Breednet Results

ALBURY - Thursday, January 18

Race 1 - M & S Graham Plumbing Mdn Hcp (1175m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.80 (36.34)
Prizemoney: $20,000
1
15/4
T: S S Cunningham
R: Lachlan King (56)
15/4
5g gonski (AUS) x queen of kintyre (AUS) (mull of kintyre (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
11/1
T: Emma Symons
R: Brooke Sweeney (54.5)
11/1
4m ilovethiscity (AUS) x redwood forest (USA) (general meeting (USA))
3
2.7
16/1
T: N E Loy
R: Brodie Loy (57)
16/1
4
3.6
7/1
T: A Fitzgerald
R: P Scorse (57)
7/1
5g o'lonhro (AUS) x blue capri (AUS) (proven valour (AUS))
5
4.4
14/1
T: J D Whitelaw
R: Ms A Masters (56.5)
14/1
4m dr doute's (AUS) x hanaa (AUS) (more than ready (USA))
6
4.7
Riohsei (11)
15/1
T: Sylvia Thompson
R: Nathan Punch (54.5)
15/1
4m ready's image (USA) x arundel (AUS) (canny lad (AUS))
7
7.2
9/2
T: K A Davison
R: Ms K Nisbet (56)
9/2
3g purrealist (AUS) x overture (AUS) (northern drake (AUS))
8
8
100/1
T: Adrian Corboy
R: N Souquet (57)
100/1
3g god's own (AUS) x poppy girl (AUS) (dash for cash (AUS))
9
8.1
25/1
T: R C Robb
R: Chelsea Macfarlane (56.5)
25/1
10
9.9
9/4F
T: Matthew Dale
R: Lester Grace (55)
9/4F
3f alamosa (NZ) x adalia (NZ) (lucky unicorn (AUS))
11
12.8
80/1
T: P A Sweeney
R: R Bensley (54.5)
80/1
3f canford cliffs (IRE) x liberty parade (AUS) (statue of liberty (USA))
12
21.4
150/1
T: R P Wellington
R: J Duffy (56)
150/1
3g statue of liberty (USA) x miss falsterbo (AUS) (peintre celebre (USA))
Race 2 - Baileys Removal & Storage Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:25.76 (36.81)
Prizemoney: $20,000
1
4/5F
T: D J O'Prey
R: Lachlan King (56)
4/5F
Winning siblings: Our Edition, Pistol Miss,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: K A Davison
R: B Vale (59)
20/1
3
1.2
6/1
T: N J Olive
R: Ms K Nisbet (55.5)
6/1
3f delago deluxe (AUS) x belladini (AUS) (bernardini (USA))
4
3.2
7/1
T: Andrew Dale
R: J Duffy (59)
7/1
5
6.9
50/1
T: G J Colvin
R: B Murphy (59)
50/1
4h magnus (AUS) x easy breathing (AUS) (cape cross (IRE))
6
7.3
150/1
T: E W Nichols
R: Ms A Masters (57)
150/1
4m elvstroem (AUS) x go platinum (AUS) (umatilla (NZ))
7
9.7
8/1
T: C D Widdison
R: N Souquet (57)
8/1
4m keep the faith (AUS) x tottenham girl (AUS) (dash for cash (AUS))
8
10.6
Saraden (11)
40/1
T: Martin Stein
R: Brodie Loy (57)
40/1
4m denman (AUS) x la saronet (AUS) (hussonet (USA))
9
10.9
14/1
T: Sylvia Thompson
R: Nathan Punch (55.5)
14/1
4m ready's image (USA) x myshinycash (AUS) (dash for cash (AUS))
10
15.5
25/1
T: G W Schrader
R: Ms S Metcalfe (55)
25/1
4m sebring (AUS) x survival (AUS) (lonhro (AUS))
11
17.9
150/1
T: Peter Smith
R: C R Brown (59)
150/1
12
18.2
150/1
T: D J Perryman
R: Josh Richards (54)
150/1
7m al maher (AUS) x gospelor (USA) (devil his due (USA))
13
24.4
50/1
T: Jay Hopkins
R: Brooke Sweeney (57)
50/1
4m foreplay (AUS) x miss columbus (AUS) (spinning world (USA))
14
25.1
Hip Hip (15)
150/1
T: S S Cunningham
R: R Beattie (59)
150/1
5g congrats (USA) x momentous (USA) (summer squall (USA))
Race 3 - Martin Travel Albury Plate-C1 (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:39.30 (38.27)
Prizemoney: $20,000
1
15/8F
T: C D Widdison
R: N Souquet (59)
15/8F
4g street boss (USA) x spur reef (IRE) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Buster Mcgee, Cudgewa, Dulacca,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.3
50/1
T: P Widdup
R: Ms K Nisbet (56.5)
50/1
4g via corone (AUS) x wise orchid (AUS) (latarmiss (IRE))
3
4.3
11/1
T: Doug Vickers
R: Ms S Metcalfe (55)
11/1
6m king of prussia (AUS) x jean rose (AUS) (special bond (AUS))
4
4.4
3/1
T: S Spackman
R: Josh Richards (54)
3/1
4m northern meteor (AUS) x exciting to win (AUS) (peintre celebre (USA))
5
7.2
9/1
T: Matthew Dale
R: R Bensley (54.5)
9/1
4m stratum (AUS) x awesome i am (USA) (awesome again (CAN))
6
8.8
40/1
T: Sylvia Thompson
R: Ms R Prest (57)
40/1
4m ready's image (USA) x lujacool (AUS) (mujahid (USA))
7
8.9
200/1
T: Raymond Steer
R: Ms A Masters (59)
200/1
6g via corone (AUS) x little nellie (AUS) (picnicker (AUS))
8
9.1
5/1
T: L J Lake
R: M Heagney (57)
5/1
4m o'lonhro (AUS) x arch of capri (AUS) (archway (IRE))
9
9.4
5/1
T: G W Egan
R: Lachlan King (57.5)
5/1
4g red arrow (AUS) x caponi (AUS) (churchill downs (AUS))
10
10.1
200/1
T: G J Colvin
R: B Murphy (54)
200/1
3f congrats (USA) x dominare (AUS) (refuse to bend (IRE))
11
11.3
50/1
T: Mark Thomas
R: Chelsea Macfarlane (54.5)
50/1
5m shinzig (AUS) x sparkly winks (AUS) (ashkalani (IRE))
12
12.7
200/1
T: R P Wellington
R: J Duffy (56.5)
200/1
4g speed 'n' power (NZ) x roseofalere (AUS) (king of roses (AUS))
Race 4 - The Essential Utensil Hcp (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:25.15 (36.41)
Prizemoney: $20,000
1
13/4
T: P F Maher
R: Chelsea Macfarlane (54)
13/4
6g keep the faith (AUS) x miss jago (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Fred's A Goer,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
3
3.2
11/4
T: N E Loy
R: Brodie Loy (58)
11/4
4g commands (AUS) x late watch (AUS) (night shift (USA))
4
8.8
15/2
T: B J Jones
R: Lachlan King (55.5)
15/2
5g turffontein (AUS) x act of grace (AUS) (top of the pack (AUS))
5
11.2
10/1
T: S Spackman
R: J Duffy (56.5)
10/1
4m murtajill (AUS) x homerette (USA) (grand slam (USA))
6
11.4
20/1
T: Bryan Maher
R: Ms A Masters (54)
20/1
6g churchill downs (AUS) x osati (IRE) (octagonal (NZ))
7
12.9
20/1
T: P McVicar
R: Ms S Metcalfe (52)
20/1
5g testa rossa (AUS) x miffy (AUS) (flying spur (AUS))
Race 5 - The Newmarket Hotel (Bm54) (1175m)
Class: Benchmark 54 Track: Good(3) Time: 1:11.24 (36.54)
Prizemoney: $20,000
1
16/1
T: S S Cunningham
R: Nathan Punch (56.5)
16/1
6m not a single doubt (AUS) x olnistto (AUS) (giant's causeway (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/2
T: N E Loy
R: Brodie Loy (60.5)
7/2
4g snippetson (AUS) x morning dews (AUS) (peintre celebre (USA))
3
1.8
11/1
T: R T Stubbs
R: N Souquet (57)
11/1
4m helmet (AUS) x elmfield (NZ) (tale of the cat (USA))
4
3.4
12/1
T: R P Wellington
R: L Attard (59)
12/1
5m street boss (USA) x casual kiss (NZ) (zerpour (IRE))
5
4.5
Obilic (12)
8/1
T: Mick Miladinovic
R: P Scorse (53.5)
8/1
7g monashee mountain (USA) x sacred halo (AUS) (don't say halo (USA))
6
5.7
15/2
T: G W Egan
R: Lachlan King (56)
15/2
3f god's own (AUS) x miss gundowring (AUS) (lake coniston (IRE))
7
7.4
4/1
T: K F Hanley
R: Josh Richards (55)
4/1
4m casino prince (AUS) x she's a knockout (AUS) (kingston rule (USA))
8
8.3
30/1
T: R D Purcell
R: Ms S Metcalfe (57)
30/1
9
9.2
7/2F
T: S Spackman
R: Brooke Sweeney (57)
7/2F
4m smart missile (AUS) x imanun (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
12
50/1
T: G Heddle
R: R Beattie (59)
50/1
6g o'lonhro (AUS) x noveliste (AUS) (runyon (IRE))
11
16.1
100/1
T: M W Jarvis
R: B Vale (56.5)
100/1
12
31.6
30/1
T: Ms M Jones
R: R Bensley (59)
30/1
4g moshe (AUS) x southbeach (AUS) (zedrich (AUS))
Race 6 - Signarama (Bm70) (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 0:59.94 (35.87)
Prizemoney: $20,000
1
3/1F
T: K A Davison
R: P Scorse (60)
3/1F
Winning siblings: Arrayanes, Brantz, St Edition,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/1
T: S A McIntosh
R: Lee Smith (59.5)
5/1
3
0.7
30/1
T: P A Sweeney
R: Lachlan King (52.5)
30/1
6g hard spun (USA) x suraya (AUS) (brief truce (USA))
4
1.7
15/4
T: Luke Pepper
R: Chelsea Macfarlane (56)
15/4
4m snippetson (AUS) x ilringya (AUS) (honours list (IRE))
5
1.8
9/2
T: P A Sweeney
R: Ms K Nisbet (55.5)
9/2
5g bon hoffa (AUS) x sliding fast (AUS) (mighty avalanche (AUS))
6
2
15/4
T: N J Olive
R: R Bensley (59.5)
15/4
4g denman (AUS) x secrets sleeping (NZ) (viking ruler (AUS))
6
2
40/1
T: C D Widdison
R: N Souquet (57)
40/1
5m kaphero (AUS) x northeast note (NZ) (stravinsky (USA))
8
2.9
60/1
T: M W Jarvis
R: B Vale (54)
60/1
9g redoute's choice (AUS) x they say (USA) (thirty six red (USA))
9
3.2
30/1
T: S A McIntosh
R: Josh Richards (51)
30/1
10
3.5
20/1
T: J D Whitelaw
R: Ms A Masters (57)
20/1
5m dr doute's (AUS) x restore the crown (AUS) (beautiful crown (USA))
11
3.6
100/1
T: Jodie Bohr
R: Ms R Prest (54)
100/1
7g via corone (AUS) x swing and sway (AUS) (hula chief (NZ))
12
5.9
150/1
T: S S Cunningham
R: S A McCullum (54)
150/1
Race 7 - Pogson Cronin Solicitors (C2) (900m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 0:53.01 (34.39)
Prizemoney: $20,000
1
10/1
T: P A Sweeney
R: Ms R Prest (55.5)
10/1
3g o'lonhro (AUS) x circle the world (AUS) (spinning world (USA))
Winning siblings: Classy Spin, Coongoola, Full Circle,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
20/1
T: J E and C Ledger
R: Lester Grace (58.5)
20/1
5g shinzig (AUS) x smooth shot (AUS) (keltrice (AUS))
3
0.7
5/2
T: Rhys Archard
R: Brooke Sweeney (57.5)
5/2
3f denman (AUS) x via (USA) (southern halo (USA))
4
1.3
13/2
T: P S Clancy
R: Josh Richards (52)
13/2
5m nicconi (AUS) x madcap (USA) (kingmambo (USA))
5
1.7
66/1
T: Bryan Maher
R: Ms K Nisbet (54)
66/1
5m purrealist (AUS) x ekberg (AUS) (untouchable (AUS))
6
1.9
14/1
T: P F Maher
R: Chelsea Macfarlane (55)
14/1
5g henrythenavigator (USA) x another sunday (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
2
Tycoon (3)
9/4F
T: S S Cunningham
R: Lachlan King (57)
9/4F
6m written tycoon (AUS) x stella thesis (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
2.1
15/2
T: S A McIntosh
R: Lee Smith (55)
15/2
4m reward for effort (AUS) x lady la bend (AUS) (refuse to bend (IRE))
9
2.6
15/1
T: Peter Smith
R: N Souquet (59)
15/1
7g masterprint (AUS) x thrace (AUS) (spartacus (AUS))
10
3
60/1
T: P F Maher
R: Ms S Metcalfe (52)
60/1
6g monde bleu (GB) x grand creed (AUS) (grand lodge (USA))
11
4.4
30/1
T: A L McRae
R: B Vale (55.5)
30/1
12
6.4
100/1
T: Mervyn Norman
R: Ms A Masters (54)
100/1
6m alert (ARG) x draw the sweep (AUS) (end sweep (USA))
* Nick figures are for Australasia.