Breednet Results

BAIRNSDALE - Sunday, October 8

Race 1 - Classicbet Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.57 (34.27)
Prizemoney: $22,000
1
8/15F
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (58.5)
8/15F
4g danerich (AUS) x common spirit (AUS) (noalcoholic (FR))
Winning siblings: Ameonna, Bianca Marie,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
7/2
T: Andrew Noblet
R: Boris Thornton (56)
7/2
3g canford cliffs (IRE) x amber shimmer (AUS) (geiger counter (USA))
3
7
30/1
T: B Woodman
R: N Callow (58.5)
30/1
4g desert king (IRE) x play of the day (AUS) (ne coupez pas (USA))
4
9.5
40/1
T: D C Cunningham
R: Brandon Stockdale (56.5)
40/1
4m magnus (AUS) x causeway cat (AUS) (giant's causeway (USA))
5
9.9
60/1
T: Ebony Tucker
R: Ms J Payne (56.5)
60/1
4m danesis (IRE) x stirring (NZ) (align (AUS))
6
10.9
12/1
T: G A Osborne
R: Thomas Stockdale (55.5)
12/1
5g kaphero (AUS) x dazzling firebird (NZ) (stravinsky (USA))
7
12.4
13/2
T: Kane Harris
R: D W Stackhouse (56.5)
13/2
4m new approach (IRE) x rocha (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
13.6
200/1
T: C Gafa
R: Nathan Punch (56.5)
200/1
4g wanted (AUS) x off the planet (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
9
16.9
100/1
T: Cameron Templeton
R: R McLeod (58.5)
100/1
4g bon hoffa (AUS) x kintyre lady (AUS) (mull of kintyre (USA))
Race 2 - Eastwood Retirement Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.77 (35.66)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: M G Price
R: D W Stackhouse (58)
5/2
3g sebring (AUS) x aeronwy (IRE) (dylan thomas (IRE))
Winning siblings: Villa Fionn,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
4/1
T: R E Laing
R: Brandon Stockdale (58)
4/1
3g purrealist (AUS) x selection (NZ) (choisir (AUS))
3
0.9
9/4F
T: T Busuttin and N Young
R: N Callow (58)
9/4F
3c savabeel (AUS) x persian dynasty (NZ) (o'reilly (NZ))
4
1
5/1
T: Ms S Trolove
R: Ms N Beriman (58)
5/1
5
5.8
11/1
T: N J Harnett
R: Thomas Stockdale (55)
11/1
6
6.3
25/1
T: Ms S Trolove
R: B Werner (58)
25/1
7
7.5
20/1
T: R D Griffiths
R: D Moor (58)
20/1
3g toorak toff (AUS) x patience well (AUS) (carnegie (IRE))
8
8
30/1
T: Nathan Hobson
R: Ms L J Meech (58)
30/1
3g host (CHI) x classic jewel (AUS) (rubiton (AUS))
9
18
150/1
T: Ms A Bennett
R: B Higgins (58)
150/1
3g strategic (AUS) x alpharari (AUS) (distant music (USA))
Race 3 - Gippsland Grain Store Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:38.94 (36.72)
Prizemoney: $22,000
1
15/2
T: Peter Gelagotis
R: Ms L J Meech (58.5)
15/2
4g castledale (IRE) x hot 'n' moss (NZ) (strategic image (AUS))
Winning siblings: Boss'n The Moss, Moss 'N' Dale,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
3/1
T: Ebony Tucker
R: Ben Allen (58.5)
3/1
4g danesis (IRE) x jubilant spirit (AUS) (hurricane sky (AUS))
3
0.6
8/1
T: Natalie McCall
R: R McLeod (58.5)
8/1
4g helenus (AUS) x haraka (AUS) (foreplay (AUS))
4
3.8
5/2F
T: Michael Plummer
R: Ms N Beriman (58.5)
5/2F
4g stryker (AUS) x royale harmony (AUS) (choisir (AUS))
5
5.1
9/1
T: T Busuttin and N Young
R: Damien Thornton (56)
9/1
3g tavistock (NZ) x shahiid (NZ) (pentire (GB))
6
5.6
100/1
T: C G Murray
R: Ms G Cartwright (56.5)
100/1
4g danesis (IRE) x belle tower (AUS) (archway (IRE))
7
5.8
100/1
T: Ms A Blackburn
R: J Benbow (56.5)
100/1
5m chatline (AUS) x perugino's pearl (AUS) (perugino (USA))
8
8.5
11/1
T: M M Laurie
R: Beau Mertens (56)
11/1
3g daliapour (IRE) x morning calm (AUS) (anabaa (USA))
9
8.7
60/1
T: Ms S Trolove
R: B Werner (58.5)
60/1
8g primus (AUS) x ensuite (AUS) (encores (NZ))
10
9.5
50/1
T: Ms U Clarke
R: D W Stackhouse (58.5)
50/1
5g keano (NZ) x surf candy (NZ) (cape cross (IRE))
11
13.2
40/1
T: N J Harnett
R: Thomas Stockdale (53)
40/1
3g trusting (AUS) x fastfilly (AUS) (royal academy (USA))
12
13.3
150/1
T: C G Murray
R: Brandon Stockdale (58.5)
150/1
5g stormhill (AUS) x joyance (AUS) (jugah (USA))
13
14.8
8/1
T: G Eurell
R: B Higgins (58.5)
8/1
4g reset (AUS) x amy may (AUS) (dehere (USA))
14
64.8
Stasio (8)
200/1
T: C Gafa
R: Nathan Punch (56.5)
200/1
Race 4 - Fenning Timbers (Bm64) (2000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:07.05 (35.90)
Prizemoney: $20,000
1
3/1
T: David and Coral Feek
R: D W Stackhouse (57.5)
3/1
4g zoffany (IRE) x lake alexandrina (AUS) (bluebird (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
4/1
T: M A Kavanagh
R: Taylor Marshall (59)
4/1
3
0.9
6/1
T: Stephen Theodore
R: Ms J Payne (58)
6/1
5g stryker (AUS) x crazy fling (USA) (alysheba (USA))
4
2.8
16/1
T: Ms M Murray
R: Ms N Beriman (55)
16/1
6g keltrice (AUS) x moella (AUS) (regal classic (CAN))
5
3
11/1
T: R Gillahan
R: Ms S Wynne (54)
11/1
8g kempinsky (AUS) x oh joy (AUS) (ark regal (NZ))
6
6.3
9/1
T: Greg Hayes
R: Ben Allen (59)
9/1
7g testafiable (AUS) x nancy's gold dream (USA) (valid appeal (USA))
7
7.3
2/1F
T: Craig Blackshaw
R: Ms L J Meech (56)
2/1F
7m marwina (AUS) x bello donna (AUS) (bellotto (USA))
8
13.3
40/1
T: Ms A Blackburn
R: J Benbow (54)
40/1
10g umatilla (NZ) x american graffiti (AUS) (keltrice (AUS))
Race 5 - Bairnsdale Horse Centre (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 0:58.69 (34.37)
Prizemoney: $20,000
1
1/5F
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (59.5)
1/5F
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/2
T: Shea Eden
R: Ben Allen (57)
15/2
5g bel esprit (AUS) x cranachan (AUS) (desert sun (GB))
3
1.1
20/1
T: B R Fox
R: B Higgins (58.5)
20/1
5g kaphero (AUS) x law of logic (AUS) (zeditave (AUS))
4
4.1
30/1
T: Ms D Wynne
R: Ms S Wynne (56)
30/1
9m all chatter (USA) x arcamah (AUS) (mukaddamah (USA))
5
5.1
66/1
T: D Binaisse
R: Damien Thornton (55)
66/1
5g equiano (FR) x tia nova (AUS) (bianconi (USA))
6
5.3
50/1
T: R C Manning
R: Ms L J Meech (57)
50/1
4g all american (AUS) x west love (AUS) (zedrich (AUS))
7
6
12/1
T: D J Walkley
R: N Callow (61.5)
12/1
6g lago delight (AUS) x annie's courage (AUS) (rory's power (AUS))
8
6.8
150/1
T: R Gillahan
R: Ms J Payne (54)
150/1
10m inflate (USA) x wandin waltz (AUS) (palace music (USA))
9
7.5
100/1
T: R Gillahan
R: Ms G Cartwright (52)
100/1
7m byblos (CHI) x safari princess (AUS) (lion hunter (AUS))
Race 6 - Win Tv Tesbury Jack (Bm78) (1200m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:11.71 (34.98)
Prizemoney: $25,000
1
Kirani (4)
9/1
T: P T Hyland
R: D Moor (59)
9/1
7g dash for cash (AUS) x clay finale (AUS) (clay hero (AUS))
Winning siblings: Amuthon, Ash Creek, Avalon, Final Fling, Salicone,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/2
T: Andrew Noblet
R: Boris Thornton (55.5)
13/2
5g snitzel (AUS) x seattle lass (AUS) (fraar (USA))
2017 Inglis Premier Yearling Sale
Vendor: Flinders Park Stud, Flinders
Buyer: Passed $ 180,000 / Reserve $ 200,000
3
2.8
60/1
T: George Doderico
R: Brandon Stockdale (54)
60/1
4
3.1
2/1F
T: R D Griffiths
R: M J Allen (60.5)
2/1F
5m denman (AUS) x miss chaski (USA) (gone west (USA))
5
3.3
9/2
T: S C Jones
R: N Callow (57)
9/2
4g sebring (AUS) x quiet name (IRE) (danehill (USA))
6
3.4
100/1
T: Luke Oliver
R: Ben Allen (55)
100/1
5g alamosa (NZ) x golden honey (AUS) (promontory gold (USA))
7
3.6
Nic Nac (10)
13/2
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (54.5)
13/2
8
3.7
11/1
T: M A Kavanagh
R: Taylor Marshall (60)
11/1
5g fastnet rock (AUS) x gambei (AUS) (dehere (USA))
9
4.7
50/1
T: Shea Eden
R: Ms J Payne (54)
50/1
5m stryker (AUS) x kooeah (AUS) (street cry (IRE))
10
4.8
50/1
T: R J Besanko
R: Thomas Stockdale (55)
50/1
9h commands (AUS) x special test (AUS) (octagonal (NZ))
11
7.1
Vostok (3)
10/1
T: Henry Dwyer
R: Beau Mertens (59.5)
10/1
5g starcraft (NZ) x la biondina (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
12
9.1
Armada (5)
20/1
T: R Chipchase
R: D W Stackhouse (58.5)
20/1
6g fastnet rock (AUS) x procrastinate (AUS) (jade hunter (USA))
Race 7 - Patties Foods Bairnsdale Cup (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.49 (36.39)
Prizemoney: $50,000
1
9/1
T: Aaron Purcell
R: Ms L J Meech (60)
9/1
6g darci brahma (NZ) x upstaged (AUS) (in the wings (GB))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.3
12/1
T: Andrew Noblet
R: Boris Thornton (54.5)
12/1
3
1.8
1/1F
T: Symon Wilde
R: N Callow (56)
1/1F
4
1.9
9/2
T: M J Williams
R: Damien Thornton (58)
9/2
6g bianconi (USA) x blue booty (AUS) (personal flag (USA))
5
2
66/1
T: K J Fythe
R: Taylor Marshall (54)
66/1
6m bramshaw (AUS) x swiss storm (AUS) (kenvain (AUS))
6
2.1
7/2
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (54)
7/2
7
2.4
40/1
T: Henry Dwyer
R: D W Stackhouse (56.5)
40/1
7g teofilo (IRE) x parfaits (AUS) (strategic (AUS))
8
9.4
30/1
T: Andrew Noblet
R: J Benbow (54)
30/1
5m elusive city (USA) x mujabaha (GB) (redoute's choice (AUS))
9
12.7
30/1
T: Tim Hughes
R: Ms G Cartwright (54)
30/1
8g ustinov (AUS) x chancelot (AUS) (umatilla (NZ))
Race 8 - Tim Bull Hcp (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:38.97 (36.33)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: Craig Blackshaw
R: Ms N Beriman (58)
4/1
5g foreplay (AUS) x simonova (AUS) (special bond (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: M G Price
R: Beau Mertens (54)
9/2
3f commands (AUS) x royal mask (AUS) (royal academy (USA))
3
0.5
20/1
T: B R Fox
R: Brandon Stockdale (56)
20/1
5m hard spun (USA) x tonicity (AUS) (blazing sword (AUS))
4
1.2
30/1
T: G Eurell
R: Damien Thornton (60.5)
30/1
6g starcraft (NZ) x intierra (NZ) (zabeel (NZ))
5
1.6
11/1
T: R Gillahan
R: Ms G Cartwright (56.5)
11/1
9m brief truce (USA) x trista bay (AUS) (tristaplane (NZ))
6
6.6
25/1
T: Ms A Bennett
R: D Moor (57)
25/1
6g u s ranger (USA) x chichen itza (NZ) (kaapstad (NZ))
7
6.9
9/4F
T: Peter Gelagotis
R: D W Stackhouse (59)
9/4F
5r wanted (AUS) x georgia (AUS) (naturalism (NZ))
8
8.2
6/1
T: Ms C Alderson
R: N Callow (58.5)
6/1
5g zabeel (NZ) x parole (NZ) (towkay (AUS))
9
8.4
10/1
T: Luke Oliver
R: R McLeod (59.5)
10/1
4g toorak toff (AUS) x attilia (GER) (tiger hill (IRE))
10
11.4
50/1
T: Craig Anderson
R: Thomas Stockdale (51)
50/1
6g niello (AUS) x who's ya missus (AUS) (rohatyn (NZ))
11
12.1
20/1
T: J L Wilson
R: B Werner (57.5)
20/1
6g hard spun (USA) x dame fortune (NZ) (yamanin vital (NZ))
* Nick figures are for Australasia.