59.5)
7/2
4m Sebring x Shalimar Sky (Hurricane Sky )
Winning siblings: Nancy, Seyla, Sky Prince, Zavance,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.4
30/1
T: D A Williams
R: Ms K O'Hara (53)
30/1
6m O'Lonhro x Fair Look (Bianconi (USA))
3
0.8
Waruna (2)
13/8F
T: K A Lees
R: K McEvoy (58)
13/8F
4m All Too Hard x Warpath (Reset )
4
2.8
Alnaas (3)
7/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (57.5)
7/1
4m Not A Single Doubt x Moojeh (More Than Ready (USA))
5
4.6
3/1
T: A and E Cummings
R: T Angland (57)
3/1
6m Red Element x Graces Spirit (Flying Spur )
6
5.1
30/1
T: B Joseph and P and M Jones
R: C Reith (56)
30/1
5m Hinchinbrook x Chosen (Redoute's Choice )
7
5.3
11/1
T: B K Cross
R: Jean Van Overmeire (54)
11/1
8
19.9
20/1
T: Rob Potter
R: Rachel Hunt (50)
20/1
Race 5 - The Agency Real Estate (Bm72) (2200m)
Class: Benchmark 72 Track: Heavy(10) Time: 2:25.03 (39.20)
Prizemoney: $50,000
1
5/4F
T: Matthew Dale
R: K McEvoy (53)
5/4F
5g Helenus x Bareback (More Than Ready (USA))
Winning siblings: Algiers,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
15/2
T: Matthew Smith
R: A Adkins (57.5)
15/2
5h Lando (GER) x Independant (GB) (Medicean (GB))
3
2.1
20/1
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (53)
20/1
5g Authorized (IRE) x Zaroyale (NZ) (Zabeel (NZ))
4
9.6
12/1
T: K J Parker
R: J Ford (55)
12/1
8g Dubawi (IRE) x Scottish Amour (Whiskey Road (USA))
5
11.4
8/1
T: Matthew J Stephens
R: R Dolan (51)
8/1
7g Myboycharlie (IRE) x Collodi (Testa Rossa )
6
15.7
6/1
T: Brock Lewthwaite
R: J B McDonald (56.5)
6/1
7g Kyllachy (GB) x Clear Vision (GB) (Observatory (USA))
7
16.9
15/4
T: Jason Attard
R: B Avdulla (58)
15/4
6g Monaco Consul (NZ) x Perjurer (Redoute's Choice )
8
35.9
80/1
T: Luke Hilton
R: C W Brown (53)
80/1
6m Excites x Evening Gem (Bluebird (USA))
Race 6 - Bowermans Office Furn. (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(10) Time: 1:06.83 (36.61)
Prizemoney: $50,000
1
Voila (10)
13/4
T: C J Waller
R: Tommy Berry (56)
13/4
3f Choisir x Milzeel (NZ) (Zabeel (NZ))
This nick: 20 runners; 15 winners; 3 SW. Details
2
1.3
7/1
T: P M Perry
R: Rachel Hunt (56.5)
7/1
4m Choisir x French Fantasy (French Deputy (USA))
3
3.3
5/2F
T: K A Lees
R: J R Collett (55)
5/2F
4
6.0
16/1
T: G K White
R: C W Brown (57.5)
16/1
4m Casino Prince x Shadow Minister (Dane Shadow )
5
8.2
13/4
T: G Portelli
R: T Angland (57)
13/4
5m Stratum x Moccasin Bend (Eternity Range (USA))
6
8.4
30/1
T: S Thomas
R: Ms R Murray (56.5)
30/1
5m Love Conquers All x Lekhani (IRE) (Imperial Ballet (IRE))
7
9.4
5/1
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (55)
5/1
3f I Am Invincible x Abound (Oratorio (IRE))
8
25.9
30/1
T: Richard Litt
R: A Hyeronimus (57)
30/1
6m Exceed And Excel x Queenofthefaeries (Dubai Destination (USA))
Race 7 - Inglis Ready2race Sale (Bm76) (1600m)
Class: Benchmark 76 Track: Heavy(10) Time: 1:44.35 (37.55)
Prizemoney: $50,000
1
9/10F
T: Matthew Smith
R: J R Collett (57.5)
9/10F
4m Pierro x Aqua D'Amore (Danehill (USA))
This nick: 31 runners; 22 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Zarlu (11)
20/1
T: P J Morgan
R: Ms S Metcalfe (50)
20/1
9g Zariz x Cha Cha Dancer (Danehill Dancer (IRE))
3
1.5
8/1
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (54.5)
8/1
9m Any Given Saturday (USA) x Expozay (Naturalism (NZ))
4
1.9
Voilier (10)
14/1
T: G R Nickson
R: Ms K O'Hara (53.5)
14/1
6g Beneteau x Ivyrose (Strategic )
5
3.0
15/4
T: W P Cave
R: Rachel Hunt (53)
15/4
6
5.1
9/2
T: Ms K Waugh
R: T Angland (57)
9/2
5g Uncle Mo (USA) x No Comment (Danzero )
7
6.9
40/1
T: J and G Lee
R: Fred W Kersley (53)
40/1
6g Lonhro x Sunday Adieu (Fuji Kiseki (JPN))
Race 8 - Everest Carnival (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(10) Time: 1:06.12 (35.55)
Prizemoney: $50,000
1
7/4F
T: James Cummings
R: J B McDonald (55)
7/4F
3c Exceed And Excel x Seances (Canny Lad )
This nick: 20 runners; 17 winners; 2 SW. Details
2
5.3
Inanup (7)
12/1
T: J M Austin
R: Tim Clark (58.5)
12/1
5g Bon Hoffa x Our Slew (Gilded Time (USA))
3
6.6
25/1
T: G D Hickman
R: J R Collett (56.5)
25/1
9g Reset x More Laurels (More Than Ready (USA))
4
7.3
12/1
T: G W Murray
R: G Buckley (60)
12/1
5
7.5
16/1
T: Mark Gee
R: B P Ward (54)
16/1
6
7.8
5/2
T: David Pfieffer
R: Jean Van Overmeire (59.5)
5/2
7
8.2
30/1
T: T V Green
R: R Dolan (56.5)
30/1
5g Exceed And Excel x Jawahir (General Nediym )
8
8.3
12/1
T: P M Perry
R: C Lever (57)
12/1
4g Sebring x Free Spirited (Fastnet Rock )
9
9.3
40/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (58)
40/1
5g Dream Ahead (USA) x Double Crossing (Giant's Causeway (USA))
10
9.8
15/2
T: J M Cleary
R: K McEvoy (59)
15/2
4g Zariz x Gee Trump (Last Tycoon (IRE))
11
12.4
40/1
T: G K White
R: C W Brown (58.5)
40/1
4g Snitzel x River Thames (Fastnet Rock )