Breednet Results

ARARAT - Friday, March 9

Race 1 - Classicbet/In App Store Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.38 (36.41)
Prizemoney: $22,000
1
9/4
T: C Maher and D Eustace
R: Ms L J Meech (58)
9/4
Winning siblings: Wahine Toa, Wil John,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
15/1
T: Lynne Halliday
R: J Lorensini (58.5)
15/1
5g nom du jeu (NZ) x malissimo (NZ) (howbaddouwantit (USA))
3
2.7
Zaxti (7)
30/1
T: Damien Hunter
R: Jack Hill (56.5)
30/1
4m spartacus (IRE) x acrux (AUS) (galileo (IRE))
4
2.9
Bam (6)
2/1F
T: Nick Ryan
R: Ryan Maloney (58)
2/1F
3g all american (AUS) x milande (AUS) (dehere (USA))
5
4.6
5/2
T: Henry Dwyer
R: Damien Thornton (56)
5/2
6
5.1
20/1
T: Stephen Potiris
R: A Mallyon (58.5)
20/1
4g magic albert (AUS) x kumu hula (AUS) (flying spur (AUS))
7
6.9
13/2
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
13/2
3f lope de vega (IRE) x victory vein (AUS) (mr. henrysee (USA))
8
31.9
100/1
T: R D Daniel
R: J Keating (58.5)
100/1
5g star witness (AUS) x lateral (AUS) (stratum (AUS))
Race 2 - Best Of The Best Unlimited Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.20 (35.49)
Prizemoney: $22,000
1
9/10F
T:
R: J Benbow (58)
9/10F
3g all too hard (AUS) x black minx (NZ) (lonhro (AUS))
Winning siblings: So Si Bon,
This nick: 9 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.5
11/1
T: Symon Wilde
R: Ms L J Meech (58)
11/1
3g strategic (AUS) x havasinga (AUS) (danasinga (AUS))
3
2.5
16/1
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (56)
16/1
3f floral pegasus (AUS) x forbidden (AUS) (general nediym (AUS))
4
2.9
9/2
T: D K Weir
R: H Coffey (58)
9/2
5
4.6
30/1
T: P W McKenna
R: Thomas Stockdale (56)
30/1
3g star witness (AUS) x involare (AUS) (black hawk (GB))
6
5.9
30/1
T: Michelle Payne
R: Jordan Childs (58)
30/1
3g hard spun (USA) x chelseas best (AUS) (king's best (USA))
7
6
9/2
T: Trinity Bannon
R: D Yendall (58)
9/2
3g anacheeva (AUS) x danger academy (AUS) (royal academy (USA))
8
8
20/1
T: B and A McKnight
R: Lewis German (53)
20/1
3f moshe (AUS) x sous chef (AUS) (commands (AUS))
9
12.5
40/1
T: A Carter-Smith
R: D Schmitt (58)
40/1
3g stryker (AUS) x more than pronto (AUS) (more than ready (USA))
Race 3 - Harvey Norman Ararat Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.65 (36.63)
Prizemoney: $22,000
1
5/1
T: B and A McKnight
R: Lewis German (53.5)
5/1
5m foreplay (AUS) x motto's belle (AUS) (bellotto (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
12/1
T: Shane Stockdale
R: Thomas Stockdale (56.5)
12/1
4g trusting (AUS) x pinsemtoit (NZ) (pins (AUS))
3
0.6
7/1
T: Peter Mertens
R: Ryan Maloney (58.5)
7/1
4g host (CHI) x belle of dubai (AUS) (dubai destination (USA))
4
0.9
15/4
T: S Morrish
R: Jordan Childs (56.5)
15/4
4m equiano (FR) x rubellite (AUS) (rubiton (AUS))
5
1.3
25/1
T: Ms C Boyd
R: A Mallyon (58.5)
25/1
6g kaphero (AUS) x night's upon us (AUS) (military plume (NZ))
6
1.8
5/1
T: D K Weir
R: D Yendall (58.5)
5/1
7
4
13/4F
T: Lesia Masnyj
R: D Schmitt (58.5)
13/4F
8
5.3
20/1
T: B R Crofts
R: Michael Poy (56.5)
20/1
5g testa rossa (AUS) x orbiting belle (AUS) (spinning world (USA))
9
6.3
25/1
T: R and S Cameron
R: Harry Grace (55.5)
25/1
4g golden snake (USA) x set point (IRE) (be my guest (USA))
10
7.3
60/1
T: Ms A McGrath
R: Melissa Julius (57.5)
60/1
4g bushranger (IRE) x fingerprint (AUS) (night shift (USA))
11
8.5
25/1
T: Ms K Brewster
R: J Baldock (58.5)
25/1
4g strada (AUS) x piccolo puledra (AUS) (marwina (AUS))
12
9.8
50/1
T: D F Daffy
R: H Coffey (58.5)
50/1
4g hard spun (USA) x terrific tess (AUS) (grass wonder (USA))
Race 4 - Bakers Brew Ararat Mdn Plate (1310m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.65 (35.98)
Prizemoney: $22,000
1
6/4F
T: Daniel Bowman
R: B Rawiller (58)
6/4F
Winning siblings: May's Dream, Rising Archie,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
16/1
T: Bob and Kane Post
R: J Lorensini (56)
16/1
3f moshe (AUS) x authentic rose (AUS) (genuine (JPN))
3
1.7
16/1
T: Aaron Purcell
R: J Benbow (58)
16/1
4
2.9
9/2
T: Peter Hardacre
R: Jordan Childs (56)
9/2
3f foxwedge (AUS) x loves sarova (AUS) (carnegie (IRE))
5
3.1
30/1
T: J F Luttrell
R: H Coffey (58)
30/1
6
4.6
9/1
T: D K Weir
R: Jack Hill (58)
9/1
3g reward for effort (AUS) x extra spice (AUS) (golden snake (USA))
7
5.1
13/4
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
13/4
3f domesday (AUS) x miss chaski (USA) (gone west (USA))
8
11.1
Rets (15)
50/1
T: A J Dudley
R: S Tsaikos (56.5)
50/1
5m testafiable (AUS) x win zip (AUS) (sir dapper (AUS))
Race 5 - Ord Motorcycles Ararat (Bm58) (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 2:04.51 (38.66)
Prizemoney: $18,000
1
9/4F
T: Darren Taylor
R: B Rawiller (60.5)
9/4F
4g skilled (AUS) x dream time hunter (AUS) (high rolling (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
6/1
T: Byron Cozamanis
R: Ms L J Meech (60)
6/1
4g god's own (AUS) x squeaky beach (AUS) (gallo di ferro (USA))
3
7
3/1
T: Chris Bieg
R: Harry Grace (58.5)
3/1
4
9.2
6/1
T: Dane Smith
R: Jarrod Fry (58.5)
6/1
5
9.4
15/2
T: D W Whitworth
R: Lewis German (57)
15/2
6
12.9
16/1
T: Ms A Blackburn
R: S Tsaikos (57.5)
16/1
6g crystal finale (AUS) x miss chloe (AUS) (principality (AUS))
7
13
6/1
T: Ms J Baker
R: D Yendall (55.5)
6/1
4m delightful choice (AUS) x ivory's lady (AUS) (ivory's irish (AUS))
Race 6 - Ararat Farm Supplies (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:36.68 (36.43)
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: A R Coffey
R: H Coffey (59)
5/1
7g mossman (AUS) x acquisition (AUS) (woodman (USA))
Winning siblings: Queen Dana,
This nick: 11 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.3
6/1
T: Luke Oliver
R: Ms G Cartwright (58)
6/1
4m new approach (IRE) x isla canela (USA) (gone west (USA))
3
1.5
9/4
T: Mark Ashby
R: Lewis German (52.5)
9/4
4
1.6
15/8F
T: Symon Wilde
R: Jordan Childs (59)
15/8F
5g captain sonador (AUS) x mardi's classic (AUS) (kenny's best pal (AUS))
5
3.6
80/1
T: R D Daniel
R: J Benbow (54)
80/1
7g street boss (USA) x oh so canny (NZ) (sir tristram (IRE))
6
4
9/2
T: Bob and Kane Post
R: B Rawiller (58)
9/2
7g churchill downs (AUS) x scagliola (AUS) (grand lodge (USA))
Race 7 - Homemade Cafe Beaufort (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:04.14 (35.71)
Prizemoney: $18,000
1
4/1
T: V L Malady
R: Jarrod Fry (61.5)
4/1
5g o'lonhro (AUS) x cape moss (AUS) (cape cross (IRE))
Winning siblings: Inspired Sun,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
9/2
T: B and A McKnight
R: Trent Germaine (57)
9/2
5m hard spun (USA) x byastar (AUS) (rustic amber (IRE))
3
6.1
7/2F
T: Adam O'Neill
R: Jack Hill (60.5)
7/2F
6g not a single doubt (AUS) x eleebana (AUS) (lake coniston (IRE))
4
6.5
7/1
T: Adam O'Neill
R: J Keating (60)
7/1
7m easy choice (AUS) x faith 'n' patience (AUS) (general nediym (AUS))
5
8.2
15/4
T: G R Webb
R: Ms G Cartwright (56.5)
15/4
7g delago brom (AUS) x dynasty ark (AUS) (ark regal (NZ))
6
9.7
11/2
T: Luke Oliver
R: B Rawiller (60.5)
11/2
5m kaphero (AUS) x serendipity (AUS) (rory's jester (AUS))
7
11.7
25/1
T: K L Corstens
R: Thomas Stockdale (52)
25/1
6m starcraft (NZ) x our eva (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
15.7
100/1
T: N F Kennedy
R: Ms K Furness (54)
100/1
5m strategic maneuver (AUS) x sea rizza (NZ) (kingfisher mill (USA))
9
17.5
40/1
T: Noel Watson
R: F Alesci (54)
40/1
9g danbird (AUS) x tui (AUS) (lake coniston (IRE))
10
18.5
25/1
T: M Grave
R: D Yendall (57.5)
25/1
8m good journey (USA) x laurentina (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 8 - Www.Country.Racing.Com (Bm58) (1310m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:18.33 (37.45)
Prizemoney: $18,000
1
5/2F
T: Patrick Payne
R: B Rawiller (60)
5/2F
4g moshe (AUS) x paint it black (AUS) (second empire (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
80/1
T: D Binaisse
R: Harry Grace (53.5)
80/1
5g henny hughes (USA) x rock my halo (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
1.2
30/1
T: Ms D Wise
R: Jack Hill (59)
30/1
7g fraar (USA) x she's moving (AUS) (el moxie (USA))
4
1.6
7/2
T: Henry Dwyer
R: Michael Poy (58.5)
7/2
3g star witness (AUS) x my central (ITY) (central park (IRE))
5
3.8
20/1
T: P A Banks
R: Alex Patis (55)
20/1
8g estambul (ARG) x adulate (AUS) (flying spur (AUS))
6
4
12/1
T: Philip Cole
R: Thomas Stockdale (57.5)
12/1
4g stryker (AUS) x great act (USA) (seeking the gold (USA))
7
5.5
80/1
T: Steven Noll
R: Ms G Cartwright (59.5)
80/1
5g snitzel (AUS) x venus (USA) (atticus (USA))
8
5.7
13/4
T: Lee and Shannon Hope
R: D Yendall (58.5)
13/4
6g street cry (IRE) x mrs kipling (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
7
20/1
T: Bob and Kane Post
R: J Lorensini (57.5)
20/1
6g brief truce (USA) x settles (AUS) (settlement day (USA))
10
9
12/1
T: V L Malady
R: Jarrod Fry (57.5)
12/1
5m bramshaw (AUS) x tamisra (AUS) (choisir (AUS))
11
21
15/1
T: Grant Young
R: Leticia Griffin (57)
15/1
5g all american (AUS) x kvarena (AUS) (arena (AUS))
12
29
10/1
T: Rachael Cunningham
R: Ryan Maloney (59.5)
10/1
3g casino prince (AUS) x queen's ransom (AUS) (red ransom (USA))
* Nick figures are for Australasia.