Breednet Results

ASCOT - Tuesday, November 6

Race 1 - Seppelt "the Drives" Hcp (C1) (2200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 2:21.98 (34.76)
Prizemoney: $19,000
1
2/1
T: Brock Lewthwaite
R: W Pike (57.5)
2/1
4m blackfriars (AUS) x razzattack (AUS) (lonhro (AUS))
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/4F
T: F R Kersley
R: Jarrad Noske (57.5)
7/4F
4g snitzel (AUS) x ihtsatune (AUS) (ihtiram (IRE))
3
1.8
4/1
T: A G Durrant
R: Chris Parnham (58)
4/1
4m darci brahma (NZ) x daphne manners (NZ) (one cool cat (USA))
4
5.5
5/1
T: Gavin Foster
R: Tayla Stone (57)
5/1
5g starcraft (NZ) x atlantico (NZ) (redoute's choice (AUS))
5
6.8
9/1
T: Matthew Scott
R: C Staples (59)
9/1
4g famous roman (AUS) x decaf (AUS) (strategic (AUS))
Race 2 - Salinger Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.72 (35.07)
Prizemoney: $16,500
1
5/4
T: Simon Miller
R: P Carbery (54)
5/4
3f magic albert (AUS) x fully chargeable (AUS) (charge forward (AUS))
Winning siblings: Niccovi, State Of Power,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/4F
T: Robert and Todd Harvey
R: S McGruddy (54)
5/4F
3f dawn approach (IRE) x hi on love (AUS) (love a dane (AUS))
3
2.6
30/1
T: C H Webster
R: Jordan Turner (56)
30/1
4m dick turpin (IRE) x miss swaney (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
2.8
20/1
T: Nick Cox
R: D Staeck (58)
20/1
4g purrealist (AUS) x curtains (USA) (a. p jet (USA))
5
4.8
80/1
T: S J Ryan
R: Jarrad Noske (58)
80/1
6g discorsi (AUS) x sansu (AUS) (citidancer (IRE))
6
5
9/1
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (54)
9/1
3f war chant (USA) x kelvin rose (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.1
30/1
T: B V Watkins
R: Joseph Azzopardi (54)
30/1
3f danehill express (AUS) x rose (AUS) (mosayter (USA))
8
5.8
40/1
T: P D Tapper
R: C Staples (56)
40/1
4m trade fair (GB) x lust for dust (AUS) (made of gold (USA))
9
9.3
Return (12)
40/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (54)
40/1
10
10.8
200/1
T: D F Wilson
R: S O'Donnell (56)
200/1
4m blackfriars (AUS) x terminado (AUS) (the medic (AUS))
11
13.5
80/1
T: S V Vahala
R: Shelby Bowtell (58)
80/1
4g bianconi (USA) x madame chloe (AUS) (danehill (USA))
Race 3 - Fifth Leg Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:05.56 (35.04)
Prizemoney: $19,000
1
9/1
T: D L Morton
R: Chris Parnham (56)
9/1
4m sepoy (AUS) x hi on love (AUS) (love a dane (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
Apollo (1)
7/4F
T: T M Andrews
R: W Pike (59.5)
7/4F
5g so you think (NZ) x crevette (AUS) (danehill (USA))
3
3
7/2
T: Kieran McDonagh
R: Jarrad Noske (58.5)
7/2
4
3.3
12/1
T: D L Morton
R: Jordan Turner (57.5)
12/1
4m street boss (USA) x pheroz impose (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
3.5
20/1
T: D R Harrison
R: Joseph Azzopardi (57)
20/1
5g testa rossa (AUS) x natesa (AUS) (metal storm (FR))
6
5
5/2
T: S R Casey
R: Bonnie Palise (56.5)
5/2
4g your song (AUS) x lisboa (NZ) (van nistelrooy (USA))
7
6
25/1
T: G P Poletti
R: Kate Witten (53)
25/1
3g universal ruler (AUS) x laurarocks (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
8
12/1
T: M Knox
R: C Staples (54.5)
12/1
6g fath (USA) x say cherie (AUS) (don't say halo (USA))
Race 4 - Devils Lair (Rs0ly) (1000m)
Class: Rst 0 Met Win-LY Track: Good(4) Time: 0:58.97 (34.38)
Prizemoney: $24,500
1
M'lady (6)
11/8F
T: Ms A King
R: W Pike (55.5)
11/8F
4m reset (AUS) x issey (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Akiko, Crypto, Hashtag Noidea, High Precision,
This nick: 24 runners; 21 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/1
T: P H Jordan
R: Kristy Bennett (60)
4/1
3
1.8
8/1
T: Ms M Tyson
R: D Staeck (57.5)
8/1
6g stratum (AUS) x cyclonic miss (AUS) (hurricane sky (AUS))
4
2
16/1
T: Peter Farrell
R: Jarrad Noske (59)
16/1
7g mcflirt (NZ) x oleander (AUS) (statoblest (IRE))
5
2.2
11/2
T: M W Bairstow
R: Tayla Stone (57.5)
11/2
6
3
20/1
T: B P Fitzgerald
R: Joseph Azzopardi (55)
20/1
5m my atacanta (IRE) x marlaina (AUS) (oratorio (AUS))
7
5
9/2
T: B A Miller
R: P Carbery (55)
9/2
6g magnus (AUS) x stella maree (AUS) (magic ring (IRE))
8
8.2
50/1
T: Ms J Liakousis
R: Chris Parnham (56)
50/1
Race 5 - David Grays Aglink (Rs0mw) (1200m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(4) Time: 1:11.82 (34.82)
Prizemoney: $24,500
1
3/1
T: F H Maynard
R: C Staples (55.5)
3/1
3f frost giant (USA) x mega me (AUS) (danewin (AUS))
Winning siblings: Fusillade, Resetting,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
20/1
T: S J Miller
R: D Staeck (56)
20/1
3f galah (AUS) x busters icon (AUS) (kenvain (AUS))
3
1.3
Secait (10)
20/1
T: L Smith
R: Lucy Warwick (55)
20/1
3f sebring (AUS) x rovigo (AUS) (choisir (AUS))
4
1.4
15/8F
T: D T McAuliffe
R: Chris Parnham (58)
15/8F
5
1.8
8/1
T: G and A Williams
R: W Pike (58)
8/1
3g denman (AUS) x avenida madero (AUS) (metal storm (FR))
6
2
5/1
T: D R Harrison
R: Tayla Stone (57.5)
5/1
7
2.1
9/1
T: A D Mathews
R: P Carbery (57)
9/1
8
2.8
20/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (59)
20/1
3g frost giant (USA) x rich ransom (AUS) (red ransom (USA))
9
3.5
20/1
T: J P Taylor
R: J Brown (55)
20/1
3f demerit (AUS) x vacillare (AUS) (trade fair (GB))
Race 6 - Tabtouch - Better Your Bet-C3 (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:38.10 (35.65)
Prizemoney: $19,000
1
7/2
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (56)
7/2
4g nicconi (AUS) x hanukkah (AUS) (umatilla (NZ))
Winning siblings: Hanukkah Gold, Light Brocade, Strobes,
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
16/1
T: B Wilkinson
R: D Staeck (58.5)
16/1
6m viscount (AUS) x poziere (AUS) (statoblest (IRE))
3
0.7
9/2
T: Ms P Kenney
R: Jarrad Noske (59)
9/2
4
2.5
11/1
T: E A Martinovich
R: Kate Witten (53)
11/1
4m blackfriars (AUS) x mekong miss (AUS) (ihtiram (IRE))
5
3.8
5/1
T: Kieran McDonagh
R: Lucy Warwick (55)
5/1
3g maschino (AUS) x happily (AUS) (galileo (IRE))
6
3.9
30/1
T: P R Smythe
R: S O'Donnell (57)
30/1
6g high chaparral (IRE) x cassandara shadow (NZ) (johannesburg (USA))
7
4.3
9/1
T: A G Durrant
R: W Pike (56.5)
9/1
8
5.5
5/2F
T: J P Taylor
R: J Brown (54)
5/2F
4m blackfriars (AUS) x public perception (AUS) (charge forward (AUS))
9
15.8
20/1
T: D R Harrison
R: Joseph Azzopardi (57)
20/1
4g vital equine (IRE) x enchanted life (AUS) (flying pegasus (AUS))
Race 7 - Mumm Champagne Hcp (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:24.30 (35.72)
Prizemoney: $19,000
1
4/1
T: S R Casey
R: P Carbery (58)
4/1
4g lope de vega (IRE) x femme (AUS) (surtee (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/8F
T: Chris Gangemi
R: S McGruddy (55)
13/8F
3g sebring (AUS) x drive on (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
1
5/2
T: G and A Williams
R: W Pike (56.5)
5/2
5g domesday (AUS) x leveller (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.7
50/1
T: Meryl Hayley
R: S O'Donnell (54.5)
50/1
5
4.7
25/1
T: D L Morton
R: Chris Parnham (56.5)
25/1
6
5.5
15/2
T: G McTaggart
R: D Staeck (58)
15/2
5g star witness (AUS) x tarp (AUS) (bletchley park (IRE))
7
6.7
20/1
T: D R Harrison
R: Tayla Stone (57)
20/1
8
7
50/1
T: Ms J Liakousis
R: J Brown (54.5)
50/1
9
7.5
100/1
T: Brian Kersley
R: Lucy Warwick (55.5)
100/1
4g alfred nobel (IRE) x choican (AUS) (choisir (AUS))
10
10.2
40/1
T: C H Webster
R: Jordan Turner (57)
40/1
Race 8 - Tabtouch-Burgess Queen Stakes (1400m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.12 (34.28)
Prizemoney: $100,000
1
15/8
T: Simon Miller
R: P Harvey (56)
15/8
Winning siblings: Outspoken Duke,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.3
6/1
T: Simon Miller
R: Lucy Warwick (55)
6/1
3f artie schiller (USA) x ajaweed (AUS) (hennessy (USA))
3
1.8
10/9F
T: G and A Williams
R: W Pike (55)
10/9F
3f pierro (AUS) x arcadia (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3
40/1
T: Simon Miller
R: P Carbery (54)
40/1
3f foxwedge (AUS) x te akau rose (NZ) (thorn park (AUS))
5
3.1
25/1
T: G and A Williams
R: Chris Parnham (55)
25/1
3f reliable man (GB) x chuckle (AUS) (danehill (USA))
6
5.7
Ngawi (3)
40/1
T: Tony Ward
R: S O'Donnell (55)
40/1
3f demerit (AUS) x cape to cape (AUS) (oratorio (AUS))
7
6.2
50/1
T: D R Harrison
R: Joseph Azzopardi (54)
50/1
8
6.3
60/1
T: Ms S L Miller
R: S Parnham (54)
60/1
3f patronize (AUS) x black dane (AUS) (blackfriars (AUS))
9
9
20/1
T: Simon Miller
R: J Brown (55.5)
20/1
3f universal ruler (AUS) x market wrap (AUS) (pricelessly (USA))
10
9.5
100/1
T: T M Andrews
R: C Staples (54)
100/1
3f pierro (AUS) x caesar's princess (AUS) (exceed and excel (AUS))
11
10
80/1
T: D L Morton
R: S McGruddy (54)
80/1
12
13.7
Saetta (6)
100/1
T: D L Morton
R: Jordan Turner (55)
100/1
3f war chant (USA) x like the wind (NZ) (deputy governor (USA))
Race 9 - Pimm's (Rs0ly) (1400m)
Class: Rst 0 Met Win-LY Track: Good(4) Time: 1:24.44 (35.51)
Prizemoney: $24,500
1
9/4F
T: A G Durrant
R: W Pike (56.5)
9/4F
Winning siblings: Royal Planet, Secret Statue,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
15/1
T: Daniel O'Connor
R: D Staeck (55.5)
15/1
5g sebring (AUS) x twilight spy (AUS) (bletchley park (IRE))
3
1.5
10/1
T: Ms R Lockwood
R: S O'Donnell (54)
10/1
6g oratorio (AUS) x buck the odds (AUS) (danetime (IRE))
4
1.8
11/2
T: Ms P Kenney
R: Lucy Warwick (59)
11/2
5m choisir (AUS) x rareville (USA) (petionville (USA))
5
2.3
20/1
T: J P Taylor
R: Emma Stent (57)
20/1
11g key business (AUS) x time is money (AUS) (magic of money (AUS))
6
2.8
10/1
T: R G Smith
R: S McGruddy (57)
10/1
7
3.3
5/2
T: J P Taylor
R: Tayla Stone (57.5)
5/2
7g so secret (AUS) x raring to roar (AUS) (lion cavern (USA))
8
4.5
8/1
T: P H Jordan
R: J Brown (57.5)
8/1
9
10.3
100/1
T: K J Mifflin
R: S Parnham (55.5)
100/1
6m due sasso (AUS) x amazingtale (AUS) (tale of the cat (USA))
10
12.8
14/1
T: Kieran McDonagh
R: Jordan Turner (54)
14/1
5m hard spun (USA) x cause galantes (AUS) (giant's causeway (USA))
* Nick figures are for Australasia.